Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 403
  • 722
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: X
Искаш да кажеш, че работодателите, които предлагат такава опция, са на ръба на закона ли? Е как тогава съвсем открито го пишат в обявите?

А на колко много фирми офисите и работните помещения са далеч от ергономични, идея си нямаш. Ако излезеш от лъскавия си офис и се разходиш малко из българските фирми, ще се нагледаш на мизерия и домашния необособен офис ще ти се стори като Елисейския дворец. 

# 271
  • София
  • Мнения: 6 219
А, тук за масата български работни места съм 1000000% съгласна. Хората нямат дори и отопление дори през зимата, какво остава за ергономичност. И става въпрос дори и за държавни институции в София и в провинцията, че даже и за места, които се славят с добрите си условия на труд... добри, добри - в офиса на шефа само.

Та в този ред на мисли, ако ще си говорим за нормативна уредба, разговорът става съвсем друг.

Иначе в моя случай няма злополука, която да ми се случи и да бъде призната за трудова по принцип, дори и да съм в офиса, освен ако не съм в командировка. Работата ми е свързана с много четене, писане и комуникация. 10 % от нея изискват принтер и ксерокс. Вече в командировка е друго.

# 272
  • Мнения: 9 050
Извинявай, но не ми е много приемливо ти да ми казваш от какво имам и от какво нямам идея, какъв ми е офиса и къде да се разхождам. Офиси съм видяла със сигурност повече от теб, всякакви. Отделно обаче имам и доста познания на тема изискванията към офис пространствата и работните места по домовете.

Това, че има и по-лоши работни места изобщо не те освобождава от задължението ти да си обособиш работно място у вас (изискване от КТ) и то да отговаря на изискванията по ЗЗБУТ.

И да, точно това казвам. Повечето работодатели са не просто на ръба, а отвъд допустимото. Но нямат избор. Щото нали...най-ценните им кадри ще напуснат. А въпросните най-ценни кадри, като се опре до задълженията, които имат във връзка с работата им от вкъщи, изведнъж започват да ти обясняват как те може и да нямат обособено място, ама има толкова по-лоши работни места из страната, че техния разхвърлян диван всъщност е Елисейския дворец.


# 273
  • Мнения: 7 987
А ако работя на 6-часов работен ден, мога ли да си запълвам останалите 2 часа с граждански договор или да се самоосигурявам, за да ги запълня?

# 274
  • Мнения: 9 050
Можеш да допълваш с друг довор, да. Да се самоосигуряваш можеш само, ако имаш основание. Но самоосигуряването е на доход на месец, а не на часове.
Защо не говориш направо с работодателя да те подава към НАП като работеща на 8 часа?

# 275
  • София
  • Мнения: 6 219
Извинявай, но не ми е много приемливо ти да ми казваш от какво имам и от какво нямам идея, какъв ми е офиса и къде да се разхождам. Офиси съм видяла със сигурност повече от теб, всякакви. Отделно обаче имам и доста познания на тема изискванията към офис пространствата и работните места по домовете.

Това, че има и по-лоши работни места изобщо не те освобождава от задължението ти да си обособиш работно място у вас (изискване от КТ) и то да отговаря на изискванията по ЗЗБУТ.

И да, точно това казвам. Повечето работодатели са не просто на ръба, а отвъд допустимото. Но нямат избор. Щото нали...най-ценните им кадри ще напуснат. А въпросните най-ценни кадри, като се опре до задълженията, които имат във връзка с работата им от вкъщи, изведнъж започват да ти обясняват как те може и да нямат обособено място, ама има толкова по-лоши работни места из страната, че техния разхвърлян диван всъщност е Елисейския дворец.




не е нужно да подскачаш.
Не можеш на мен да ми казваш какви претенции имам към работодателите си и дали работя на дивана, защото не знаеш и грам каква е професионалната ми етика, договор, работни условия у дома и т.н. Защото може и да се окаже, че работното ми пространство отговаря на изискванията и не е на дивана - няма как да знаеш.

Освен това никой не е оспорил познанията ти и квалификацията ти. Единственото, което ти казват хората е, че работата в офисите в София е много по-различна от ситуацията в България. Лично аз имам наблюдения от цяла България.

Познавам хора, чиито служебнни компютри не работят (а би трябвало), никой не ги поправя, не могат да си свършат работата докато са на работното си място (защото закони нали...) и съответно работят от домашните си компютри вечер, за да си получат заплатите все пак. И това не е в моята фантазия. Реални хора са. Няма на кого да се оплачат и няма алтернатива къде да работят в населеното място.

# 276
  • Мнения: 9 050
Ваня, постът ми изобщо не беше към теб. Беше в отговор на написаното от Witchcraft.

# 277
  • София
  • Мнения: 6 219
Не съм разбрала, за което се извинявам. За мен някои ситуации са абсурдни и съм абсолютно безсилна да съдействам, та затова така...

# 278
  • Мнения: 9 050
Напълно разбираемо. Няма за какво да се извиняваш. Просто останах с впечатление, че грешно се почуства атакувана и исках да уточня това.

Веднъж бях в офис с нощни смени, където работодателят изпълняваше всичките си задължения. Осигуряваше храна, топли напитки, имаше помещения за почивка...всичко. Служителките роптаеха, че нямали компютър, защото искали да гледат филми 😂 (работеха на машини с денонощен цикъл).

Била съм и на места, където самите служители си носеха канцеларските материали, за да могат да си вършат работата.

Естествено е, че второто е влудяващо. Защото не е редно да има такива работодатели. Но първото също е влудяващо, защото и такива служители не би трябвало да има.

За съжаление най-мрънкащи и най-претенциозни са точно служителите на коректните работодатели. В момента, в който офисът е повече от прекрасен, идва желанието за работа от вкъщи. В момента, в който се разреши работа от вкъщи, започват преговори на тема "може ли вкъщи да е на хотел в Испания"? Което само по себе си не е лошо, но накрая даже отпуски не си пускат. Трупат нереални дни, а кога работят - кога не, не е много ясно.

И ще кажете "като си е свършил работата, какъв е проблема"? Там е въпросът обаче, при матрични те структури кой за кого знае каква му е работата? Ако е съвестен служител, ще си я свърши вероятно. Но ако не е, може да минат месеци, докато се разбере, че всъщност работата от вкъщи не в точно работа и малко не е от вкъщи.

Трудно е. За всички. Родих се на сегашното ми работно място, където не ми се налага да се занимавам с това.

# 279
  • София
  • Мнения: 6 219
Да, напълно съм съгласна... и за (само)контрола, и за мрънкането.

Работата у дома има много минуси в този ред на мисли и малко хора си дават сметка за тях.

# 280
  • София
  • Мнения: 11 778
Нали ви разправях че ИТ ни беше дошла за проверка защо нямаме стая за кърмене,по сигнал! а офиса ни спечели награда за най - добро офис пространство за 2018-та Joy. Виж, стая за безплатни масажи имаме, ама не сме сетили че при майчинство 12-24 месеца минимум, че стая за кърмене ни трябва.

При нас също не е разрешен home office, точно заради причините които изтъква Нищо Лично. И да, в ХП примерно е имало заведен иска за трудова злополука, от човек бил хоум офис. Има възможност за доста позиции да работят от вкъщи, но и такива като моята която да не може. За да има мир и да няма ощетени, всички сме в офиса.

# 281
  • Мнения: X
Извинявай, но не ми е много приемливо ти да ми казваш от какво имам и от какво нямам идея, какъв ми е офиса и къде да се разхождам. Офиси съм видяла със сигурност повече от теб, всякакви. Отделно обаче имам и доста познания на тема изискванията към офис пространствата и работните места по домовете.

Това, че има и по-лоши работни места изобщо не те освобождава от задължението ти да си обособиш работно място у вас (изискване от КТ) и то да отговаря на изискванията по ЗЗБУТ.

И да, точно това казвам. Повечето работодатели са не просто на ръба, а отвъд допустимото. Но нямат избор. Щото нали...най-ценните им кадри ще напуснат. А въпросните най-ценни кадри, като се опре до задълженията, които имат във връзка с работата им от вкъщи, изведнъж започват да ти обясняват как те може и да нямат обособено място, ама има толкова по-лоши работни места из страната, че техния разхвърлян диван всъщност е Елисейския дворец.




Не бъди толкова сигурна, че си наясно с всичко и си върха на пирамидата. Не, не си. И няма как да знаеш хората какво са видели, през какво са преминали, къде са работили, че да си толкова категорична в писанията си.
Доста си крайна в мненията си и се държиш като узурпатор на тематата. Приеми, че имаме различни мнения и може да се получи интересна дискусия, ако не се заяждаш с всеки, дръзнал да не е на твоето мнение.

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 10:01 от Анонимен

# 282
  • Мнения: 9 050
Witchcraft, не смятам, че се заяждам, но и честно казано, не смятам че с теб можем да направим интересна дискусия. Поведението ти стил "всичко, което не ми харесва е глупост. А работодателят е длъжен да изпълнява прищевки, защото иначе служителите му ще напуснат" силно противоречи на моите нагласи и разбирания за това как се държи един коректен служител. Да ти припомня заради кой твой пост започна размяната на реплики между нас:

Можеш да искаш всичко, но работодателят ти изобщо не е длъжен да позволява работа от вкъщи. Аз например в момента работя в компания, в която не е разрешено.

Точно заради тази тъпотия, станах свидетел как работодател загуби най-ценния си кадър.

Имала съм много смислени дискусии в тази тема, но никои от тях не са били с хора, с подобна на твоята нагласа. Приеми просто, че сме различни и с взаимно игнориране мисля, че и двете можем да съществуваме в темата безпроблемно.

И не, не мисля, че съм върха на пирамидата. Моята цел винаги е била да съм основата, не върха. Мисля че това е по-смисленото, полезното и удовлетворяващото.

Всичко добро ти желая.

# 283
  • Мнения: 1 078
Момичета, неизменно при сблъсък на различни гледни точки се получават искри, но нека да запазим добрия тон.
Всеки има право на мнение, дори и този, които няма нужните познания и опит ( като мен например).  Но също така да се нападат хора, които имат повече опит и го споделят, пък било то понякога  и да се изразяват по-остро, също не мисля, че е ок.
Нека не се нападаме взаимно, защото от всяко споделено мнение има какво да се извлече като познание.

# 284
  • Мнения: 495
Здравейте,
Мнение за Актавис в София?
Някой знае ли как протичат интервютата при тях?
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт