Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 7 061
Да, това е математическото решение на задачата.
Предвид това, че е състезание и се интересуваме само от точния отговор, голяма част от децата решават тези задачи с броене на квадратчетата. Само давам идея. С просто око се вижда, че отрязъците от квадратите се компенсират до пълен квадрат, с изключение на едно квадратче.
Обикновено оцветяват по самата мрежа, за да броят.
Да, и пояснението, че върховете на ABCD са центрове на квадрати ни подсказва, че като се сглобят като пъзел, ще запълнят точно 1 квадрат.

# 451
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 048
срам, не срам - ще питам Flushed
задача от СМТ - 6 клас

Цитат
Колко ръба има призма с 15 стени.

смятах, че стените са 15, значи основата е 15 ъгълник и от тук следва 2х15 ръба от основата и върха + 15 ръба от стените.

но отговорът не е 45.

# 452
  • Мнения: 19 296
Капакът и основата също се броели за стени. Питах току що.
Демек 13 околни стени.
39 ръба?

# 453
  • Мнения: 49
Капакът и основата също се броели за стени. Питах току що.
Демек 13 околни стени.
39 ръба?
Точно щях и аз това да пиша, не пише, че околни стени са 15.

# 454
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 048
е, те нали са капак и основа? що стени?
Sad ще ми трябва и преводач за задачите.

# 455
  • Мнения: 21 455
Може да използваш учебника.
Стените са си стени, независимо дали са околни или основи.
Но ме заинтригувахте. Ще поразгледам по издателствата. С толкова много учебници кой знае какво пише във всички от тях.

# 456
  • София
  • Мнения: 7 061
"В геометрията, n-ъгълна призма е многостен, на който две от стените са еднакви многоъгълници с n страни, лежащи в успоредни равнини, а останалите му n стени са успоредници или правоъгълници. Тези успоредници се наричат околни стени на призмата. Многоъгълниците се наричат съответно горна и долна основа. "
Цитат от уикипедия, и не само. Wink
Основа и капак, горна и долна основа и т.н. са наименования, които да ги отличат от околните стени, но те са просто стени.
Ако се говори за стени и основи, както и за околни стени, тогава става дума само за околните. Когато не е упоменато изрично и не са диференцирани, то броите и основите за стени.
Правоъгълния паралелепипед и куба са своеобразни призми, също. И казваме, че кубът и паралелепипедът са шестостени, а не четеристени... Joy
А, Дидева, уцелила  съм значи! Joy

# 457
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 048
не съм гледала учебника.
и ученика не съм питала.
Wink мене джокер ми не требе! я 'сичко си знам! Wink

# 458
  • София
  • Мнения: 2 768
Влизам и аз в темичката с молба за помощ за три задачи от състезание за възрастова група 7-8клас. Ще бъда благодарна, ако споделите решения на задачи 15,18 и. 19







[/img]

Благодаря предварително за помощта🤗

# 459
  • София
  • Мнения: 7 061
На прима виста 18 зад:
Обиколката на правоъгълниците е 98, тоест а+b =49. Търсим правогълник, чието лице е възможно най-голямо, обикновено това е нещо близо до квадрат. Идеалният ни случай е правоъгълник със страни 25 и 24, лицето е 600, но трябва да съобразим, че не можем да използваме рационално едната дължина, а ще се възползвам от парче, което е 24/24, тоест лице 576 от 600, което е точно 24 малки правоъгълника.

# 460
  • София
  • Мнения: 2 768
На прима виста 18 зад:
Обиколката на правоъгълниците е 98, тоест а+b =49. Търсим правогълник, чието лице е възможно най-голямо, обикновено това е нещо близо до квадрат. Идеалният ни случай е правоъгълник със страни 25 и 24, лицето е 600, но трябва да съобразим, че не можем да използваме рационално едната дължина, а ще се възползвам от парче, което е 24/24, тоест лице 576 от 600, което е точно 24 малки правоъгълника.
Слънчева, много благодаря за включването  Hug
За верен е посочен В, което е 25. Thinking
Понеже съм тотално скарана с математиката и не мога да хвана къде е разминаването  Embarassed

Последна редакция: чт, 31 окт 2019, 12:50 от звездица

# 461
  • София
  • Мнения: 18 039
Спред мен отговорът си е 24, но максималното лице се постига при квадрат със страна 24,5. Никъде не е казано, че страните са цели числа.. Като се изрази лицето, най-голямата му стойност е 600, 25 кв см при а=49/2 см.. Но и при тези размери, пак могат да се вместят 24  цели правоъгълника  с размери 3х8. По принцип има останала неоползотворена площ за даже малко повече от 1 правоъгълник 3х8, но той би се получил с надене на парчета, понеже  оставащите свободни ивици са с ширина 0, 5 см.

# 462
  • Мнения: 21 455
Защото " режете" в една и съща посока.

# 463
  • София
  • Мнения: 7 061
Русалке, пише си.
"Разполагам с всякакви правоъгълници с обиколка 98 и целочислени страни.

# 464
  • София
  • Мнения: 18 039
Русалке, пише си.
"Разполагам с всякакви правоъгълници с обиколка 98 и целочислени страни.

Опс, не съм видяла, Слънчева, сори.
Дидева, хитро Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт