Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 15

  • 27 308
  • 743
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 7 856
За тези, които се чудят какво да ядат, че за не е едно и също, и за тези, които се чудят как да направят нещо, което хем да е по режима, хем да е вкусно и за останалите от семейството.
Вече наближава лято, има все повече зеленчуци и започнаха леко да падат цените.
Първо - няколко идеи за бързи неща във фурната:
пълнени със сирене и яйца тънколюспести  зелени чушки. Аз като подправки слагам пресен копър и ким. Предполагам че вместо кима може да се пробва и с нигела (черен кимион).
Пълнени зеленчуци с кайма и кашкавал.
Пълнени зеленчуци със сирене и яйца и подправки по избор.
Зеленчуците за пълнене - издълбани домати, тиквички, патладжани. Също така камби и по-големи печурки.
Миш-маш в най-различни варианти.
Гювечета в най-различни варианти.
Всякакви печива с тиквички, сирене и яйца. Аз настъргвам на едро тиквички, осолявам ги да поседят, отцеждам със стискане максимално водата, сирене, яйца и копър и в тавата.
И идеи за режимни яденета, които искат повече време.
Гювеч без картофи или с по-малко картофи, които да се ядат от останалите.
Месо с бамя и домати.
Месо с домати.
Месо със заквасена сметана, гъби и евентуално кисели краставички и/или маслини - във фурната в йенско или грънеч с капак.
Пържено пиле в масло с ким и копър - пържат се парчета пиле в доста масло. Малко преди да е готово, се слага много ким. След като се сготви, се нарязва много копър.
Свинско филе с гъби и моркови, с масло. Филето се нарязва на филии, запържва се до побеляване в част от маслото. В йенско или гювеч с капак се слагат гъбите, нарязаните на филийки моркови и месото. Слага се още масло и малко вода и във фурната.
Моя измишльотина от преди години, идеална за горещите летни дни - нарязани на филии домати, патладжани, тиквички, големи глави лук, тънколюспести зелени чушки, сирене. Реди се ред по ред всеки различен зеленчук, по средата - ред филии сирене. С малко вода и с олио/зехтин във фурната. Яде се студено.
Мусака с патладжан, но не тип "от стола в работата". Това е истинската гръцка мусака. Много трудоемка, но невероятно вкусна. Пържат се патладжаните на филийки, обрабатва се до готовност каймата. Редят се ред патладжани, каймата, и от горе още патладжани. Залива се с малко доматен сос или смлени домати и се пече докато се изпари течността. След това се залива с кисело мляко и яйца.

Всичко това го готвя и ям много преди да мина на режима.
Така че има какво да се готви така, че хем ние да сме режимни, хем и цялото семейство да яде вкусно.

Хм, сега гледам, че единиците са различни.
Цибалаб  -  Инсулина e в  mU/L
Рамус - Инсулин - uU/ml
Обаче не знам как да ги превърна от едното в другото Simple Smile

На практика е едно и също:
mU/L значи милиединици на литър (мили - една хилядна от единицата).
uU/ml - u-то е вместо гръцката буква мю - означение на една милионна. ml - милилитър.
И значи - една милионна в милилитър. Ако и двете се умножат по 1000, излиза горната мярка за измерване.

Последна редакция: сб, 11 май 2019, 21:42 от AnMary

# 106
  • Мнения: 13 432
Това щях да пиша и аз за единиците, на мен ми изглежда едно и също да е.

# 107
  • София
  • Мнения: 1 434
Това щях да пиша и аз за единиците, на мен ми изглежда едно и също да е.
Ясно! Но тогава има огромна разлика в реф. на лабораториите.

# 108
  • Мнения: 32 288
Оф, нищо не разбрах Joy

# 109
  • Мнения: 13 432
1mU e 1000 uU (u обикновено го ползват да означат микро, понеже гръцката буква мю не всички шрифтове и софтуер я поддържат)
1L e 1000mL
Затова би трябвало mU/L и uU/ml да е едно и също. Така по-лесно ли е?

