Захранване Водено от Бебето/ Baby-Led Weaning Тема 11

  • 31 718
  • 758
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 633
Момичета, в дните, в които знам, че малкия е хапвал (демек влязло е нещо в съомаха, а не само да е близал и мачкал храната) е нещо страшно нощем 😯 Плаче, превива се, иска само на гърда, буди се по няколко пъти на нощ, буквално през час 🤔
Не изглежда да прави реакция към определвна храна, различни са...
Предлагам му храна към 10 сутринта и после следобедно, към 5. Някакви идеи каква може да бъде причината и дали изобщо може да е свързана с храната?
Днес сутринта близа батат и тиквичка, а следобяд се нахвърли на коричка хляб и яде настървено и доста, а сега плаче на всеки половин час 😢

# 151
  • Мнения: 296
Момичета, имам нужда от мотивация. Главно за ЗВБ, но донякъде и за кърменето. Много вероятно е да се наложи септември да се върна на работа. Малкият ще е на 9 месеца, ако захранвах с пюрета сигурно щеше да има поне 2 заместени хранения, ако не и повече и нямаше да е проблем, но така... Нереално ми се струва първата половина на деня да кара само на твърда храна, отделно засега се приспива само с кърмене и с това се чудя как да се справим. Той, за щастие, няма проблем с шишетата - нито го дразнят, нито го отказват от гърда, но досега са били по-скоро инцидентно, не знам как ще реагира ако стане ежедневие. Аз ще отсъствам минимум по 6 часа, а в училище нямам и условия да се цедя, което също ще създаде проблеми.  И общо взето почват да ми мимават мисли за пюрета, каши и попари и ми идва да се гръмна. Съжалявам ако е несвързано, но такива са ми и мислите в момента.

Fluffy,  моят беше същият е началото. Мислех, че е защото е лакомник от ден 1ви доста храна му влиза в стомахчето отведнъж. Тук ми обясниха, че е нормално. То като се замисли човек е логично. Досега само мляко, стомахът си е свикнал на кърма,  а изведнъж *БАМ* тиквички *БАМ* хляб , нормално да го дразни. Аз направих няколко дни почивка, но тя беше повече защото не бяхме вкъщи много много. След това ден-два пак личеше, че има някакъв дискомфорт, но не както преди, и накрая напълно се оправи.

# 152
  • Мнения: 1 406
Флъфи, ще мине. При синчето се върнаха колики. Щерката по-спокойно мина с новите храни. Дори и сега при някои храни момчето пак спи неспокойно и пръцка. Гледам да ги избягвам, но все пак трябва и да свиква.

# 153
  • София
  • Мнения: 6 010
Флъфи и моят син много плаче нощем, но аз го отдавам на зъбите. Сигурна ли си, че е от храната?

modjoto, кой ще гледа бебето? Аз лично няколко пъти съм предлагала храна с лъжица, но ми става толкова мъчно, че отнемам правото на избор и самостоятелност на детето, че ми иде сама да се цапна с нещо. Гледам в парка децата дето ги хранят с пюрета и ми става мъчно чак, едни такива смирени и без грам живец, ядат от лъжицата и не гъкват. Мен лично това ме мотивира да не се отказвам от ЗВБ.

Аз съм в някакъв омагьосан кръг на "утре вече ще предложа месо" и все нещо става. Имаме домашен заек, дайте идея как да го предложа? И въобще събирам идеи за солени мъфини.

# 154
  • Мнения: 283
Флъфи и моят син много плаче нощем, но аз го отдавам на зъбите. Сигурна ли си, че е от храната?

modjoto, кой ще гледа бебето? Аз лично няколко пъти съм предлагала храна с лъжица, но ми става толкова мъчно, че отнемам правото на избор и самостоятелност на детето, че ми иде сама да се цапна с нещо. Гледам в парка децата дето ги хранят с пюрета и ми става мъчно чак, едни такива смирени и без грам живец, ядат от лъжицата и не гъкват. Мен лично това ме мотивира да не се отказвам от ЗВБ.

