Обсъждане на имотни обяви-10

  • 32 504
  • 787
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 25 739
Според вас струва ли си закупуване на старо ЕПК (за тухла ясно) с цел дългосрочно живеене? На теория животът им е вечен. Но на практика- не знам. Виждам, че всичко живо се е ориентирало към купуване на зелено, но аз имам съображения за разпределението и площта на стаите. И съответно съотношението цена- площ, разбира се.
Зависи от състоянието на блока, и най вече подръжката на общите части. Вътре ще си го изринете, но ако ЕС не може да събере по 5 лева за чистачка, не си струва. В такива блокове трудно се взима решение за ремонти и др., така че преценете самата сграда дали ви допада. За локация, разпределение и т.н. не коментираме.

# 526
  • Мнения: 969
Ако се преглътне общия вид и най-вече общите части на блока.

Общите части от вида строителство ли зависят? Или от обитателите и поддръжката им?

# 527
  • Мнения: 3 293
Ами влез в 10 нови блока и в 10 стари и виж състоянието им. И не говоря аз мръсно/чисто, входове и стълбища в повечето стари са разбити и в плачевно състояние. Иначе хората са еднакви, но едно е да не е поддържан 20-30 год, друго 5 години има разлика.

# 528
  • Мнения: 969
Ами влез в 10 нови блока и в 10 стари и виж състоянието им. И не говоря аз мръсно/чисто, входове и стълбища в повечето стари са разбити и в плачевно състояние. Иначе хората са еднакви, но едно е да не е поддържан 20-30 год, друго 5 години има разлика.
Влизал съм в много повече от 10. И нови и стари. Някои нови се чудя как са ги издали, толкова са зле общите части. Има много поддържани стари. И това определено не зависи от типа строителство. Ще се въздържа да давам примери, тъй като имам личен интерес. Купувам само в много поддържани сгради. Това ми гарантира лесна продажба или отдаване.
Обитателите не са еднакви!

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 13:44 от bachkator

# 529
  • Мнения: 25 739
Не се карайте. На всички е известно, че старите сгради са по вмирисани от новите, по амортизирани и по непривлекателни. Най общо. Не говорим за изключения, а за принципа.

# 530
  • Мнения: 969
Не се карайте. На всички е известно, че старите сгради са по вмирисани от новите, по амортизирани и по непривлекателни. Най общо. Не говорим за изключения, а за принципа.
Изпускаш много добри имоти така, ако все още търсиш де. Би било добре повече хора да са на твоето мнение, щеше да ми е малко по-лесно при покупка ...
За съжаление има доста хора със здрав разум и конкуренцията хич не е малка.
А какви съкровища съм намирал точно в такива стари сгради ...
Хайде малко примери. Новото строителство в карето между Г.М. Димитров и Студентски град. Повечето е калпаво, виждал съм реки по стълбите при дъжд на 2-годишна сграда. Олюпени мазилки, счупени плочки (но да, има плочки в общите части), миризми.
Същото е в много от сградите в Лозенец, от МОЛ Парадайз посока центъра.
В Ман ли само предполагам, че е така, там не можеш да ме накараш да стъпя.
Хайде Борово. Хайде Павлово. Много на брой примери. Нови сгради. Мърлячи собственици. Калпав строител. И си личи.
Ами в скъпи комплекси мощни конструктивни пукнатини. Трябва да са строени на обща фундаментна плоча и подобна пукнатина, изявена на етажа говори какво се случва и под земята ...Хората се чудят как да се отърват от боклука...
Темата ново-старо сме я обсъждали. Безусловно добре е новото примерно на подобни на Артекс (там се реве от цената) ....
Има много старо, което не става, така е. Особено от панелите. Има и много ново, което изглежда добре първите си 3-5 години само. После и то по пързалката.
Като процент кое е повече не мога да кажа.
Това, което се опитвам да дам като съвет на неопитните, търсещи имот (безплатен съвет) е да не бягат от огледи само защото нещо не е ново строителство. Това е едва ли не последен фактор. Ако другите параметри ви се струват приемливи, вижте имота с очите си, усетете го, усетете атмосферата.
Скоро ще продавам имот в панелен комплекс. Ама входът е толкова поддържан! Чак майсторите като идваха си чистеха общите части след себе си. Чувстваха се неудобно. Ремонтиран, боядисан прясно, поддържан. Че и купуват постоянно някакви неща за входа. Та това ми е един от аргументите да търся максимална цена от този имот. Ако входът не беше в това състояние вероятно щях да го пусна с поне около 5-7% надолу.

# 531
  • Мнения: X
бачкатор, не ги открехвай така, че конкуренцията и без това е голяма Simple Smile Лъкито няма да я убедиш, но това си е неин проблем, да си купи ново, щом й е на сърце.
Иначе си напълно прав.

