Нашите орхидеи – тема 26

  • 26 336
  • 736
  •   1
Отговори
# 90
  • Варна
  • Мнения: 1 951
andreydemon,
Чудесна орхидеена градинка, със свободни цветоноси!
Това със свободните цветоноси много ми е на сърце. Ама им ям попарата и всяка година се заричам, че повече НЯМА да ги оставям... и на другата година пак се изкушавам с 1-2 растения. После започва едно търкаляне по земята, чупене на листа и цветове..... Пусто обаче все ми се иска да са по-така..като в естествена среда........ Па какво нареждане става от страна на миУто... "Пак тез гюрлюци... човек не може да мине...все ще събори нещо..." и други, по-неприлични за споделяне Smile

# 91
  • Мнения: 8
andreydemon,
Чудесна орхидеена градинка, със свободни цветоноси!
Това със свободните цветоноси много ми е на сърце. Ама им ям попарата и всяка година се заричам, че повече НЯМА да ги оставям... и на другата година пак се изкушавам с 1-2 растения. После започва едно търкаляне по земята, чупене на листа и цветове..... Пусто обаче все ми се иска да са по-така..като в естествена среда........ Па какво нареждане става от страна на миУто... "Пак тез гюрлюци... човек не може да мине...все ще събори нещо..." и други, по-неприлични за споделяне Smile

Привет, аз ги харесвам много така и съм решил проблема като всички саксии са залепени с двойнозалепващо за шкафа Simple Smile

# 92
  • София
  • Мнения: 771
повечето хора ползваме керамични кашпи, помага Simple Smile

# 93
  • Мнения: 8
повечето хора ползваме керамични кашпи, помага Simple Smile
Помага, но за фалеонопсисите е по-добре да са във прозрачни саксии Stuck Out Tongue

# 94
  • Варна
  • Мнения: 1 951
повечето хора ползваме керамични кашпи, помага Simple Smile
Помага, но за фалеонопсисите е по-добре да са във прозрачни саксии Stuck Out Tongue



В повечето статии наистина пише, че е необходимо да са в прозрачни кашпи/саксии. Напоследък, обаче, виждам много снимки на растения в непрозрачни съдове.  Дали се развиват нормално по този начин ми е много интересно.
a.n.d.r.e при теб как са нещата?

# 95
  • Мнения: 18 542
Моята голямата е в прозрачна саксия, но в непрозрачна кашпа. Развива се толкова добре, колкото и другите две в прозрачни саксии и в полу-прозрачни, матирани кашпи.

# 96
  • София
  • Мнения: 771
повечето хора ползваме керамични кашпи, помага Simple Smile
Помага, но за фалеонопсисите е по-добре да са във прозрачни саксии Stuck Out Tongue



за мен това е мит, на който не робувам вече 10 години.
ВЕЩИЦА, току що извадени от кашпите, специално за теб:




поливани са за последно на 25 май

# 97
  • Варна
  • Мнения: 1 951
 a.n.d.r.e , брееееееееееееее - ам`чи перфектни са Open Mouth Бутна ми сега мухата... начи........ ама че си Grinning От колко време ги гледаш така?

OffTopic P.S. Страхотни нокти - обожавам френски маникюр, смятам, че е най-елегантния вид на женските ръце Sunglasses

# 98
  • Мнения: 8
повечето хора ползваме керамични кашпи, помага Simple Smile
Помага, но за фалеонопсисите е по-добре да са във прозрачни саксии Stuck Out Tongue



В повечето статии наистина пише, че е необходимо да са в прозрачни кашпи/саксии. Напоследък, обаче, виждам много снимки на растения в непрозрачни съдове.  Дали се развиват нормално по този начин ми е много интересно.
a.n.d.r.e при теб как са нещата?

Аз заставам твърдо зад варианта с прозрачни саксии, наблюденията ми са че в тях растенията се чувстват доста по-добре. Имам също и  в керамика но е трудно да контролирам влажността в тях.

# 99
  • Мнения: 6 386
Моите са както на a.n.d.r.e - прозрачни саксии плюс керамични кашпи. Според мен това е най-добрият начин, лавирайки между предимствата и недостатъците.

# 100
  • Мнения: 13 785
Битуващото мнение че Трябва да са в прозрачни е толкова неверно, колкото и че вандите се гледат по голи корени и се поливат всеки ден. Може всякак, според удобството. Аз гледам камбрии в прозрачни саксии за да съм ориентирана в просъхването. фаленопсиси  поливам режимно ( на дата без значение състоянието им ) и ми е все тая каква е саксията, затова повечето са в кашпи - за стабилност.

# 101
  • Мнения: 6 386
Ако категоричните "трябва / необходимо е / задължително е" се смекчат до "може" всичко ще е наред.

# 102
  • София
  • Мнения: 771
С първата си орхидея (фаленопсис) се сдобих съвсем случайно през 2008 година. Абсолютно неподготвена бях за специфичните нужди, които изискват тези растения. Колекцията ми бързо нарастна, съответно и смъртността се увеличи. Към днешна дата смятам, че до голяма степен това се дължи на факта, че се доверявах на всевъзможни статии, статийки и дописки с инструкции какво Трябва, какво е Задължително и т.н. С течение на времето се научих да отсявам адекватната информация от ширпотребата и намерих (според мен) най-добрите условия точно за моя 7 етаж, точно за моята южна стая с балкон, точно за моите влажност и температура, за което много ми помогна и този форум, който (пак ще кажа) следях няколко години преди да започна да се изказвам и просто крадях информация от по-опитните. Напоследък(вкл. днес) видях доста снимки на фаленопсиси, забодени в стълкени съдове. Еми колкото и да е красиво, при мен това е абсолютно неприложимо. Ако в кашпата "не може да се контролира влажността", не знам във вазата как става

# 103
  • Мнения: 6 386
Чудесна особеност на орхидеите е, че се адаптират към изключително разнообразни условия и начини на отглеждане. Неподходящото за един е идеално за друг.
Има няколко базови неща, които трябва Wink да се знаят и оттам нататък е въпрос на оптимизиране.

PS. Да си призная, някой път попадам на снимка на орхидея, пльосната сред мушката, теменужки, кактуси и всякакъв друг домашен зелен добитък, и отрупана с цвят на всичкото отгоре! И текст: "Сипвам ѝ отгоре водичка, заедно с другите китки, кога се сетя" Еми засърбяват ме рогите, начи! Joy Joy

# 104
  • София
  • Мнения: 771
SmileSmileSmileА моето любимо изказване е: "Винаги има вода в паничката, защото обичат много вода!" И естествено е отрупана с цвят.....

Общи условия

Активация на акаунт