Аз съм в някакъв омагьосан кръг на "утре вече ще предложа месо" и все нещо става. Имаме домашен заек, дайте идея как да го предложа? И въобще събирам идеи за солени мъфини.
По принцип с интерес чета темата.  Не съм захранвала така, нямам нищо против този метод. Но това с живеца( или неговата липса) на ядящите пюрета ме уби. Ти сериозно ли така мислиш? Всички деца , захранвани по този начин, са уморени от живота, защото майките им ги хранят със същите неща, но приготвени по различен начин.

# 155
  • Мнения: 633
modjoto абсолютно съм съгласна, само дето си мислех, че понеже количествата при ЗВБ са малки, няма да е чак такава бурна реакция 🤔 пък и не е хич лакомник нещо... мислех, че повече ще му се хапва, защото на кърма налиташе като невиждал (сега вече всичко е по-интересно и се върти).
И аз ще се връщам на работа, но на годинка като стане и също се притеснявам, че с тия никакви темпове
нищо няма да яде 🤔 ти защо толкова рано ще се върнеш? Заради учебната година?
vartoglava, хаха, за н-ти път момичетата понасят нещата по-лесно 😝
лаленце, не са зъби, венците са му адски спокойни и не дава вид нищо да го дразни в устата 🤔, а и се превива, има газове... стомашно си е.
Твоя младеж е с 2 седмици по-голям от моя. Той по колко хапва? Аз не вярвам при малкия да влиза нещо повече от едра черешка като гледам памперса и какво му влиза в устата.
Поли, според мен лаленцето има предвид децата, които ги тъпчат като пуйки за угояване - то си личи как им пълнят гушите и те преглъщат безизразно без грам ентусиазъм и интерес. Много майки около мен го правят това насила, защото трябвало еди си колко грама да изяде и детето плаче, дърпа се, ама накрая си приема съдбата и се отказва и отваря уста да го тъпчат.

# 156
  • София
  • Мнения: 6 010
Флъфи и моят син много плаче нощем, но аз го отдавам на зъбите. Сигурна ли си, че е от храната?

modjoto, кой ще гледа бебето? Аз лично няколко пъти съм предлагала храна с лъжица, но ми става толкова мъчно, че отнемам правото на избор и самостоятелност на детето, че ми иде сама да се цапна с нещо. Гледам в парка децата дето ги хранят с пюрета и ми става мъчно чак, едни такива смирени и без грам живец, ядат от лъжицата и не гъкват. Мен лично това ме мотивира да не се отказвам от ЗВБ.

Аз съм в някакъв омагьосан кръг на "утре вече ще предложа месо" и все нещо става. Имаме домашен заек, дайте идея как да го предложа? И въобще събирам идеи за солени мъфини.
По принцип с интерес чета темата.  Не съм захранвала така, нямам нищо против този метод. Но това с живеца( или неговата липса) на ядящите пюрета ме уби. Ти сериозно ли така мислиш? Всички деца , захранвани по този начин, са уморени от живота, защото майките им ги хранят със същите неща, но приготвени по различен начин.

Това ми е наблюдението, да. Може все на такива примери да съм попадала. Така ми изглеждат децата, не "всички" и въобще съм далеч от мисълта, че децата са "уморени от живота". Това не са мои думи. Просто се наслаждавам да гледам как моето дете открива света и чрез мацането и самостоятелното хранене. Въпрос на избор и възприятия.

Да не говорим, че за някои хора дете, което отваря устата и послушно си хапва с лъжицата е мечтано. Надявам се това не се приема като обида към децата или майките/бащите/лелите, които ги хранят. Горе съм написала, че и за моето дете ми е мъчно когато му отнема възможността да се храни само.

Радвам се, че дори хора, които само наблюдават темата без да участват са готови да се включат с конструктивна критика и са готови да подемат интересен разговор Simple Smile

Флъфи, правилно си ме разбрала, благодаря! Иначе за количеството поета храна доста осезаемо се увеличи напоследък. Даже се случи да имаме напълно твърдо ако в памперса, което само на кърма никога не се е случвало. Редовно виждам и следи от морков, броколи, люспи от домат. Но аз от месеци следя съдържанието на всеки памперс заради гастроентеролога, който следи сина ми, че нали имахме проблеми дълго време със слуз.

