Уча с нежелание

  • 11 243
  • 286
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 1 004
ОК. Благодаря предварително!

# 271
  • Мнения: 2 000
Е, донякъде е така. Но затова трябва много внимателно да се избере какво ще учи чадото - да де, то избира, но и ние да го посъветваме - да няма после съжаления. Тук е било - каквото и да е с биология. А после, какво ще е бъдещето, каква е идеята? Не знам...
Майката на авторката е решила, че вече е време за второ висше след прекъснатото първо. Двете седнали да умуват. Критериите: да е в София и лесно. Така стигат до този избор.

# 272
  • Мнения: 274
Жена съм. Според научните изследвания, човек не може в съня си да види точен час и не може да види себе си в огледало. Не мога да твърдя със сигурност дали е така.
Това не го знаех. Чувал съм, че човек не може да сънува миризми. Защото обонятелните рецептори са единствените мозъчни клетки, разположени на повърхността на човешкото тяло. Всички останали нерви - зрителни, слухови, на вкусовите рецептори - са свързани с мозъчната кора. Докато обонятелните отиват директно в хипоталамуса, който управлява повечето функции на тялото. Затова в Аюрведа един от основните методи за възстановяване на нарушеното равновесие в организма е ароматотерапията.

# 273
  • Мнения: 3 865
За ЛесНотехническия ли си говорим? Ми там лесно се влиза и лесно се излиза - ще го завършиш докато правиш кафета. Не само оценките, но и дипломата няма значение. Аз не разбрах ти само НЕ искаш да учиш или после и НЕ искаш да работиш по специалността си? Защото ако и това не искаш - много си прецакала родителите си и ще продължаваш да ги прецакваш. Най-добре сега спри и не ги мисли парите - те нямат право да те принуждават да учиш понеже са ти платили. Ами да не са, кой ги е карал. Ти трябва да реализираш своите си мечти, а не техните. И аз реализирах университетски мечти на майка ми и после нямам един работен по специалността. А колко години и нерви загубих. Няма смисъл ако не го искаш. Сега пак уча нещо и съм на ръба да го зарежа.С тази разлика, че нито на мен нито на никой не му дреме дали ще го завърша. Изчаквам само щото още не мога да се реша - току виж желанието ми за учене се върнало. Но все по-скептична ставам, че ще се случи. И другата разлика е, че не само че не плащам да уча, ами даже ми и плащат. Според мен прати това мотивационно писмо, ако те вземат хвани се, поработи, не бързай да зарязваш училището, но карай през просото колко да вземеш изпита. И вече като си видяла какво е да си кафеджийка ще имаш повече база да решиш ще прекъсваш или не.

# 274
  • Мнения: 7 776
Страшен съвет.
Най-добре сега спри и не ги мисли парите - те нямат право да те принуждават да учиш понеже са ти платили. Ами да не са, кой ги е карал. Ти трябва да реализираш своите си мечти, а не техните
Девойката сама си е избрала специалността. Втора по ред. Никой не я принуждавал да записва Лесото, щото обича природата (wtf ? Така формулираната мотивация е като излязла от тетрадката на четвъртокласник). А за репликата кой ги е карал - ти деца явно нямаш, защото подобна реплика говори 1)разглезеност, неблагодарност, егоизъм 2)концепцията за това да осигуриш добро бъдеще на едно дете е да му осигуриш добро образование, именно за да не трябва да носи кафета цял живот, та явно ти убягва тази идея. Само 16-годишна би изцепила - кой ги е карал да плащат 😲😧
3) в България висшето образование е платено. А заплатите не са високи.

Клетата майчица на авторката. Толкова я е разглезила, че направо ще се бие по главата, ако темата не е пързалка и авторката, иначе отличничка уж, е до там лишена от рационално мислене, че да се откаже от образованието си,каквото и да е то, за да пише имена по чашки..

# 275
  • София
  • Мнения: 17 592

Ами разпиши си внимателно каква стартова заплата очакваш да получаваш и за колко време ще успееш да върнеш на родителите си вложените в "образованието" средства. И ако получиш някакъв смислен резултат - примерно две години или нещо подобно - действай. Най-добре изтегли заем, върни си им парите - понеже ти си го желала, уж, и си ги подлъгала - и после го връщай от заплати. Поне така ще знаеш, че си лично ангажирана с решението си, а не е за сметка на някой друг. Имаш право сама да вземаш решения - морално е, обаче, и да поемаш и отговорността за тях.
Ако ти се стори твърде много, спокойно - веригите за бързи закуски винаги ще наемат персонал, там текучеството е сериозно (защо ли).

