Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 256
  • 722
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 4 373
Как така ги дърпат по отдели, ако са без образование? От секретарка отива в маркетингов отдел ли?
Доста идеалистично. Моя позната работи в кол център и коментира, че мениджърката идвала на обяд на работа (отделът не бил на смени) , "знаела" английски елементарно ниво и нямала дори и степен бакалавър. Компанията се води интернационална.

# 676
  • Мнения: 2 124
Заплатата е ниска. Освен това е позиция, на която не можеш да се развиваш - нито скилове, нито заплатата ще порасте някога.

Обява за рецепционист в дентална практика. Редовна смяна; задължения освен графика и посрещането на пациенти, заявка на консумативи и комуникация с лаборатория (т.е. външни доставчици).
Заплата: 750 лв. нето.
Не би било проблем, ако това е стартова заплата, или ако съм на 22 г. и живея с родителите си (както и за жени, които имат финансовия гръб на съпруга си и работата за тях се явява просто социална необходимост). Но това е позиция, на която в най-добрия случай заплатата ще порасне с още 50 лв., а израстване няма как да се случи.

# 677
  • София
  • Мнения: 17 773
Доста идеалистично.
Май да. Simple Smile
Аз се изприщвам от такива хора. Все още предизвиква голям дисонанс в мен.

# 678
  • Мнения: 9 050
Ми щото не е етично тогава по обявите да изискват висше образование Simple Smile
На мен това са ми 5г и половина. И не са проформа. Излиза, че по- лесният път е през рецепцията за 2г. Не може хем да се натъртва, че дипломите нямат значение, хем да се изискват. Или- или. Аз съм окей и с 2та варианта, но ме дразни това разминаване.
Винаги човек, когото вече познаваш и си видял как работи, ще има предимство пред напълно непознат. Нищо неетично не виждам аз в това. Нито пък виждам нещо неетично в това да напишеш в обявата, че искаш висше за рецепционист. Това нито значи, че ще намериш такъв човек, нито значи, че ако откриеш перфектния кандидат, който обаче няма висше, няма да го вземеш. 
(Щото те кандидатите винаги се съобразяват с изискванията в обявите, та да е проблем подобно нещо.)

# 679
  • София
  • Мнения: 11 747
Как така ги дърпат по отдели, ако са без образование? От секретарка отива в маркетингов отдел ли?
Доста идеалистично. Моя позната работи в кол център и коментира, че мениджърката идвала на обяд на работа (отделът не бил на смени) , "знаела" английски елементарно ниво и нямала дори и степен бакалавър. Компанията се води интернационална.

Хъм, имам колежка която идва на обяд в офиса и си тръгва в 22:00, защото клиентите с които работи са в САЩ, така погледнато е много лесно да се съди отстрани кой какъв е. За образованието и нивото на език, не коментирам, но идването късно на работа не означава автоматично че някой се скътава...

# 680
  • Мнения: 4 373
Мацето, предполагам, че имаш предвид, че тя идва след обяд, за да се спазва изискването за 8часов работен ден и след като, клиентите й са американци, владее езика. Такава флексибилност е напълно разумна и оправдана. Аз цитирах, какво беше направило впечатление, всеки случай е индивидуален.

# 681
  • София
  • Мнения: 17 773
Ми, аз винаги съм се съобразявала с изискванията в обяви Joy
Оглеждам я хубаво, ако има нещо, от което и понятие си нямам, дори да отговарям на другото, не кандидатствам. Явно в мен е проблемът.

# 682
  • Мнения: 7 987
Не е в теб проблемът. Просто вероятно кандидатстваш по обяви, за които няма специфични изисквания и кандидатите са много. За да харесат точно теб, трябва да се откроиш с нещо. Аз обикновено пиша по няколко реда в писмото, с което кандидатствам, защо много искам тази работа и защо трябва да изберат точно мен.

# 683
  • Мнения: 4 373
Не е в теб проблемът. Просто вероятно кандидатстваш по обяви, за които няма специфични изисквания и кандидатите са много. За да харесат точно теб, трябва да се откроиш с нещо. Аз обикновено пиша по няколко реда в писмото, с което кандидатствам, защо много искам тази работа и защо трябва да изберат точно мен.
Трмата е точно заради това полезна, за да се знае работата на HR "отвътре". Трябва да призная, че някои въпроси относно съставянето и промяната на автобиографията според конкретната обява, за мен бяха новст, защото съм смятала, че всеки един трудов запос, дава пълна картина за качествата на кандидата.

