Шести клас 2018/2019 - тема 5

  • 22 306
  • 758
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 3 564
Някоя мама юрист ще е добре да даде едно рано ако се пише писмо с някои формулировки. Според мен наличието на единствена дата за НВО нарушава конституционното право на децата за равен достъп до качествено образование.

# 676
  • Мнения: 801
Предлагам като миналата година да се напише, подпише след това, да се отнесе въпросът до омбудсмана, да се препрати до медиите и така да се обърне внимание на МОН.

# 677
  • София
  • Мнения: 2 855
Момичета, готова съм да подкрепя и разпространя такава инициатива. Миналата година участвах, когато решаваха за материала за нашия набор. Имах отговор и от Омбудсмана.

# 678
  • София
  • Мнения: 3 564
Миналата година писма до МОН ли се писаха или форматът беше друг, например подписка? Мога да се пробвам да формулирам едно писмо и да го пусна тук и във фейс групата за редакция.

# 679
  • Мнения: 5 234
Бих подкрепила и разпространила такава инициатива, писмо, подписка.
Мин. година и аз писах и получих отговор.

# 680
  • София
  • Мнения: 1 058
Според мен навсякъде трябва да го пратим.  И МОН, и Омбудсман,  и РОУтата.  Колкото повече,  толкова повече.  Simple Smile И по медиите също да  разпространим, по възможност.

Ако можеш да го напишеш ще е чудесно:)

# 681
  • София
  • Мнения: 2 855
Беше писмо, пусках го по мейл до МОН и до Омбудсмана.

# 682
  • София
  • Мнения: 3 564
Аз ще действам по чернова на съдържанието на писмото, а после ще решим с оформлението към кого да го адресираме.

# 683
  • софия
  • Мнения: 25 475
Ще подкрепя писмото и бих помогнала в писането му. Към адресатите от миналия път бих добавила  Комисия срещу дискриминация, АЗД.
МОН не могат да измислят процедура за 2 дати и как да няма злоупотреби (българи сме, сигурна съм, че ще има някои, които ще злоупотребят, но това не е мой проблем, а на МОН), от което страдат децата и това не осигурява равни възможности. Да не пишат глупости, че с макс 200 точки от двата предмета пак можело да се кандидатства.

# 684
  • София
  • Мнения: 3 564
Комисия срещу дискриминация със сигурност трябва да включим.

# 685
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Ще подкрепя и разпространя и аз!
Трябва поне да опитаме.

# 686
  • Мнения: 4 915
Няколко въпроса за двете дати на НВО, във връзка с равнопоставеността:
1. Как ще се гарантира, че на двете НВО-та задачите и преразказите са били с идентична трудност?

2. Всички деца на двете НВО-та ли трябва да се явят?

Болните пак ще се явят само на 1 НВО, и пак няма да са равнопоставени децата.

Ако децата се явяват само на 1 от двете, ще има спекулации, че явилите се на второто са облагодетелствани с повече време за подготовка и с информация за първото НВО.

Лично аз като майка на осмокласничка, минала през едно НВО, не бих искала детето ми да се явява на 2 такива.
Напрежението за 1 е достатъчно.
Имам и шестокласничка и ми предстои пак НВО. Наясно съм с рисковете да се разболее.

Тази тема я нищихме миналата година в седмокласната ни тема, и не намерихме добра алтернатива точно заради посочените по-горе казуси...
Дайде да дискутираме това тук, може да се намери решение. Simple Smile

# 687
  • Мнения: 3 877
Free Soul,  като проЗ инженер ще си дам мнението

1. Трудността дали е еднаква или близка трябва да се гарантира от МОН като се поготвят равностойни варианти (айде сега това поне трябва да го могат)
2. Държавата няма да я окърши ако плати на проверяващите 2 изпита за всички и да се взима по-високата оценка. Отделно всеки може да си решава сам дали да се яви и на двете дати или само на едната. За болните е ясно- те се явяват само на тази, на която са здрави ( да не чува дяволът, но болестите, които траят повече от месец са сравнително малко)
Ако децата знаят, че имат право на две явявания ще са доста по-спокойни, за родителите да не говорим.

Има ли друг прием, който да се решава в един-единствен ден. Следващият вариант е индивидуални изпити за различните гимназии - та ако изтърве изпита за ЕГ, то поне на този за МГ може да иде, или поне за професионална гимназия

# 688
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
1. Как ще се гарантира, че на двете НВО-та задачите и преразказите са били с идентична трудност?
Това мисля, че няма как да се гарантира.
Спред мен не е необходимо всички да се явяват на по два изпита.
Но смятам, че ще е добре да има резервни дати за деца пропуснали НВО по основателни причини. Като тези причини да се доказват с бележка от лекар, комисии и т.н.
Ако се върнат датите за НВО през май и се сложи по още една дата за неявилите се през юни, няма да се удъжли изобщо кандидатстването.
А и децата, които ще пропуснат евентуално НВО предполагам, че не са чак толкова много. Няма да е неоходим толкова ресурс за проверка, колкото на основия изпит.

# 689
  • Мнения: 24 467
.... Следващият вариант е индивидуални изпити за различните гимназии - та ако изтърве изпита за ЕГ, то поне на този за МГ може да иде, или поне за професионална гимназия
Не помня и те да са били по два пъти. Такива изпити са също по веднъж годишно.
Мен, лично, ме притеснява точно това, че, виждайки капацитета на калинките в МОН, няма как да се гарантира еднаква степен на сложност на задачите, а това би опорочило състезанието.
Също така какъв следва да е интервалът между двата изпита? Няма как единият да е през май, защото ако ще е върху целия материал, то той няма да бъде взет още. Ако и двата са в края на учебната година, то това няма да топли много хора. Болният едва ли се очаква да се оправи за седмица. След юни става късно, защото процедурата по кандидатстване си върви и до края на август класовете следва да са готови.
Освен да има някакъв двуседмичен диапазон между двете дати - средата и края на юни, за друго удобно решение не се сещам.
Другото е официално да се приеме, че НВО няма да е върху целия годишен материал, ако първата дата ще е през май. В този случай и на втората дата следва да отпаднат въпросите върху невзетия до първа дата материал. За да има що-годе равнопоставеност.
Няма да мине сюжетът накърняване правото на образование. Официалната позиция на държавата е, че училища има и всеки, дори с 60 точки, може да кандидатства за тях. Т.е. има право на образование. Няма официално признаване на елитни, отлични, добри и т.н. училища.
В отговор на  Free Soul по пункт 2 - идеята не е всички да се явяват на двете НВО-та. Това не е задължително.
На втората дата следва да се явяват само деца, които по уважителни причини са пропуснали първата и причините са установени с официален документ.
...
По принцип редовно участвам в инициативи, при които смятам, че е налице несправедливост. Даже сама си пиша, без да търся някой да ми помага.
Но тук съм с известни резерви и аз.
И аз предпочитам да подискутираме, тъй като не съм убедена, че за момента се предлага реално добра алтернатива с точни параметри.

Общи условия

Активация на акаунт