Пролетно слънце напича, ОКТОМВРИйче вече тича! - Тема 16

  • 51 432
  • 750
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 35 130
Познавам и друго дете, което на 2 г ядеше само пасирана храна. Аз от много рано започнах да му давам парченца плод да яде. Няма претенции дали да е пасирано или не. Гевези се на определени неща ама то е, за да ме ядоса. Иначе не дава да го храня или да му държа чашата. Обаче като яде е страшно ..ако се окапе, докато нвще го изчистя не продължава... Кой ще му угажда в яслата не знам...

# 466
  • Мнения: 1 639
Моя син ако е успокоение това не казва вода, издава звуци, ммляс като ну се пие. Казва думи всякакви но изречение не прави. Иначе кран му е любимата дума, много се впечетлява от крановете. За сметка на това яде каквото му падне и то от много отдавна без проблем, чаша с вода държи с една ръка и пие без да се полее и ето тук събира очите на хората, на мен впечетление не ми правеше докато всички не почнаха да уаукат как дете което няма 2 пие така. С пласмасови бутилки също се справя перфектно и то от 1.5л, аь го дължа на това че има брат. За сметка на това си е с памперс и единствено имитира брат си как пишка и ходи и се качва на едно столче пред тоалетната,уви всеки път казва че няма, слиьа и след 2 минутки се е изпишкал на земята:)Навън си играе сам, но мисля че това е абсолютно нормално за децата на неговата възраст и Големия беше така поне до 3.6м. Плаши се много от Мечо, Мъпетите (макар да е влюбен в песните им според мен ги приема като чудовища и ако чуе примерно Рапсодито навън умира от страх:) Всяко едно малко дете ако тръгне някой по-голям към него с бойна крачка би се изплашил. Сочи и казва Чао, бях чела навремето че това е именно признак за аутизъм, но ной близък приятел работеше в болница на деца аутисти и от него знам че те в очите не гледат,няма значение дали е майка, баща или брат, също така много специфично аи играят, нареждат играчките много добре една до друга. Някой развали ли им каквото са направили изпадат в истерия. Та де да знам, все си мисля че ако децата ви бяха аутисти някакси щяхте да го усещате.

# 467
  • София
  • Мнения: 685
Много е относително. На зълва ми малката е на 2г3м и не говори, казва до 10 думи но изречения не, с памперс е, яде с чужда помощ и само с детско. Едно септемврийче, което е края на месеца от 1г6м говори и вече разказва истории съвсем ясно.

# 468
  • Мнения: 4 006
.

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 17:55 от *Steffie*

# 469
  • Мнения: 422
Нареждане няма при нас, ние сме царе на хаоса, всичко се хвърля и блъска. Кубчета не нарежда изобщо, само ги разхвърля.
Но НЕсоченето и НЕмахането за чао го имаме.

# 470
  • Мнения: 1 716
И аз познавам много деца с малка разлика с Ради, които говорят отлично, изречения и всичко. Не можеш да познаеш, че са на две. Аз съм свикнала с Радиното мама, папа, не, пиш, миси и толкова.

Забавеното речево развитие и аутизма не са едно и също. И не се диагностицират така. Eто 1 добър сайт. http://www.icdl.com/dir/about-autism?gclid=Cj0KCQjwqs3rBRCdARIsA … NJ8oaAjkJEALw_wcB

Принципно е добре да се консултирате с логопед, независимо дали се притеснявате или не от забавяне в речевото развитие. Не е излишно и дори е интересно да се видят възможни игри и прочее.

Моят съвет: не подхождайте с паника. Не помага, а лекарите в България често хич не им дреме как поднасят информацията.

Галина, разрушаването на разни неща е първата стъпка в игрите. После почват строенето, сглобяването. Не се тревожи, дори си рушете с кеф, да е забавно.

# 471
  • София
  • Мнения: 5 619
Само спокойствие, момичета, всичко минава. Децата са индивидуални личности, всяко преминава през отделните етапи по различен начин.
Казвала съм преди, дребен говори много, даже напоследък има страшен скок - знае частите на тялото, знае цифрите до десет, основни цветове, предмети от бита, дрехи (тениска, блуза, панталони, чорапи, яке), свързва изречения до 3-4 думи (рядко, но за пример - мамо, икам пакам диня), НО не казва "да" и "не" по предназначение.
И той се страхува от непознати, не харесва мъже с бради Joy , доста често яде само и единствено на детски, а с желание с прибори се храни сам единствено, ако яде сладолед или боб.

