МОН - промените продължават (3)

  • 46 515
  • 746
  •   1
Отговори
# 270
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Аз на жената не й разбрах твърде тезата. За другите не знам, но нашите ваканции как се оказаха седемдесет и няколко дена, според проучването й, като за прогимназия от 15 юни до 15 септември са си три месеца или 90 дни (това без да броим другите ваканции и неучебни дни). Rolling Eyes
Мисля, че става въпрос само за летните ваканции. Статията е написана през лятото на 2017, когато излезе проект за удължаване на учебната година с 1 седмица. Тогава се появиха дебатите за свободното време на учениците през лятото в различните държави.

# 271
  • София
  • Мнения: 12 189
В сатистиката й не са включени събота и неделя.

# 272
  • Мнения: 3 591
Естествено. Когато работещ си вземе отпуск, то се броят само работните дни. За мен ваканция на учениците трябва също да се броят само учебните дни, но ...

# 273
  • Мнения: 7 434
Аз на жената не й разбрах твърде тезата. За другите не знам, но нашите ваканции как се оказаха седемдесет и няколко дена, според проучването й, като за прогимназия от 15 юни до 15 септември са си три месеца или 90 дни (това без да броим другите ваканции и неучебни дни). Rolling Eyes
                    Солничка,ако си чела внимателно щяха да ти излязат сметките. Yum
"ЗАБЕЛЕЖКА: Всички „седмици“ са умножени по пет дена, уикендите са приспаднати!" - пише си го жената. Yum

# 274
  • Мнения: 3 071
Засрамвам се публично. Blush
Мноого интересен подход.
Ще кажа на детето, че не е ваканция събота и неделя и ще го метна да учи. Joy

# 275
  • Мнения: 7 434
Засрамвам се публично. Blush
Мноого интересен подход.
Ще кажа на детето, че не е ваканция събота и неделя и ще го метна да учи. Joy
                  Yum Ей,аз май подлях водичка на детенцето! Stuck Out Tongue

# 276
  • Русе
  • Мнения: 11 924
Ще кажа на детето, че не е ваканция събота и неделя и ще го метна да учи. Joy
Не само че детето карам да учи събота и неделя, ами и аз покрай него. Ей на, сега чудя кога да му представя на вниманието Моторни песни. Прекрасно е Писмо на Вапцаров, обаче не знам как точно може да осмисли от висотата на 16 ти години в наше време - "капана на живота" и да разбере толкова добре предадената от автора метафора. Опитът с настоящата гимназиална учителка, която е изключително ерудирана като българист, но безкрайно неадекватна като педагог, ме кара да се стегна и да опитам да достигна с посланията лично. Защото - цитирам
"Мамо, да не съм луд да и кажа какво мисля, нали ще ме иронизира и подиграва пред целия клас" Както прави с 90% от учениците, всички не достигнали нейното ниво на зрялост. 

# 277
  • European Union
  • Мнения: 1 418
A m b e r, значи ти си съгласна с подхода на МОН да броят съботите и неделите за ваканции. Защото масовото недоволство на учителите не е от дължината на ваканциите, а от това как те се представят на обществото.
Например заглавие в електронна медия "16 дни по Коледа за учениците". И българите започват да цъкат "Ей, отживяха си тези учители". А реалният брой работни дни за цялата ваканция е 5.
Или пък 3 дни "есенна ваканция" в петък, на 1 ноември, който е почивен ден за учениците и събота и неделя. Защо изобщо е нужно да се споменава във ваканциите.

И понеже цялото общество се настройва срещу учителите, които не вършат никаква работа, само реват за пари и отпуска, затова децата ни ги учат пенсионери, алкохолици и уморени от живота лелки, чакащи да мине деня. И по-зле ще става.

# 278
  • Русе
  • Мнения: 11 924
Обществото има и по важни проблеми да мисли от ваканциите на учителите. Прекарвам малкото си възможна отпуска редовно с приятелка учителка.  На Мон следя други изявления, не само ваканциите. Добре е и учителите да го правят. Между другото стимулирам детето си да стане учител.

Последна редакция: нд, 28 юли 2019, 09:05 от A m b e r

# 279
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 305
Вапцаров се учи в училище ли???

# 280
  • Мнения: 7 434
. Между другото стимулирам детето си да стане учител.
                       Аз пък забраних на моите ! И сега не съжалявам! Yum

# 281
  • Русе
  • Мнения: 11 924
Вапцаров се учи в училище ли???
да. Учи се

# 282
  • Мнения: 3 071
Кети В, извън шегата, дебатът за дължината на учебната година не мисля, че трябва да е с фокус как ще се броят дните (три месеца ли се почива или 90 дни), че да не им завидят от другите сфери.

# 283
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз не мога да разбера какво толкова има да се коментира по тези ваканции. Учебната година има 36 седмици от по 5 учебни дни, всичко останало е почивни - ваканции. Сравнително добре са разпределени.

# 284
  • European Union
  • Мнения: 1 418
solnichka, това не е точно дебат за дължината на учебната година. Тези дебати минаха преди две-три години (от когато е и статията, която обсъждаме). Няма решение на проблема, защото половината родители искат повече почивки за децата си, а другата половина - колкото се може по-дълго "отглеждане" в детската градина и училището. Всяка ваканция е проблем, защото трябва да се търсят гледачки, занимални и т.н.
За мен основният проблем е негативната нагласа на обществото. И съм убедена, че той ще се задълбочава.

Общи условия

Активация на акаунт