Имало едно време в Чукурова | ВВ, Кьосем - исторически и костюмни драми №15

  • 26 865
  • 743
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 436
Повтори се резюмето. Grinning Поне да стане двойно ясно, че истината с бащинството на Гафур ще излезе наяве, даже и за Сание. А за писмото пак не се разбира сега ли ще се появи или във финалния 35-ти еп.

Историята на Зюлейха, която се опитваше чрез брак с Демир Яман да спаси живота на Йълмаз Аккая, освен че не е лесна за разбиране, не е и безспорна - поне за мен (и нито да идеализирам, нито "героизирам" саможертвата на Зюлейха). Затова няма да го броя като минус на Йълмаз, ако в този закъснял момент не я разбере. А че Йълмаз е баща на Аднан - при втора бременност и един "аборт" на Зюлейха - отстрани и това изглежда съмнително. Сценаристите добре се постараха, така че Йълмаз да не повярва веднага и в това.
---------------
На мен сцената Демир-Йълмаз в края на 33-ти еп. ми прилича малко на сделка от страна на Демир:"Ти остави оръжието и пострада от това ... Ние ще си мълчим ... Имам предложение за теб, ще ти платя двойно за акциите на Дженгавер и всеки по пътя си ..." Ако Йълмаз каже "да", въпросът е решен. А ако откаже (което си е негово право), какво следва? Как би постъпил Демир ... Аз нямам версия, а въпрос без отговор. И затова ще ми е по-интересно, ако Йълмаз каже "не".

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 15:44 от Tania M.

# 61
  • Мнения: 3 246
Танче, да...именно. Имам чувството, че точно това убийство и по-точно прикриването му, както от полицията, така и от самата Мюжгян, би довело да разтрогване на годежа плюс писмото от Зюлейха. Интересно ми е, че СЦ ни водят към раздяла между Йълмаз и Мюжгян чрез тези две неща и същевременно затвърждават позициите на Демир във връзката му със Зюлейха чрез втората бременност. Може би така ще завърши този сезон и през втория ще има скок във времето и след окопитване от раздялата с Мюжгян и/или известно време в затвора заради убийството на Ерджо, Йълмаз ще започне да се бори за Аднан. Междувременно Фекели се надявам да се осъзнае и да се вземе в ръце Simple Smile. Както вече писах, Йълмаз е в "ръцете" на Яман...те го държат и с информацията за убийството и притежават доказателството за законна защита. Както каза Фекели - "...единият с оръжие, другият с камък". Фекели постъпи много глупаво. Много ме е яд на него в последно време...като "влюбена овца" е милият. Ще ми е тъжно когато Хюнкяр го предаде.
Ваня така, както твърдиш, че Йълмаз не познава Зюлейха, аз твърдя, че Зюлейха също не познава добре Йълмаз. Лично за мен, Йълмаз не би предположил, че Зюлейха ще действа толкова необмислено и глупаво, честно казано. И аз да бях, нямаше да повярвам в това нейното, защото жертвата й беше глупава и не доведе до нищо добро.
Цитат
Много наблюдения имам вече върху него, които ме карат да мисля, че историята на Зюлейха, която се опитваше да му спаси живота, той няма да може да я разбере.
Ами логично е да не я разбира, защото е абсурдна, ако трябва да съм обективна. Ако човек си направи труда да помисли логично, няма как Хюнкяр да може да обещае нещо подобно, което обеща на Зюлейха, защото не би имала интерес и то е повече от очевидно. Ако Зюлейха беше разсъдила адекватно, щеше да разбере, че Хюнкяр може да се отметне още в момента, когато Зюлейха каже "да" на сватбата. Лично за мен, ако Зюлейха искаше да спаси живота на Йълмаз би се предала в полицията и би разказала за случилото се и дори би казала, че тя е убила лихваря. Нали тогава не й пукаше за бебето й още. Нямаше да има значение. Отделно: Йълмаз влезе в затвора точно поради факта, че не искаше Зюлейха да бъде опетнена и да бъде насилена физически, прие съдбата си и бе готова да приеме и смъртната присъда. От къде Зюлейха знае, какво точно иска Йълмаз?! Ами ако смъртта му беше по-угодна от това да гние с години в затвора?! Защо тя реши, че именно доживотния затвор е негово спасение? Нима не го познава, нима не знае, че за него нейното щастие ще е наградата. А тя се "навря" в нежелан брак и прие детето й да носи чужда фамилия, за да може Йълмаз да изгние в затвора бавно. Както Йълмаз прие, че тя се е продала за богатство, така и Зюлейха прие, че прави най-доброто за Йълмаз, а това далече не беше така. И друго: дори и Йълмаз да си мисли, че тя се е омъжила заради пари, той ясно й каза: "ти за мен си невинна", което означава, че дори и да се е омъжила за пари, той разбира това донякъде, разбира и отчаянието й, заради което го е сторила. Иначе нямаше да я нарече - невинна. Ако Йълмаз беше приел това за парите изцяло, то защо й направи предложение да избягат и да приеме детето й за свое?! Мисля, че сентенцията, че Йълмаз е решил, че Зюлейха се е продала за богатство противоречи на много негови думи, действия и поведение. Това не е единственото му и крайно заключение, а една възможност, която за него е логична, поради липсата на други адекватни причини. Той знае, че Зюлейха толкова бързо не е могла да се влюби в Демир, всички отрекоха, че Демир я е принудил за брак и отрекоха, че тя е била насила омъжена. Йълмаз не би могъл да предположи сделка с живота му, защото всички отрекоха наличието на принуда, той не знае нито за бебето си, нито за евентуалната бездетност на Демир. Няма никаква логика Йълмаз да измисли някаква друга причина. И пак казвам: в затвора той много ясно чу истории на затворници, чиито годеници и любими са се омъжвали за други мъже, поради факта, че иначе нямат перспектива. Да, Зюлейха е различна, но той не получи и отговор на писмата си. Тя не дойде да го види. Дори и да е била омъжена, как Йълмаз би предположил, че я спират от това да се види с него. Твърденията "..Йълмаз не видял това или онова; Йълмаз не разпознал своето момиче...и т.н.", лично за мен почиват на това, че се гледа едностранно на ситуацията и основно от гледната точка на информираността като зрител и се забравя, че героят няма тази информация и нито обективно, нито логично би стигнал до нея, защото няма как. А и самата Зюлейха потвърди факта, че се е омъжила заради парите и заради това, че Демир  "така хубаво я обичал". Защо Йълмаз да не повярва в думите й? Каква причина има той да не й вярва?! Никаква.