# 684
  • София
  • Мнения: 17 773
Не е в теб проблемът. Просто вероятно кандидатстваш по обяви, за които няма специфични изисквания и кандидатите са много.
Хм, защо така реши?
Напротив, има си доста изисквания, просто като видя дори едно, което не владея, никога не съм пускала Simple Smile Някои съм доучила странично, някои- не. Но като кажа "мога това и това", гледам да ги мога, вместо да изнасям речи що не съвпадам точно с това, което се иска. Та, може би е грешка, щото повечето неща се научават. Ама пък да го пишат като "има желание да научи еди какво си", а не "да владее перфектно еди- кой си туул", ако са склонни да наемат. Съдя по себе си
Аз ако бях HR, много бих се дразнила на хора, които са си направили пас и не отговарят на изискванията. Щото има и фрапантни случаи. Добре, че не съм, нямам такова търпение  Joy

Аз интуитивно съм си нагласявала СВ-то, после прочетох, че наистина е добре да се прави.

Последна редакция: сб, 28 сеп 2019, 18:44 от The Catcher in the Rye

# 685
  • Мнения: 7 987
Останах с впечатление, че кандидатстваш, но не ти се обаждат за интервюта. Ако е така, това би могла да е една от причините. Доста изисквания не означава, че са специфични. Имам предвид неща, които малко хора знаят или са ползвали.

# 686
  • София
  • Мнения: 17 773
А не, просто коментрах обявите и как подхождам, щото дискутирахме. "В мен е проблемът" имах предвид в настройката.
Доста хора не гледат дали отговарят на изискванията и се бутат.
Нищо лично спомена, че при изискване за висше може да дойде някой без такова и направих съпоставка, че аз за доста по- дребни неща се оглеждам и ако ги нямам- не пускам. Та от там тръгна.

# 687
  • Мнения: 7 987
Ясно, разбрах. Ами пак не е в теб проблемът. Но когато хората например нямат никакъв опит, а им се работи, се хващат за някоя сламка. Аз едно време може би също съм кандидатствала, ако не отговарям напълно на всички изисквания, но много отдавна не го правя.

# 688
  • Мнения: 4 577
През последните години, поне в моята сфера, много се увеличи броят на кандидатите, които не просто не отговарят на 1-2 изисквания, ами нямат нищо общо като опит и образование с тях. Това е, според мен, причината да се вписват повече изисквания от реално необходимите - например, опит 5 г., но и две биха стигнали, перфектен английски C1, но и прилично работно ниво е ОК. Аз не съм HR, но за специфична дейност с опит, сме получавали CV от човек на 33, работил само като сервитьор и барман, завършил в Бургаския свободен на 28 г. Случвало се е често на интервю да ми дойдат хора с посочено B2 ниво, които не могат да разкажат на английски за предишния си опит, а изрично сме писали, че комуникацията на езика ще е ежедневна и ще се налага писане на документи на него. По този случай вече пишем ниво C1 в обявите. Моят съвет е, ако не отговаряте на 100% на дадено изискване, но го покривате в голяма степен или ви липсва под 30% от изреденото, а работата ви се вижда привлекателна, да кандидатствате. Просто заради хора с абсолютно неадекватна преценка, умишлено се слагат по-високи изисквания.
П.П. за рецепционистките не знам, но асистентките в големи международни фирми са 100% с висше образование. Не познавам някой с език на много високо ниво и втори на прилично, който да си е останал със средното образование.

Последна редакция: сб, 28 сеп 2019, 20:05 от TafTaf

# 689
  • Мнения: 2 124
Аз ще дам пример с интервю, на което ходих преди 14 г., по това време със стаж в сферата на туризма (сезонна заетост) и малко в офис.
В обявата пишеше, че кандидатът трябва да владее немски и английски.
Английският ми е на примитивно ниво, но реших да си пусна документите. На интервюто бяхме около 10 души, не бяха счели за нужно да отделят индивидуално време на всеки, така че имаш поглед какво отговарят другите и най-вече какви са им реакциите.
Имаше момиче, което също като мен не покриваше условията - знаеше само английски. Управителят й каза:
"На нас английски изобщо не ни трябва, така че няма да ти губя времето, но този и този си търси човек с английски, ето ти телефон за връзка, кажи, че се обаждаш от мое име."

Общи условия

Активация на акаунт