Ха сега де, изтекъл ми е паспорта...

  • 2 566
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 155
Според моя мъж трябва веднага да се върне, още в деня, в който изтича. Той е полицейски служител, макар че е далеч от паспортна служба де... Аз също съм чувала за срок, даже поспорихме малко, но той е категоричен че веднага трябва да се върне  Rolling Eyes

По-горе цитирах Закона за българските документи за самоличност. Мъжът ти не е прав.

# 16
  • Мнения: 446
Преди две седмици върнах моя, в последния ден от третия месец. Добре, че прочетох тук за глобите. Върнах и паспорта на мъжа ми, срокът за който беше изтекъл четири-пет дни по-рано. Служителката поклати глава, но не каза нищо.

# 17
На мъжът ми е изтекъл преди няколко години. Как да отида да им дам стотина лева на тез обирджии.... Няма пък  smile3515

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
На мъжът ми е изтекъл преди няколко години. Как да отида да им дам стотина лева на тез обирджии.... Няма пък  smile3515
20 лв е глобата обикновено.

# 19
  • Мнения: 304
Скоро си сменихме с мъжа ми паспортите. Бяха изтекли преди година. Срокът за връщане със сигурност е три месеца и обикновено глобата е 20 лв., но във Варна имаше "примоция", глобите бяха по 5 лв. LaughingНе знам дали още важи "примоцията", това беше преди два месеца. Първо отиваш при някого си да ти вземе паричките и да ти издаде квитанция и след това вече може да подадеш заявление.

# 20
  • Мнения: 206
Падна ми паспорта, "чужбинският", на главата, добре че не беше в нещо тежко,  Laughingта видях - изтекъл е преди една седмица.
Не смятам да пътувам поне до есента, какво се прави в такъв случай? Трябва ли веднага да се смени, има ли някакви срокове?  newsm78
Имам и едно пиле във фризера, надявам се да не му "проверя" годността по същия начин, че е доста едричкоnewsm57


Сигурно вече ти е излишна информацията, Василиса, но е така - до три месеца трябва да го върнеш, иначе те глобяват...

Точно толкова - 20 лв.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
Така е: 20 лв., когато плащаш веднага плюс там някаква банкова такса. Ако не искаш, може да ти напишат акт за сума по преценка на началника (странно какви са му критериите  newsm78) и да си го платиш в края на годината.

# 22
  • Мнения: 622
На мъжът ми е изтекъл преди няколко години. Как да отида да им дам стотина лева на тез обирджии.... Няма пък  smile3515

Щом е изтекъл преди няколко години, значи е от старите задгранични паспорти. За тях няма глоба.  Peace

Нашият началник винаги праска минималната глоба от 20лв.

# 23
  • Мнения: 1 708
И аз имам от старите задгранични паспорти и още не съм го върнала.
Мисля да ходя да си вадя нов,но предполагам,че няма да има проблем!

# 24
  • Мнения: 622
Няма да има проблем. Служителките ще поискат да върнеш стария, за да го унищожат в системата. Защото хем му е изтекъл срока, хем се води невалиден документ.

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Само мене ли не ме глобиха, като си сменях паспорта newsm78 Моя е изтекъл през март 2005г., но подадох документи преди 15 дни за подновяване. Платих си 30лв. за нормална поръчка и дори ме поканиха в края на тази седмица да отида да си взема новия.
Зависи - ако имаш валидна виза в него, няма глоба, например.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 258
Цитат
промяна в закона за българските документи за самоличност бе въведено правило, според което е задължително всеки, който притежава паспорт, да го върне на органа, който го е издал, в 3-месечен срок след изтичане на неговата валидност. Това означава, че ако някой има международен паспорт, издаден на 1 април 2000 г., неговата валидност изтича на 1 април 2005 г. В тримесечен срок - т.е. до 1 юли, неговият притежател трябва да го върне в съответното РПУ Това трябва да направи дори и да не иска нов паспорт. Всъщност тук е важно да се отбележи, че това, че на даден човек му изтича паспортът, изобщо не означава, че той е длъжен да си вади нов, ако не му трябва. В същото време обаче за него възниква задължението да върне стария паспорт в тримесечен срок. Необходимо е да се знае, че това е задължително и е скрепено със санкция. Чл. 81, ал.1, точка 5 предвижда глоба от 20 до 150 лв. Или иначе казано, МВР е длъжно, дори и да е много добронамерено, да наложи глоба от поне 20 лв. на всеки, който не изпълни горното задължение. Същото между другото става и когато някой "загуби, повреди или унищожи български документ за самоличност". Иначе в общи линии правилата за вадене на паспорт от 2000 г. се запазват и при сегашната подмяна
Shocked Това сефте го чувам. На мъжа ми изтече преди година, че и повече май. ooooh!

Да попитам нещо - тъй като адресната ни регистрация се води по л.к. в Пазарджик, но скоро ще я сменим в София ще трябва ли пак да се ходи до Пазарджик - за връщането на стария паспорт или може направо в София. Thinking

# 27
  • Мнения: 622
Само мене ли не ме глобиха, като си сменях паспорта newsm78 Моя е изтекъл през март 2005г., но подадох документи преди 15 дни за подновяване. Платих си 30лв. за нормална поръчка и дори ме поканиха в края на тази седмица да отида да си взема новия.
Зависи - ако имаш валидна виза в него, няма глоба, например.


Напротив. Дори и да имаш валидна виза пак има глоба.

Ваня, когато смените адресната си регистрация в София, за подмяната на документите е нужно да носите удостоверение за постоянен адрес- това представлява един жълт отрязък, който се взима от общината по местоживеене. Едва ли ще ти се наложи да ходиш до Пазарджик.  Flutter

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Напротив. Дори и да имаш валидна виза пак има глоба.
Мен затова не ме глобиха - с голямо неудоволствие го призна жената зад гишето.

# 29
  • Мнения: 622
Зависи къде си била. Преди две- три седмици един човек с валидна десетгодишна виза го глобихме.
А жената зад гишето дали ще те глоби или не- парите не си ги прибира в джоба. Учудвам се, че има такива служителки, които се кефят, когато човека срещу тях трябва да плаща глоби... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт