Семейно в София за дълъг уикенд

  • 1 933
  • 31
  •   1
Отговори
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Позволявам си да пусна нова тема, защото имам конкретни въпроси, а не намерих никъде отговорите! Simple Smile
Искаме да посетим семейно София, за да разгледаме различни забележителности и места, като времето, което можем да отделим, е един дълъг уикенд - петък, събота, неделя и мааалко от понеделника. Ще бъдем аз, мъжа ми, големият син на 8 и бебето на 1 г.

Имаме няколко задължителни места в програмата и доста пожелателни.
Задължителните са: да отидем в ИКЕА за един шкаф и пробване на дивани (това е и формалният повод за организиране на пътуването); да посетим Музейко; да се разходим на Витоша; да се разходим из центъра на София с акцент "Александър Невски" и общо взето всичко друго на пешеходно разстояние от там.
Пожелателните са: зоологическата градина; игра в детския център на Ринг мол; посещение на квадрат 500; вечерна разходка из центъра. И, за да е още по-трудно изпълнимо, искаме единия ден да пътуваме в посока с. Боснек за посещение на извора и към Перник за музея на минното дело. А, забравих да спомена - пътьом към София да посетим Съевата дупка.

В София имаме "чичо" - деверът ми е там и със сигурност ще го ангажираме съботата и неделята. Имам и добра приятелка, с която ще се радвам да се видя.
Ето каква ми е идеята:
петък тръгваме сутринта от Русе, спираме при пещерата, разглеждаме, обядваме и следобеда сме в София. Набелязах апартамент в район Лозенец, който да наемем за нощувки и е близо до метрото. Ще имаме време да слезем в центъра, да се разходим там, можем да останем и до вечерта. Мога да опитам с галерията тук, но виждам, че касата затваря 17:30 и едва ли ще има много време за разглеждане;
събота вършим основната работа, за която сме дошли - чичото развежда баткото в Музейко, докато ние с таткото и бебето пазаруваме в Икеа. После обаче? Витоша? Ринг мол? Виждам на гугъл, че лифтът на Симеоново е буквално до тях, но чета, че е затворен. В коментари пише, че от 1 юни ще работи, но не е сигурно. Никога не сме се качвали на Витоша. В темата за нея тук, във форума, има много полезна информация, но първо, че ние планинари не сме, второ - ще сме с бебе (иначе имаме раница), трето - ще сме преполовили сигурно деня. Разбирам, че Витоша не е просто един баир, по който да се качиш, а планина с много различни забележителности. И не мога да избера кое и как да посетим. С кабинковия лифт ми се вижда най-удачно, но той всъщност до къде стига? Знаете ли дали ще работи?
Видях, че на Копитото има интересна кула - телевизионна предполагам? До там стига ли се с кола?
Ако отидем на Витоша, след това дали ще сме много изморени за Ринг мола? Изобщо, какво бихте препоръчали за този момент?
неделя вероятно ще отскочим до с. Боснек, а след разходката там (която също ще е пешеходна и дълга) - до Перник и музея. Големият е доста запален да види минните галерии. Крепостта Кракра не ми вдъхва особено доверие с вида си и ще я пропуснем. За този ден не зная какво друго да включим;
понеделник ще се опитаме да минем на преглед при лекар УНГ, така че не мога да залагам никакви дейности предварително. Следобеда пътуваме обратно към Русе.

Моля за вашите коментари и съвети. И двамата с мъжа ми сме били не веднъж в София, но винаги служебно и никога заедно за повече от няколко часа. Също искаме да се възползваме и от забележителности в района, защото само който не е пътувал Русе-София, не знае колко трудно всъщност стигаме до столицата по тези тъпи пътища и всичко, което е в областта, остава далечно и невидяно. А пък София има много какво да предложи откъм забавление и забележителности особено за някое дете от провинцията, което лесно се впечатлява.

Благодаря ви, че прочетохте.

