МОН - промените продължават (3)

  • 46 141
  • 746
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 667
Съжалявам, но аз това не го възприемам. ИУЧ, ФУЧ и подобните....измислици в допълнение. Децата прекарват по 7-8-9 часа. Уж по желание(избираеми/факултативни), но някак задължителни, за да наваксват. Тези 5 часа на кой по-напред да ги дадат. Два на бел, два на език езиковите, за да запушат дупката от намален език също така и един на мат примерно. Обикновено сложен я нулев час, я последен. Прекараното време на чиновете е увеличено, за сметка на качеството.
Никак не оправдавам и учителското съсловие. То при нас е непроменено от години, т.е. един и същ екип са, колкото са били добри преди 5-10 години, същите са. Не, не са амортизирани чак толкова, защото наблюдавам едно леко как да кажа, пускане по течението и преподаване през куп за грош от същите тези иначе добри (и работещи по школи също така, познати имена от школи) учители. Директно казано, че и не преподават някои, а само казват какво "трябва" да се научи. Кадрите си ги има, просто ги е домързяло леко. Оправдават се с реформите, но често не са прочели и ред за същите реформи.
И не, не е никак едно и също да се явяваш на повишителен в 12 клас и да си изкарваш текущо оценките.

Последна редакция: пт, 14 фев 2020, 21:33 от срало мече

# 691
  • София
  • Мнения: 1 109
Е как забравяте тъй важните музика и рисуване. Единият предмет  през единия срок,излизат с годишна оценка. Другият втория срок. Напълно излишно за мене.

# 692
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
ИУЧ не са факултативни и влизат в общия брой редовни часове.
Според мен, часовете по т.нар. "разказвателни" предмети, след 8 клас (по-малките също, впрочем), би следвало да са по-проектно ориентирани и да ангажират повече учениците в обработка и представяне на информация, а не да бъдат поливани на лехички, като зеленчуци и да се гони еднаква гмо визия.
 Обаче темите за бг университети все още се учат наизуст, особено по биология и химия.

# 693
  • Мнения: 21 455
Няма такова нещо като " повишителен в дванайсети клас". Има изпити за промяна на оценка и не само за зрелостници.
ИУЧ не са пожелателни за разлика от ФУЧ. Точно в тях във втори гимназиален етап ще се осъществява ПП.

# 694
  • Мнения: 667
Дидева, както ще да се нарича, понеже моето дете е използвало тази опция, знам прекрасно как се променя оценката така и какво коства. Не е като да има текущи оценки през годиНИТЕ на обучение. Една оценка сама по себе си е еднократна, моментна снимка на някакви знания. Не носи информация и реална представа за реалните знания.

# 695
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Още повече, че сега част от "повишителните" ще се концентрира в 10 клас, за по-сигурно.

# 696
  • Мнения: 667
Едва ли някой ще смогне. Обемът материал е прилично внушителен. Това не са студенти в сесия все още. 15-ина предмета. Кой да повишиш по-напред?

# 697
  • Мнения: 21 455
Имаш право да се явиш на изпит за промяна на оценка по не повече от три учебни предмета общо. Три за промяна на годишна оценка и три за промяна на окончателна оценка. А и това е един вид резервен вариант, ако не си успял да постигнеш желания резултат през годините. По-добре е да не се стига до там.

# 698
  • Мнения: 667
Нали и аз това казвам всъщност-по-добре да не стигаш до там. Но с приключване в 10 клас с някои предмети и то в изключително натоварен вариант на учебна година, както като хорариум (престой часове в училище), така и като обем материал, шансът да приключиш зле по три или повече предмета е съвсем реалистичен сценарий. Стига да не си в Долно Сусурлево, където не те гледат дори влизаш ли в час, разбира се.

# 699
  • София
  • Мнения: 7 049
Едва ли някой ще смогне. Обемът материал е прилично внушителен. Това не са студенти в сесия все още. 15-ина предмета. Кой да повишиш по-напред?
Това бих си го представила, само ако детето се е насочило да учи био-не знам какви технологии...
За какво са ви отлични оценки по всичко? Освен за единия медал от училище, не се сещам за друго... Joy

# 700
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Драмата идва по-скоро от това, че още се влачи инерцията за "почивка" в 8 и 9 клас. Включително и от родители го чувам - "Нали не влизат оценките, ще напъне в 10ти".

# 701
  • Мнения: 667
Защото не се знае при профилиране, но кандидатстване извън профила, и ползване на оценки от 1 гимназиален етап, дали няма да си си го "наковал" с тройката по география например.
Не е вярно това с почивката, ама въобще. 8 клас е песен. За езикова гимназия е само език , бел , математика и философия. Действително нищо сложно, но така са го направили да е не децата. 9 и особено 10 клас са си прилично натоварени, както писах дори като хорариум и престой часове в училище. Никаква почивка не е, учи се до по нощите, масово, стига да не си в Сусурлево, както писах.
Особено за набор 2003 масово са наясно, че 10 клас определя едно неясно бъдеще и е толкова натоварено, че и да се пънеш, полза няма.

Последна редакция: пт, 14 фев 2020, 22:04 от срало мече

# 702
  • София
  • Мнения: 7 049
Мече, ако детето ми е наковало по нещо тройка, това означава, че не е неговата наука... Ако имаш интерес към нещо или все още не си осъзнал интервса, но пък ти върви с лекота, много трябва да се постараеш, за да останеш с 3!
Да..., по-скоро бих дала съвет на детето, че това не е неговата сфера...
Има я инерцията и отпускането. Много родители казват, че децата в 8 клас са големи и нямат нужда от контрол, но точно тогава имат изключителна нужда, за да не губят навици!

# 703
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Песен е в 8и ако си учил езика, иначе си е цял концерт. Обаче все пак са 18+ часа, още през април ги хваща съклета, ама някак балансират, покрай многото оценки. В 9и, като паднат рязко часовете и дойдат и една сюрия нови предмети, тогава се вижда кой как е пял в 8и.
И масовото тръгване на уроци е не толкова да се обясни нещо, колкото да има някой, който да виси на главата, защото родителят вече по-рядко е в състояние да го прави, а и тийновете вече не го слушат така, както в 4-5-6 клас.

# 704
  • Мнения: 8 057
Имаш право да се явиш на изпит за промяна на оценка по не повече от три учебни предмета общо. Три за промяна на годишна оценка и три за промяна на окончателна оценка. А и това е един вид резервен вариант, ако не си успял да постигнеш желания резултат през годините. По-добре е да не се стига до там.
"Годините" са всъщност две за география, истори, биология, физика, химия... Толкова материал е излят с кофата, че кое по-напред да наваксаш, че да "поправяш"? А и никой не знае кое ще му се окаже по-нужно като заветното число!
И да имат подготвени кадри за преподаване на език, нямат все още подготвени деца за изучаване на история например на чужд език (не просто лексика, граматика не стига!). Тепърва след 10клас ще имат многото езикови часове, а преди тях трябва да са изучили всичко друго на съответния език Head Band

Общи условия

Активация на акаунт