Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 15

  • 27 076
  • 743
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: X
Слагат и в пържолите, в подправките (смеските) и в сосовете има, а в някои държави и в салатите слагат, когато са кисели зеленчуците, заливат ги с някаква подсладена вода или кой знае каква щуротия. Бляк.

# 721
  • София
  • Мнения: 11 472
Бледолилава, синът ти е доста добре възпитан относно храната, поздравления за което! Да издадеш "рецептата".
Моите деца на 6 и 2 г., като голямото не иска да яде нищо, освен хляб и сладкиши. В ступор сме, дано е нещо временно, някаква мода от градината. Не даваме хляб, ако не яде основното или супата, майка им всеки ден готви - имат си готвено, в градината храната им е Ок според мен. 

# 722
  • Мнения: 18 542
Навсякъде слагат, защото "подобрява вкуса" и се продава повече - т.нар. bliss point, освен че удължава срока на годност. В готовите миксове от подправки има царевично и картофено нишесте както и често соя. Вече не купувам, взимам само чисти единични.
Другото което забелязах при сирената. Тук продават готови настъргани и такива на блок. Настърганите имат добавено картофено нишесте, за да не се слепват стърготините.  

# 723
  • Мнения: 7 856
Слагат и в пържолите, в подправките (смеските) и в сосовете има, а в някои държави и в салатите слагат, когато са кисели зеленчуците, заливат ги с някаква подсладена вода или кой знае каква щуротия. Бляк.
За съжаление това със захарта в салатите на северозапад от нас е често срещано явление. За пръв път се сблъсках като дете с него, когато в ресторант в Берлин ни поднесоха рендосани краставици със захар.
А най-нещастна бях един месец след като гръмна Чернобил, и у нас спряха зелениите. Бяхме в командировка в Словакия. Един обяд ни поднясят купички с половин главеста салатка на човек. А тя ми е любимата. Аз заявявам, че ще я изям, независимо колко свети. Един колега, полски възпитаник, се засмя, че няма да мога. За съжаление беше прав - беше залята със захарен сироп с ким!
За захарта в сурово-сушените колбаси - слага се по няколко грама на килограм месо. Нужна е не толкова като консервант, колкото за храна на микроорганизмите, които извършват ферментацията на месото. Като то узрее, не би трябвало да има останала.

# 724
  • София
  • Мнения: 11 472

За захарта в сурово-сушените колбаси - слага се по няколко грама на килограм месо. Нужна е не толкова като консервант, колкото за храна на микроорганизмите, които извършват ферментацията на месото. Като то узрее, не би трябвало да има останала.
Звучи много добре, ако е истина! Само, че май важи за домашните рецепти за колбаси. Във веригите, според мен поне, слагат и допълнително, че там кой знае колко отлежава още....

# 725
  • Мнения: X
Недоволна, за съжаление и аз съм в такава държава със сиропирани салати, побъркана работа, не знам защо се опитват да ни третират като деца, а зеленчукът е в ролята на гнусно лекарство, което се преглъща само със захар...

Принципно колбасите трябва да се избягват, преди няколко години и СЗО предупреди за повишен риск от рак на дебелото черво май беше.

# 726
  • София
  • Мнения: 11 472


Принципно колбасите трябва да се избягват, преди няколко години и СЗО предупреди за повишен риск от рак на дебелото черво май беше.
За съжаление предупреждението беше за месото като цяло (не повече от 500 гр. на седмици), все пак като изключения бяха посочени варените меса май. Разбирай, колбасите на първо място (заради консервантите в тях), но и всички пържоли и пр/ Ужас, а Grinning  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 727
  • Мнения: 4 042
Ние тази зима си направихме домашни луканки и готови колбаси вече не купуваме. Бекон взимах в началото на режима, както и шунка уж от висок клас , вече и тях спряхме. Месото - само от месарници, където го носят трупно и разфасоват на място. От супермаркетите категорично не. Така избягваме евентуалните добавки, но все пак остава другият проблем - месодайните животни масово се хранят със зърно.

# 728
  • София
  • Мнения: 11 472
... но все пак остава другият проблем - месодайните животни масово се хранят със зърно.
В смисъл, че е ГМО зърното или?