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 15:56 от dana78

# 62
  • Мнения: 3 447
За мен загадката в озета е само една - у кого ще попадне писмото на Зюлейха, което ... сигурно ще разберем накрая на сезона. По въпроса за бременността на Зюлка продължавам да съм на същото си мнение. Бременността на Сехер и тая на Зюлейха твърде едновременно ми идват. Laughing

# 63
  • Мнения: 3 436
За мен загадката в озета е само една - у кого ще попадне писмото на Зюлейха, което ... сигурно ще разберем накрая на сезона. По въпроса за бременността на Зюлка продължавам да съм на същото си мнение. Бременността на Сехер и тая на Зюлейха твърде едновременно ми идват. Laughing
А какво е то? Че резултатът от изследванията на Зюлейха е грешен (1) или че е фалшифициран (2)? Нещо трето?

# 64
  • Мнения: 3 447
Ааа, в такива подробности не мога да влизам, но според мен има една бременна и тя не е Зюлка. Thinking

# 65
  • Мнения: 3 246
Аз да си довърша мисълта за Йълмаз-Зюлейха (макар че съм писала вече по въпроса).
Разглеждам ситуацията само и единствено от гледната точка на Йълмаз, защото мисля и усещам, че се прави объркване  между това, което ние като зрители знаем и това, което знае самият герой Йълмаз и се дават оценки на поведението му именно от нашата гледна точка - на имащи цялата информация.
Йълмаз и Зюлейха си дадоха обещания. Зюлейха заяви, че дори султанът да дойде да я иска, тя няма да го погледне. Но, Йълмаз в затвора научи, че Зюлейха е омъжена за Демир. Обективно погледнато, изключвайки нашата информация по въпроса -  Зюлейха не е спазила обещанието си. Тя е вече омъжена за друг мъж, изоставяйки бившия си любим Йълмаз в затвора без да му пише и да го посети дори. Каква може да е причината, поради която Зюлейха е променила чувствата си и се е омъжила за друг, потъпквайки обещанията си: (ако мога да обобщя) - насилствен брак/принуда, любов, пари/богатство и стабилност. Йълмаз в затвора се насочи към първата възможност: насилствен брак. Лично за него другите възможности бяха невъзможни. Връщайки се в конака, той беше посрещнат от Демир с юмруци и последва това, което сме коментирали много пъти. Но, на въпросите на Йълмаз, Демир отговори: "Зюлейха избра мен. Кой си ти, кой съм аз. Аз съм Демир Яман.". Йълмаз е работил в чифлика на Демир и много добре знае кои са Яман и каква власт, сила и пари имат. Те са господарите на Чукурова. Въпреки тези думи, Йълмаз продължи да мисли, че бракът е по някакъв начин насилствен. Йълмаз попита Саббахатин - той отрече бракът да е насилствен и на другите въпроси шикалкавеше, отклоняваше въпросите му, което е признак, че не му е удобно да му каже истината, изтълкувано от Йълмаз като: "да, тя избра Яман...знаеш кои са Яман". Йълмаз попита Гюлтен - тя директно каза, че всяко момиче би било щастливо да се омъжи за образования и богат Демир Яман. Впоследствие Йълмаз видя със собствените си очи "щастливото" семейство в градината на конака, а после и съпружеската двойка в прегръдките си до прозореца, любувайки се на нощта. Хюнкяр посети Йълмаз, като му разказа за любовта на Демир, за детето им, за щастието им. Йълмаз поиска да бъде уверен лично от Зюлейха. Последва срещата и Зюлейха каза на Йълмаз, че е била в много тежко положение, Демир е бил влюбен в нея и тя се е съгласила на брака. Тежкото положение се свързва с бедността, липсата на пари и отношението от страна на другите. Т.