Големите загадки

  • 466 469
  • 9 090
  •   2
Отговори
# 2 520
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Ели, това е много голямо опростяване.
За Богомилството ли?

Ами ... да, но принципно нали трябва да им зашием първо някаква категория, за да знаем, горе-долу, в каква насока да мислим.

Не всички хора знаят за Богомилите много, вкл. моя милост.

ОК, ако решим да не ги категоризираме, с няколко думи ... каква им е на тях основната концепция?

# 2 521
  • Мнения: 3 625
Като четох за аборигените и папуасите, ми направи впечатление, че са мигрирали от югоизточна Азия. Океанът бил по-плитък, отколкото сега и по проливите и сушините са стигнали чак до Австралия.
Та се замислям, дали всъщност това не е потопът, за който всички имат легенди - покачване нивото на Световния океан...
През холоцена има няколко сериозни захлаждания и затопляния, повлияващи климата из цялата планета. При всяко едно от тях има и повишаване/понижаване на морското равнище, като на места наистина е драстично. Може да е не е описвано едно събитие. Зависи от времето на възникване на мита/легендата за потопа.
Малко цифри:
Преохлаждания (мини ледникови периоди) - преди 11 000 години, преди 8 200 години, преди 7 000 години, преди 5 700 години, преди 3 200 години, преди 2 600 години и последното - преди 800 години.
Презатопляния - преди 11 700 години,  преди 10 500 години,  преди 7 800 години,  преди 6 000 години,  преди 4 200 години,  преди 1 800 години,  сега.

# 2 522
  • Мнения: 6 911
Не съм чела  теории, просто сега ми хрумна, предвид  клипа за разделянето на континентите, който Аниш пусна наскоро и повсеместните легенди за потоп.

# 2 523
  • Мнения: 18 250
за Богомилството - те са много и много фракции, умерени и крайни, богомили и павликяни. по късно от павликяните цъфват катари,  а павликянският клон в Босна има своя  официална църква - официализирана от държавата
но ако трябва да опростим само с няколко думи тяхната концепция - борят се срещу корупцията на църквата и аристокрацията. Точно затова не ги признават и отричат кръста, а както и всичко материално.
По това се различават  гностиците. Гностиците  са насочени преди всичко към духовното, но не отричат материално, те считат че материалното е цел към постигане към духовното. Гностиците са на мнение, че не е нужно да стоиш на пирони, за постигнеш съвършенство чрез болка, а напротив - яж,пий и се весели,  и не се лишиавай от удоволствия, така по-бързо ще напуснеш тленното си тяло и ще се съединиш с Великия Еон. Гностиците в някоя отношения са по-близко до йогите, отколкото до манихеите и богомилите.
Богомилите за православието са това, което са лутераните срещу католиците - удар срещу корупцията и показността. Богомилите считат че епископите трябва да тръгнат боси и голи да проповядват и да се отрекат от данъците, църковните имоти и скъпото облекло, т.е. да бъдат като Христос и първите мъченици за вярата.

Разбира се има много различни течения сред богомилите, някои признават властта на Дявола, други твърдят, че Бог е по-могъщ, трети че са равни по сила. Но основната концепция е, че отричат църквата и аристокрацията която я поддържа, както и кръста. някои богомили признават обърнатия кръст, като символ на отричането други и него не признават. като цяло  Богомилиете не приемат идеята за Исус Богочовека, а за Исус Човека и смятат, че дървото е символ на страданието му, а не за опрощението на греховете ни.

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 14:19 от Лорд Сняг

# 2 524
  • Мнения: 36 523
От митологиите съм чела
Скрит текст:
Кун, естествено, Омир, разни сборници със скандинавски митове (имам 2-3 книжки, но пише едно и също и като цяло информацията е малко), също и Скандинавската митология от Нийл Геймън (променил е някои от историите или използва други източници?), българският превод на Махабхарата, който е доста съкратен, както и някои други индийски и будистки митове от различни книги и сайтове (доста хаотично), Стария завет, някои египетски митове (и те като скандинавските, са малко), бях свалила Книга на мъртвите и четох от нея, ама е скучна и май не я довърших, имах едно време книга с африкански приказки, в която се разказваше за богове и богини, но едва ли е била много пълна. Знам нещо за Ананси от нета, обаче не съм голям фен на историята. За шумерските знам по нещо от книгите на Сичин - той на места преразказва без интерпретации (или го бъркам с друг автор на подобни книги?) - например, преразказва известните митове за слизането на Инана в подземния свят, за Гилгамеш и Енкиду, за Утнапищим...Някъде из виртуалните библиотеки имаше Попол вух - също го прочетох (беше кратко издание), но не ми хареса.
Не съм чела римските автори - Овидий, Вергилий и т.н. Не харесвам техния подход - нещо като фен-арт върху гръцката митология. Просташко е.

Чувала съм, че Пътуване на Запад (за Краля на маймуните), е интересна и си я свалих на английски (защото не можах да я намеря на български. Още не съм я започнала, защото е много обемна и нямам време.

Четох някъде, че всички истории за митологията на догоните са пълни съчинения. Не знам дали е истина, по-късно ще потърся статии по въпроса. В смисъл - не че африканците са излъгали, а изследователите, чрез които тези истории са достигнали до нас.

# 2 525
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
за Богомилството - те са много и много фракции, умерени и крайни, богомили и павликяни. по късно от павликяните цъфват катари,  а павликянският клон в Босна има своя  официална църква - официализирана от държавата
А София и демиургът?