# 1
  • София
  • Мнения: 565
Икеа и Ринг мол са едно до друго, Музейко е на 5-10 минути с кола от тях, Витоша също е съвсем близо. Но въпреки това аз лично не бих могла да ги обиколя за един ден спокойно. Моят съвет е нещо да изключите от тази програма и това да НЕ е Музейко предвид възрастта на сина ви и фактът, че такъв център има само в София. Икеа има доста приличен безплатен детски кът за деца, там също може да оставите да играе баткото, докато си гледате за шкафове. Има и ресторант, с ограничено, но евтино и нелошо меню, включително и детско. Ако ме питате мен, бих отишла сутринта в ИКЕА да се свърши работа, после обяд в икейския ресторант и следобеда в Музейко, за малкото дете няма да има такса и единият родител може да остане с него в бебешкия кът. Доста деца от други градове виждам, че се вълнуват от возене в метрото, даже цели ученически екскурзии съм виждала да се качват, така че не го пропускайте. Може от Ринг мола да се качите на безплатния шатъл до метростанцията и оттам да слезете на Музейко.

Ако през първия ден в центъра искате да разгледате Ларгото и т.н., може да си вземете апартамент в този район, а не нагоре из Лозенец, пълно е с квартири и хостели около Витошка и жълтите павета. Може и да си останете в Лозенец, през деня да сте в центъра, а ако вече искате да отидете в молове  оттам лесно ще стигнете до Парадайз мол, където има разни подходящи неща за сина ви и места да хапнете и така да го замените с Ринг мол.


По самия център може да разгледате Ларгото, президентството (децата обикновено се радват отпред на гвардейците), Народния театър, Александър Невски и т.н. Има и няколко музея- Археологически, Природонаучен, Музей на София, квадрат 500 и др, те са на пешеходно разстояние. Долу горе това са маршрутите, по които виждам да минават децата от ученически екскурзии, но ще трябва да помислите какво е най-интересно за сина ви, защото  просто един ден е малко за всичко. Mного подходящо за сина ви ми се вижда и въжения парк Коколандия в Борисовата градина.

Ако сте решили конкретни дати за пътуването, може да преровите сайтовете със събития за деца и да видите дали няма някой фестивал, нещо друго интересно (доста от тях са даже със свободен вход) в дните, в които идвате

В минния музей на Перник не съм ходила, но крепостта Кракра е изключителна бутафория и кич, да ме извиняват всички от Перник във форума, но те май местните също се смеят на това творение

Последна редакция: пт, 31 май 2019, 02:45 от deny

# 2
  • София
  • Мнения: 2 397
Да допълня мнението на deny, с което напълно съм съгласна.

Витоша може и да посетите за половин ден, но само на едно място и не за дълго. Предвид бебето, кабинковият лифт в Симеоново е добра идея, бързо ще ви качи до хижа Алеко, където можете да направите кратки разходки леко нагоре и на запад, за да видите морени (за мен това е най-впечатляващото освен гледката) и може да обядвате или в самата хижа, или в Мотен, което е на 5 минути от хижа Алеко в югоизточна посока.
По пътя за Мотен има и малък параклис, хубава гледка и въжен парк, който не е толкова голям и хубав като Коколандия, но е добро забавление за баткото.


Телевизионната кула е доста далеч от хижа Алеко и няма как за половин ден да посетите и двете места, освен ако не препускате, но предвид бебето надали ще го направите. До Кулата се стига с кола, но не съм сигурна дали нямаше някаква забрана за коли на Витоша през уикенда. Защото преходът пеша от Алеко до Кулата си е доста. А и неудобството е, че ако сте с кола, я оставяте на паркинга на лифта в Симеоново, после слизате от Кулата в Бояна да речем, което е през един-два квартала и логистиката става сложна, докато се върнете до колата.
По-добре оставете нещо за друг път, за да не ви остане спомен от тичане, вместо забележителности.

Привечер всички забележителности в центъра са много приятни, включително градинката пред НДК заради фонтаните. Това също е на пешеходно разстояние от Ларгото, а и има спирка на метрото.

Програмата е изпълнима в задължителната ѝ част, но зоологическата, Перник и квадрат 500 са си места за по половин ден, ако искате всичко да видите спокойно. (Квадрат 500 може и по-кратко, ако не спирате пред всяка картина, а сигурно няма да спирате, съмнявам се, че осемгодишен юнак ще е впечатлен от Майстора или Мърквичка Simple Smile)
Да знаете, че Музейко е забавен и за възрастни. И ако искате беседа в Планетариума на Музейко, има отделен билет, който трябва да купите на касата в самото начало, защото местата са ограничени и с предварително зададен час.
Hands Plus1

# 3
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Пижамка, благодарско за темата  bouquet
Записвам се да следя коментарите защото аз също планирам уикенд в Софето но само да събираме печатчета така, че приоритет са ми музеите. Пък и в Музейко ги водихме като го откриха.