# 472
  • Мнения: 35 130
Моя като не иска вече да играе с нещо, оставя го на мястото му и му казва чао Wink слизаме от колата и ѝ казва чао. Ане,всичко е чао и бау бау. Направо ако ги броя за деня са милион пъти и от двете

# 473
  • Мнения: 422
Joony, аз много искам консултация с логопед, но  мъжът ми е против, детето било стресирано от болницата и не дава никъде да го водя...
Много ти благодаря за сайта, сега ще го разгледам.

Галина, разрушаването на разни неща е първата стъпка в игрите. После почват строенето, сглобяването. Не се тревожи, дори си рушете с кеф, да е забавно.
Дано се наредят нещата. Благодаря ти!

Неизвестна16, благодаря и на теб! Моят син 90% от яденетата са му на музика, иначе стиска устата и няма пробиване.

# 474
  • Мнения: 4 006
.

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 17:56 от *Steffie*

# 475
  • Мнения: 1 716
Момичета, много зависи от къде сте, разбира се, но при повечето ЧАСТНИ логопеди в София кабинетите са като стаи за игри. Преглед няма - логопедът просто си играе с детето. Няма стрес и прочее, освен, че ще види непознат. Цените варират, но за еднократна консултация ще преглътнете някаква сума - при нас ставаше дума за 60 лв. на посещение. Добре е да се иде няколко пъти, особено при дете, което трудно се отпуска.

За да знаете какво да търсите - това е пример за добър логопед, дори да не разбирате английски някои неща правят веднага впечатление: позитивен, слънчев човек, много жестове, много изразителен глас и език, демонстрира силен интерес с мимики и жестове. https://www.youtube.com/watch?v=A7q_3370HuU

В ютуб има много видеа и на логопеди, и на родители с деца с различни проблеми, вкл. видео материал на ключови моменти от живота им, в които те са се държали "странно", а родителите не са разбирали защо, пък то се оказало ключов признак за проблем (на дете му пеят "Честит рожден ден" в тесен семеен кръг, а то си запушва ушите и започва да пищи, което било реакция на сензорно претоварване). Но нищо не е като консултацията специфично с вашето дете, защото ние много неща не знаем и няма как да забележим, или пък обратното - сме паники и ни се привижда какво ли не.

И не е нужно бащите да са съгласни за всичко. Наистина не искам да прозвуча грубо, но като майки си хващате детето и правите, каквото сметнете за нужно - става дума за консултация, не операция в крайна сметка. Двама души не винаги могат да постигнат консенсус, но е много по-лесно да разберете, че всичко е наред и да му кажете "Беше прав, каква съм паника и аз..." отколкото да се чудите какво става, да замитате под килима и да се трупа напрежение.

Не е голяма работа и не е нужно това да става повод за пререкания. И без това много хора ще ви подхвърлят реплики - я близки, я лекари... няма нужда и вие да се тормозите.

# 476
  • Мнения: 4 006
.

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 17:57 от *Steffie*

# 477
  • Мнения: 1 716
Не, няма нищо такова. Наблюдава се поведение, реакции и умения, няма нищо физическо.

Успех, Стефи!

# 478
  • Мнения: 422
Аз, за съжаление, няма как да си хвана детето и да го заведа без да знае таткото. С майчинство от 380 лв. просто няма как да отделя нужните суми за посещения и да го водя без да му кажа...като (ако) се върна на работа, ще си го позволя веднага.
Всячески се опитвах да говоря с него, да го убедя, да проведем диалог...няма и няма, братче. Категоричен е, че няма нужда към момента...как да го накарам да вдене, че логопедът никога, ама никога не е излишен...
И аз намирам общи неща с описаните в сайта...времето ще си покаже.

# 479
  • Мнения: 627
Моето момче не казва нито една дума като хората, освен мама, тати и ето го. Но не спира да бърбори и нямам никакви притеснения, много е контактен и поздравява всички на улицата. Вярвам, че изведнъж ще проговори и историята познава много повече случаи на късно проговорили, отколкото обратното.
Стефи, синът ми много късно започна да сочи с пръст и по едно време и аз се бях притеснила и говорих с педиатърката. Той пък точно на този преглед много рева и се дърпа и тя ми обясни, че в кариерата си не веднъж е имала такива деца и именно това поведение говори, че се развива нормално и изпитва страхове и притеснения от непознати хора. Докато с децата от аутистичния спектър няма некакви притеснения по време на преглед, сякаш изобщо не са там.

Общи условия

Активация на акаунт