Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 293
  • 722
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 22 430
Witchcraft, то и мен ме озадачава.
Всъщност си мисля, че този човек изобщо не е оторизиран да набира персонал...и си прави някакви лични срещи.
В което няма нищо лошо...но защо по този начин, нямам обяснение.

# 556
  • Мнения: X
Никоя сериозна фирма не прави интервюта за работа в кафенета и пицарии. Никоя. Никога.

# 557
  • Мнения: 22 430
Никоя сериозна фирма не прави интервюта за работа в кафенета и пицарии. Никоя. Никога.

Точно де, по тази причина смятам, че този човек просто е решил да си орагнизира някакви срещи.
Усъмни ме предложението за заведение...но на място вече като видях каква е ситуацията, категорично смятам, че това са някакви негови лични "търсения"...и то не за служители.

# 558
  • Мнения: X
А защо не се обадиш във фирмата и не питаш? Или да пишеш в контактната форма на сайта им /надявам се имат такъв/? Според мен няма да е зле българските му бизнес партньори да разберат какви ги върши, а всяка от големите компании си пази репутацията и един такъв скандал би могъл да им навреди сериозно. Никоя уващаваща себе си компания не би искала да има reputation issue.   

Понякога в България изпращат най-големия боклук от офисите по света....

# 559
  • Мнения: 1 327
Понякога в България изпращат най-големия боклук от офисите по света....
Не понякога, а много често.  Дори за управител на фирмата се избира този, който иска, а не този, който може. Трудно е да се намери висококвалифициран специалист, който има желание да работи в България. Била съм в немска фирма с немско ръководство и имам представа от кадрите. За тях работата в чужбина е трамплин в кариерата. Затова се възползват по-калпавите, защото иначе нямат шанс в тяхната си страна. Нашият шеф дори ми сподели, че иска да кандидатства за работа в Турция - там пазара е в пъти по-голям от нашия и съответно по-голямо предизвикателство.
И да, за съжаление имат ниско мнение за българките, затова си позволяват подобни волности. Не всички, разбира се, но може да се очаква.

# 560
  • Другата България
  • Мнения: 37 295
Благодаря, момичета!
На интервюто ми казаха, че са фирма, която плаща по време на обучение. Сега се оказа друго. Много фирми постъпвали така, според тях. Но ако съзирам ИТ, няма как да докажа, че съм била на работа там. Никой служител няма да смее да потвърди.
Мери,  същата работа, за 2-3 дни разбрах нещата. Захвърли ме обучаващата да си играе на игри на телефона, аз попълвам заявления, разправям се с клиенти.
А, те пък и са ти казали, че плащат по време на обучение. Още по-зле. На мен си ми бяха казали, че ще ме назначат, когато преценят, че съм готова-точно както на теб, нещастници #Cussing out, но без кинти, на добра воля да се "обучавам". И пак много ги търпях, сега вече ме е яд, ама минало.
Не оставяй нещата така, говори с началници, ръководство, с който трябва, така може и да те мотаят още един месец, в тях ли ще водиш децата си да се хранят? Mr. Green Побеснявам като чета такива неща.

# 561
  • Варна
  • Мнения: 1 185
Здравейте!
Защо се иска бележка за доходите  през настоящата година при започване на нова работа?
И има ли значение, че през последните 3 години съм била в майчинство?
Имам и още една година майчинство, но започвам работа след 3 седмици. Бяха ми споменали, че от НОИ ще ми изплащат половината от обезщетението за втората година от майчинството, но друга счетоводителка ми каза, че това става само ако детето е на ясла. Моето няма да ходи.

# 562
  • Мнения: 7 987
Нищо лично го написа малко по-назад. За изравняване на ДОД или нещо такова.

# 563
  • Варна
  • Мнения: 1 185
Нищо лично го написа малко по-назад. За изравняване на ДОД или нещо такова.
Благодаря! Това съм пропуснала да го прочета. Допълних си и по по-горе.

# 564
  • Мнения: 9 050
В края на всяка календарна година се прави годишно изравняване на ДОД. Затова, когато смените работодател през годината, старият трябва да издаде документ, с който да информира новия работодател какви доходи си получила и какви данъци са удържани и внесени върху тях. Дори и да няма доходи, пак се издава бележка с нулев доход.
А за обезщетението за неизползван отпуск за отглеждане на дете са те подвели. Имаш право на него, ако детето НЕ ходи на ясла. А не ако ходи.

# 565
  • Мнения: 844
Изплаща се половината от майчинството за втората година до края ѝ, при връщане на работа на майката без значение дали детето е на ясла.

# 566
  • Мнения: 9 050
Не е точно така. Ако майката е прехвърлила отпуска за отглеждане на дете на бабата например, нищо не се изплаща. Обезщетението е за неизползван отпуск. А това, че майката се е върнала на работа не означава, че отпускът не се използва. Може да е прехвърлен или да се ползва лице от БТ по програмата "В подкрепа на майчинството" (ако още съществува).

# 567
  • София
  • Мнения: 1 255
Здравейте, кандидатствах по обява за офис асистент. Обявате беше на английски език. Изискват добър английски, каквото й да означава това. Да очаквам ли интервюто също да е на английски?

# 568
  • Другата България
  • Мнения: 37 295
Дори и да не е на английски /а смятам, че ще е/, със сигурност ще трябва да покажеш и демонстрираш езиковите си умения.

# 569
  • Мнения: 9 050
Щом обявата е на английски, вероятно в компанията работният език е английски. Което значи, че цялата кореспонденция и всичките ти работни документи (политики, процедури и т.н.) са на този език. Аз например не водя интервюта на английски, но винаги обяснявам за какво е нужен и питам кандидата смята ли, че ще се справи. Да, може и да излъже. И може и да го взема. Но 6 месеца няма как да лъже.....та направи си сметката.

Общи условия

Активация на акаунт