Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 16

  • 34 172
  • 737
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 5 459
На мен картофите не ми липсват, но оризът мноооого ми липсва.

# 496
  • Мнения: 27 517
Роналд, обаче картофите и оризът имат толкова много вгх, че реално докато стигнат до дебелото черво има какво да се усвои от въглехидратите в тях...А и в зелето една част от 5-те гр вгх е от фибри...Така си го обяснявам аз.

Последна редакция: чт, 13 юни 2019, 18:30 от dolce miele

# 497
  • София
  • Мнения: 11 472
Така е, между 17 и 21 гр. Вгх на 100 гр. съдържат картофите, взависимост варени или печени със сол са. Е, не е колкото в брашното, елдатата или овеса, но... мноожко си е. Порция 200 гр. си съдържа поне 40 В, които можеш някак да вместиш в едно  дневно (постно от всякакви други В) меню, ама сложни ли са, в дебелото ли  черво или другаде се разграждат тия В......

Тая теория за зелето и разпада на В в червото за пръв път я чувам, звучи интересно. Дали важи само за зелето Grinning Grinning

# 498
  • Мнения: 725
Прясното мляко е един вид сурово мляко, за него отдавна сме загубили ензимът за разграждане. (до 3 годишна възраст го имаме).
Останалите млечни продукти са претърпели някаква ферментация (кратка или дългосрочна), затова на повечето хора не им създават проблем.

# 499
  • Мнения: 18 542
Мисля, че докато стигне до дебелото черво, от зелето са останали само фибри, които така или иначе не се усвояват.

# 500
  • Мнения: 4 042
Момичета, излязоха ми резултатите от изследването след като приключих 7-дневната диета. В крайна сметка свалих 2 кг.
Тези са от преди месец:


А тези от днес:

Исках да проверя какво се случва с холестерола, след като 7 дни ми беше под 200 мг на ден в храната. За сравнение в 2 средни яйца е 320 мг. Ами има спад, но ще видите колко незначителен. Заслужава ли си мъките? По-интересно ми е да видя какво ще се случи след отказ от цигарите.
След толкова зеленчук, горе-долу по 800 грама на ден, съм крайно разочарована, че Ph на урината си остава ниско - 5. Надявах се да го вдигна. Калият също съвсем малко се е вдигнал, последно ми е бил 4,1, сега 4,4, въпреки, че диетата беше много богата на калий. Пикочната киселина от 245 е станала 296 - при това не съм консумирала както знаете богати на пурини храни - това отдавна го установих, че не ми се вдига от месото и мазното, а от самото отслабване. Кетотела нямам, нямам представа от какво ми беше така гаден дъхът, а и това често уриниране и главоболието. И след като не съм в кетоза няма да я продължавам с яйчен фаст. Връщам си се към умерено НВ ВМХ.
 Закусих 2 варени яйца, 50 гр кашкавал, 10 маслини и 100 гр краставица в 9.30. В 14.30 още не ми беше престъргало - състояние, в което изпадах 2 часа след хранене през последните дни. Да живеят мазнините! Експериментът приключи Simple Smile

# 501
  • Мнения: 18 542
Още едно докадателство, че не е задължително, това което ядем да се усвоява във формата, в която сме го поели, а също, че не е толкова лесно да промениш киселинността на телесните течности.

Кетони може да няма, защото използваш тези които произвеждаш и нямаш излишък.

# 502
  • Мнения: 27 517
Бледолилава, с ВМ-НВХ хранене, примерно от яйца, зеленчук, зехтин, също би могла да си в кетоза. Ако толкова държиш де.
Забелязах, че неприятните болки в стъпалата започват да изчезват. Интересно ми е тези хапчета колко ли бавно се усвояват, засега никакъв неприятен страничен ефект, даже напротив... Smiley

# 503
  • Мнения: 4 042
Знам, долче. Аз в кетоза на НВВМХ бях 5-6 месеца, до 20-30 гр въглехидрати на ден, редовно с кетотела в урината. Тогава отслабнах най-вече. Минах на по-либерално НВ ВМ и очаквах просто по-бавно да продължа да отслабвам. Ама нещо се закучиха нещата. Трябва да отслабна още, не си го внушавам, имам си корем, който изглежда като омазнен отвътре, не подкожно. Точно тоя тип мазнини, дето са най-лоши.