# 729
  • Мнения: 18 542
За съжаление предупреждението беше за месото като цяло (не повече от 500 гр. на седмици), все пак като изключения бяха посочени варените меса май. Разбирай, колбасите на първо място (заради консервантите в тях), но и всички пържоли и пр/ Ужас, а Grinning  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Това предупреждение е абсолютен боклук. Няма как месото и колбасите да са на равна нога по никакъв начин, нито има как да ги сравнят, освен ако не са правили отделно изследване на едното и другото, а те не са. Всичко е базирано на анкетно проучване, но не и на клинични изследвания и целта е да се намали консумацията на месо за сметка на зеленчуците в глобален план за уж спасяване на планетата.

Не че е ГМО зърното толкова, колкото естествената диета на кравите не зърно, а трева.

# 730
  • София
  • Мнения: 19 249
Е, сега, не задълбавайте толкова. Чистата храна не е компенсирала наличието на болести и недохранването. Щото обилна реколта без торове не става, болестите си дебнат.
Няма начин толкова много хора в световен мащаб да се изхранват с еко храна по начина, по който сме свикнали. Едно време хората са постели всяка сряда и петък + 13 седмици големите пости + какви ли не пости по 1-2 седмици, и едва ли им се е събирало сумарно много месо. И все пак продължителността на живота като цяло не е била повече от сега
Така е, Куку. За целия ми съзнателен живот аз съм си дефинирала двата най-големи гряха - че кърмих децата си само по 3 месеца и че сутрин не ставах да им правя закуска, а ги изпращахме с джобни на училище. Толкова ми е бил акълът, то и затова самата аз се доведох до... където бях преди година.
Че кой ти е говорил едно време за здравословно хранене, та ние сме лаици, може ли да знаем всичко?
Като малка съм виждала хората да слагат по 3-4 лъжици захар на истинското кисело мляко.
Скрит текст:
А аз днес си хапнах остатъка от овче кисело мляко, което бях забравила да се кваси около 24 часа, обаче с малко овесени ядки и ягоди си беше съвсем прилично, но аз си обичам киселко. Да не съм луда да хвърлям истинско овче мляко

Последна редакция: ср, 29 май 2019, 11:11 от Cuckoo

# 731
  • Мнения: 18 542
Има нещо вярно и в това, но пък качеството (в здравословно отношение) на живот, на тези които не са имали инфекциозни заболявания, е бил по-добър.

# 732
  • Мнения: X
Целта на сплашването с месото е да се насърчи употребата на "здравословните" зърнени /пълнозърнести храни. Лесно и евтино производство. Simple Smile

# 733
  • Мнения: 4 042
Че каквито щети ни нанася на нас, такива и на тях. Идеалният вариант е месо от животни на паша, защото това им е на тях естествената храна. И е по-качествено като състав.

Децата са ти малки и няма какво да направиш. Аз затова казах, че ми е грях дето не правех закуска да ги изпращам сити на училище и да не се влияят от общия хранителен пейзаж. И на обяд и на вечеря да си ядат в къщи. Синът ми се осъзна за храненето когато вече имаше наднормено тегло и беше във възраст, в която искаше да се харесва на момичетата. Тогава тръгна и да тренира. Но сериозни успехи постигна едва когато променихме менюто вкъщи. Заедно се борим двамата с килограмите - аз 30, той около 10 свали, но не е и бил чак толкова дебел. Ако дъщеря ми още беше при нас, щях да ѝ променя и на нея хранителната култура и навици, ама изтървах я...

И двамата имат склонност към напълняване и предполагам и предразположеност към ИР като мен. Иначе тя също спортуваше активно до скоро и е много мускулеста, тия 80 кг не ѝ личат ужасно. Но не ѝ помага спортът за намаляване на теглото. Като реши от време на време да отслабва и се вторачва в калориите, което също не работи при нея. Инсулинът на гладно ѝ е добре, но не мога да я накарам натоварване да направи. Подозирам, че е с ИР и само и единствено въглехидратна рестрикция ще помогне.

# 734
  • Мнения: 790
Фирмата в която работя дистрибутира готови миксове във всички заведения за бързо хранене, топли витрини в хранителните магазини и дори в елитните ресторанти. Съдържанието на подобни миксове  едва ли има нужда от коментар, но всяка вечер виждам тълпи от хора в кварталния супермаркет, избиращи бързата вечеря. Култура на хранене българите нямат, но има достатъчно канали за информация.

Общи условия

Активация на акаунт