Майчинството счетоводно-81

  • 26 898
  • 760
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 781
Здравейте. Аз работя на две места. Едното място с постоянен договор, а другото до завръщане на титуляра. Един месец преди термин съм и титуляра сега се връща. Майчинството ще се изчисли на база само единия ми договор. Въпроса ми е ще се повлияе ли положително от това, че преди това съм работила и по втори договор?

# 166
  • Мнения: 680
Искам да попитам задължителна ли е тази декларация, която се дава на работодадетеля за да уведомя че съм бременна? Аз съм в болничен от 22.05, но такава декларация не съм предоставяла....

# 167
  • Варна
  • Мнения: 63
Искам да попитам задължителна ли е тази декларация, която се дава на работодадетеля за да уведомя че съм бременна? Аз съм в болничен от 22.05, но такава декларация не съм предоставяла....

Реално тази декларация и документа от АГ са официалното оведомление, че сте бременна пред работодателя.
Устното известяване не е официално. За да си "вържете гащите" е по-добре да ги предоставите.

# 168
  • Мнения: 3 792
Искам да попитам задължителна ли е тази декларация, която се дава на работодадетеля за да уведомя че съм бременна? Аз съм в болничен от 22.05, но такава декларация не съм предоставяла....

Реално тази декларация и документа от АГ са официалното оведомление, че сте бременна пред работодателя.
Устното известяване не е официално. За да си "вържете гащите" е по-добре да ги предоставите.

Viliana, тъй като никой не ми отговори на сходен въпрос - ако счетоводството е външна фирма, както в моя случай, и дам документите на HR или МОЛ на фирмата, в този момент ли си "връзвам гащите" или чак след като получа входящ номер? И съответно има ли как нещо да ми направят между даването на документите и получаването на вх.номер? Благодаря.

# 169
  • Мнения: 680
Другите колежки, които също са бременни или вече родили не са давали такава декларация.....ще се поинтересувам. За сега уж няма проблем...какво имате предвид да си завържа гащите? В болничния ясно си пише, че има бременност....

# 170
  • Мнения: 423


Viliana, тъй като никой не ми отговори на сходен въпрос - ако счетоводството е външна фирма, както в моя случай, и дам документите на HR или МОЛ на фирмата, в този момент ли си "връзвам гащите" или чак след като получа входящ номер? И съответно има ли как нещо да ми направят между даването на документите и получаването на вх.номер? Благодаря.

Ами то на счетоводителя не му трябва тази декларация, тя се предоставя на работодателя. Според си я давате в ЧР и те ви дават входящ номер.
При нас също счетоводителят не е в сградата ни, в друг град. Такъв вид декларации се предоставят на мен, аз съм МОЛ и аз я завходявам.

# 171
  • Мнения: X
Според ситуацията, в малките фирми няма HR отдел, счетоводител я входира и прилага към досието..

# 172
  • София
  • Мнения: 1 338
Здравейте, аз пак да питам. Някакъв документ ли се представяше пред работодател като им съобщя новината? И откъде да го взема? От АГ или от ЛЛ? Благодаря.
От АГ-то.

# 173
  • Мнения: 1 472
Тъй като съм самоосигуряваща и сама си входирам болничните в НОИ,  въпросът ми е кога най-рано мога да го представя , т.е. мога ли да го занеса преди датата на изтичане на самия болничен или трябва да изчакам да мине последният ден, в който се водя в болничен ?!

# 174
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте. Аз работя на две места. Едното място с постоянен договор, а другото до завръщане на титуляра. Един месец преди термин съм и титуляра сега се връща. Майчинството ще се изчисли на база само единия ми договор. Въпроса ми е ще се повлияе ли положително от това, че преди това съм работила и по втори договор?

Обезщетението ще се изчисли върху дохода от двата трудови договора, щом са в периода от 24 месеца преди 45-дневния болничен.

# 175
  • София
  • Мнения: 1 338
Тъй като съм самоосигуряваща и сама си входирам болничните в НОИ,  въпросът ми е кога най-рано мога да го представя , т.е. мога ли да го занеса преди датата на изтичане на самия болничен или трябва да изчакам да мине последният ден, в който се водя в болничен ?!
На мен счетоводителката ми га пуска в НОИ веднага щом и го пратя, а аз и го пращам веднага щом ми го издадат. Можеш веднага да си го представиш в НОИ.

# 176
  • София
  • Мнения: 146
Относно документа от АГ-то за уведомяване на работодателя - не е ли по-лесно и по-сигурно да се даде болничен, на който си пише основанието-бременност, било то за един ден. Аз, например, не си представям на моя шеф да му съобщя представяйки такъв документ - все едно му казвам “абе, имам си едно наум, че можеш да ме прецакаш ако те уведомя само устно, затова ето тука един документ, искам входящ номер”...

# 177
  • София
  • Мнения: 1 338
Относно документа от АГ-то за уведомяване на работодателя - не е ли по-лесно и по-сигурно да се даде болничен, на който си пише основанието-бременност, било то за един ден. Аз, например, не си представям на моя шеф да му съобщя представяйки такъв документ - все едно му казвам “абе, имам си едно наум, че можеш да ме прецакаш ако те уведомя само устно, затова ето тука един документ, искам входящ номер”...
Едно наум трябва винаги да си имаш. Особено в такава ситуация. И все пак всеки си познава шефовете, но няма да е много гот по някакъв начин да се възползват и да те уволнят бременна. Моя приятелка като забременя шевофете и я принудиха да напусне сама, защото не им се занимаваше с бременни. В нашата отчетна имаше момичета споделили, че за съжаление с предишна бременност са били уволнени след загуба на бременността. Има всякакви хора.

# 178
  • Мнения: X
Това е законовия ред (уведомление по чл 313, към което се прикрепва мед. документ-амб. лист/етапна епикриза), за съжаление не всички работодатели са толкова добронамерени към бременни, даже масовия случай е точно обратен ..

# 179
  • Варна
  • Мнения: 63
Има най-различни работодатели, по закон трябва официално да се съобщи, има си стъпки по закон - болничен с беменност, не се споменава.

Ето и откъса от закона:

Чл. 313а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Бременната работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.
(2) При прекъсване на бременността работничката или служителката по ал. 1 е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя.


Всеки сам преценява дали устно предупреждение или боничен е достатъчно за него.
Ако си на постоянен трудов договор (след минал изпитателен срок) дори в болничен не могат да освобождават.
С промените в закона, бременните са доста по-защитени и работодателите не искат да се стига до съд, защото изхода е в полза на бременните.

Отново с бележката, че това е общия случай, от човек до човек има разлика. Не знам каква е ситуацията при външни ЧР и световодство.
Аз коментирах законовия ред, понеже ми се наложи да почета доста и да ходя на консултация в Инспекцията по труда.

Успех с бременността Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт