Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 511
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 18 503
Имам голям кухненски шкаф, който е само за зимнина и трайни продукти - шарлан, зехтин, такива неща.

# 601
  • Мнения: 1 673
Виж ти, благодаря ти за удареното рамо. И към 10-15 други човека са ме разбрали, гледам лайкнали са ми постовете. Останалите... ще си останем с надеждата, че един ден ще разберат.

Значи, кристалната топка на ССФ какво показва последно? Не съм стъпвала на полето, освен това нищо не разбирам от фина моторика? Гал протестира май, че е замъглена картината - иска да си напиша професията, да си покажа дипломата и да си направя селфи как цепя тикви за семки? Натали прави преговор на доста от постове ми, като пропуска съществена информация в тях, т.е. чете така като да й е угодно на нея. Ех, туй ССФ, бре...Тоз неизчерпаем източник на … енергия... SatisfiedSatisfiedSatisfied

Няма дълго да пиша, само от всички безумни коментари ще подбера един. Гал, ти на какво искаш да ме научиш? Искаш да ме убедиш в това, че е ясно като бял ден, че докато бъдещият хирург е бил дете, той не е пипвал нищо в ръцете си? Пази Боже да легнеш под ножа на хирург, който като ДЕТЕ не е развил възможно най-добре своята фина моторика. Аз все пак за ДЕЦА говорех, за възпитание на детето в любов към труда. Ти продума там нещо за студенти и зрели хора по бригадите в САЩ и Англия, аз ти напомних, че за ДЕЦА говорим. Но ето сега, пак по твое настояване, коментираме хирурзите... Хора към 35 годишни минимум... Които най-вероятно са били много сръчни малки деца, което ги е развило и като капацитет да завършат медицина, и като умение да имат прецизна ръка и око. Апропо, координацията между окото и ръката се повлиява силно в положителна насока от.... хахаха, ами от труд с ръцете, разбира се... Аз написах вече хора с какви професии могат да ви научат на повече неща по темата. Но вие си държите на това, че вече всичко знаете и ви е ясно.

Хайде, със здраве! Умният да умува, тъпият да си седи в кафенето... Мир да има, всички да се обичат, роботите да ни сменят памперсите един ден като остареем и китайците да шият копчета до откат...


А, това за фината моторика съм го отървала.
Мари, ти знаеш ли, че на хирурзите им препоръчват горещо да не вършат каквато и да е физическа работа - ни белене на кочани, ни прекопаване - точно за да не повлияе негативно на фината моторика на ръцете им? Явно не си наясно и какво е фина моторика.
Да вземеш да оставиш специалистите по история, биология и педагогика и да идеш в дола да изпереш килимите, че има да съхнат...

# 602
  • Мнения: 29 344
Натали прави преговор на доста от постове ми, като пропуска съществена информация в тях, т.е. чете така като да й е угодно на нея. Ех, туй ССФ, бре...Тоз неизчерпаем източник на … енергия... SatisfiedSatisfiedSatisfied

Не, просто в постовете ти няма съществена информация, само локуми, интерпретирани, както на теб ти харесва.

Само се чудя защо 10 страници се опитваш да убеждаваш "едва завършилите 11 клас продавачки" в каквото и да било...?!?

Развивай своите деца, както желаеш - на нивата, с подреждане на домати и ягоди, с рязане на праскови, твоя си работа! Остави чуждите деца да вършат, каквото родителите им смятат за правилно за тях.

Последна редакция: ср, 03 юли 2019, 13:21 от Natali_

# 603
  • Мнения: X
Хъм.
Това за кристалната топка популярен лаф ли е, или става дума за многопрофилност?
П. П. Май жената се опитва да ни убеди, че хирургът не извършва труд с ръцете си, понеже не кОпа и, видиш ли, няма връзка между кунките, зъркелите и главния.
Мари, много ясно се изразявам. От цялата работа разбрах, че ти май се занимаваш с ръчен труд, ама не съвсем, имаш дете в 6.клас, понеже му цитираш учебниците, и това дете не ще да ти помага да си изкараш хляба, като ходи на полето с теб.
За съжаление сама трябва да го възпиташ. Другите се трудим.

# 604
  • Мнения: 12 301
Аз все пак за ДЕЦА говорех, за възпитание на детето в любов към труда.
...
Апропо, координацията между окото и ръката се повлиява силно в положителна насока от.... хахаха, ами от труд с ръцете, разбира се.

Мари, аз след толкова много твои / не знам дали грешно или правилно изтълкувани постове/ продължавам да не разбирам - като говориш за възпитаване в любов към труда, имаш предвид, че труд е само това, което се върши с ръце ли?

# 605
  • Мнения: X
И тя няма понятие за какво говори.

# 606
  • Мнения: X
Гал ... иска да си напиша професията
Да - всички други го направихме. Само ти не си. Иначе акъл с килограми даваш, въпреки че почти няма някой тук да не е посочил от личен опит страхотни липси в общата ти култура и отношение. Но си твърде заета да продължаваш да демонстрираш липсите, вместо да се образоваш. Информация на един клик разстояние има. Но чукча не е читател.

