Нашите орхидеи – тема 26

  • 26 654
  • 736
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 8 211
Няма вече розово, паднаха листата... на зелено листо от стеблото тръгна розово-червено от основата нагоре в средата... и по цветоноса от стеблото нагоре. Не на точки, динен нюанс... и нямаше вид на гниене, просто почервеняват и падат...

# 211
  • София
  • Мнения: 771
aз още един тъп въпрос, ама мойто розово прилича ли на твойто розово?

# 212
  • Мнения: 13 959
Няма вече розово, паднаха листата... на зелено листо от стеблото тръгна розово-червено от основата нагоре в средата... и по цветоноса от стеблото нагоре. Не на точки, динен нюанс... и нямаше вид на гниене, просто почервеняват и падат...

 При някои разцветки старите листа първо порозовеняват а после пожълтяват. Същото и със засушените пъпки на същите разцветки. Може и това да е. Много трудно се поставя диагноза от думи.

Пенева дай снимки да видим това розовото, че мен ме озадачават едни листа дето ми червенеят странно, на точки... изглежда като примерно преосветено листо, ама да знам дали да се шашкам ... Нови са листенцата, твърди, но понеже гниенето не ми е познато и симптомите са ми неясни....

Младите листа на някои разцветки  са с тъмночервен или винен дебел кант.

Последна редакция: сб, 06 юли 2019, 12:32 от _re_ge

# 213
  • Мнения: 8 211
aз още един тъп въпрос, ама мойто розово прилича ли на твойто розово?

Една с такива корени спасих с орязвае и киснене с фунгицид през 3дни и отлежаване на сухо. Сигурно месец стоя по голи корени насухо, кисната само с фунгицид...
Тази в момента няма по корените, но цветоноса и листата бяха в този нюанс Thinking

_re_ge, тази орхидейка беше само с 3 листенца, вече го нямаше най-малкото бебешко. Две големи и едно централно растящо. В рамките на 24ч почервеня и падна второто, след което централното... Определено не изглеждаха като падащи стари листа Thinking Днес падна и най-долното листо без да почервенее, обработих я във вторник, в понеделник към 15ч ми я показа колежката, че има проблем.

Тези мъничета с лунички, които цъфнаха, имат по листата отдолу мини червени точици. Такива си бяха като ги взех, не са болни, а и по листата имат лунички Smile

# 214
  • Варна
  • Мнения: 1 951


Младите листа на някои разцветки  са с тъмночервен или винен дебел кант.


Благодаря, Ре!
И аз така знам, затова досега не съм обръщала внимание на червеното по листата. Но пък като чета опита (злополучен за жалост Sad )на момичетата тук, започнах да се заглеждам и да си задавам разни въпроси....
Ето ги въпросните листенца - снощи на тъмно не се получиха снимките






Андре, само по наболото листенце е розовото. Аз наскоро ги пресадих тези, че бяха излезли доста от саксиите и влагата не им достигаше, та ги поокастрих и ги боднах обратно в корите. Едната, вярно, е червена и по принцип има червен нюанс по листата, но деугата е жълта на червени точки и досега сякаш не бях забелязвала да има по листата червено....

Може нищо да им няма, Ама така е - като много чете човек и започва да психясва :😂😂😂

Последна редакция: сб, 06 юли 2019, 08:50 от BЕЩИЦА

# 215
  • София
  • Мнения: 771
не се филмирай излишно, изглеждат си напълно здрави!

# 216
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Благодаря, Андре, олекна ми Flowers Hibiscus

# 217
  • Мнения: 75
Здравейте на всички ☺️ Гледам една синя орхидея фаленопсис, която преди 2 - 3 дни се опитах да изправя малко и без да искам леко ѝ прекърших стебълцето 😢 Взех си я с толкова голямо желание... Моля всички ви помогнете ми да я спася 😞 Прилагам снимка

# 218
  • Мнения: 36 853
И аз исках да попитам нещо - тази орхидея, според вас, болна ли е? Паднаха й най-долните листа, което сигурно е нормално, но още едно започна да пожълтява - дали е от недостиг на светлина, или е нещо друго? Има много корени, наскоро я пресадих. Да не би пък да не я поливам достатъчно? Горе-долу веднъж седмично, в жегата - два пъти, но тази вода просто преминава през нея, изтича в чинийката и я изхвърлям...
Скрит текст:



При пресаждането ми направи впечатление, че вътре, под листата има някаква гадна дунапренова гъба (на две орхидеи видях) - изчоплих я, не знам дали е правилно...

# 219
  • София
  • Мнения: 771
уау, два пъти в седмицата не е ли прекалено често?
искрено се възхищавам на хората, които могат да отглеждат орхидеи в тези огромни дебели кашпи!
но не поливайте толкова често, ще загние (ако вече не е). Иначе да, дунапрена в средата е добре да се маха, също води до загниване.



BЕЩИЦА, току що снимах лилави листа при мен:

и категорично не е болно от нищо, цъфти много тъмно лилаво Smiley

# 220
  • Мнения: 36 853
Ами, при мен е много топло - няма климатик в стаята, само вентилатор...
На балкона, където са другите цветя, е над 30 градуса и ги поливам по два пъти на ден (иначе увяхват видимо).

# 221
  • София
  • Мнения: 771
ооо, прекрасно разбирам!
цветята ми живеят в югозападна стая, нямам климатик, и вентилатор нямам. Седми етаж - от 12 на обед до 8 вечерта пече слънце (на балкона, в стаята почти не влиза). На балкона също поливам по два пъти дневно, ако искам нещо да живее.
Абсолютно идентични условия!
Но орхидеите ги поливам точно веднъж в месеца! Леко се изкушавам сега трите месеца лято дали да не зачестя на 3 седмици.

# 222
  • Мнения: 13 959
Здравейте на всички ☺️ Гледам една синя орхидея фаленопсис, която преди 2 - 3 дни се опитах да изправя малко и без да искам леко ѝ прекърших стебълцето 😢 Взех си я с толкова голямо желание... Моля всички ви помогнете ми да я спася 😞 Прилагам снимка


Много е трудно да се посъветва нещо. Много зависи как е наранен и колко дълго е стоял кльофнал. Подпрете пръчка така че да стане като шина върху това място  с три закрепки (тип щъркел) - под/над и върху местото и се надявайте да има проводимост на флуидите нагоре по цветоноса.

Вещица листото е екстра, не се притеснявай.


Ето ме и тук да се оплача. Докато поливах днес, ме боцна едно съмнение, че едната фаленопсиска нещо не е наред.


Останала е без корени.



Ама колко цвят пък. Май ще трябва да отрежа цветоноса!? Или не?!
Аз я държах в една неорозрачна ваза. Възможно ли е, заради това да са се затрили корените?!

Това което ме притеснява не е че е такава, а защо (!) e такава. Това означава редовно преполиване защото за такова голямо растение липсват всякакви корени. Съдейки по цветоноса не е нова. Непрпзрамата кашпа влияе до толкова че пречи на вентилацията и затова трябва да се внимава кое как се полива според това в ккво се намира. За тази цел се ползват прозраните саксии - вадиш от вазата и гледаш дали е за поливане.

От там за реанимация - всеки го прави различно, зависи от условията, но изгнила долница да се реанимира в буркан в затворена система или във вода - за мен е абсурд. Но лично мнение е това все пак.



Дописвам се по-късно

Последна редакция: сб, 06 юли 2019, 14:01 от _re_ge

# 223
  • Мнения: 14 979
Тука верно сте страхотни.
Къде видяхте наранено стъбълце, къде.
Чета тази тема като наръчник.
Засега единствената ми, още едно листо развива.
Купих и по-голям диаметър саксия, мм я надупка, но не смея ни да местя, ни да променям нещо в гледането.
Ще кача снимка, когато пъкления ми план за промяна ме напрегне неистово.

Пенева, ти защо не качваш снимки ?
Много ми е мъчно за твоите неудачи Worried

# 224
  • Мнения: 13 959
И аз исках да попитам нещо - тази орхидея, според вас, болна ли е? Паднаха й най-долните листа, което сигурно е нормално, но още едно започна да пожълтява - дали е от недостиг на светлина, или е нещо друго? Има много корени, наскоро я пресадих. Да не би пък да не я поливам достатъчно? Горе-долу веднъж седмично, в жегата - два пъти, но тази вода просто преминава през нея, изтича в чинийката и я изхвърлям...
Скрит текст:




При пресаждането ми направи впечатление, че вътре, под листата има някаква гадна дунапренова гъба (на две орхидеи видях) - изчоплих я, не знам дали е правилно...

 1.правилно за гъбата
2. Саксията е много голяма, че и затворена. Взели сте по-големия размер или корените не са били много.
3. Саксията е прекалено затворена - спарва, може да доведе до гниене, особено зимата. Трябва да се пробие с но - поялник, горещгвоздей и т. Н.
4. Посадили сте я прекалено дълбоко. Трябва да я издърпате нагоре иначе пак ще има гниене. Не, имам по-добър вариант - Отгребете малко от корите отгоре. Нека шийката е на въздух.
5. За поливането не е важно само колко често, но и как и дали се оставя вода в чинийката. Фалчетата биха простили голяма свобода и вариации през лятото, но зимата всякакви грешки се наказват с гниене или окапване на пъпки.


Тайс
Качи снимки, много рядко се пресаждат по принцип орхидеите. Честото и лошо преценено пресаждане и грешка. Води до нецъфтеж.

Последна редакция: сб, 06 юли 2019, 14:12 от _re_ge

Общи условия

Активация на акаунт