Електронни четци - тема 23

  • 40 973
  • 740
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 43
Поздравления за deivi, Nataliq77 и petunia1! Simple Smile Направили сте правилния избор Hands Thumbsup Напълно съм съгласна с Наталия - калъфът (корицата) е задължителен атрибут. Тези в Технополис не са много евтини (около 40-50 лв бяха по мои спомени), но са читави. В AliExpress има много по-евтини, но из руските форуми се срещат оплаквания, че някои от тях са по-тесни от необходимото, подлагат книгата на постоянен натиск и това води до поява на пукнатини по корпуса и.

При обръщане на книгата на 90° екранът може да се завърта автоматично, което аз намирам за много досадно. Затова изключих тази функция, а в главното меню на CoolReader добавих точка "Rotate", ако в даден момент пожелая да я използвам в пейзажен формат.

Сега за настройките. Написах малка инструкция, включваща съответните линкове за теглене. Ако има други въпроси - питайте, насреща съм Simple Smile

1. Включва се книгата към персонален компютър с USB кабел, така че съдържанието на вътрешната и памет да се покаже като дисков дял (примерно диск F:)

2. Инсталиране на CoolReader: Копира се архивът "cr3 - My Install.7z" в главната директория на съответното устройство, клика се с десен бутон и се избира "Extract here" (или "Разархивирай тук"). На всички въпроси за презаписване на съществуващи папки и файлове се отговаря утвърдително. След завършване на разархивирането файлът "cr3 - My Install.7z" може да бъде изтрит от книгата (в нашия случай - диск F:).

3. Инсталиране на Koreader (четец, подходящ за .MOBI, .PDF и .DJVU файлове): Повтаря се абсолютно същата процесура с файла "koreader for PocketBook InkPad3 - My Install.7z".

4. Инсталиране на речници: отваря се архивът "Dictionaries.7z" и се копират от него файловете с разширение .DIC, които желаете, в папка "system/dictionaries" на книгата си. В архива, който качвам, има три речника - два английско-български и най-добрият съществуващ изобщо руски тълковен речник. Последният обединява в едно:
 - Большой Энциклопедический Словарь
 - Большая Советская Энциклопедия (БСЭ)
 - словарь Даля, словарь Ефремовой
 - словарь С.И.Ожегова
 - толковый словарь Д.Н.Ушакова
 - Энциклопедия Брокгауза и Ефрона.
Други речници можете да намерите из руските форуми, например във 4pda.ru.

5. Инсталиране на клавиатура с фонетична подредба: по подразбиране подредбата на клавишите в on-screen клавиатурата на книгата е по БДС. Ако желаете да я смените с фонетична, направете следното:
 - извлечете от архива "Cyr.7z" файла с име "BG - Phonetic.kbd"
 - преименувайте го на "BG.kbd"
 - копирайте го в папка "/system/language/keyboard" на книгата си
 - ако след това пожелаете да се върнете отново на БДС кирилица, изпълнете горните три точки с файла "BG - BDS.kbd"
Забележка: За съжаление при отваряне на речника не се появява тази клавиатура, а вградената в речника, която има стандартно руско разположение на клавишите от кирилицата.

Имайте предвид, че втора точка освен CoolReader с оптимални настройки и най-удобната кожа за PocketBook InkPad3 ще инсталира и няколко десетки шрифта с кирилица, като по подразбиране ще установи най-удобния за четене според мен DejaVu Serif. Шрифтът за четене може да се смени от менюто с настройки на програмата CoolReader. В сборката е включен и шрифтът "Disleksya", създаден специално за да облекчи четенето при лица, страдащи от дислексия. Имайте предвид, че далеч не всички шрифтове съдържат някои специфични символи като този за номер, гласни с ударение и букви от френската, немската и гръцката азбука. Шрифтът DejaVu Serif съдържа всички символи.

Освен това изпълнението на втора точка ще създаде необходимите файлови асоциации - файловете .FB2, .FB2.ZIP, .EPUB, .TXT, .DOC, ,RTF и .HTM по подразбиране ще се отварят с CoolReader, a .MOBI, .PDF и .DJVU - с Koreader. Ако след втора точка не изпълните трета, книгата няма да знае с коя програма да отваря някои от файловете. Промяната на програма по подразбиране за даден тип файл става, като докоснете и задръжите файла в библиотеката. Появява се локално меню, в което избирате програма по подразбиране за отваряне на съответния тип файл и правилото се запомня.