# 276
  • Мнения: X
Skrekkeilg ,защо си записал/а второ образование?Не мисля, че има смисъл да се мъчиш за втори път, щом един път вече си го направил заради мечтите на майка ти, както аз правя.
Понеже на много хора не им е ясно защо записах ГС ,специалност, която няма никаква реализация, още по - странното от жена.
Ще ви кажа.Както казах по-рано, беше ми мечта от ученичка, защото исках да е  нещо свързано с природата, понеже много я обичам. Heart Но майка ми също като вас, смяташе, че няма реализация и да помисля за нещо друго. Затова ѝ казах,че искам нещо подобно, свързано с природата и да погледне и разучи за някоя специалност.И тя прегледа по сайтове,разучи и ми каза,че според нея Лесотехническия е добър вариант.В началото, първото което ѝ хрумна беше екология.Ходи до университета,поразпита и разбра,че това е най-западналата специалност, която се учи в ЛТУ.И в нея последните години влизали много прости и мързеливи студенти, които не учели и ги пускали по милост да минават.
След това тя поразгледа още какви други специалности има и реши агрономство или растителна защита.Но там разбрах, че също има много за учене.Не като медицината де, но пак много.И щели да изискват работа копаене с мотика на практиките, а не ми се занимава с такива неща, все едно съм селянка. Confused
После мама провери пак, разучи пак за специалностите и ми предложи ландшафтна архитектура.Според нея това беше най-доброто и най- много искаше това.Но пък погледнах програмата и видях че имало графична композиция,висши математики...неща които изобщо не са за мен.И най вече се уплаших като видях ,че се учи 5 години.Тоест не ти дава бакалавър, а направо магистър...това много ме стресна.Значи че е много трудно.Съвсем го отписах като вариант. Frowning Flushed
И накрая майка ми ходи пак до университета,поразучи още и говори с декана по горското стопанство.И реши че само това остана да е...
Питате ме какво очаквах.Ами да се учи някаква теория за анатомията на растенията например.Анатомично устройство на стъбло,на лист, на корен и такива.Но чак да ги гледам и да ме карат да различавам всичките видове ели, всичките видове борове, всичките видове смърчове с поглед....това не го очаквах.
Знаех че и птици ще учим, но мислех, че ще учим разни видове къде са разпространени, какви са и т.н. но да ме карат да разпознавам и различавам 200 вида препарирани птици като гледам..не очаквах и това.

Обожавам дървета,растения,животни,зеленина.Ама да им се наслаждавам, да знам основни неща за тях,не чак такива подробности,каквито изискват от нас и каквито не очаквах че ще има...и очаквах че материала за учене ще е по - малко.
Също така не очаквах че ще ги има тия чудеса наречени "курсови работи" дето още не знам за какво изобщо ще ни послужат за знанията и живота ако работим нещо по тази специалност изобщо...
Нищо не разбирам по тях абсурдно е да ги направя и затова винаги джобните вместо да ги харча съм ги спестявала за да платя на хора които се занимават с изготвяне на курсови работи да ми ги направят заради което гладувам по цели дни като имам лекции...и целия този яд само заради едната заверка.
Просто нищо не е каквото очаквах.
Може би единствения вариант да уча тия простотии с желание е шефа от старбъкс да стане асистента по дендрология Heart Eyes
Между другото веднъж сънувах нещо странно- как асистента ни по дендрология и шефа на старбъкс се оказва че са един и същ човек.Тоест сливат се и стават едно.Абе много странен сън трудно е да го опиша Grinning Но това ме мотивира да уча дърветата в съня ми Grinning

Последна редакция: нд, 19 май 2019, 02:40 от Анонимен

# 277
  • Мнения: 9 790
Жалка история!
Болезнено е да те чете човек.

# 278
  • София
  • Мнения: 10 599
Направо не те виждам да станеш майка и да друг да разчита на теб.
За 6-месечния изпитателен срок в Старбъкс - никой не те кара да работиш 6 месеца. А, че в този срок могат да те уволнят без предизвестие. А ти трябва да напуснеш 1-месечно предизвестие.

# 279
  • Мнения: 10 910
Ооо гладувала, за да спестява парите и да плаща за курсовите... Пуснах една сълза рано сутрин в неделя...
Вече не ми е смешно дори....

# 280
  • Мнения: 17 409
На дните на отворените врати в университетите е добре да  се ходи сам.
Откровено казано, като гид, винаги съм имала за цел да мотивирам твърдия отказ на такива, като тебе - “очаквах-не очаквах”.
Очакваната реализация е променлива в много от специалностите. Затова в последните години произвеждаме депресирани, осакатени и безперспективни висшисти Simple Smile

# 281
  • Мнения: 6 373
Криси, това че мама е ходила сто пъти до университета вече ме довърши..
Горкичката ти! Спестяваш от джобни за курсови работи и ...да висиш в старбъкс в ринг мола, където най-евтиното кафе е 4 лв. Сигурно не ходиш до там и с рейса? Мама купи ли ти кола да ти е лесно да ходиш до лесното? И да носиш мотичката в багажника? Оооо извинявай, не си селянка..
Ако някое от моите деца ми сервира подобна простотия директно излита от къщи, то на теб предвид възраста всъщност отдавна ти е време за същото!
Противна история!

# 282
  • София
  • Мнения: 8 000
Изпитвах силно съмнение, че темата е шанца за ски, след последното писание се убедих. В реалния живот не може да има такава концентрация на ... простота в един индивид.

# 283
  • Мнения: 250
Е нали беше много стриктна и се справяше най-добре от всички, а сега се оказа че си плащаш за курсовите...
Устройството на растенията не се ли учи в основното? То и дете на 3 знае, че растенията имат корен, стъбло и листа...

Промених си мнението! Отивай в СтарбъГс, зарязвай учението и си троши главата. Освен че похабяваш парите на вашите, също и нашите, защото най-вероятно си цъкаш втори път държавна поръчка с парите от нашите данъци, които може да отидат за някой, който заслужава повече.
Първо ми беше смешно, ама вече ми е жално...

# 284
  • Мнения: 9 790
Що тя да отива?!? Да даде едно CV на мама и да я праща. Строгият господар ще чуе таЗ умопомрачителна история и веднага ще я назначи.

Общи условия

Активация на акаунт