ДЕКЕМВРИйските деца са нашите слънца - тема 3

  • 46 634
  • 756
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 326
Минавам да се отчета, днес направихме първи опит за захранване. Картофено пюре, което според мен нито и хареса, нито и беше гадно, по-скоро се чудеше какво става. Веднага започна да го дъвче и да се облизва. Изяде една лъжичка на няколко пъти, но за сметка на това се омаза цялата, грабна лъжичката и маца навсякъде и по този повод после ходих да и купя от онези лигавници, които имат и ръкави, че ще е голямо мазало оттук нататък.
Аз самата опитах пюрето - е, много е гадно, адски безвкусно. Вие слагате ли малко сол, зехтин или масло в пюретата?

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 680
Минавам да се отчета, днес направихме първи опит за захранване. Картофено пюре, което според мен нито и хареса, нито и беше гадно, по-скоро се чудеше какво става. Веднага започна да го дъвче и да се облизва. Изяде една лъжичка на няколко пъти, но за сметка на това се омаза цялата, грабна лъжичката и маца навсякъде и по този повод после ходих да и купя от онези лигавници, които имат и ръкави, че ще е голямо мазало оттук нататък.
Аз самата опитах пюрето - е, много е гадно, адски безвкусно. Вие слагате ли малко сол, зехтин или масло в пюретата?


Аз слагам няколко капки зехтин.
Иначе за масло трябва да е ГХИ.

# 92
  • Мнения: 123
Аз слагам малко кърма понякога, но и без пак си ги хапва. Мисля да забавя даването на сол и захар максимално дълго

# 93
  • София
  • Мнения: 1 395
Зехтин, масло (гхи както е казала Злати) се въвеждат като нова храна. Сол до една годинка минимум не, ако може и до две. Бъбреците на децата не могат да се справят. Безвкусно е за теб, защото твоите рецептори 30 години са опитвали какво ли не. За едно бебе, което има минимален опит с нюанси на вкус, е супер ново, различно и интересно да пробва дори това пюре.

Моята днес докосна банан с език. Буквално до докосване само стигна, подскочи като котка от краставица, спукахме се да се хилим и тя гордо заразмахва крайници, та яденето приключи.

# 94
  • Мнения: 244
И аз днес започнах да захранвам - с пюре от морков. Близа го, чуди му се и накрая отвори голямата уста Simple Smile Но май направи пак реакция към лактозното мляко (изцяло на АМ е) и се изходи доста рядко вечерта. Няколко дни беше на безлактозно и беле доста добре, след това 2 дни на смесено и последните 2 дни пак на лактозно и пак започна да се изхожда рядко, макар и само по един път на ден Sad Има ли някое друго бебче с реакция към лактозното мляко? Притеснявам се да не развива някоя лактозна непомосимост и да не може да яде нормално мляко повече Sad

# 95
  • Мнения: 1 326
Аз сложих АМ за да го направя по-течно. Две лекарки ми казаха да слагам по 1-2 кристалчета сол и 1-2 капки зехтин или масло /ГХИ/, но не съм слагала нито едно от тези неща засега. Смятам тази седмица да е само на картоф, след това ще въведа морков.

# 96
  • София
  • Мнения: 1 395
Ето един примерен пейпър на UNICEF. Ако потърсите salt ще намерите поне на 8 места да пише изрично без добавена сол/захар https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url … 2oetuuTniGGA2QRyY
Ето това е най-големият английски здравен портал с описание от колко сол се нуждаят децата https://www.nhs.uk/common-health-questions/childrens-health/how- … d-children-need/#

Много добре си се ориентирала къде са прави педиатрите и къде прозират поверия от соц-а✌️

# 97
  • София
  • Мнения: 1 268
Аз слагам малко кърма в пюрето.
За сега е пюрето ни се състои от тиква, морков и тиквичка и много и харесва. Търси си още, сама слага лъжицата в устата. Даже като се забавя малко почва да си бута лигавчето, защото не знае от къде идва тоя вкус явно.
Банан много от давна си открадна от мен и сега и давам от време на време. Много и харесва също. Все още не съм почнала да давам плодове, че сме съвсем в началото на захранването, но когато ям банан тя винаги се протяга и не и отказвам. Давам и цока го със злебината и се ядосва, когато и го взема. Напарво вече много ми се иска да почна и давам и плодове (ама уж да се консултирам и с педиатърката тая седмица) . Крушата по същия начин.

# 98
  • Мнения: 317
И ние започнахме захранването. Тиквата много й харесва, обаче картофа - хич, направо й се повръща от него. В тази връзка да питам как вкарвате нов зеленчук ? По съвет на ЛЛ давам по 2 лъжици всеки ден докато стигна 10. После прибавям към тях 2 л.от новия зеленчук и така до 10л и втория.

# 99
  • Мнения: 1 326
Понеже дъщеря ми има ваксина в петък, а ми казаха 3 дни преди нея да не въвеждам нови храни, реших дотогава да и давам само картоф като увеличавам лъжиците. Тя също не е впечатлена от него, но все пак и днес изяде 2 лъжици някак. После ще вкарам морков и се надявам повече да и хареса. Не знам тиквата отделно ли да я предложа или отново в комбинация с нещо?
Нас ни посъветваха около седмица да бъде само на картоф, да свикне с новата храна и всеки ден да увеличавам лъжиците с една или две отгоре докато не достигне пълна порция. После вече ще се опитам да заменя обедното хранене, но виждам, че с картофа ще е трудничко. Хем и е интересно, виждам я как се чуди какво става, веднага грабва лъжицата от ръцете ни и тръгва да се маца, хем не и е особено вкусно, но ще видим как ще е следващите дни.
А каши давате ли и кога?