# 532
  • Мнения: 25 739
Не се карайте. На всички е известно, че старите сгради са по вмирисани от новите, по амортизирани и по непривлекателни. Най общо. Не говорим за изключения, а за принципа.
Изпускаш много добри имоти така, ако все още търсиш де. Би било добре повече хора да са на твоето мнение, щеше да ми е малко по-лесно при покупка ...
За съжаление има доста хора със здрав разум и конкуренцията хич не е малка.
А какви съкровища съм намирал точно в такива стари сгради


Благодаря за обосновката. Полезно.
Обаче си имам принципи и не мога да се изкривя и да харесам старо 40-50 годишно. Търсенето ми  в момента не е инвестиционно, така че абсурд да ми легне на душата ЕПК на леля ми набор, пък ако ще и да е съкровищница. Предпочитам ново по ред причини, писала съм тук всеки ме е чел.  Laughing

За да завъртиш едни пари, може и да е ОК да се гледа старо, тухлено. Панелките също не са лоша идея, ако са на цена под пазарната и ремонта не е златен.Локацийката също, нека не е Люлин 2. Напоследък забелязвам липса на кадърни майстори, това е фактор при покупка на старо, за изриване.

# 533
  • София
  • Мнения: 5 952
bachkator , гадното НС е мит, щото ходите на огледи само по скапани , евтини оферти и какво очаквате да видите  на ниската цена, която сравнявате със панел? Ми това което описвате... Квартали Студенски Град, Ман Ли цитирате. Ами кой нормален човек очаква да иде там и да намери качествени сгради? И да има са единици и на доста солена цена...
Гадното старо строителство също е мит... поради ред други причини, има и кофти, има и добри, поддържани, които си струват.

Ама това сме го дъфкали към хиляда пъти, всеки си преценява какво може да си позволи и каква локация търси... Едно е да имаш наследствени имоти и добра работа, друго е да дойдеш от Павликени , да работиш в Технополис на смени и да къткаш малката заплата. Тогава панелка в Дружба сънуваш и ти се струва "мега сделката на живота ти", ако я постигнеш
Но и това сме го дъфкали... Та да не обобщаваме...
Било добро, било лошо... то пазара те води и най - вече цената , пък човек като е на зор какво има да сравнява и да гледа с години?

# 534
  • Мнения: X
Обаче си имам принципи и не мога да се изкривя и да харесам старо 40-50 годишно. Търсенето ми  в момента не е инвестиционно, така че абсурд да ми легне на душата ЕПК на леля ми набор, пък ако ще и да е съкровищница. Предпочитам ново по ред причини, писала съм тук всеки ме е чел.  Laughing

Лъки, а ако новото е с труден транспортен достъп, няма наблизо ДГ и училище или не са добри, няма парк или поликлиника наблизо, пак ли ще го предпочетеш? Защото ново двуспално на местата, където всичко това го има, струва доста над средното за града, да кажем около 200-250 К евро на Ш/З - и пак до майсторите опираш за довършването. На Миджур гледам, че има едно останало, 85 кв, хубаво, но без гледка, за 250 К евро. Не искам да споря, просто ми е интересно мнението ти по въпроса.

# 535
  • Мнения: 25 739
Обаче си имам принципи и не мога да се изкривя и да харесам старо 40-50 годишно. Търсенето ми  в момента не е инвестиционно, така че абсурд да ми легне на душата ЕПК на леля ми набор, пък ако ще и да е съкровищница. Предпочитам ново по ред причини, писала съм тук всеки ме е чел.  Laughing

Лъки, а ако новото е с труден транспортен достъп, няма наблизо ДГ и училище или не са добри, няма парк или поликлиника наблизо, пак ли ще го предпочетеш? Защото ново двуспално на местата, където всичко това го има, струва доста над средното за града, да кажем около 200-250 К евро на Ш/З - и пак до майсторите опираш за довършването.
Ако няма достъп хич няма да ходя да гледам.
Да кажем трябва да се прави компромис, то той няма да е с вида  строителство. Примерно в момента гледам във Варна 3стаен на ШЗ, за тези пари мога да взема 3стаен панел или ПК, пак в същотот каре. Ами бих взела новия, със всичките минуси, нищо че панела има повече квадратура. Довършване не излиза по скъпо от основен ремонта на старо.

# 536
  • Мнения: 969
bachkator , гадното НС е мит, щото ходите на огледи само по скапани , евтини оферти и какво очаквате да видите  на ниската цена, която сравнявате със панел? ....
Не казвай къде ходя на огледи. Не знаеш.

И не, не съм казал, че няма ново хубаво, напротив, има. Но питането беше дали да се купува в ЕПК.