Последна редакция: сб, 29 юни 2019, 21:41 от Госпожа Лаленце

# 157
  • Мнения: 2 988
Момичета, относно храненето с лъжица... Наложи се да започна аз да давам да яде заради все още ниския хемоглобин, заради който започнах да давам и капки желязо. Не съм във възторг от факта, защото и аз бях върл противник на пюретата и детските кухни и продължавам да му предлагам да хапва и с ръце. Но пък и отчитам, че ако нещо му хареса още като преглътне лъжицата почва да вика "ам-ам". Стига да се следват сигналите, които дава детето и да не се насилва да изяде и последната хапка всичко е наред и пак то определя правилата.

# 158
  • Мнения: 2 050
То детето ако си е ящно, всякак ще си яде. Аз повече съм виждала като пиленца да зяпат, завиждам им на майките 😆 Елате да видите мойто с какъв живец удря лъжици, мята вилици и изобщо.. Мда, мечтая си да вземе да хапва, някой ден. А избор не мисля, че му се отнема с лъжицата, щото и по ЗВБ все пак предлагаме 1-2-5 неща, не е неограничено. Моето ако не иска да яде, даже и да успея да я прилъжа да лапне нещо, моментално го плюе, така че не се и опитвам. Като откаже нещо, откаже и това е. Не говоря разбира се за крайности да се стиска носът на детето, че да отвори уста, което просто ме остави без думи, като го прочетох преди време. И това безумно следене на грамове, сакън да не изяде 2 лъжици по-малко.

Онзи ден много ме разсмя девойката. Четох тук някой спомена за специални прибори за самостоятелно хапване и се присетих, че имам едни от баткото. Дадох ѝ една мини-купичка с кисело мляко с малини и банан. Бърка къде с лъжицата, къде с дръжката, сякаш схвана идеята, ама накрая метна всичко и надигна купата да пие 🤪

# 159
  • Мнения: 7 776
Лаленце, смели месцето, ако имаш месомелачка и на кебапче/кюфте, като пропорции https://www.instagram.com/p/BtOri0Qjt8l/?igshid=y5x5ui8ow6ny, може и с  50:50 сварен ориз или киноа, но според мен оризът е хубава комбинация с мазно месо, с патешко са страашно вкусни. Ако нямаш месомелачка, или с ножа накълцай на дребно и пак кюфтенца или го сготви в глинен съд, да се сготви хубаво, примерно 3 часа, да пада месото от кокала.
Моджо, що да няма условия? В учителската статия или има някои кабинети със стаичка за учителя, не знам какво преподаваш, слагаш помпата, най-лесно двойна,сядаш в междучасието и си действаш. В учителската слагаш един шал за кърмене или пончо или друго подобно, има разни дрехи за бременни с капачета на дрехата, има варианти доста да е дискретно. Диди има опит с цеденето навън, да сподели тя😉 А може от сега да започнеш да трупаш запаси за фризера и след часовете, вкъщи да се цедиш. За мен е напълно възможно да стане, въпросът е кой ще гледа малчо, ако е някоя баба или бавачка, да изпълнят заръките ти, ама в яслите, аз конкретно не съм открила подобна, която да позволява да носиш сам храната да детето си всеки ден (примерно мъфини или друго) или да подбираш менюто. А търсих доста. Може би в кооператив е друго. Абе трябва да открия аз една детска градина някой ден😂 че и без това сегашната ми професионална сфера ме дразни.
Но, децата са различни, някои ще ядат количества, други символични такива. И то без значение пюре или звб. Някои заместват хранения, други и да им буташ насила, ще си стиснат устата. Така, че идеята с пюрета става лесно е малко подвеждаща.

Аз също мислех да се връщам,защото съм home office, но в крайна сметка реших, че не съм готова още да я поверя дори и частично на бавачка. И добре, че го реших, защото в момента е такова диване гадно, тодлърски разни tantrum-и, че нямаше да се получи. Желая при вас да няма пречки и да стане лесен преход.

