Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 467
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 1 140
  • Другата България
  • Мнения: 37 295
 Laughing Ама аз не съм казала, че не я харесвам.
Просто не ми липсват мненията ѝ, както и величайшото ѝ присъствие във форума.

# 1 141
  • София
  • Мнения: 12 374
Изпуснала съм въргала, язък. Мамасита защо е с бан?

# 1 142
  • Мнения: 9 475
Laughing Ама аз не съм казала, че не я харесвам.
Просто не ми липсват мненията ѝ, както и величайшото ѝ присъствие във форума.

Не е същото без нея и Мамасита...пОскам сълза!

# 1 143
  • Другата България
  • Мнения: 37 295
Laughing Ама аз не съм казала, че не я харесвам.
Просто не ми липсват мненията ѝ, както и величайшото ѝ присъствие във форума.

Не е същото без нея и Мамасита...пОскам сълза!
spoko hug newsm19
Аз съм сигурна, че септември ще бъде...август. Wink

# 1 144
  • Мнения: 54 413
Септември през август? То не останало. Heart Eyes Hug

# 1 145
  • Мнения: 9 817
Да си продавачка в квартален магазин не е никак нискоквалифицирана работа, защото те вършат всичко. Приемат стока, обработват документи, разплащат се с доставчиците, разпределят стоката от кашоните по рафтовете. Всяка липсваща стотинка си я плащат от джоба. А всяка документална неизправност също им се пише.

Да си продавачка в квартален магазин не е непременно лесна или лека работа, но си е точно нискоквалифицирана, точно защото никаква квалификация не се изисква за нея. Всеки може да се научи и всеки може да я работи, друг въпрос е колко добре, но това си важи за всяка професия. Не случайно повечето студенти работят я като продавачки, я като сервитьори - не са много работите, на които ще наемат човек, който не е работил и няма никакви проявени умения.

# 1 146
  • Мнения: X
Да си продавачка в квартален магазин не е непременно лесна или лека работа, но си е точно нискоквалифицирана, точно защото никаква квалификация не се изисква за нея. Всеки може да се научи и всеки може да я работи, друг въпрос е колко добре, но това си важи за всяка професия. Не случайно повечето студенти работят я като продавачки, я като сервитьори - не са много работите, на които ще наемат човек, който не е работил и няма никакви проявени умения.

В Швеция не е точно така. Например ако за една обява за продавач се явят двама кандидати - единият, завършил професионална гимназия с профил Butikssäljare (продавач в магазин) и друг, например висшист с икономическо образование, то фирмата ще наеме със сигурност първия кандидат, който си има тапия, макар и гимназиална за продавач. Все пак човекът с първия профил три години в гимназията е учил точно за това - продавач.

# 1 147
  • Мнения: 24 467
Ми то не само в Швеция е така.
И аз ако наемам хора за подобен тип работа, и аз предпочитам тези, с професионалното образование и стажа пред чистите теоретици.

# 1 148
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А може би и законите го задължават.
Тук няма такива гимназии. Но пък пак биха предпочели невисшиста, с оглед на това, че висококвалифицираният може да си намери по-добра работа и да напусне, а и него по-трудно ще го гърчат с разни добавени отговорности, които не се плащат.

# 1 149
  • Мнения: X
Ми то не само в Швеция е така.
И аз ако наемам хора за подобен тип работа, и аз предпочитам тези, с професионалното образование и стажа пред чистите теоретици.

Мисълта ми е, че съм виждала доста обяви за продавачи в шведското бюро по труда и във всяка една обява е имало изискване кандидатът да е завършил такава гимназиална програма или курс. Т.е. не битува мнението, че ако не ставаш за нищо друго, винаги можеш да станеш една продавачка. Можеш, но ако си завършил гимназия с такъв профил или си се преквалифицирал (карал курсове за продавач).

# 1 150
  • Мнения: 24 467
А може би и законите го задължават.
Тук няма такива гимназии. Но пък пак биха предпочели невисшиста, с оглед на това, че висококвалифицираният може да си намери по-добра работа и да напусне, а и него по-трудно ще го гърчат с разни добавени отговорности, които не се плащат.

Имаше и то много добри професионални гимназии у нас. Още има професионални гимназии /без никакво значение е как ги наричат/, но вече не са добри и нищо не подготвят на практика.
В бившите ТОХ/Р/ си имаше специалност "продавач-консултант" - супер си беше подготовката, професионална, хората учеха подробно за видовете стоки, за начина на обслужване в различни търговски обекти, учеха и бизнес и някои други икономически дисциплини. Караха стажове и практики в различни обекти. Имаха си държавни изпити.
За готвачите и ресторантьорите, както и за хотелиерите пак беше така. Имаше си бази за обучение към самите техникуми. Нашият ТОХ, например, си имаше и ресторант, и кухня, че и хотел, в които реално работеха ученици.
Така беше и останалите техникуми. Вкл. икономическите, от които работодателите си набираха най-добрите счетоводители. Защото едно е специалност "СК" от техникум със стаж всяка седмица по цял ден жива практика със задачи, друго - отвлечено изучаване на теория само във ВУЗ-а.
Без да ме задължава закон, веднага бих наела персонал от бившите ни техникуми в тези сфери, както и в стоителството, в машиностроенето, в електричарството, в текстилната промишленост, в обувната, в кожарството и т.н.
Много ми трябват за повечето от постовете висшисти! Особено сегашните. Изобщо не е заради претенциите им. Просто сегашните ВУЗ нищо не подготвят.