Нямаше ли много богомили у Франция?


Аз пък четох, че били намерили доказателства за Библейския Екзодус, т.е. Изход, в Египет. И била излезнала някаква книга ... големи спорове има около доказателствата.

# 2 526
  • Мнения: 3 625
Не съм чела  теории, просто сега ми хрумна, предвид  клипа за разделянето на континентите, който Аниш пусна наскоро и повсеместните легенди за потоп.
Е, там времето е в десетки милиони години и промените са глобални. Потопът би трябвало да е/отговаря на локално събитие/локални събития от последните 50 000 години, като най-висока е вероятността за последните 12 000 години.

# 2 527
  • Мнения: 18 250
Значи ако си говорим за приказки изчел съм всякакив -африкански, руски, полски, китайски, индийски, арабски...повечето от тях се повтарят

-принцът спасява  три принцеси, жени се за най-хубавата
-неродена мома се жени за принца
-Хитрягата от типа на Хитър Петър и Настрадин Ходжа се надлъгва със селяните/цяря и пр. и пр.
има и доста етимологични приказки, например как на слона му се появил хобота, как щъркелът/жеравът гощавал рибата, и как - тя него и пр. голяма част от приказките се повтарят само героите се променят например щъркелът на едно място става жерав на друго
Въпреки това всеки регион си има и специфични приказки
например в Арабскияс вят такива са приказките за Аладин или Али Баба.

Ели, нали това обяснявам. Богомилите са два основни типа (хиляда фракции, но два типа) - умерени (България, донякъде - Византия) и крайни  - павликяни(Босна, по-малко хърватия). Разривът между  тях е 10-11 век, когато има някакъв Апстолически събор, последван от богомилски събор. Богомилите в Босна дават начало на мощно движение на Окстиния (Югоизточна Франция), най-вече в графство Тулуза. Борбата за изкореняването им продължава близо 50 г. Има цял  (неофициален) Кръстоносен поход насочен изцяло срещу катарите, в резултат на който

- богатите графовете на Тулуза окончателно на подчинени на френски крал
-Папството създава Инквизицията, която замества Доминиканският орден
-папата се сдобива с огромна власт - да се налага над владетелите.

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 14:48 от Лорд Сняг

# 2 528
  • Русе
  • Мнения: 11 920
В книгата на Джеймз Фрейзър са събрани десетки легенди за потоп от целия свят. В някои легендата е доста по-различна  и той-смята че се става въпрос за локални събития. Иначе тази от библията повтаря до голяма степен шумерски вариант в Епоса за Гилгамеш

# 2 529
  • Мнения: 18 250
Фрейзър има две основополагащи книги - Златната клонка и Фолклорът в Старият завет. Отделно препоръчвам и С.Токарев за митологична основа.
Токарев е изследвало най-пълно племената.
не помня кое племе бе изследвал, където открил че няма  и следа от религия.
Ето ви примерно интервю с туземец

-Какво става когато човек умира
-Престава да се движи
-Защо?
-душата му го е напуска
-какво е душата
-Вятър!

или
-ти чувал  ли непознати шумове?
-Да
-И не те ли е страх?
-Не!
-Защо?
-Защото познавам всичко!
-и на какво тогава ги отдаваш тогава (шумовете)?
-Вятър!

# 2 530
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
В това туземско племе няма религия, защото още не стигнали до ниво на общ. организация, която да създаде условията за възникване на такава.

Религията принципно е добър опит да се организира всичко, да се набута в чекмеджета, защото непознатото е силно непоносимо за човеците, въпреки че са интелигентни създания.

# 2 531
  • Мнения: 36 523
Като спомена, че мъртъвците не се движат, се сетих за една скорошна новина: https://zdrave.to/lyubopitno/shokirashcho-e-kakvo-se-sluchva-s-t … -smrtta-na-chovek
Има я в много сайтове, включително и сериозни новинарски. Не е фейк.
Между другото, баба Яга отговаря на познатите описания на извънземни. Лети в хаван, къщата й има крака (като паркирала летяща чиния), гърми и трещи, владее незнайни сили. Интересно дали е изследвано кога за първи път се е появила като фолклорен образ? Тя не е типичната вещица или магьосница от приказките - определено има комичен елемент и въпреки че е ужасяваща, проявява някои положителни качества.

# 2 532
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Баба Яга е рускиня, нали така?

Трябва някой с добър руски да провери, отде се е взела таз бабичка с метлата.

Не че при арабите няма подобни елементи с летящи килимчета.


Я кажете, някой от вас знае ли, дали в Скандинавската и Германската митология има Средна земя, Горна земя?

Толкин отде ги е взел тез земи? Измислил ли ги е?

# 2 533
  • Мнения: 36 523
В Скандинавската има нива - различни измерения са разположени по Игдразил - дървото на живота.


Нашите митове за долната земя, също като баба Яга са съмнителни - включват "технически" елементи, като бял и черен овен, които непрекъснато се блъскат на една поляна и единия слиза надолу, а другият отива нагоре. Освен това, е населявана от влечуги, което е повтарящ се елемент във всички митологии и има съвременна интерпретация (за рептилите, които живеят под земята и ядат хора).

# 2 534
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Аха, значи са си от митологията.

Бях чела навремето, и много ми хареса тогава, някаква супер конспиративна теория, че Толкин бил черпал сведения от Библиотеката на Ватикана за книгите си.

И много много ми се искаше да е вярно, ако трябва да бъда честна.

Общи условия

Активация на акаунт