МОН - промените продължават (3)

  • 45 798
  • 746
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 47 888
Защото първо част от учителите са и родители, второ и ат повече опит да идентифицират проблемите от родителите, които не са педагози или юристи, трето родителите и учителите не са два враждуващи лагера. Учителя има поглед над цялостната картинка и е в практиката.
Не говоря за масовия в момента учител тип изпълнител на закона И ДО ТАМ.

# 721
  • Русе
  • Мнения: 11 913
Аз нещо не разбирам - защо учителите трябва да алармират, след като сме изпълнители на закона? На мен не ми е непосилно да го изпълнявам. Точно родителите имат интерес, не учителите.
Масовият родител, не е длъжен да следи наредбите. Защото родителят си има сфера на активност, за която да ес информира.Той няма де преподава нещо, което не може да предаде , по начин ,по който да бъде усвоен.

# 722
  • Мнения: 9 825
Аз мисля, че искат тук да направят модел, подобен на щатите. Там един ученик не учи в един клас, а си избира предметите, и всеки час е с различна група ученици.
Като за да завършиш класа трябва да си събрал определен брой точки. Като за да ги събереш, трябва да избереш задължително .. примерно БЕЛ, чужд език, математика. Защото носят МНОГО точки. Които не можеш да събереш със спорт и рисуване.
На мен тази идея ми харесва, а и децата се срещат и с други деца в училище, в групата.
Но не ми харесва, че тук не могат да я реализират успешно въобще.

# 723
  • София
  • Мнения: 62 595
По-скоро усилено си запушват ушите тези, за които е алармата.

# 724
  • Мнения: 667
Аз нещо не разбирам - защо учителите трябва да алармират, след като сме изпълнители на закона? На мен не ми е непосилно да го изпълнявам. Точно родителите имат интерес, не учителите.

Първо, защото учителите имат първи достъп до промените като начало. Има родителски срещи, на които всеки учител минава и представя предмета си, и какво ще се учи през дадена година, и защо, и как и т.н. и т.н. Не е сериозно обаче, когато са достигнали някак темите по промените и до родителите, учителите да не знаят за тях, или да се крият зад тях.
няма нужда от персонално оправдаване от някоя учителка тук, говорим общо, разбирам, че не е приятно, но общото впчеатление е точно такова. Това, че някоя учителка някъде по някой предмет успява някак си, е по-скоро като бялата лястовица.
И пак стигаме до момента дори на крайна заблуда, когато родителите са в заблуда или от некомпетентно поднесени новини за промените, или силово поднесени, или късно поднесени, дори със задна дата.
Оказва е, че родителите са изкълвали впоследствие де що сварят наредби, правилници, включително проектозакони, въпреки, че въобще не им е работата и са доста по-запознати от учителите. Това аз не мога да им го простя. Или не знаят, или ако знаят, се крият за МОН и се оправдават. Това е. Удобен апарат са.

По-скоро усилено си запушват ушите тези, за които е алармата.

Аларма все още няма. Това, че тук бистрим проблемите пет майки на кръст е нелепо.

# 725
  • София
  • Мнения: 62 595
Учителите не са длъжни да алармират, защото те са наемни работници и изпълняват наредбите. Това, което трябва да се направи е директорите да информират родителите за промените.

# 726
  • Русе
  • Мнения: 11 913
Учителите не са длъжни да алармират, защото те са наемни работници и изпълняват наредбите.
констатирано е, че масово не ги знаят изобщо.

# 727
  • София
  • Мнения: 62 595
Това вече е проблем на организацията в училището, макар да ми е трудно да си представя как ще съм учител и няма да зная нещата, които ме засягат пряко.

# 728
  • Мнения: 667
Това вече е проблем на организацията в училището, макар да ми е трудно да си представя как ще съм учител и няма да зная нещата, които ме засягат пряко.

Никак не е трудно. Съвсем реално е, не сънуваме и не си говорим съчинения по картинки. Част не знаят. Друга част се крият зад промените със заучена фраза. Трета част нямат капацитета да осмислят и директно вкарват в заблуда. Една много малка част са напълно наясно, казват нещата с истинските им имена, а именно-че нищо добро не се случва, НО така им е спуснато и те няма да проявят гъвкавост, а ще прилагат, който както намери за добре да се спасява.

# 729
  • Мнения: 6 918
Новата програма няма нищо общо с американската система.

Недопустимо е над 90% от учителите да не си познават нормативната уредба; да дават грешна информация на деца и родители, ако изобщо я дават; да не са заинтересовани от образованието в България; да не споделят мнения където трябва (не във фб група Учители.бг, където пишат предимно злобни и неграмотни или по форуми); да не алармират за проблеми; да не търсят решения за подобрение на техния труд... Но това са фактите. Тъжните факти. За всякакви проблеми се борят само родители или максимум по един учител да застане зад някоя кауза. Единици посмяват да изразят публично мнение.
И тъй като за родителите проблемите са за около една година (в четвърти клас, в седми клас, в десети клас и евентуално при завършването), борят се, не успяват и после се отказват. Идват следващите и те изненадани, защото се информират само когато им е дошло времето и отново същата схема. И така керванът си върви... Никога няма да се оправи и потърпевши ще сме всички, но основно учителите, които си остават в системата, другите се спасяваме и продължаваме напред. Та ако така ви е добре, няма нужда от действия. Ако и вие страдате, не е лошо да се обедините с родителите. Ние не сме ви враг! Аман от тази тъпа вражда!

# 730
  • София
  • Мнения: 62 595
Това ми напомня на времето, когато моите бяха седми клас. Информацията беше хем оскъдна, хем грешна - "не се безпокойте за изпитите, няма значение какви оценки ще изкарат - има места за всички деца в училищата, няма да остане неприето дете".

# 731
  • Мнения: 47 888
Обаче как си личи веднага кой е я системата Wink
Няма лошо, повечето родители избутват и дотам...няма да правят реформи, няма страшно. Joy

# 732
  • София
  • Мнения: 4 947
Мария, отнесено към написаното от теб, че "Недопустимо е над 90% от учителите да не си познават нормативната уредба; да дават грешна информация на деца и родители, ако изобщо я дават; да не са заинтересовани от образованието в България; да не споделят мнения където трябва (не във фб група Учители.бг, където пишат предимно злобни и неграмотни или по форуми); да не алармират за проблеми; да не търсят решения за подобрение на техния труд... "

най-добронамерен и искрен въпрос, тъй като не съм запозната дали има развитие и какво е то:
 Имам спомен, че когато МОН публикува проекти за новите профилирани програми за 11 и 12 клас, учители от СМГ писаха до МОН, че според тях по математика трябва да се включи и материал, който в Европа е заложен в средното образование. Мисля, че МОН не са направили такива промени. Имаш ли повече информация за реакцията на МОН на това писмо, то май беше изпратено преди повече от година.

# 733
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Повечето учители ги е страх за работното си място. В новото училище не знам още, но в старото постоянно бяха на нокти. Директорката бе кошмар. Буквално повечето учители си бяха с молбата в джоба. И тях не знам до колко мога да съдя, но да, те са хората, които би трябвало първо да кажат "Тук има проблем".

# 734
  • Мнения: 6 918
Да, помня писмото, но не зная дали са получили отговор. Те го публикуваха и във фб групата на СМГ, ако са им върнали отговор, най-вероятно е в коментар на онази стара публикация. СМГ ще си решат проблема с фучове или школи и ще успеят да си предадат желания материал. Другите училища сигурно имат единици (и от учители, и от ученици), които да се справят с този материал и ако не е направена промяната, най-вероятно това е отговорът.

Общи условия

Активация на акаунт