Големите загадки

  • 466 145
  • 9 090
  •   1
Отговори
# 1 305
  • Мнения: 10 802
Има много аутисти с IQ под средното. Един такъв е убиецът на Диди Бланчард - Ник Годеджон.


Не знаех за този случай, прочетох и се потресох! Fearful Scream
Егати изродите...

# 1 306
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 992
Мит или не, факт е, че има аутисти, които само с едно виждане/ чуване са способни да възпроизведат перфектно някакво музикално произведение или в случая пейзажна архитектура. За музикалния гений гледах филм преди време.

Да, но това не е свързано със състоянието им. Със сигурност има хора, които не са аутисти и могат същото.
Точно аутизма им е това, което е предизвикало  такава дарба. Различно е от другите гении с това, че аутистите възпроизвеждат нещо вече съществуващо, докато другите гении създават нещо ново. Феномена е, че им трябва само едно виждане/ изсвирване за да го запаметят и възпроизведат. Друга област, в която се проявяват е математиката.

# 1 307
  • Мнения: 36 484
Това не е доказано. Има хора с фотографска памет, които не са аутисти.

# 1 308
  • Мнения: 2 560
Имах такава съученичка- уникална памет. Възпроизвеждаше формулите по химия само от слушане и гледане в час. Не е аутист, ама пък стана фармацевт, та може и просто да си е имала заложби в тази област.

# 1 309
  • Мнения: 36 484
Това имам предвид - има хора с адски добра памет, които могат да учат лесно наизуст - и аз съм имала такива съученици. Но иначе са си съвсем нормални.

# 1 310
  • Пловдив
  • Мнения: 14 405
Има хора, които могат същото, без да са аутисти, но май наистина се предполага, че при т.нар. саванти (хора с ментални увреждания и с извънредни способности едновременно, каквито далеч не са, разбира се, всички хора с ментални увреждания или конкретно с аутизъм) има някаква връзка между липсващите ментални способности в една област и силно развитите в друга. Обясняват го, струва ми се, с пренасочване на капацитета на мозъка, с "опит" да компенсира недостатъка и пр. Всичко е предположения и теория, де.

А на хора като Айнщайн и не само него верно се изтрепват да им слагат посмъртни "диагнози". Хората обичат подобни неща, привлекателно е явно да развиваш теории и да правиш "открития". Лично аз доста се съмнявам Айнщайн да е имал нещо общо с аутист. Едно време пък разправяха, че е бил тройкаджия, което май също е само мит.

# 1 311
  • Мнения: 2 404
извинявам се за оф-а
последните няколко години имам чувството, че ако някое дете е "по-различно",  разни "психоложки" - "лепват" аутизъм, хиперактивност и т.н.  Та малко съм предубедена към тази диагноза. Има деца, които от далече се вижда, че отговарят на симптомите, но има и такива, за които просто не знаят какво да кажат и айде - аутизъм Rage

# 1 312
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 992
Аутизмът е от скоро признат като отклонение. Затова и изследвания и статистика има много малко. Много зависи и едно такова дете как ще се подпомогне за да се развие. Това е една област, която тепърва ще се развива.

# 1 313
  • Мнения: 36 484
Точно, освен това е много модерно да се обяснява кой е бил гей и кой не. И интересно, че все американци ги лепят тези етикети... Трябва по някакъв начин да им се забрани да се занимават със световно известни исторически личности - да си анализират само тези от тяхната история...

Аутизмът май не се води болест а атипично поведение. Не се знае почти нищо за него. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC

# 1 314
  • Пловдив
  • Мнения: 14 405
Аутизмът е познат от поне век. А днес - лично мнение на неспециалист - тенденцията е диагнозата да се разширява към нормалните и към най-"обикновените" умствено изостанали едновременно.
В психиатрията диагнозите по обясними причини представляват групиране по симптоми, не по причини (причините почти не са ясни), дори не по някакви обективно доказуеми признаци, а пък симптомите се преливат и преплитат, и като така, диагнозите силно зависят от новите тенденции и новите теории, а не толкова от някакви "истински" нови открития. Повтарям, не съм специалист.

Петя, думата "разстройство" употребяват обикновено психиатрите. Не само за аутизма. Кое разстройство е болест, кое - "състояние" и кое - нещо друго, ми прилича малко на философски въпрос. Wink

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 16:30 от Магдена

# 1 315
  • Мнения: 309
Има много аутисти с IQ под средното. Един такъв е убиецът на Диди Бланчард - Ник Годеджон.


Не знаех за този случай, прочетох и се потресох! Fearful Scream
Егати изродите...
[/q


Има сериал за този случай, много добре е  направен.
https://m.imdb.com/title/tt8682948/?ref_=m_nv_sr_1

# 1 316
  • Мнения: 2 404
Аутизмът е от скоро признат като отклонение. Затова и изследвания и статистика има много малко. Много зависи и едно такова дете как ще се подпомогне за да се развие. Това е една област, която тепърва ще се развива.
точно за това съм потресена от безразборно "лепене на етикета - аутизъм", ако детето наистина е с такива симптоми и може да му се помогне - ок, но ако не е и само всяват паника и ужас в родителите.

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 17:01 от mimsim

# 1 317
  • Пловдив
  • Мнения: 14 405
Скрит текст:
Моето пък е с диагноза аутизъм. Не е като да е здраво, здраво е само физически - умствено видимо е назад и също така видимо му липсват умения и пориви за общуване. Но преди 30-тина години, предполагам, диагнозата щеше да бъде само умствено изоставане, без аутизма. Разширяват неусетно понятието и в двете посоки. Въпрос на концепция е, което е нормално, де, защото нищо или почти нищо измеримо няма в областта на психиатрията. Иначе развитието на детето зависи много повече от капацитета му, отколкото от каквато и да било работа с него.
От историята за Ди Ди и дъщеря и и аз се потресох.

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 17:09 от Магдена

# 1 318
  • Мнения: 2 404

Магдена - надявам се, че има вече методи/или медикаменти, който да му помагат, да се чувства добре

# 1 319
  • Мнения: 15 314
Аз в случая Бланчард съм изненадана повече от това, че е осъдена жертвата. Смятам, че дъщерята е жертва на лудата си майка и убийството на последната не ме трогва особено.
Макар, че да, да склониш някого към убийство си е престъпление отвсякъде, не са ли могли просто да избягат от лудата, а не да я убиват. Не съм чела много подробно, и на сериала хвърлих едно око, ама не съм се задълбочавала.

Общи условия

Активация на акаунт