Осносно настройките на CoolReader, направени от мен: както знаете, в CoolReader екранът се разделя условно на 9 квадранта (3х3), като докосването на всеки от тях изпълнява различна функция. Можете да видите или да промените зададените функции в CoolReader -> Settings -> Control settings -> Tap action. Функциите в момента са:


Иди на
връзка
 

Отвори
системен панел
 

Иди на
връзка
 

Следваща
страница
 

Меню  за
четене
 

Следваща
страница
 

Предна
страница
 

Главно
меню
 

Предна
страница
 

Всеки от редовете с по три зони може да бъде с различна височина, а не точно 1/3 от екрана. Това е предвидено, защото при четене държите книгата обикновено с една ръка отстрани в долния и край и при 7.8" диагонал на екрана нямате възможност с палеца си да докосвате най-горния и най-долния ред, без да се налага да премествате книгата. Затова в моите настройки височината на долния ред е само 17%, височината на средния ред - 50%, а тази на горния ред - 33%. Така, държейки книгата независимо с коя ръка, с докосване на палеца можете да прелиствате на следваща страница, а с докосване на палеца в най-долната част - да върнете страница назад. Можете да променяте тези настройки от:
CoolReader -> Settings -> Control settings ->
 - Height of upper tap zone
 - Height of middle tap zone

Съществува също възможност да зададете действие при докосване със задържане в коя да е от деветте зони от меню CoolReader -> Settings -> Control settings -> Long tap action. В моите настойки навсякъде е зададено отваряне на речника. Така че да можете, задържайки пръста си върху непозната дума в текста, да видите значението и в някой от инсталираните речници. Ако не четете на език, различен от български, можете да зададете каквито предпочитате действия при дълго докосване. Изходът от речника става с докосване на най-левия му бутон отгоре - този със стрелката наляво.

6. Задаване на тапет на книгата в изключено положение:
 - записва се картинката в .BMP файл (gray scale) с резолюция 1404x1872
 - копира се картинката от предната точка в папка "/system/logo/offlogo"
 - избира се картинката от предната точка в меню "Settings -> Personalize -> Power-off Logo"

В архива "Title pictures.7z" включвам две картинки - любимата ми от няколко четеца OnyxBoox, правилно преоразмерена за PocketBook InkPad3, както и картината "Майсторският удар на елфа-дървосекач" (известна също като "Майсторският замах на приказния дървосекач", в оригинал "The Fairy Feller's Master-Stroke") на викторианския художник Ричард Дад, спомената в романа "Дребният волен народец" на Тери Пратчет.

7. Книгата се изключва от компютъра като всяко друго USB устройсто с памет - първо се клика иконата с USB символ в System tray (долу в дясно до часовника), избира се устройство за изключване и едва когато се появи надпис, че устройството е безопасно да бъде изключено, кабелът се вади от куплунга.

И няколко полезни съвета:

Проблем:
При отваряне на CoolReader той увисва и нищо не се отваря. Рестарт не помага.
Решение:
Изтрива се кеша на CoolReader, който се намира в папка "/system/state/cr3/.cache"

Проблем:
Как се променя размера на шрифта в "Информация за книгата" в CoolReader?
Решение:
Редактира се стойността на "cr3.file.props.font.size" от 22 на 55 във файла "/system/config/cr3/cr3.ini"

Проблем:
Как се променя шрифта на текстовите файлове (с разширение .TXT и .TXT.ZIP)?
Решение:
Влиза се с настройки на CoolReader -> Settings -> Style settings -> Preformated text / code -> Font face

Проблем:
Как се редактира главното (вертикалното) меню на CoolReader?
Решение:
Редактира се секция "[mainMenuItems]" във файла "/system/share/cr3/keymaps/keymaps.ini"

Забележка: файловете се хостват в регистриран акаунт и няма да бъдат изтрити след две седмици.

Последна редакция: пн, 25 ное 2019, 22:54 от Karin4e

# 526
  • Мнения: 416
Karin4e, респект! Благодаря за огромния труд, който си положила и за отделеното време да ни обясниш! Ще пробвам едно по едно нещата, който си споделила.

# 527
  • Мнения: 363
Здравейте, обмислям да си купя ранен коледен подарък четец. Никога не съм ползвала, четох от старите теми и се спрях на това https://www.amazon.de/amazon-kindle-jetzt-mit-integriertem-front … az10cnVl&th=1
Много ще съм благодарна, ако някой сподели дали си струва изборът ми и ще мога ли да си чета безпроблемно ☺️

# 528
  • Мнения: 155
Karin4e, огромно благодаря! Запазвам си цялата полезна информация и при нужда ще питам тук.

Чакам си четеца, днес ми звъняха за потвърждение.