# 607
  • Мнения: 1 673
Vapor, разбира се, че не. Най-вероятно не си прочела абсолютно цялата тема.

Гал, извинявай, дай пак за хирурга? Ти разбра ли ме изобщо какво написах за координацията ръка-око в ранното детство и за връзката между развиването на когнитивните умения и фината моторика при децата? Разбра ли какво ти написах, момиче? Или просто си ги говориш ей така, лаф да става?

Натали и Гал, понеже виждам, че вие двете най-много скачате, да ви пита човек за какво изобщо, но аз само да поясня, че най-редовният номер на ССФ е да започне да пустосва, кълне и праща по направление другите списващи в темите, чиито мнения не разбират или пък евентуално са разбрали, но не са съгласни с тях. Вие вече влязохте в тази фаза. От поне 3 ваши поста назад ме пустосвате, пращате ме на нивата, намесвате ми децата и т.н. и т.н. По-добре е да си впрегнете енергията в това да разберете какво ви говоря иначе нивото е просто махленско. По-добре е да включим в разговора въпроси от рода на "а свиренето на музикален инструмент дали помага", но там пак ще ударим на камък, щото пък там се иска дисциплина и много усърдие, което пък пак е в полето на трудолюбието... Да поясня "в полето на трудолюбието" е различно от "поле, на което се копа".

Не знам дали авторът на темата още след отговорите, но тук се разкриха доста интересни "философии", които напълно обясняват защо всичко се случва така както авторката пита в най-първия си пост...

# 608
  • Мнения: 29 344
Явно е, че имаш някакви проблеми. Може да потърсиш професионална помощ.

# 609
  • Мнения: X
Андариел ли се е върнала? 😂

# 610
  • Мнения: 12 301
Vapor, разбира се, че не. Най-вероятно не си прочела абсолютно цялата тема.

Прочетох всичко много внимателно и не видях твоя препоръка за други занимания извън тези, свързани с природата, лющенето на грах /което не знам къде се практикува/, сортирането на домати, цепенето на дърва /които обикновено се продават нацепени/, и пр. Желанието да се учи английски в противовес на копаенето ми се стори, че е дадено по-скоро като негативен пример.  Ако някъде си отбелязала, че и  другите видове занимания /в случая на децата, например ученето, свиренето на пиано и пр./ също са труд и водят до изграждане на самодисциплина, чувство за отговорност, умения,  и самочувствие, наистина ми е убягнало.

ПП Извинявай, виждам, че в последния си пост все пак си включила свиренето на музикален инструмент, което всъщност те приобщава към всичките ти досегашни опоненти, които учат децата си на труд, но не непременно с ръце.

Последна редакция: ср, 03 юли 2019, 13:47 от Vapor

# 611
  • София
  • Мнения: 17 283
И аз за Андариел се сетих, с четвъртинките, половинките и лющенето на боб Simple Smile Тя обаче винаги е била твърдо против децата да работят, така че не ще да е Анди Simple Smile

# 612
  • Мнения: X
Е нали трябва и камуфлаж да има? А и вижданията се променят с времето.

# 613
  • Мнения: 6 448
В постовете на Мари има някои ценни неща, които ако бяха представени стегнато и с по-малко патос и хиперболизации , щяха да бъдат приети по-иначе. Както и да е.
Универсална истина няма. Различни сме, различни неща са ни ценни и на различни неща искаме да научим децата си.

Лично за нас : децата ни работят от 12-годишни по няколко часа на седмица по собствено желание,  плащат им, сами решават за какво да похарчат парите си. Помагат в домакинството с неудоволствие, но  това не ме притеснява. Имам особено мнение за обичащите домакинската работа. Важно ми е да могат самостоятелно да си почистят и да се нахранят с добра храна и да не зависят от родител или партньор за елементарни неща.  Включваме ги активно и в работата в градината,  там им е по-интересно. Важно ни е да виждат и знаят от къде и как идва храната ни и да могат основни неща. Разбира се, училището и спортът им е приоритет, но другите неща не отнемат особено много време и не е нужно да растат като принцеси.
Земеделските дейности не смятам, че развиват особено ценни умения, ценното по-скоро е в придобиването на еко-мислене, култура на минимално потребление , както и придобиване на знания и навици.
Намирам че възможността, която децата ни имат да се ровят и играят в градината е уникална и много, много ценна.  Малко днешни деца могат да се катерят и да ядат череши директно от дървото, могат да срежат изсъхнал клон с трион или да сглобят сами къщичка за пчели. Харесва ми, че си набелязват свое растение и се грижат специално за него.

За протокола - с академични професии сме. Децата ни още не са професионално насочени, но едва ли ще работят в земеделието.

# 614
  • Мнения: X
Мари, разбрах те, там ти е проблемът. С колкото и чуждици да перефразираш впоследствие, няма да ти стане по-реалистично мнението. Страшно олекваш, когато вкараш шикарно звучащи думи чак в амнайстото мнение - вече си показала ниско ниво и неомпетентност. А на мен пък не ми се занимава с хора, от които няма какво да науча.

Общи условия

Активация на акаунт