е. Зюлейха се е омъжила заради стабилността и нежността от страна на Демир. На въпроса: Обичаш ли го?, Зюлейха не отговори, но това може да се разбере като опит да не нарани допълнително така или иначе страдащия Йълмаз. Тя замълча, а мълчанието е признак на мълчаливо съгласие или потвърждение на казаното от другия. Йълмаз промени мнението си за насилствения брак. Той, обективно погледнато, няма никакви основания да мисли, че Зюлейха е изнудвана, а още по-малко да подозира, че Зюлейха не говори истината. Йълмаз няма причина да не вярва на думите на Зюлейха, а разплаканите очи и езикът на тялото могат да се тълкуват като съжаление и вина заради неспазеното обещание. Впоследствие Зюлейха многократно твърдеше, че обича мъжа си и че е щастлива, а любовта им с Йълмаз е минало.
Момичето, облечено в скъпите дрехи е неговото момиче, но за него това момиче е предприело стъпки, следствие на отчаяние и за това Йълмаз я нарече невинна. На липсата на отговор, дали тя обича Демир, Йълмаз й предложи да избягат заедно и да отгледа детето й като свое. Но получи отказ. Обективно погледнато, както о логично, Йълмаз нямаше никаква причина да се съмнява в думите и действията на Зюлейха. Това, че тя преди време му беше обещала нещо, не значи, че обстоятелствата не са я принудили да действа иначе.
Но, Йълмаз никога не би предположил, че неговото момиче ще скрие за бременността си, не би предположил, че неговото момиче ще иска да се отърве от общото им дете, независимо от обстоятелствата. Но Зюлейха направи всичко това. Никой никога не може да опознае другия в пълния смисъл. Човек може да се изненада дори и от себе си. Така че, за Йълмаз, Зюлейха се е омъжила за Демир, поради стабилността, която дават Яман и поради неговата любов. Впоследствие и тя се е влюбила в него, имат и дете. Което означава за Йълмаз, че се радват на стабилна връзка. Само едни обещания в миналото не могат да са критерий и фактор, поради който Йълмаз да изключи всичко видяно, чуто и казано именно от самата Зюлейха.
Да приемем, че Йълмаз не приема "външното", както бива обвиняван, че прави...тогава как би си обяснил причината, поради която Зюлейха в момента е омъжена жена, съпруга на Демир Яман и има дете от него?! Няма логика човек да не си задава такива въпроси. Липсата на отговор и логиката на реалността водят Йълмаз до определени изводи, които може да не са верни, но това не значи, че той гледа само "външното". Нека си спомним, че Зюлейха помисли, че Йълмаз не се е поинтересувал от нея, намирайки ги на пътя и се обърна към Демир с думите: "Обичам те". Излъга и Мюжгян, че нямало нищо между нея и Йълмаз. Тя в онзи момент се отказа от Йълмаз и щеше да продължи с този си отказ, но разбра за спирачките. Тя също не вижда ли "външното" и не свърза ли въпроса на Йълмаз, дали е щастлива с Яман и последвалите му действия. Да, свърза ги. Та, с една дума:  всеки в един или друг момент следва логиката на реалността, независимо дали това е действителността или не, защото често пъти тази действителност е такава, че човек дори и да се старае няма да може да я измисли и предложи дори.
На мен също ми се набива в очи това, че две жени са бременни по едно и също време. При наличие и на втори сезон...там ще се завихри интрига, но в някаква друга насока. Сега отпада набеждаването на Демир като баща на детето на Сехер. Но остават самите бебета...Иначе цялата тази ситуация с бременността на Сехер става излишна.