# 504
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Рися, ако не се лъжа картофите и оризът също спадат към "сложните" въглехидрати....Воала! Де да беше толкова лесно и хубаво, а Wink Wink Wink


Лъжеш се. И картофите, и оризът са горди собственици на бързи въглехидрати. Както и морковите, и грахът, само че при тях гликемичният индекс е сравнително  нисък, както и гликемичният им товар.

# 505
  • София
  • Мнения: 11 472
Рися, ако не се лъжа картофите и оризът също спадат към "сложните" въглехидрати....Воала! Де да беше толкова лесно и хубаво, а Wink Wink Wink


Лъжеш се. И картофите, и оризът са горди собственици на бързи въглехидрати. Както и морковите, и грахът, само че при тях гликемичният индекс е сравнително  нисък, както и гликемичният им товар.
Да, наясно съм, че не са толкова "сложни", макар че - нишесте и фибри не е като захар и мед, но това не ги прави полезни. Иначе - буквално всеки сайт ги пише "сложни". Понеже ми е мътилка това с разпада на тия сложни В, има ли надежден сайт, от който черпиш информацията (като за зелето да речем)?

От това, което съм разбрал - трябва да се избягват дори и сложните Вгх. Бързите, прости вгх - мед, захар, сладолед и всякакви такива е повече от ясно, че са ни ненужни. Сложните - били те картофи, ориз, леща, боб, грах пълнозърнести хлябове - също.
Зеленчуци (без моркови, картофи, червено цвекло) - може да се консумират.

Друго деление, ако има ще ми е интересно да го разбера?

# 506
  • София
  • Мнения: 5 952
Присъединявам се към темата,  и потвърждавам от наш опит, шанс да се свалят килограми само с пълно спиране на въглехидратите, или на минимум доколкото това е възможно. Сложни, прости, без всякакви въглехидрати ако се цели рязко сваляне на килограми. Ако л не или след свалянето вече може да се разсъждава дали бавни въглехидрати може и колко. Това е пробвано от мен, мъжа ми, приятели и "работи"

# 507
  • София
  • Мнения: 11 472
 Wooden, мисля, че спор няма - без Вгх,  като според мен не е само за отслабването, а въобще заради инсулина, бързи, бавни, сложни, прости, все тая; С Рися си говорим за идеята сложни/прости и разграждането им къде как се случва.

# 508
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Ами не си разбрал.

Всички зеленчуци имат въглехидрати. Но такива като картофи, моркови, грах - са с прости въглехидрати. Тоест разграждат се бързо, и съответно предизвикват голямо изхвърляне на инсулин, който да ги разхвърля по клетките във вид на глюкоза.

Бързината, с която се разграждат, се нарича гликемичен индекс. Зеленчуците, които се разграждат бързо, имат висок ГИ.

Тях не ги ядеш.

Останалите зеленчуци са с бавни, или сложни въглехидрати. Те се разграждат бавно, на практика в дебелото черво и съответно не предизвикват бясно изхвърляне на инсулин. Затова казват, че имат нисък гликемичен индекс.

Тях можеш да ги ядеш.

Относно къде съм ги чела тез тъпотии - има една книжка "Dr. Bernstein`s Diabetes Solution", четох я преди години. И понеже не съм много сигурна в английския си, след като прочетох се разтърсих тук-там. Както казах вече,  в българските страници информацията е непостоянна и всеки си я трактува както му е изгодно. По ред причини знам руски и разрових руския интернет, та и там се сблъсках с някои учебни издания, в които накратко е обяснено. Линкове ли искаш? Нямам. Не съм предполагала, че за нещо толкова... изначално ще ми трябват доказателства.

Уден, искаш да кажеш, че не ядеш салати?

# 509
  • София
  • Мнения: 11 472
Рися, зеленчуците имат Вгх, мисля че всеки го знае. Това, което не знаех, и за което продължавам да не намирам инфо е, че картофите били като захарта и меда - прости вгх, без фибри. Но щом казваш....
И не, не ми е изгодно, не си ги интерпретирам и чета сайтове както аз си искам, по простата причина, че и да обичам, и да не обичам картофи аз не ям:)
 Но, ако ти върши работа за зелето - супер:)

Общи условия

Активация на акаунт