Между другото, малко настрани от конкретното питане, но в темата. Има едни ЕПК-та в Стрелбище, на Нишава. Много близо до Южния парк. Водят се генералския блок и подобни. Не знам каква е причината, но поддръжката им е по-зле от панелка в Люлин до Кооперативния. Предполагам още навремето разни връзкари са ги взели не за да живеят, а като инвестиция. И никога не са се интересували реално от състоянието на общите части.
Интересен ми е коментара на запознати.

# 537
  • София
  • Мнения: 878
 Не е задължително ЕПК-то да е 20 етажна сграда с над 100 апартамента. Аз купих в седеметажно ЕПК и в София се намират подобни нискоетажни- вижда ми се оптимално човек да се оглежда точно за такива сгради. Строено е през 80-те за хора работещи в една институция (и не за редовия работник) и обитателите през годините може и да са се сменяли, но общите части са подържани. Съжалявам само, че апартамента е без собствен гараж. Всъщност това е сградата с най-добре подържани общи части от всички жилища в които съм живял. Най-ужасни общи части имаше в сграда от типа наричан от брокерите "аристократична" в идеален център с едва 8 апартамента. Тези дето не плащаха за нищо не бяха бедни пенсионери, а примерно адвокат бивш депутат.
 Едно ЕПК може да е добре подържано и ако е на 20 етажа- подръжката няма причина да се смесва с конструкцията- конструкцията явно е добра щом никой строителен инженер нищо лошо не ми каза за нея.
 И не- не смърди- смърди в доста нови заради кофти изградена канализационна система.
 Разпределението на апартаментите в ЕПК сградите е най-доброто от всичко което видях и не видях ново с толкова добре обмислени разпределения. А и последният етаж не е отишъл за изграждане на пентхауси и покривни тераси, ами за складови помещения и някое и друго ателие. Да имаш второ складово помещение се оказа безспорна екстра, която ми освобождава апартамента от всякакви куфари, чанти, кутии и рядко ползвани дрехи.
 

# 538
  • Мнения: X
Скрит текст:
Обаче си имам принципи и не мога да се изкривя и да харесам старо 40-50 годишно. Търсенето ми  в момента не е инвестиционно, така че абсурд да ми легне на душата ЕПК на леля ми набор, пък ако ще и да е съкровищница. Предпочитам ново по ред причини, писала съм тук всеки ме е чел.  Laughing

Лъки, а ако новото е с труден транспортен достъп, няма наблизо ДГ и училище или не са добри, няма парк или поликлиника наблизо, пак ли ще го предпочетеш? Защото ново двуспално на местата, където всичко това го има, струва доста над средното за града, да кажем около 200-250 К евро на Ш/З - и пак до майсторите опираш за довършването.
Ако няма достъп хич няма да ходя да гледам.
Да кажем трябва да се прави компромис, то той няма да е с вида  строителство. Примерно в момента гледам във Варна 3стаен на ШЗ, за тези пари мога да взема 3стаен панел или ПК, пак в същотот каре. Ами бих взела новия, със всичките минуси, нищо че панела има повече квадратура. Довършване не излиза по скъпо от основен ремонта на старо.
Така е за довършването, но това е отговор на репликата ти за майсторите като фактор да избягваш СС, а този фактор е един и същ и при СС, и при НС, тоест, няма как да е фактор против СС.
По повод компромиса - не знам как е във Варна, но в София на комункативните места с добра инфраструктура НС на подобна ЗП е реално с 30-ина % по-скъпо от панел или ПК, тоест, не можеш за едни и същи пари на едно и също място да вземеш НС и панел. За едни и същи пари трябва да вземеш или НС на по-лошо място и като правило точно транспортната достъпност е по-зле на това по-лошо място, или да вземеш СС на това комуникативно място. Тоест, основният ти компромис всъщност трябва да е с удобството на мястото като транспорт (с което обикновено върви и другата инфраструктура като ДГ, училища и т.н.) или с вида строителство, и не виждам как ще избегнеш този компромис, ако гледаш в София. Това са най-общо моите наблюдения за пазара.  Затова някак задачата ти ми се струва без решение.

# 539
  • София
  • Мнения: 5 952
Аз имам жилище ЕПК , което се отдава под наем
Общите части бяха ужас... с изключение че има денонощен портиер на символична цена, та това прави поне входа и първия етаж приемлив
Санираха целия блок, от - до
Сега е с чудесни общи части
Но като знам какво беше и какви хора живеят
Колко години са нужни да стане началната "кочина"...... 5 или 10 години? Чудя се, дали да не го заменя и него за НС, макар че за да го направя ще се "жертва" едната стая. Инак няма как. Това ми е дилемата....
Потенциалният наем ще е същият и в двата случая
Но ако запазя ЕПК  - то , няма ли да е извор на проблеми в бъдеще? Thinking Thinking

Общи условия

Активация на акаунт