# 160
  • Мнения: 2 050
Аз мога да споделя за цедене на работа. Късметлийка съм, че имахме всъщност дори и агрегата на Медела в една манипулационна (има медицински кабинет), както и фризер за кърма. Аз си взех medela swing maxi (двойната), носех си само маркучите и накрайниците и за 10-15 минути бях готова. После преспивам в стерилен плик за кърма, пиша дата, в термо чанта с едно блокче замразено и като взимах детето от яслата, оставях пликчето. В яслата му затопляха на водна баня. В началото носех и пюрета, ЗБВ не мисля, че е реалистично някъде да се навият, най-малкото, че не е толкова разпространено и повечето хора ще се страхуват от задавяне.

В училището ако има медицински кабинет, не може ли там? Или някоя лаборатория по физика Joy, сигурно не е нон-стоп заета.

# 161
  • Мнения: 2 988
Определено имам опит с цеденето навън.Joy За оптимално скриване на всичко препоръчвам най-евтината електрическа помпа за кърма на Кангаруу. Най-компактна е и можеш лесно да я пъхнеш под широка блуза. За цедене с ръчна помпа са най-удобни ризите(скриваш фунията и гърдата и оставяш само ръчката отвън).

# 162
  • Мнения: 633
И аз си мечтая да започне да хапва повече 😏 вярно, минали са само 2 седмици и нещо, но така ми подскача сърцето от радост като видя да преглътне нещо и после твърда храна в памперса 😇
Фифи, аз съм със специалната лъжичка 😊 много се смях на твойта девойка като разказваш 🤪
Кактусче, аз също съм хоум офис и затова си мисля, че ще е ок да съм на разположение за някое сукване през деня като му взема гледачка на 12 месеца и се върна на работа...

# 163
  • Мнения: 7 776
И аз така си мислех, ама мойто нали рано проходи...ами тъпата реплика "то става по-леко като проходи", не я разбирам...стапя ми батериите. Преди играеше повече самостоятелно, сега е много demanding. Иска внимание, иска игра с мен, иска четене на книжки, иска да играем на peek-a-boo, иска навън с нея да играя в пясъчника, да ми носи камъчета, или просто да я гушна, само ако заспи имам време да изпия кафето си и да почета малко. Преди на гръб я носех, докато готвя. Сега бойкотира носенето на гръб,абе забава. Преди да проходи имах време 😂😃😆 сега не. И за да не е офтопик - баща й днес й даде пред очите ми бяла глазура (захарна тоест) и след като му се скарах - пак й даде. Е много ме вбеси. Вече знае какъв е вкуса на захарта.
Поне преди това хапна разнообразно от нашите чинии.

# 164
  • Мнения: 296
Тъкмо се канех да си редактиран поста, че ме хвана срам от среднощната ми паника, а колко хора сте отговорили Green Heart Благодаря ви!
Ами нямаме подходящи условия в нашето училище. Сградата е малка, доста учители нямаме собстеен кабинет, по-просторните хранилища също са првъврнати в класни стаи за по-малобройни  класове, учителската стая е винаги някакъв хаос, а поне малко спокойствие ми трябва за тази дейност Joy Иначе до декември баща му ще излезе в "майчинство" и ще го гледа, след това майка ми, а нея я е страх той като яде така. Надявам се директора да прояви разбиране и поне да ми направи плътна програма и да си тръгвам след като си взема часовете. Всъщност, съм почти сигурна, че ще го направи, човека ми предложи постоянен договор два месеца преди да изляза в 45-дневния болничен. Аз затова и се връщам, освен финансовата страна. Преподавам английски в малък град и е много трудно да се намери заместник. Колкото и да ми се иска да изчакам поне до годинката, не е коректно спрямо учениците. Ще се справим някак, вече не ми изглежда толкова страшно.
А иначе малкия господин днес опита на баба ми баницата. Реших, че след като е пробвал и яйце, и сирене, не е проблем. Всичко с домашни продукти, изпечена в печка на дърва... мечта.
Забравих да питам как правите качамак? С брашно или с "царевичен грис за качамак " Аз за себе си правя с грис, но като се замисля, даже не знам разликата между грос и брашно, освен че едното е по-едро Joy

Общи условия

Активация на акаунт