Нашите орхидеи – тема 26

  • 26 597
  • 736
  •   1
Отговори
# 195
  • Видин
  • Мнения: 288
Една теменужена бонбонка да покажа. 😊
Скрит текст:


# 196
  • Мнения: 6 390
Видовите набират скорост:
Скрит текст:

# 197
  • Дълбоката провинция
  • Мнения: 205
Здравейте! От известно време се запалих по орхидеите и бройката им нараства значително. Blush до скоро имах предимно фалчета, но се престраших и си поръчах катлеи, след неуспех с 2 ванди, хилошиста и зиго. Изчетох каквото намерих за тях, но ще се радвам да споделите ако има някакви тънкости при отглеждането им


# 198
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Много са красиви катлеите - да са ти държеливи и цъфтеливи Hands V
И аз имам отскоро, така че ще споделяме информация. Засега единственото, което знам е, че искали много вода. Моите даже нямат хабер да цъфтят, пускат и двете нови булби и се надявам поне да ги опазя до догодина по същото време. Simple Smile

# 199
  • Мнения: 8 137
Да се оплача, вкъщи дори тези дето пускаха нови листа, изглежда се разболяват. Не е водното гниене, но има с почернели корени и основа на листата... И Лиодорото с растящи цветоноси и листа се разболя. Май ще трябва всички да ги нося в реанимационното отделение в офиса... Или да отрежа клона на джанката, която почти ми влязла в хола... тъмница!

В офиса цъфна 4-та от първите 10 спасявани, пак от луничавите Simple Smile т.е. досега 3 еднакви. Едната занесох на сестра ми, другата може би в друга стая... ще видим, засега си стои тук да й се радвам...
Едната от новите 10, която беше при колежката, за един уикенд се разболя - едно червено листо и почервенял цветонос. Обработих с фунгицид, корените са зелени, но й падна сърцевината... т.е. стои едно чуканче с две листа в неясно състояние, 4-5 зелени яки корена... Да се мъча ли с нея или да мятам в коша, че да не разболеем другите?

# 200
  • Сф
  • Мнения: 4 776
Момичета, моля ви за помощ

Бяхме 1 седмица на море и като се върнах едната орхидея беше погром. Листата бяха пожълтели и паднали, само това на снимката остана. Преди да тръгнем имаше растящ цветонос, който счупих без да искам. Сега е почнал да жълтее от долу нагоре. Изглежда все едно е преполята, но е гледана както до сега и не мисля, че това е проблемът.
Снимки




Освен това, имам една орхидея, подарък от мъжа ми, е с бая сочни и големи памуклийки. В библиотеката не можах да намеря точно с какво да ги боря. Отделно в цветарските около мен няма препарати, само торове и букети. Ако може и съвет за Борово и Овча Купел къде да търся

Благодаря

# 201
  • Мнения: 8 137
Агроаптека търси, някъде на пазар...
Гниене си е от стеблото, неспадяемо.

# 202
  • София
  • Мнения: 771
peneva, не губи време, занасяй ги на вълшебния перваз, докато има какво да спасяваш!
а на Miraj растението, за съжаление е загубено

# 203
  • Сф
  • Мнения: 4 776
Благодаря. Жалко за хубавото растение.
А защо така се получи? Гъбички нещо, или...?

# 204
  • София
  • Мнения: 771
така става и при попаднала вода в розетката. И при мен е умирало така растение, категорично не от вода, отдадох го на гъбички. Точно по същият начин изгни от вътре. Но, при мен се мъчи в продължение на месец.

# 205
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 781
Ето ме и тук да се оплача. Докато поливах днес, ме боцна едно съмнение, че едната фаленопсиска нещо не е наред.


Останала е без корени.



Ама колко цвят пък. Май ще трябва да отрежа цветоноса!? Или не?!
Аз я държах в една неорозрачна ваза. Възможно ли е, заради това да са се затрили корените?!

# 206
  • Мнения: 13 872
Благодаря. Жалко за хубавото растение.
А защо така се получи? Гъбички нещо, или...?

Саксията е голяма и затворена с лоша вентилация , субстратът степан и влагозадържащ.



Пенева
Розовото е вероятно фузариум. Много е трики работата, може да бъде спасено но е въпрос на шанс и борбеност на растението. Чакането на Кейки е до 6-8 месеца, а от там да цъфне - още две три години. Зависи от целите - сантиментална стойност или пък като придобиване на опит.

# 207
  • Мнения: 8 137
В случая само придобиване на опит Blush накиснато в препарат, омазано, сложено настрама на проветрива - далече на 3-4 м от бебетата... само някоя сръчна колежка да не го сложи при тях докато съм в отпуск Thinking

# 208
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Пенева дай снимки да видим това розовото, че мен ме озадачават едни листа дето ми червенеят странно, на точки... изглежда като примерно преосветено листо, ама да знам дали да се шашкам ... Нови са листенцата, твърди, но понеже гниенето не ми е познато и симптомите са ми неясни....

# 209
  • София
  • Мнения: 771
а по корените имаш ли розово? или само листото?

Общи условия

Активация на акаунт