# 529
  • Мнения: 351
Нов ъпдейт за няколко модела на Kindle - 15.12.3.
Възможност за "значки" в Библиотека и подобрения в производителността.

# 530
  • Мнения: 881
Здравейте! Прегледах последните страници, но не видях някой скоро да е писал за PocketBook Touch HD 3 PB632. Какви формати поддържа? В различните магазини чета различно описание. На първо време ми трябва за един много голям pdf файл и възможност за wifi връзка. В последствие предполагам за стандартните е-книги няма да е проблем?
Нужно ли е закупуването на допълнителен протектор за екран или стандартен кейс ще свърши работа?

Общо взето си търся четец, който работи с много формати, има подсветка за нощно четене и wifi. Приемам съвети и препоръки.

# 531
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 1 843
Тук можеш да видиш реалните характеристики на четеца https://www.pocketbook-int.com/bg/products/pocketbook-touch-hd-3#specifications
Pdf ще ти чете, но е много неудобно за мен да чета pdf-и на каквото и да е устройство освен на компютър.
Защо не пробваш да обърнеш файла в някакъв друг формат тук https://www.online-convert.com/
Аз съм с Touch lux 4 не ползвам протектор за екрана, ползвам го сами с калъф и няма никакви поражения по екрана.

# 532
  • Португалия
  • Мнения: 4 437
имам проблеми с pdf ите,а повечето ми учебници са огромни,и все в пдф
играх си,разделях на части,компресирах-това преди години
вече не се мъча с пдф
Аз съм с Touch lux 3, но и  Touch lux 4 на децата е същата работа

# 533
  • Мнения: 105
Здравейте, имам един Kindle 4, който почти не е ползван. Като го взимах още не беше толкова популярна подсветката и останах с впечатление, че не лампа ще е ОК, но не ми беше удобно, лъщеше ми екрана и имам буквално 2-3 книги прочетени на него. Тъй като чета основно вечер, си мисля да пробвам Paperwhite. Гледам, че в Амазон е 99 евро в момента, това добра цена ли е и мислите ли, че за Коледа ще го намалят още? В олкс видях, че има за 160 лв, но малко ми е несигурно да купувам от там, въпреки, че изчетох добри мнение тук. Не ми е спешно, но като че ли ми се иска да го купя. Моят Киндъл много ми харесва, страхотна изработка и ми е кеф да си чета навън с него, но определено имам нужда от такъв с подсветка, тъй като в 99% от времето ми се чете вечер в леглото. Грешката ми беше, че не проучих достатъчно като го взимах може би.

Благодаря предварително!

# 534
  • Мнения: 4 159
А как поръчвате от амазон
Има ли доставка до българия
Мислех за покетбукс, защото четох, че с киндл трябва да се форматират файловете
Не знам каква е разликата между различните модели
Но от това което четох трябва екранът да е такъв, че да няма отблясъци и да има подсветка
Не държа на тъч
Та си търся най-евтиния вариант с тези параметри
Някой ако може да препоръча

# 535
  • Варна
  • Мнения: 25 335
В Амазон са падали цените до 80 евро и дори по-надолу, но нямам спомен кога правят големите намаления. Доставката до България става с превозвач, 4-5 лева е сигурно.

# 536
  • Мнения: 4 159
В момента в емаг киндл2019 е 199 с подарък калъф
https://m.emag.bg/ebook-chetec-kindle-2019-wifi-4-gb-167-ppi-bja … 1BBM/?ref=fam#Бял
Има и подсветка, но мисля че не е тъчскрийн
Струва ли си този модел

# 537
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 1 843
Pocketbook не е най-евтиният вариант. Сравни цените и прецени дали те устройват.
Всички електронни книги с eink нямат отблясъци и са максимално близо до хартия. С touch screen са, а някои имат и бутони.
Обръщането на файлове за Kindle не е кой знае каква философия. Може с Calibre на РС, а тук може и онлайн да го правиш https://www.online-convert.com/.
Като цяло съветът ми е да прочетеш за електронните четци, за да се ориентираш в характеристиките и цените им.

# 538
  • Мнения: 19 061
В момента в емаг киндл2019 е 199 с подарък калъф
https://m.emag.bg/ebook-chetec-kindle-2019-wifi-4-gb-167-ppi-bja … 1BBM/?ref=fam#Бял
Има и подсветка, но мисля че не е тъчскрийн
Струва ли си този модел

С тъчскрийн е, но резолюцията е по-ниска от тази на Paperwhite, също и подсветката не е толкова добра.

# 539
  • Варна
  • Мнения: 25 335
Мда, това е базовият модел, в момента в Амазон е 65 евро.

Общи условия

Активация на акаунт