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 17:15 от dana78

# 66
  • Мнения: 3 436
Скрит текст:
За мен загадката в озета е само една - у кого ще попадне писмото на Зюлейха, което ... сигурно ще разберем накрая на сезона. По въпроса за бременността на Зюлка продължавам да съм на същото си мнение. Бременността на Сехер и тая на Зюлейха твърде едновременно ми идват. Laughing
А какво е то? Че резултатът от изследванията на Зюлейха е грешен (1) или че е фалшифициран (2)?
Нещо трето?
Ааа, в такива подробности не мога да влизам, но според мен има една бременна и тя не е Зюлка. Thinking
Защо подробности? Значи "нещо трето"-то: "Зюлка не е бременна".  hahaha
Ще видим, ще видим дали е кьорфишек. Че то Зюлка ако е бременна, какво ще гледаме до догодина по това време? Как Зюлка от немай къде се привързва към Демир, а Йълмаз - бог знае какво ...  Thinking

# 67
  • Мнения: 3 246
Момичета, според мен, Зюлейха е бременна, не мисля, че е кьорфишек. Но наистина ми е странна тази насока на СЦ. Ето сега, излиза истината за детето на Сехер, а мислех, че ще има интрига там. Зюлейха вече ще е лишена от възможност за действия, а и мислите й и емоциите ще бъдат раздвоени. Възможност за Демир да си върне и акциите и малкия конак без дори да даде и стотинка. Демир щастлив баща. Йълмаз в киреча, заедно с Фекели.
Съмненията на Ваня за Демир в затвора се опровергават. Демир няма как да е обвинен в изнасилване, след като нещата ще се разкрият. Зандана е за Йълмаз, явно. Както и предполагах. Изненади никакви, единствено само онова писмо, но след фактът, че Зюлейха е бременна, а Йълмаз ще го "държат" здраво, честно казано не виждам много смисъл от него. Ще видим.

# 68
  • Мнения: 28 078
Благодаря за озета!
Двете бременности по едно и също време имат една цел - зрителите да се чудят безплоден ли е Демир, лъже ли майка си или не. Признанието пред нея ще я подтикне да търси истинския мъж на Сехер и от озета разбираме, че го е намерила.
Зюлейха е бременна, защото предстои писмото най - после да се появи. Написаното в него и това, което Йълмаз ще чуе при визитацията на Зюлейха, да го объркат за дълго време. Ненапразно той присъства на съобщаването на новината за бременността на Зюлейха.
Дали тя наистина е бременна. Казват го във фрагмана. Има и снимка с гаденето ѝ. Дали по - нататък няма да се окаже грешка, отсега как да знаем. И дали ще износи бременността - също.
Предполагам, че по онова време в Чукурова бременност са установявали чрез преглед.