Благодаря и на дамите даващи идеи  bouquet

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 6
От зоопарка има вероятност да останете разочаровани. Той е доста голям, но явно не получават достатъчно средства за поддръжка и, в сравнение с други зоологически градини по света и у нас, е едно тъжно, бетонно и миризливо място. Копитото не е интересна кула, а по-скоро остатъци от едно чисто техническо съоръжение, което се е превърнало в място за наркомански срещи. Да, гледката е невероятна, но да стигнете до скалите и пейките, откъдето можете да погледате, с бебе, ще ви бъде трудно. Цивилизовано място на Витоша, подходящо пикник и разходка с деца, до което можете да стигнете с кола, е местността Златните мостове. Крепостта Кракра е бутафорна и безсмислена. Останалите Ви идеи са добри. Съветвам Ви да си направите една вечеря в хубав ресторант, поне такива смятам, че си имаме достатъчно. Разходете се вечер по центъра. Приятен уикенд!

# 5
  • Мнения: 6 149
От зоопарка има вероятност да останете разочаровани. Той е доста голям, но явно не получават достатъчно средства за поддръжка и, в сравнение с други зоологически градини по света и у нас, е едно тъжно, бетонно и миризливо място.
Няма такова нещо. Зоологическата е прекрасна. Много направиха в последните години и продължават да обновяват.

# 6
  • Мнения: 6 291
И аз не съм фен на нашата зоологическа, сравнявайки я с други.

Лозенец е зелена зона в по-голямата си част, предвид че ще пътувате в петък, проверете опциите си за паркиране, така че да нямате ядове.

Аз лично бих пропуснала Витоша, ако се качите със симеоновския лифт до Алеко, там е хижа и няколко други “капанчета”. Няма нищо за гледане особено. Предвид че сте с бебе и още условията не са подходящи заради валежното време, не знам дали няма да се разочаровате. Има и други места по Витоша, но те са много отдалечени от лифта, ходи се по друг път с кола. Примерно около драгалевкия манастир, дендрариума..

Освен Музейко, на голямото дете може да е интересно в Природонаучния (моите са на подобна възраст и изкарваме поне по 3 часа )- на пешеходно е в центъра, до руската църква и Музея Земята и хората- между НДК и хотел Хемус( на спирка на метрото)
В ринг мола има освен детския кът, картинг и батути.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 6
От зоопарка има вероятност да останете разочаровани. Той е доста голям, но явно не получават достатъчно средства за поддръжка и, в сравнение с други зоологически градини по света и у нас, е едно тъжно, бетонно и миризливо място.
Няма такова нещо. Зоологическата е прекрасна. Много направиха в последните години и продължават да обновяват.
Искрено се надявам да е така. Признавам, че съм ходила последно преди две години.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 990
Съботно-неделно е интересно в зоопарка, има програма за хранене на животните и образователни лекции от гледачите. На мен лично ми беше интересно да слушам, да гледам как се държат животните в присъствието на гледача и да изнасят интересни факти за тях.
На входа може да се поинтересувате за часовете, ако не ви дадат направо брошурка.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 567
Не знам дали е писано, но кабинковия лифт не работи. Миналата година заработи средата на юли Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 539
Крепостта Кракра наистина е бутафория, за съжаление.

Музеят на минното дело, обаче е интересен. Правят обиколки само за групи, мисля, че трябва да сте поне 6 човека. Най-добре проверете по телефона: https://www.museumpernik.com/minen.php
На 18 май по време на Нощта на музеите имаше много интересни изложби и в Историческия музей в Перник, който се намира непосредствено до Минния.

Аз съм голям фен на Витоша и не бих я пропуснала. Малкото ви дете обаче е почти бебе и няма да можете да направите преход, освен ако не сте запалени планинари и нямате от раниците, в които бебето седи.

Не бих си губила времето с детски кътове, има ги навсякъде. Посетете зоопарка, Музейко, други от предложените музеи.

