МОН - промените продължават (3)

  • 46 153
  • 746
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 1 326
Здравейте, някой може ли да помогне със съвет, дали мога да отпиша детето си от ФУЧ БЕЛ? Преди началото на годината заявихме желание, но казаха, че ще бъде 7 час, в ден когато имат 6 часа. Оказа се, че ще бъде 8-ми час в ден, в който имат 6 часа.

Не съм сигурна, че това е подходящото място, но поне миналата година, в 7 клас, от ФУЧ/БЕЛ отписахме почти всички деца като родителите представиха пред директора на училището искане за отписване от въпросния час.

# 466
  • Мнения: 6 925
Здравейте, някой може ли да помогне със съвет, дали мога да отпиша детето си от ФУЧ БЕЛ? Преди началото на годината заявихме желание, но казаха, че ще бъде 7 час, в ден когато имат 6 часа. Оказа се, че ще бъде 8-ми час в ден, в който имат 6 часа.
Нормативно не може (щом сте подали заявление). Ако не е подадено заявление, то тогава може да не се посещават часове ФУЧ.
Скрит текст:
Наредба 4, чл.18 (2) Изучаването на учебните предмети, модули и дейности, предложени в раздел В на училищния учебен план, не е задължително за учениците, освен ако не са заявили желанието си при условията и по реда на чл. 16, ал. 1.

# 467
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Здравейте, някой може ли да помогне със съвет, дали мога да отпиша детето си от ФУЧ БЕЛ? Преди началото на годината заявихме желание, но казаха, че ще бъде 7 час, в ден когато имат 6 часа. Оказа се, че ще бъде 8-ми час в ден, в който имат 6 часа.

Не съм сигурна, че това е подходящото място, но поне миналата година, в 7 клас, от ФУЧ/БЕЛ отписахме почти всички деца като родителите представиха пред директора на училището искане за отписване от въпросния час.
А защо ги отписахте? Извинете ме, но ми стана интересно.

# 468
  • София
  • Мнения: 1 326
А защо ги отписахте? Извинете ме, но ми стана интересно.
Защото не се правеше нищо в часовете. Учителката дава текст и ги оставя да си го четат и преразказват. Не се обсъждаше, не се даваха насоки. Това си беше губене на време и "отбиване на номера".

Последна редакция: пт, 15 ное 2019, 08:36 от Фран

# 469
  • Мнения: 22
След като разбрах, че ФУЧ БЕЛ ще бъде 8-ми час се обърнах към класния ръководител за съдействие. Нашия проблем е, че дъщеря ми всеки ден е на тренировка, а с този късен час не може да ходи. Подготвят се за държавно първенство и е важно. Но след като не присъства в часа и пишат отсъствие. Подадох заявление до директора с искане за отписване, но тя  отказа да го приеме. Сега се чудя цяла година бележки от спортния клуб ли ще носим за извиняване на отсъствията?

# 470
  • у нас
  • Мнения: 5 714
При нас ФУЧ БЕЛ и Мат също са 8-ми час. Детето е в 5 клас. Това е поредната измишльотина. Да не бях разписвала бележката, но класната "под строй" ги искаше всички бележки. Вариант да не ходи на ФУЧ, не бе обявен /разбира се умишлено/.

# 471
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Има специална тема за такива въпроси.

# 472
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
А защо ги отписахте? Извинете ме, но ми стана интересно.
Защото не се правеше нищо в часовете. Учителката дава текст и ги оставя да си го четат и преразказват. Не се обсъждаше, не се даваха насоки. Това си беше губене на време и "отбиване на номера".
А как да пишат, ако не пишат? Насоки сигурно са им дадени в задължителния час. Детето как е с преразказите?

# 473
  • Мнения: 6 925
А защо ги отписахте? Извинете ме, но ми стана интересно.
Защото не се правеше нищо в часовете. Учителката дава текст и ги оставя да си го четат и преразказват. Не се обсъждаше, не се даваха насоки. Това си беше губене на време и "отбиване на номера".
А как да пишат, ако не пишат? Насоки сигурно са им дадени в задължителния час. Детето как е с преразказите?
Ох, какво значение има за тази тема нечие дете как е с преразказите?
Подадено ли е заявление, ФУЧ е задължителен час за посещение, отсъствия се пишат, оценки - не. Това е нормативно.
Да не превръщаме темата в спам, моля!

# 474
  • Мнения: 3 048
В тая система се позовават на нормативите само, когато е угодно и в частния случай на някой.
При нас, при това в две различни училища, след като си бяхме подписали заветните бележки за ФУЧ, учителите просто не се появяваха. На едното място 2 пъти за един срок имаха час, а на другото по естествен път просто се преустанови провеждането. Исках(ме) детето да има този час.
Затова, без да ме касае лично споделения случай, ме хвана яд, че на някой някъде създават проблем, защото "о, боже подадено е заявление. НОРМАТИВНО нищо не може да се направи."

# 475
  • София
  • Мнения: 650
Аз искам да споделяс вас каква е ситуацията с учебните планове в специализираните училища /бившите техникуми/ в 9 и 10клас. Освен всички предмети, които се учат в другите училища, тук се добавят и няколко специализирани предмета и се получават общо 26 или 27 предмета, които учениците изучават в един срок. Така се получават множество предмети, изучавани по мъничко като бр. часове, като най- много има за математика- цели 3 часа седмично. При това положение според мен е напълно излишно в тези училища да учат например втория западен език 2ч. седмично, който няма как да научат, не че не би им бил полезен. Вижда ми се че така е много разпиляно обучението в много насоки и се опасявам, че накрая нищо няма да знаят по-задълбочено.

# 476
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Нищо задълбочено не учат до 10 клас. През всички предмети се препуска спринтово (може би само историята в 10 клас е с привилегии). И за капак учат по 35 часа седмично. Пълно безумие.
Харесва ми как румънците се усетиха, че това утежняване има обратен ефект и намаляват седмичната натовареност. Определено и българските ученици имат нужда.

# 477
  • София
  • Мнения: 1 082
Поздравявам всички учители тук с един стойностен анализ на образователната ни система, от която са потърпевши всички:

"Анализ на Световната банка, свързан с измерването на добавената стойност на училищата, също показва, че

вместо да помагат за намаляване на неравенството между учениците, училищата допринасят за засилване на разликите между тях.

На практика България е една от страните, в които учениците с неблагоприятен социално-икономически статус най-често са концентрирани в училища, в които нямат съученици с високи образователни постижения, което съчетано с останалите форми на академична сегрегация и с голямата хетерогенност в характеристиките на отделните училища по отношение на качеството, е предпоставка за голямата разлика в резултатите на отделните групи ученици и за силното проявление на феномена "образователна бедност". Резултатите от PISA показват, че разликата между 15-годишните ученици с най-нисък и най-висок социално-икономически статус е 4 години по четене и малко над 3 години по математика и по природни науки. "


https://www.dnevnik.bg/analizi/2019/11/25/3996641_bednostta_e_v_ … ite_po_bulgarski/

# 478
  • софия
  • Мнения: 25 444
Всичко констатирано се знае и от МОН правят проформа действия, за да отчетат, че работят по преодоляването им. Реално това, което предприемат, ще доведе до задълбочаване и трайно следване на констатираните процеси.

# 479
  • Мнения: 47 973
Няколко пъти трих едни такива коментари, дето напират в мен...успявам да се въздържа, ама то няма смисъл да пиша, всички си ги мислим тия неща Triumph

Общи условия

Активация на акаунт