„Zero waste“ и „Plastic-free“ като начин на живот – струва ли си?

  • 33 966
  • 921
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 2 600
Това е само защото ние не произвеждаме нищо или почти нищо и почти няма индустриално замърсяване при нас, затова си мислим, че няма по-голям замърсител от пушека на домакинските печки.
Знам, че това с печките е железен аргумент на тези, които до тоалетната ходят с кола, но аз живея в панелен квартал и няма пушек на печки, ама пушекът на колите по улиците и прахът, които вдигат, защото масово паркират по бивши зелени площи и разнасят кал, си си се вижда и подушва много добре и зиме, лете.   Sad

Какво ще кажете за магазините за обуки по 10 лв и чанти по 20 лв, барабар със всякакви мошеници, които продават пластмасовите за "кожени", като само са им поутроили цената. Тези обувки издържат по месец-два. Чантите се прокъсват и протриват за няколко месеца. А също са пластмасови и накрая също са неразградим боклук.
 

# 196
  • Мнения: 382
Начина ми на живот се определя от това, което се предлага. Няма как всичко да е опаковано в пластмаса и аз да не генерирам такъв боклук....
...Платнената ми торба, пълна с пластмасови шишета, кофички, торбички и т.н. Е много нищожна капка.
Появяват се все повече магазини с продукти без опаковки, надявам се ще станат достъпни за повече хора и ще се разпространят и в България. Някои стоки, разбира се, няма как да не са опаковани, но за други има варианти
Скрит текст:

Отделно вече тендециите се менят, има "бунт" срещу свръхконсуматорството, минималистичен начин на живот, по-осъзнато пазаруване и т.н. Като не е нужно да се стига до крайности, никой съвременен човек, особено в голям град, няма да живее само с една вилица и чиния, но и безразборното купуване на всякакви боклуци не е ок.

# 197
  • София
  • Мнения: 4 878
Аз отскоро не купувам душ гелове и течни перилни препарати, ползвам сапун и прах за пране. Само
 на препаратите за вълна не мога да намеря нетечен заместител.

# 198
  • Мнения: 15 242
Появяват се все повече магазини с продукти без опаковки, надявам се ще станат достъпни за повече хора и ще се разпространят и в България. Някои стоки, разбира се, няма как да не са опаковани, но за други има варианти
Скрит текст:

Отделно вече тендециите се менят, има "бунт" срещу свръхконсуматорството, минималистичен начин на живот, по-осъзнато пазаруване и т.н. Като не е нужно да се стига до крайности, никой съвременен човек, особено в голям град, няма да живее само с една вилица и чиния, но и безразборното купуване на всякакви боклуци не е ок.
Насипните стоки не са решение, слагат ми ги в найлонови пликчета. Готова храна в пластмасова кутия, завита в стреч фолио.

Второто е интересно. Като начало могат да започнат от рекламите, които буквално заливат и провокират обществото към "купувайте, ако трябва кредит ще ви дадем, но не се лишавайте от това удоволствие".
Обичам да пазарувам сама - без ММ и без децата. Отивам със списък и се придържам стриктно към него. Спестявам значителна сума, време и излишни глезотии. Въпреки всичко генерирания боклук е много /сравнявам с това преди 20 години/.

# 199
  • Мнения: 2 600
Каква е разликата между прах за пране и течен препарат за пране по отношение на замърсяването, което причиняват?

# 200
  • Мнения: 6 886
Съвсем спонтанно се сещам, че на течния прах е в много по-плътна, стабилна опаковка, която е глътнала повече ресурси за производството и.

# 201
  • MI
  • Мнения: 11 817
Течни има био препарати, както и пълнители, които имат много по-тънка опаковка, прехвърляш в твоето шише, което си запазил. В общи линии зависи какъв прах и какъв течен според мен...

Синергин, на същото мнение съм за тези магазини, но освен да ги отбягваме какво да правим... Хубавото е че все повече хора предпочитат да купят дори от втора употреба, но не и от левчето.

# 202
  • София
  • Мнения: 38 570
В интерес на истината прах за пране се прави по-сложно и трудно и с повече ресурси от течен.

# 203
  • София
  • Мнения: 4 878
Каква е разликата между прах за пране и течен препарат за пране по отношение на замърсяването, което причиняват?

Разликата е в опаковката.

# 204
  • Пловдив
  • Мнения: 23 713
Тогава аз съм много екологична. По-малко от 8 кг прах никога не купувам, 8 или 10 кг. Ако има по 20-30 кг - от тях ще купувам, ама няма.

# 205
  • София
  • Мнения: 4 878
Тогава аз съм много екологична. По-малко от 8 кг прах никога не купувам, 8 или 10 кг. Ако има по 20-30 кг - от тях ще купувам, ама няма.

Да, но тия големи разфасовки са в пластмасови опаковки. По-малките са в картонени.

# 206
  • Пловдив
  • Мнения: 23 713
Да, ама са много здрави тия торби и аз ги ползвам после.

# 207
  • Мнения: 15 242
Да, ама са много здрави тия торби и аз ги ползвам после.
Сетих се, че преди време бяха започнали да произвеждат торби, които след около 2-3 години се разграждаха. Превръщаха се в люспи. Сегашните такива ли са или пак се върнаха към 100 годишна трайност.

# 208
  • Пловдив
  • Мнения: 23 713
Има и от двата вида торби. Обаче тези за прах са от един дебел, здрав найлон.

# 209
  • Мнения: X
Аз големи прахове в найлон отдавна не съм виждала. В картон ги продават и най-големите.

Общи условия

Активация на акаунт