# 110
  • Мнения: 32 288
Май разбрах.
Но след като е едно и също, наистина излиза, че има голяма разлика в реф. стойностите на различните лаборатории.
Което е доста заблуждаващо, защото могат болен човек да го изкарат здрав.
Къде е истината тогава?

# 111
  • Мнения: 7 856
Ако някой се чуди, че липсва нещо, писано за мерните единици, да знае - изтрит ми е пост от модератор, защото съм пуснала два последователно.
За да не ме баннат, следващият път ще пиша едновременно за рецепти за режимни храни и превръщане на мерни единици от една в друга...
Ако още имам право да пиша.

# 112
  • Мнения: 32 288
Недоволна, не мисля, че ти изтрит поста. Просто е събран в един. Виж си последния.

# 113
  • Мнения: 265
Здравейте на всички! Без медикаменти, само с диета да сте вкарали в норма високия инсулин? Преди близо 1 година бях на метфоком и бях свалила доста килограми, после забременях и спрях медикаментите , но скоро се наложи да прекъснем бременността Sad и сега трябва да се пазим известно време. Но преди да подновим опитите искам отново да отслабна, тъй като след спиране на лекарствата отново си възвърнах старите кг. Този път съм решила без медикаменти да пробвам да вкарам в норма инсулина.

# 114
  • Мнения: 32 288
Да, може и без лекарства.
С хранителен режим.

# 115
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Не знам дали е било обсъждано вече, но попаднах на статия, в която се споменава за проучване, направено върху две контролни групи жени, които приемали еднакъв брой калории за деня, но първата наблягала върху обилната закуска, по-лек обяд и съвсем малка вечеря, докато при втората нещата стоели точно обратно. Та, като резултат, жените от първата група намалили ИР с над 50%.
Много пъти и от много хора съм чувала, че дори и при липса на какъвто и да е здравословен проблем, вечерното ядене не се препоръчва. Което пък на мен ми е такъв проблем... Мога цял ден да не ям кой знае колко и вечер наблягам на яденето. Thinking

# 116
  • Мнения: 190
Здравейте по искане на генеколокът със съмнение за поликистоза  поради малки нарушения в МС  направих изследвания днес ще звънна да си запиша час за ендокринолог, но като хора с опит какво ще кажете за резултатите, понеже не мога да кача снимка ще ги напиша само кръв на гладно homa index 5.8 серум а глюкоза 5.86 серумен инсулин 22,43

# 117
  • Мнения: X
Имаш ИР. Инсулина на гладно трябва да е 5-6-7...

# 118
  • Мнения: 4 042
Rochellka, не веднъж съм го писала, че при мен е точно така. От години го бях забелязала, първият режим след втората бременност, с който преди 5-6 години успях да отслабна, беше въглехидрати само до обяд. Което ще рече и доста солидна закуска. По това време бях пробвала няколко режима, само този проработи. После се върнах към обичайния график: няма време за закуска, на обяд каквото ми попадне набързо в обедната почивка, и вечеря като змей. И пак се освиних. Откакто съм на НВВМХ закуска не пропускам, ако ще и символична да е, шепа ядки примерно, ако наистина нямам време. Но гледам да имам. Добре че не се подведох по АУ и не почнах режима с неговото "без закуска". Сурин организмът се чистел, не знам от къде дойде това, допускам, че защото сутрин ходи господинът по голяма нужда Joy Пък може и да е прав, а аз да бъркам, че се "чистим" през нощта, и затова държа на здравия, продължителен сън. Има връзка и със стреса съня, разбира се. Както и да е. Пак ще спомена Барбара Онийл, чиито лекции много ми харесаха, има ги на български в тубата. Та и нейното мото е закуска като цар, обяд като кралица, вечеря като просяк. И накрая да отбележа все пак, че в темата има момичета, които са забелязали, че при тях закуската не действа по същия начин. Може и да не е универсално правило.

# 119
  • Мнения: 32 288
И кз е висока.
След обременяване е ясно, че ще скочат и двете доста.

Общи условия

Активация на акаунт