За затворите не ми се иска да гадая, защото са изтъркани от употреба. И двамата отдавна обзаведоха килиите...

Дана, и аз да повторя - за кой ли път - Зюлейха нямаше никакъв друг вариант за спасение на Йълмаз - от показаното в сериала по онова време. Тя нямаше никаква информация на какво е способна Хюнкар, нямаше откъде да научи, нямаше време, нито идея. Имаше само една мисъл - да спаси. Интересното е друго - Йълмаз спаси нея, два пъти спаси Гюлтен, но че и Зюлейха също е способна да се хвърли да спаси любимия си - това поне като мисъл да беше му се появила, пък после нека я отхвърля според чутото и видяното. Аз съжалявам, че сценаристите решиха да изграждат образа му по този начин. След всички опити на Демир да се отърве от Йълмаз, той би могъл да си помисли и друго - че Зюлейха прави всичко възможно да го предпази от Демир. Но е прекалено да искам това от сценаристите. Защото/допускам/, че заради повечко серии, Йълмаз дълго ще трябва да бъде убеждаван в истинското намерение на Зюлейха, което се крие зад брака ѝ с Демир. После в истинността на бащинството му - Гюлтен, писмото, което скри, в краен случай и Сабахаттин.

Още една среща - на същия ъгъл и Мюжган се блъсна в Йълмаз.

# 69
  • Мнения: 3 436
Аз, без да се впускам в анализи като Дана, по-горе споделих, че за мен е спорна версията за "героичния" или самопожертвователен брак на Зюлейха за спасяване на Йълмаз. В безизходицата си тя се поддаде на заплахите на Хюнкар, че ако не склони на брак с Демир, Йълмаз ще умре. Това го казва самата тя в писмата до Йълмаз, така го виждам и аз. Останалото е трудно е за вярване и възприемане - според мен не само за този, сериалния, Йълмаз.
Доста време мина от началото на сериала и явно всеки ще си остане на позициите, колкото и да повтаряме.

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 18:27 от Tania M.

# 70
  • Мнения: 28 078
Каза го в писмото, но сега, след много време. Когато чу, видя и се сблъска с много неща, които ѝ позволиха да види ситуацията от онези дни в друга светлина.

# 71
  • Мнения: 3 436
И преди споделих, че за мен няма значение след колко време чухме Зюлейха да обяснява брака си с Демир. Преди това не сме я чули да казва нещо друго (пред себе си или пред сина си), т.е. не си противоречи.
От самото начало гледам на брака й по същия начин. От безизходица се поддаде на заплахите на Хюнкар - и не без основание! - че ако не се омъжи за сина й, той (синът й) няма да си мръдне пръста за Йълмаз и ще го оставят да умре. Никой не й е давал гаранции на Зюлейха, че като се омъжи, ще го спасят, то и няма как. Яманови може да са Чукурова, но не са държавата. Разбирам мотивите на Зюлейха и може само да ми е мъчно за "ада", в който продължава да се чувства, но не мога да "героизирам" смисъла на саможертвата й. Не очаквам и от Йълмаз да е "свръх Йълмаз". Един "свръх Демир" стига и хартисва.  Laughing

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 18:51 от Tania M.

# 72
  • Мнения: 3 634
На Йълмаз не му е необходимо нито писмо, нито каквото и да е. Най-малкото следващи бременности на Зюлейха трябва да решат въпроса чие дете е Аднан. Той е бил мъж на Зюлейха по времето, когато е заченато това дете. И ако е наистина мъж, трябва да може да прецени, че той е бащата или, че той също е възможен баща. Какъв мъж е, който не може да направи тези толкова елементарни пресмятания. Ще му пораснат вече крила от невинност, която се опитвате да му припишете, но неговият проблем е наивност. Още с тръгването от затвора той грешно насочи мисълта и действията си към Демир. Всичко, което прави е с цел да стане Демир Яман. Доскоро мислех, че така той иска да спечели Зюлейха, но сега все повече ми се струва, че иска да я накара да съжалява, като види колко по-способен е той от Демир. И така да я накаже.  