Ми то не само в Швеция е така.
И аз ако наемам хора за подобен тип работа, и аз предпочитам тези, с професионалното образование и стажа пред чистите теоретици.
Мисълта ми е, че съм виждала доста обяви за продавачи в шведското бюро по труда и във всяка една обява е имало изискване кандидатът да е завършил такава гимназиална програма или курс. Т.е. не битува мнението, че ако не ставаш за нищо друго, винаги можеш да станеш една продавачка. Можеш, но ако си завършил гимназия с такъв профил или си се преквалифицирал (карал курсове за продавач).
Разбрах те, както разбирам и тях и то много добре. И споделям идеята изцяло.
Честно казано и на мен едно такова "мислене" ми е странно.
Абсолютно не всеки става за продавач, за готвач, за сервитьор, за фризьор, за козметик, за барман, за строител, за работник на машина с ЦПУ и т.н. Изобщо не може всеки и винаги да стане нещо такова. Някои не могат да работят с хора, на други са им вързани ръцете, трети не могат да дишат кухня, да се ровят в чужди коси, да работят с пари и клиенти, да запаметят стоки, да обяснят и консултират при продажба.
Има си тънкости и иска учене и на теория, и на практика. Не може дори някакъв курс от 1-2 месеца да замести професионално /качествено/ средно образование от 5 години теория и практика, плюс месечни летни стажове.
У нас от години на пазара на труда е пълен хаос. Наемат се хора, само защото са съгласни да бачкат за почти без пари по амнайсет часа на ден. Нищо, че някои от тях изобщо не стават за дадената професия. После се чушат зад вратовете работодателите, що не върви обекта или бизнеса. Ми няма да върви, без професионалисти и мотивирани работници.

# 1 151
  • Мнения: X
Ето от едно произволно училище, в което има профил Butikssäljare.
https://www.hermods.se/utbildningar-tjanster/gymnasial-yrkesutbi … ng/butikssaljare/

Дисциплините, които се изучават по време на обучението.

Индустриални познания в търговията и администрацията
Информация и комуникация 1
Практически маркетинг 1
Развитие на бизнеса и лидерство
Сервизни знания *
Лични продажби 1 *
Практически маркетинг 2

Минимум 15% от обучението е практическо, т.е. училището те изпраща из магазините, в които натрупваш и практически опит. След това с тапията си готов за пазара на труда. И няма начин някой с друго образование да ти вземе длъжността, защото си с предимство пред тях.


# 1 152
  • Мнения: 24 467
 Peace
Това е много интересно.
Видях, при проследяване в линка, че всеки модул има собствена разработка, даже има и литература най-отдолу.
Не успях да намеря дали има показан брой часове по отделните модули. Може и да има, но да съм изтървала.
Човекът се готви съвсем подробно за конкретната професия, съвсем целенасочено, теоретично и практически.
В нашите ТОХ навремето бе подобно. Имах познати, които учеха за "продавач-консултанти" и още от началото имаха такива дисциплини /разбира се не същите, но с такава насоченост - помня имаха нещо като стокознание, маркетинг или подобно, икономика на търговията и разни такива - това, по спомени/, както и ежеседмична практика, а лятото - стаж, последната година от един месец. Имаха практики в различни магазини, защото си има специфики: хранителни, лека промишленост, нещо като железарии и т.н., но това беше началото на 90-те/. След това държаха теоретико-практически изпити. 

Последна редакция: пт, 02 авг 2019, 15:25 от Judy

# 1 153
  • Мнения: X
Споделям горните мнения за професионалното образование у нас. Някога е имало Търговски гимназии, по- късно са станали Икономически техникуми, където са ги подготвяли за търговски работници- стоковеди, продавачки, даже и ревизори. Отделно е имало специалности като Счетоводство на промишлеността или селското стопанство и др. И не е било нужно да завършат висше образование, за да си вършат професионално работата. Наш роднина с такъв техникум бил банков чиновник и си разбирал от работата. И сега има Хранително- вкусов техникум и туризъм, където подготвят готвачи, сервитьори, рецепционисти, хлебари, млекари, за консервната промишленост и пр. Има и ПГ по строителство, отделно по селско стопанство. За всяка професия се иска някаква подготовка. Друг е въпросът, че във фирмите не подбират много- много. Важното е някой да е съгласен да работи за 600-700 лв.

# 1 154
  • Мнения: X
Judy, сега видях, че конкретно това училище, за което съм дала линк е за преквалификация. Т.е. завършил си средно образование без профил, не искаш да учиш висше и това образование е за теб. Пише, че обучението е 700 точки или това се равнява на 1,5 години обучение и изучаваш само посочените дисциплини за посочената професия Продавач. Иначе обучението за Продавач в гимназия е тригодишно с останалите предмети.

Сега погледнах гимназията в моя квартал, която също е профилирана. Само да кажа, че основното образование в Швеция е до 9 клас (задължителното обучение завършва, след като ученикът завърши 9 клас). След това избираш дали ще учиш само средно с професия, например Продавач или ще продължиш за висше образование.

Ето например в същата тази гимназия можеш да завършиш средно образование за електротехник, инсталационен техник или индустриален техник и веднага да започнеш работа след гимназията. Пише кои са ти задължителните дисциплини, също имаш задължително практика и имаш 200 точки за свободно- избираеми предмети. Обучението е тригодишно.
https://www.rudbeck.se/program/el-och-energiprogrammet/

Последна редакция: пт, 02 авг 2019, 15:38 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт