Майчинството счетоводно-81

  • 27 013
  • 760
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 3 777
Не, от ЛКК ми бавят болничния. Предния път беше от 01.05, издаден на 02.05, а на мен ми се обадиха, че е готов чак на 07.05, следователно е подаден в работата ми на 08.05. Затова шефката ми се сърди. И е права де, щото си има срок за подаване на болничния, но аз нямам вина, че ми го бавят пък. Както и да е, де...
Повечето ЛКК комисии заседават в определени дни.В твоя случай 3.05 е било петък,а 4,5,6.05 са почивни.Не виждам какъв е проблема на шефката ти.Тя трябва да подаде болничния в НОИ до 10 число на месеца,следващ месеца в който ти си й го предала на нея.Или в твоя случай срока й е бил до 10 юни.

# 616
  • София
  • Мнения: 10 642
Имаш тридневен срок да уведомиш работодателя, че си в болничен. На болничния лист пише кога е издаден. Направо си се прави на интересна, при положение, че знае че си бременна.

# 617
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Значи няма срок, в който трябва да се представи пред работодателя?
Питам, защото тогава наистина такова мрънкане настана за този болничен, а тя беше уведомена и знаеше от коя дата ще, до коя и т.н.
Била в нарушение, че нямала доказателства, че съм в болничен. Не знам в случая права ли е била, или не...
И при евентуално следващо мрънкане и сърдене, да се впечатлявам ли, или не... Тоест с правото си ли е?
Има разбира се:

НМЕ, чл.9, ал.2
 Осигуреният е длъжен да представи болничния лист или да уведоми работодателя/осигурителя до два работни дни от издаването му.

# 618
  • Мнения: 714
Да, но е или, или.... След като е уведомена по телефона, значи не би трябвало да е проблем, че болничния ще се забави с няколко дни?
Благодаря ви все пак!
 Отново ще бъде уведомена по телефона, но не мога да си взема болничния от ЛКК веднага, за да ѝ го представя в такъв кратък срок.

# 619
  • София
  • Мнения: 10 642
Лили, освен да мрънка, нищо повече не може да се случи.
Ти си го предала в срок.
Както казах последния болничен от ЛКК (преди 45дневния) го взех 2 дни преди да изтече. Той и тогава си беше издаден.
А ЛКК винаги беше поне 3-4 дни след датата на която трябва да започне болничния.

Последна редакция: пн, 29 юли 2019, 13:54 от Nandin

# 620
  • Мнения: 175
Да, но е или, или.... След като е уведомена по телефона, значи не би трябвало да е проблем, че болничния ще се забави с няколко дни?
Благодаря ви все пак!
 Отново ще бъде уведомена по телефона, но не мога да си взема болничния от ЛКК веднага, за да ѝ го представя в такъв кратък срок.
Ала-Бала съвсем точно е цитирала 2 дни от издаването му. Може да си в болничен от 10 например а да е издаден на 17, особено ако си лежала в болница или е от ЛКК или ТЕЛК почти винаги се издават с по-късно дата.

# 621
  • Мнения: 1
Здравейте, искам следното питане.
Кой номер приложение е необходимо за подаване на заявка-декларация в програмния продукт на нои, за отглеждане на дете до 2 дог възраст. Благодаря!

# 622
  • Мнения: 807
Следния казус имам от днес:

- В постоянни 30 дневни болнични съм поради рискова бременност
- Разбирам се с работодателя си, че на 24 юли ми приключва болничния, на 25 юли да съм на работа, за да ме съкрати от едната компания и да ме назначи в другата.
Всичко е изрядно, имам нов договор че от 25 юли съм назначена. От 26 юли излязох пак в болничен, но вече към новата фирма
- Днес от болницата ми дадоха болничния лист и ми казаха, че няма да ми го платят от НОИ, тъй като при започване на работа при нов работодател, трябва да работя 3 дни, за да взема болничен. Аз съм работила само 1 ден.

Имате ли представа за казуса ?

# 623
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 380
Здравейте,
моя приятелка има дете на 1 година и 2 месеца, което иска да пуска на ясла, а тя да се върне на работа. Има ли право да получава 50% от майчинството си? Четох, че няма право на тях, ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, но яслите попадат ли в тази категория?

# 624
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Има право на 50 % до навършване 2г. на детето. Яслата не е заведение на пълна държавна издръжка.

# 625
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 380
А какви документи трябва да подаде, за да може да ползва тези 50%?

# 626
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Следния казус имам от днес:

- В постоянни 30 дневни болнични съм поради рискова бременност
- Разбирам се с работодателя си, че на 24 юли ми приключва болничния, на 25 юли да съм на работа, за да ме съкрати от едната компания и да ме назначи в другата.
Всичко е изрядно, имам нов договор че от 25 юли съм назначена. От 26 юли излязох пак в болничен, но вече към новата фирма
- Днес от болницата ми дадоха болничния лист и ми казаха, че няма да ми го платят от НОИ, тъй като при започване на работа при нов работодател, трябва да работя 3 дни, за да взема болничен. Аз съм работила само 1 ден.

Имате ли представа за казуса ?
Не е вярно.Трябва обаче да имаш поне 1 "ефективно" отработен ден т.е. да не си в болничен от деня на назначаване.

# 627
  • Мнения: 19
Здравейте,едно бързо въпросче. Утре трябва да преведат майчинството,но в сайта на НОИ все още няма изчисление на сумата,както и информация,че фигурирам във ведомостта. Заявлението по чл.51 е до 25.09. Трябва ли да се притеснявам и да загрея телефоните на НОИ,или просто са пропуснали да въведат информацията?

# 628
  • Мнения: 2 200
Здравейте, искам следното питане.
Кой номер приложение е необходимо за подаване на заявка-декларация в програмния продукт на нои, за отглеждане на дете до 2 дог възраст. Благодаря!
http://nssi.bg/images/bg/users/forms/benefits/pril7_2019.doc  - от майката към работодателя

http://nssi.bg/images/bg/users/forms/benefits/pril10_2019.doc - от работодателя към НОИ

# 629
  • София
  • Мнения: 10 642
Здравейте,едно бързо въпросче. Утре трябва да преведат майчинството,но в сайта на НОИ все още няма изчисление на сумата,както и информация,че фигурирам във ведомостта. Заявлението по чл.51 е до 25.09. Трябва ли да се притеснявам и да загрея телефоните на НОИ,или просто са пропуснали да въведат информацията?
И при мен няма още инфо. Аз съм във втората година от февруари, т.е. не съм подавала нови документи.

Общи условия

Активация на акаунт