Какво прави Йълмаз в Чукурова, след като Зюлейха не го обича, смята той, а обича Демир; Мюжгян го молеше да заминат и да започнат живота си някъде другаде. Той сега има тази възможност. Това, което прави на това място, може да го прави някъде другаде. Може да е пак в Чукурова, но от другата страна на Адана. Какво прави, освен да купува каквото и да е, само да е на Демир. Отмъщава. Той не може да бъде щастлив с Мюжгян, защото в сърцето му е Зюлейха. И нещата ще станат още по-зле, когато  или ако отношенията между Зюлейха и Демир се променят. Йълмаз прави грешни анализи на достъпната му информация, това го казах още в началото. Не на тази, която остава скрита за него, а на достъпната за него. Ако той се беше предал в полицията веднага, сега можеше и да са заедно със Зюлейха. Ако си спомняте, бях и против отмъщението, каквото го планира Фекели: бавно и на широк фронт. Защото времето и широкият стопански фронт не работят в негова полза. А и Фекели имаше предвид Йълмаз да си върне Зюлейха. Единственото, което имаше Йълмаз в Чукурова, беше Зюлейха и само за нея той трябваше да прави всичко. Времето сега промени много неща, Зюлейха познава вече много добре Демир. Тя говори едни неща, но в друг момент и при други обстоятелства натрупванията може да я доведат до това да пренареди и мисленето, и сърцето си. Човешките качества между Демир и Йълмаз са определено в полза на Демир. Според мен, разбира се.

Дана, ако за Йълмаз беше важно щастието на Зюлейха, той трябваше да я остави на спокойствие да си го живее. Нали му каза, че е щастлива с Демир. Но той непрекъснато е сред тях. Кой знае, може пък нежеланият брак да я доведе до щастието. Но на това, което тя обеща на Йълмаз преди затвора, Зюлейха е вярна докрай. Тя говореше за сърцето си, не за друго, а за сърцето, че в него и султан да дойде, няма да може да влезе. На това тя е вярна до този момент. Това не може да се каже за Йълмаз, който при Зюлейха в своето, пусна и Мюжгян.
Аз гледам художествено произведение, което се различава от реалността. Образът на Йълмаз е веднъж Йълмаз, млад мъж с неговата история, а втори път – лицето на новото. Той затова е такъв – наивен и еднопластов. Новото затова е ново, след време и то ще има история и ще се научи на разни неща и най-вече да отличава важното, но все още е наивно, по момчешки докачливо, показващо мускули и има нужда да доказва способностите си. И всички са му виновни: Зюлейха, Фекели, освен враговете. Не чух Демир веднъж да обвини Зюлейха, въпреки че му направи живота черен.
Между другото, заглавието от този сезон "Една любов. Два живота." в нашия случай ми звучи като "Една любов и край на живота".

А тези паспорти със случайната фамилия "Демир" какво ли ще означават?




    

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 21:12 от vanja@

# 73
  • Мнения: 3 436
... Ще му пораснат вече крила от невинност, която се опитвате да му припишете, но неговият проблем е наивност.
Стигнах до това изречение в поста и не мисля, че има някакво основание да бъда включвана в множественото число - доколкото предният пост е мой. В него, а и преди това, не "приписвам" невинност на Йълмаз. Но не "героизирам" и прословутата саможертва на Зюлейха.
То не че на Демир не му поникнаха крила от "надписване" на това и онова.  Wink

Последна редакция: ср, 22 май 2019, 20:04 от Tania M.

# 74
  • Мнения: 28 078
Ваня, на левия паспорт е написано името Хатисе - сестрата на Хюнкар, на десния - Фатма. Кои ли са Ахмет Демир и Айше Демир, с разлика от 9 години, от различни градове - Анкара и Elazığ Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт