Банята - 34 тема

  • 56 910
  • 768
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 9 796
Аз питах за вертикалната дръжка, но нищо. Заприлича ми на държач за инвалиди или за дръжка в баня към басейн да не се пребиват плуващите.
Точно дръжка е. Душ кабината е вдигната по-високо и се получава нещо като стъпало. Съответно излизайки с мокри крака е възможно да се хлъзнеш.

Не е нужно да си инвалид, за да проявяваш здрав разум и да си сложиш дръжка там, където има опасност да се хлъзнеш. С вана, примерно, също има такива дръжки да се хванеш, като ставаш.

П.С. Някъде преди доста години бях чела, че най-честото застрахователно събитие в САЩ, по данни на застрахователните компании, е подхлъзване в банята/ваната.

# 166
  • USA
  • Мнения: 2 151
.

Последна редакция: пт, 21 юни 2019, 17:05 от SkyBlue

# 167
  • Мнения: 20
 Влизам директно с въпрос. Предстои основен ремонт на банята. Ще се сменя всичко. Искаме да преместим моноблока на друго място,близо до старото,но вратата няма да може да се отваря.Въпросът ми е,има ли правило,че вратата трябва да се отваря навътре или това е отживелица. Ако се отваря на вън,няма да пречи,но все пак нещо ме гложди...
        Благодаря!

# 168
  • Мнения: 3 789
Имам въпрос - колко е трудно за напълно начинаещи (нищо не знаем) да махнем една мивка и да я сменим с по-мъничка? Или няма да се размине без майстор?

# 169
  • Мнения: 11 626
Влизам директно с въпрос. Предстои основен ремонт на банята. Ще се сменя всичко. Искаме да преместим моноблока на друго място,близо до старото,но вратата няма да може да се отваря.Въпросът ми е,има ли правило,че вратата трябва да се отваря навътре или това е отживелица. Ако се отваря на вън,няма да пречи,но все пак нещо ме гложди...
        Благодаря!
Защо пък навътре? Даже от съображения за безопасност е по-добре да е навън. Ако, недай боже, някой падне в банята и затисне отваряща се навътре врата, ше  етрудно да се отвори.
Моите всичките са навън.

# 170
  • Мнения: 20
 Защото с всички,които съм говорила и ходила да видя,в целия блок,вратите се отварят навътре,на всички помещения.Та си мислех,че има правило.. Стара кооперация е,може би тогава така е било..

# 171
  • Мнения: 40 933
Не е правило, просто в тесни антрета ако се отваря навън може да се засича с други врати. Затова по принцип се отварят навътре, но това не е закон. А в тесни бани да се отваря навън отваря много възможности и никой и нищо не го забранява. Не знам ако няма акт 16 и ако по проект е навътре дали някой няма да се заяде при проверката, но иначе хич да не ви пука. И аз имам отваряща се навън врата.

# 172
  • Мнения: 20
 Благодаря ви!  bouquet
  Отваряйки се на вън,няма да пречи на други врати,имам закачалка в която ще се опира евентуално,но то ще е за момент.Акт 16 има и всички документи по закон.

# 173
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
При нас вратата на банята се отваря навън.Сега при ремонта смятам да го запазя по този начин.Особено при малка баня наситина е по-удобно, особено ако няма пречка при външната страна.

# 174
  • Мнения: 198
Благодаря ви!  bouquet
  Отваряйки се на вън,няма да пречи на други врати,имам закачалка в която ще се опира евентуално,но то ще е за момент.Акт 16 има и всички документи по закон.

Много често вратите на малки помещения (килер, тоалетна, баня) се проектират да се отварят навън, особено ако не засичат основни ходови линии, или други врати. Няма проблем да обърнете вратата, дори и преди акт 16. Всъщност, напоследък доста сгради се въвеждат в експлоатация без монтирани интериорни врати.

# 175
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 728
При нас вратата на банята се отваря навън.Сега при ремонта смятам да го запазя по този начин.Особено при малка баня наситина е по-удобно, особено ако няма пречка при външната страна.
По наредба трябва да се отварят навън, защото ако някой падне вътре и затисне вратата/ на моя приятелка  мъжът й пада до вратата с инсулт .Не могат да отворят вратата доста време и ...човекът си замина!

# 176
  • Мнения: 9 796
Понеже често срещам твърдението, че по-лесно се отваря врата отвън, ако се отваря навън, моля кажете ми как точно става?
Защото, ако се отваря навътре, е лесно - шут и е отворена. Ако е навън, с пантите от външната страна, как точно става?

# 177
  • София
  • Мнения: 1 742
Ако се отваря навътре и падне човек зад вратата няма отваряне.

# 178
  • Мнения: 2 694
Чак пък да няма отваряне... падналият човек се плъзга по плочките не толкова трудно.Пък ако ще и 100кг да е.

# 179
  • Мнения: 40 933
Ще се плъзне, ама не и ако кенефът е 2 квадрата Twisted Evil Ако е малък кенеф с един метър зад вратата ще го доубиеш докато го пресоваш за да отвориш.

А как се отваря врата отвън ли? Ми много лесно. Вратите за бани и кенефи са с ключалки с врътка отвътре, а отвън с нещо като аспирин (кръгъл диск с шлиц) и се отварят елементарно със стотинка или отвертка отвън. Никакво разбиване не е нужно.

Ето една илюстративна картинка:

Общи условия

Активация на акаунт