# 100
  • Мнения: 405
Ние също сме на картоф като всеки ден увеличаваме до достигане на около 110 гр, ама трябва да измеря колко е. Вече давам около 15 лъжички Simple Smile Тя го хапва, мисля, че просто ѝ е интересно какво се случва и сама си бута лъжицата в устата. Още не съм решила кой ще е следващия зеленчук. Каша на нас лекарката ни каза също сега да въвеждаме, сутрин, но след като заместим обедното хранене. С оризова ще започнем, но не очаквам да ѝ хареса.
Иначе отвчера сме на морето, защото татко ѝ има малко работа тук и се възползвахме Simple Smile Пътя ѝ понесе много добре, а днес имаше първа среща с плажа Simple Smile Порови си в пясъка, топнахме ѝ ръчичките в морето и е готова за ваканции Simple Smile

# 101
  • Велико Търново
  • Мнения: 166
Ние вече ядем картоф, морков, тиквички, тиква, пащърнак, броколи (много го мразим, опитах какви ли не комбинации, но не отказва да го яде), минахме и оризовата каша, сега сме на царевична, в други ден ще дам елда, а след нея киноа и просо. На обяд хапваме пюренца, като той вече е заместен и хапваме по около 200 гр пюре (според педито е много, но след като обяхних ситуацията, каза, че щом иска нека си хапва. Под ситуация имам в предвид, че в момента, в който махна купичката от масата (като все още не си е изяла всичко и съответно не се е наяла) започва истерично викане и рев и отказва да яде мляко, бута шишето, а в момента, в който й покажа купичката и я сложа пред нея се успокоява на мига и настава неистова радост. Следобедното хранене и то е заместени, поради трупането. Не знам вече какво да го правя туй дете, страх ме е да не й се разшири коремчето. Непрекъснато се чувам и с педито, но казва, че щом иска и си хапва няма лошо, е да ама мен не е страх да не й стане нещо. Confused Confused Confused
След кашите мисля да въведа месата, след тях жълтък и едва накрая да въведа плодовете. Вие момчета кое след кое ще въвеждате?

# 102
  • Мнения: 294
Аз съм дала картоф, морков,тиква,тиквичка,пащърнак,броколи( в тази последователност)
Като само първите две храни въвеждах лъжичка по лъжичка,след това давах според това колко той иска да изяде, но в началото изяждаше не повече от четири, пет лъжички.
На обяд давам зеленчуци,всеки ден или през ден различна комбинация от въведените до сега, мислех, че ще му омръзнат, но педиатърката каза че не разбира особено какво му се дава и няма как да му омръзне.
Сол и захар не съм давала ,не смятам и да слагам за сега
Бебетата усещат вкуса на самия зеленчук и за тях не е проблем, че няма сол или захар някъде.
В тая връзка баба ми се изказа много умно 😆
Давам аз пюре и Лео се мръщи и му изтича пюрето от устата, а тя: Ми то като му е безвкусно на детето няма да иска да яде, много ясно....🙄
Плодове давам след обяд, като след пюретата( и на обяд и следобеда) дохранвам с кърма.
Ябълка, круша и слива е ял досега.
Аврорче, ние имаме същите изпълнения, всеки път когато яде пюре.Даже е имало случай в който не мога да го успокоя с нищо друго и трябва да продължавам да давам  пюре, въпреки, че вече е изял 150 гр.
Случвало се е и след това да не иска да суче, но то е разбираемо след такова количество изядено пюре.
Той е ял само оризова каша, но страшно се запече от нея въпреки, че я смесвах с круши.
Зехтин и масло не съм слагала.
Да попитам, сега след като давате и други храни, предлагате ли вода и бебетата пият ли?
Лео само се лигави на шишето.Аз му изстисквам наколко глътки колкото да си изплакне устата след пюретата, иначе въобще не харесва шишета.

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 680
Аз малко да се оплача до преди 10 дни на Божидара не и правеше много впечатление купешки или домашни пюрета яде.Но от 10 дни не иска никакви купешки да яде(нямах възможност да ги приготвм аз)...днес направих домашно и си го изяде с кеф....При нея доста зеленчуци са въведени и ще се радвам да споделяте вашите комбинации с домашни.

# 104
  • София
  • Мнения: 1 268
Аз за сега съм въвеша тиква, морков, тиквичка.
По рано напарвих 'манджата' за утре
Тиквичка, морков, броколи (тиквата малко ще почива, че с нея започнах и доста дълго я давах).
За сега приготвям сама, ако евентуално нещо не мога тогава ше купувам. Като цяло ще гледам да комбинирам различни запичащи и разхлабващи, за да не се запече пак.
Утре ще видим как ще се приемат броколите.
Рая вече изяжда около 120-130 грама. Не  иска мляко след това.
Много ми се иска да вкарам плодовете, за да регулирам пак изхожданията, че сега ми се струва доста се напъва да ака. Днеска беше много смешна. Но общо взето с обеда(пюре) докато го хапва почва да и се ака и яде и едновременно се напъва.
Задължително ли е да минем първо кашите и повечето зеленчуци, че да дам плодове?

Общи условия

Активация на акаунт