Обсъждане на имотни обяви-10

  • 32 420
  • 787
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: X
Лейди, Кетчър имаше предвид "не деца или пубери", не възрастни като пенсионери Simple Smile Тоест, зрели разумни хора.
И аз съм имала подобни залитания да вярвам, че средно-интелигентният човек ще положи усилие да направи поне отчасти обективна преценка, но впоследствие се примирих с човешката психология Simple Smile

# 646
  • Мнения: 9 754

Иначе, според мен всичко живо купува. И всъщност с 2000-2500 пак можеш да си позволиш кредит, като се замислиш.

.....продължавам да твърдя, че едно 40% са сравнително ниско заплатени.


Това 2000-2500 на човек в двучленно семейство (двойка) или общо на двамата?
За 40% - може да са и повече, не знам, но има много хора, за които 800 лв. е доста добра заплата.
Естествено тук това ще предизвика подигравки - неграмотни били, мързеливи, липсвала им инициатива, но това ще са коментари на хора, които нямат ама никаква представа за пазара на труда в този ниския сегмент.

Възрастните хора са много повече склонни да си налягат парцалите и да не си сменят работата с по-добре платена.

Е как да стане това, нали се търсят хем млади, хем с опит.

# 647
  • София
  • Мнения: 17 773
Лейди, обмислям го напоследък, впрочем. Или го въртя да добавя квалификация, ама да си остана на моето като основно. Joy Но си харесвам професията и вложих в нея, беше си планувано и последователно, а и по принцип също се води добре платена, но изкачването е доста по- бавно. Чисто финансово.
Да, Попеа е права, имах предвид горно изказване, че всеки гледа според познатите си. Аз гледам да не го правя, а да забелязвам чистачките, продавачките по малките козметични магазинчета, които висят там по 12ч., сервитьорките, които ги мерят дъртаците и т.н.

П.П..Нямам против да "застина" на 5к за известно време Joy Ох, стана много пожелателна темата, да се върнем на панелките :д

# 648
  • Мнения: X
Аз съм почнала да работя за 180 лева, така че много добре знам какво означава да работиш за малко пари, квалифицирана работа. След няколко години рязко смених сферата и нещата си дойдоха на мястото. Млади хора с опит са 30-40 годишните. Хора над 50 трудно сменят работата си, дори и да са недоволни.

Последна редакция: пт, 21 юни 2019, 09:15 от Анонимен

# 649
  • София
  • Мнения: 878
 Като стана дума за ИТ бранша и въобще високите технологии, не е ли осигуряването и данъците вече масово на пълен доход или аз се заблуждавам? Т.е. тук да няма скрити доходи влияещи на средната заплата?
 Иначе хората пазаруват имоти и с доходи под средната заплата- в крайна сметка под нея не са само разни недоучили ами всичките учители, повечето по-млади хора в университетите и т.н. и положението не е чак толкова цъфнало и вързало в София.

# 650
  • Мнения: 9 754
Хубаво, значи с 2 500 лв. заплата към 30 години си е точно времето да теглиш един кредит с ипотека, 40 годишните младежи (и девойки) вече почти нямат време да изплатят ипотеката преди пенсия.

# 651
  • София
  • Мнения: 5 931
Като стана дума за ИТ бранша и въобще високите технологии, не е ли осигуряването и данъците вече масово на пълен доход или аз се заблуждавам? Т.е. тук да няма скрити доходи влияещи на средната заплата?
 Иначе хората пазаруват имоти и с доходи под средната заплата- в крайна сметка под нея не са само разни недоучили ами всичките учители, повечето по-млади хора в университетите и т.н. и положението не е чак толкова цъфнало и вързало в София.
Поне при нас, и около нас , колеги, не съм чула някой да получва заплата или други пари под масата
Бонуси, награди и т.н.
Това 10 + години вече. В смисъл, че преди тези 10 години...... имаше такива случаи, да. Даже практики.  

И по другия въпрос, много малко от тези хора, поне познати около нас ( 25-40 годишни) , и то с високи доходи, имат кредити и теглят ипотечни.  Повечето живеят в наследствени жилища, или под наем, или при мама. Евентуално ако мама и татко са им купили нещо да ги отделят. Дори хора със семейства. Дори хора с високи заплати. По мои наблюдения. Харчат за коли, за техника, за далечни пътувания. За ипотеки- НЕ !

