МОН - промените продължават (3)

  • 45 800
  • 746
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 918
И тези сертификати от HBO къде могат да се употребят? За работодател, за колеж в чужбина (досега като ги нямаше какво по-различно беше)? Каква давност имат, при положение, че дигиталните технологии се развиват много бързо?
Не знам. Защо трябва да се използват? Обучението е задължително, в края се дава документ, който удостоверява успешното му завършване и толкова. Който иска още, продължава. Който не иска, отива да бачка.
Документът от задължителното обучение е диплома за завършен първи гимназиален етап (и то това не от тази година, а от догодина). А сертификатът тази година от НВО по избор нужен документ ли е? Освен всичко друго сегашните десетокласници с това НВО никакъв етап не завършват и ако отидат да "бачкат", ще си бачкат с дипломата за основно образование. Този сертификат има стойност на грамота от състезание и то на леко състезание, защото не е олимпиада, а покрива учебен материал.

# 31
  • European Union
  • Мнения: 1 361
Сеpтификати за дигиталните компетентности е имало винаги, още от първото НВО, преди няколко години, което не беше за всички десетокласници, а само в избрани училища. И всяка следваща година трябва да са давани на всички ученици с над 50%

# 32
  • София
  • Мнения: 7 028
Изпуснала съм темата, но пък като я намерих, изобщо не схващам за какво спорите. Joy
Задължителните НВО в 10 клас не са ли само БЕЛ и МАТ? Дигиталните умения май е пожелание, както и досега...
И за мен парите изхарчени за НВО по дигитални умения в 10 клас, както и НВО по ЧЕ в 7 клас са просто изхарчени пари...
Кой знае кой, прибира едни суми от разни бюджети...
НВО по ЧЕ миналата година май нямаше, защо го възстановиха това недоразумение?

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 529
НВО по ЧЕ миналата година май нямаше, защо го възстановиха това недоразумение?
Вече няма НВО по ЧЕ в 7 клас, но въведоха възможност за явяване на НВО по език в 10 клас, което за мен не е толкова безмислено, особено за ученици, започнали да учат съвсем нов език в 8 клас. Към оценката се дава и ниво (A2, B1 и т.н.) на езика, а самото НВО е допълнителен стимул за учене.

# 34
  • Мнения: 21 436
Има НВО по чужд език в седми клас, по желание на ученика е и също се отбелязва постигнатото ниво по ОЕЕР.

# 35
  • European Union
  • Мнения: 1 361
Не мисля, че са се охарчили за НВО-то в десети клас. Не се плаща на квестори, на оценители. Единственото НВО, в което не се плаща на оценителите. Сертификатите се разпечатват по училища.
Уж е по желание, но по веригата натискат учениците да се явяват.

# 36
  • Мнения: 21 436
Проект на Решение на Министерския съвет за приемане на Списък на иновативните училища в Република България за учебната 2019/2020 година

ПРОЕКТ
Мотиви

Бележки, становища и предложения по проекта на РМС могат да бъдат изпращани към дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ на e-mail:  n.beleva@mon.bg и i.mutsevski@mon.bg  до 15.07.2019 включително

Много иновативност, много нещо. Simple Smile

# 37
  • София
  • Мнения: 11 851
'Ми, то не останаха неиновативни, освен СМГ, НЕГ и Испанската, а от частните - Света София. Joy

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Къде е публикувана класацията на училищата по резултати от ДЗИ?

# 39
  • София
  • Мнения: 11 851
Май още няма публикувана /или поне аз не откривам/ По БТВ обявиха първите 6 на матурата по бел и пъвите на втората матура.

ПП. Ето първите 10: https://novini.bg/bylgariya/obrazovanie/542719

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 15:55 от sanaka

# 40
  • Мнения: 4 564
За тези деца, които сега са за 7 клас, догодина за балобразуване ще се взимат ли годишните оценки от 6 клас или както тази година ще са само от 7 клас?

# 41
  • Мнения: 6 918
За тези деца, които сега са за 7 клас, догодина за балобразуване ще се взимат ли годишните оценки от 6 клас или както тази година ще са само от 7 клас?
Ще отговоря, но ще помоля и Вие да ми отговорите на един въпрос, без да прозвучи грубо.
В балообразуването за държавния план прием се взимат само две оценки от задължителната подготовка в седми клас (само седми клас, само ЗП).
Моят въпрос е: откъде е провокиран Вашият въпрос? Питам, защото имаше слухове за оценки 5-7 клас, които близо 2 години ги дъвчехме и най-накрая всички се убедиха, че в наредба 10 пише само седми клас. И сега изведнъж 6 и 7 клас! Някакъв нов слух ли е плъзнал и от кого е информацията за такова възможно балообразуване?

# 42
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
За тези деца, които сега са за 7 клас, догодина за балобразуване ще се взимат ли годишните оценки от 6 клас или както тази година ще са само от 7 клас?

https://www.monitor.bg/bg/a/view/22397-%D0%9E%D1%86%D0%B5%D0%BD% … D0%BD%D0%B8%D0%B5

Може да потърсите и въпросната наредба 11.

# 43
  • Мнения: 21 436
Точно текст от въпросната наредба 11 породи дискусиите относно това дали оценките от целия прогимназиален етап ще участват като балообразуващи. Дъвчем въпроса още от нейното обнародване. Цитираната статия е доста  стара, но и към момента нито в наредбата е правено изменение в тази връзка, нито има проект за такова. Неслучайно maria77bg пита откъде са тръгнали евентуалните слухове този път.

# 44
  • Мнения: 6 918
За тези деца, които сега са за 7 клас, догодина за балобразуване ще се взимат ли годишните оценки от 6 клас или както тази година ще са само от 7 клас?

https://www.monitor.bg/bg/a/view/22397-%D0%9E%D1%86%D0%B5%D0%BD% … D0%BD%D0%B8%D0%B5

Може да потърсите и въпросната наредба 11.
Цитирате въпрос за балообразуване и отговаряте за съдържание на диплома със статия (журналистическа) от 2017! Ако не знаете определен отговор, не е задължително да отговаряте.

Общи условия

Активация на акаунт