Нарушен емайл на зъбче.

  • 290
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 418
Здравейте,
дъщеричката ми е на 1г.4м .Забелязахме , че на едното зъбче (горен резец)има жълтеникаво петънце, седи като дука в асфалт, грубо казано и решихме да я заведем на детски стоматолог.За съжаление докторката успя само да огледа , но не и да й бръкне в устата.Заключението беше недоизграден емайл на зъбчето.Изписа ни стоматологичен крем Toothmousse или Тутмус за мазане.Сега ни предстой пак да ходим за да я мажат с нещо друго което се слага веднъж на 4м.Имам дълбоко съмнение, че детето ще отвори уста за зъболекаря...Някой имал ли е подобен проблем, как се разреши при вас?Възможно ли е да се разруши зъбчето или е просто по-уязвимо към кариеси?Какво е това с лоето се маже зъбчето , за да има толкова дълго двйствие?Въпроси , които от опити да я накараме да отвори иста без да плаче забравих да задам на лекарката....

# 1
  • Мнения: 8 952
Следвайте съветите на зъболекарката и дано да се стопират нещата.

При моята дъщеря се получи така на доста от млечните зъбки. Нищо не помогна.

Най-различни причини бяха изтъкнати - от липса на някакъв елемент през бременността, до вреда от нощното кърмене до късна възраст.

Детенцето кърмено ли е?

# 2
  • Мнения: 1 418
Да и всеоще е .Какво стана при вас ? Ще се радвам  да  споделите.

# 3
  • Мнения: 8 952
Нищо хубаво не мога да споделя, за съжаление.
Да не кажа всички, но почти всички млечни зъби на дъщеря ми пострадаха. В началото се започна просто като някакво повреждане на емайла на зъбите, основно между самите зъбчета и после това повреждане на емайла прерастваше в кариес.
Тръгнали сме по зъболекари още на двегодишна възраст.

Винаги питах на какво е възможно да се дължи, като не съм се сетила да споменавам, че кърмя или че съм кърмила до съответна възраст. Всеки ми даваше различен отговор. Докато една зъболекарка ме поразпита по-подробно и направихме връзката с нощното кърмене.

Не приемам теорията да е генетично - никой в семейството няма съществени проблеми със зъби.
По време на бременността си съм се хранила пълноценно, приемала съм и добавки с витамини. Не вярвам да е липсвало нещо.
Детето ми беше хранено изключително с домашно приготвена храна. Сокчета изобщо не е приемало. Сладки храни - умерено.
Хигиената на зъбките смятам, че беше много добра за възрастта. Започнали сме да почистваме още първото зъбче.

Та за мен наистина като най-логична причина остана нощното кърмене. Зъболекарката ми обясни, че кърмата съдържа захари и при нощното кърмене те остават в устата, разбира се.

Кърмих до тригодишна възраст, като от двегодишна - предимно през нощта, защото през деня бях на работа.

Много противоречиви схващания има относно нощното кърмене и връзката му с развалянето на зъбките.
Аз също съм ЗА дългото кърмене и не отричам приносът му за детския имунитет. НО не мога да си затворя очите за този минус.

Постоянните зъби, Слава Богу, са здрави!

Общи условия

Активация на акаунт