# 652
  • Мнения: 1 711
Като стана дума за ИТ бранша и въобще високите технологии, не е ли осигуряването и данъците вече масово на пълен доход или аз се заблуждавам? Т.е. тук да няма скрити доходи влияещи на средната заплата?
 Иначе хората пазаруват имоти и с доходи под средната заплата- в крайна сметка под нея не са само разни недоучили ами всичките учители, повечето по-млади хора в университетите и т.н. и положението не е чак толкова цъфнало и вързало в София.
Така си е горе долу, мани ги какви дрънкат масово тук. Нали най-малкото за да ти отпуснат ипотечен кредит трябва да докажеш доходи, то не става с осигуряване на минималната заплата... Личен пример от моето обкръжение - сервитьор/ка. Та въпросният човек даже сам/а е изявил желание да се самоосигурява на повече (работодателите в този бранш масово осигуряват на минимална попринцип), за да може да му отпуснат кредит за апартамент. Да не говорим за чуждите компании, които не си и помислят да те осигуряват на по-малко отколкот работиш. А те са в момента голям работодател в столицата.
Иначе относно заплатите - да има ръст, но този ръст се изяжда от повишаването на разходите на домакинствата така или иначе. Накрая да не се окаже само, че разходите се увеличават с по-високи темпове...

# 653
  • София
  • Мнения: 17 773
man_darin_ka, казах, че джуниър програмистите, които споменах, взимат по 2000. Щото Лейдито каза, че не са се юрнали да купуват, но според мен се купува и с тази заплата и то смело. Иначе- единият е сам, другият- с приятелка. Те са ми колеги, прекфалифицираха се Simple Smile
Ако в двойка единият взима 2к, а другият 1,5к, могат спокойно да отделят по 1000 за вноска. И пак ще живеят нормално.

# 654
  • Мнения: X
ИТ бранша се осигуряват на пълните заплати, но пък се работи много допълнително, от вкъщи и там какви пари се размятат, няма как да знаем.

Аз съм на 40 и ще теглим ипотека скоро. Време за изплащане бол, особено ако нямаш други задължения, пък искаш да живееш по-добре. Иначе жилище си имаме, просто искаме по-голямо и по-централно.

# 655
  • София
  • Мнения: 11 477
На 40 (миналата година) изтеглих ипотека без проблем. За 25 години.

# 656
  • София
  • Мнения: 17 773
Еми да, то пенсията като ще идва на 67 Laughing
По темата- как познавате без обаждане, че дадена обява е фейк? Много често чета такива коментари. И има много за имоти на зелено, а като ги потърся после, не ги намирам. Е, те явно са фейк. Laughing
И как се изкупуват още на дупка, някаква информация има ли къде се сгрои и кога ще се?

# 657
  • София
  • Мнения: 878
 Абе големият шеф на 60 изтегли ипотека за 10 години без никакви проблеми ... Дават и на 60.

# 658
  • София
  • Мнения: 5 931
Да бе, ще сънуваме на 67 г пенсия. Аз съм си решила за себе си , че няма да я доживея. Към 75 години ще е сигурно с това темпо на увеличение на възрастта.Ill

За протокола - първи ипотечен на 30 години теглих, мъжа ми на 28 години.
Общ кредит после на към 36--37 години .... По едно време имахме 3 ипотечни на едно семейство , след като се оженихме. Сега остана само 1 брой  - общият ни кредит.  Grinning "Ергенските" ни жилища са с наематели и двете.

# 659
  • София
  • Мнения: 4 122
Така е....моя първи който сега тегля е за 30 г., а аз в момента съм на 31 г. Wink
Важно е човек сериозно да е обмислил тази стъпка и да е преценил всички рискове, които могат да призлезнат от тази стъпка не дай си Боже.
В София са малко фирмите извън ИТ сферата и банките, които осигуряват на реални пари. А сам човек да тръгне да се осигурява на по висока сума си е голяма занимавка.

Общи условия

Активация на акаунт