# 11
  • Мнения: 10 384
Преход на Витоша си е съвсем отделно и няма общо със София, още повече че ако планирате близките уикенди може да ви е валежно невъзможно.
Икея само може да ви отнеме цял ден, не е нужно да намесвате бебето в което.
Музейко и Ринг Мол ок за баткото, зоото също.
Оставете си и половин ден поне за път из СФ.. Обикновено придвижването отнема доста повече време, отколкото сте свикнали в Русе Simple Smile
Ако ще имате и попътни спирки.. Ептен нищо няма да ви остане като време.
В центъра ако се забиете следобед-привечер също е ок..
Музеите ги оставете като порастнат децата, нищо няма да разберат, ссмо ще им стане леко тъпо...
Решете дали сте заради децата там или заради себе си, и ще се получи програмата.
Играла съм го няколко пъти подобно, по цяла БГ с 1, а по-късно с 2 деца и то сама.
Ходя само по места, по които знам, че има най-малка възможност децата да мрънкат и да не им е скучно иначе целия уикенд може да ви се стори пълна лудница..

Като цяло си избистрете идеята, звучи доата хаотична и изморителна.

# 12
  • Мнения: 18 298
А едногодишното няма ли да се преумори от такава интензивна програма?

# 13
  • София
  • Мнения: 326
Ако разполагате с кола и искате да се качите на Витоша аз препоръчвам Копитото - паркингът е точно преди кулата, а зад нея има страхотна панорама към София. “Разходката” е 2 мин, така че и с бебето можете. Единственото, което виждам като пречка за него е ако духа (там става голям ветрилник), но винаги може да се изчаквате с него в колата, докато другия родител гледа панорамата.

Забраната за автомобили е всеки почивен ден от 11 до 14 часа.

Ако не сте с кола, с градския ще ви отнеме много време за качване там.

Боснек, и по слециално изворът, също е малко странично от другите ви маршрути.

Разходката из центъра може да бъде половин ден - реално по-интересните неща са от езерото Ариана, Орлов мост, СУ, Ал. Невски и оттам по жълтите павета е всичко. Като стигнете до ЦУМ свивате по Витошка до НДК (фонтаните са хубави)  и основното сте го видели. Набързо наистина, човек ако реши може и цял ден да се шляе из центъра, Борисовата градина, музеите.

За баткото наистина гвардейците може да са интересни - на всеки кръгъл час се сменят с кратък марш.

Зоологическата на мен ми харесва, от време на време даже пускат паун да се разхожда, но ако не остане време за всичко, пропуснете я.

За Съевата дупка имайте предвид, че е като другите пещери - влиза се с група и или чакате да се събере, или се редите на опашка за свободни места ако ила туристи от екскурзии. Има шанс и няколко часада ви отидат там.

Ако пристигнете късния следобяд направо се разходете привечер по Витошка - пълно е със заведения и хора.

Ако се придвижвате с градски транспорт може да видите за тридневна карта за градки + отстъпки за туристически обекти (Карта София се казва, но не знам подробности за нея) - 20 лв на човек.

Много добре разбирам, че има какво да се види в София и на хората извън града им е интересно. Била съм екскурзовод на чужденци тук и всички много се впечатляваха.

# 14
  • Мнения: 558
Ако планът е да стоите само един уикенд в София, той няма да стигне за всичко изброено. Голяма част от нещата, които сте изброили, са в различни точки на града, и не могат като маршрут да се обхванат за един-два дни.

Задължително ли искате да посетите ИКЕА? Имайте предвид, че магазинът е огромен и би отнел минимум 3-4 часа за разглеждане. Иначе той добре се съчетава с посещение на "Камбаните", те се намират недалеч от магазина и са любимо място на децата.

Разходка из центъра+музей би отнел един един. Не съм посещавала "Музейко", но мисля, че и той е огромен като площ, а и не е в централната част на града. Както по-горе са посочили, добра идея е Природо-научният музей. Бих допълнила и Археологическия, както и Градската галерия. Всички те са в центъра и са на близко разстояние помежду си.  

Витоша бих я пропуснала, за нея няма да остане време. По-добре я планирайте за друг уикенд.  

Последна редакция: пт, 31 май 2019, 21:33 от Deya 2

Общи условия

Активация на акаунт