За края не мисли, в 10 клас си вече ти

  • 42 142
  • 739
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 14 133
Благодаря на всички за поздравите за именика ни!

Последна редакция: пт, 30 авг 2019, 17:28 от Чиби

# 376
  • София
  • Мнения: 15 256
Видях публикация в групата, на която много се забавляват голяма част от родителките, ама, да си кажа честно, на мен не ми е много весело.
Стана ли ясно вече какъв ще е форматът на изпитите след 10-ти клас?
И моля някой с думи прости да ми обясни защо трябва да ни е все едно какви оценки ще изкарат децата на тях. Съответно - защо би било добре да изкарат колкото се може повече точки.
Моят син, примерно, е записан в паралелка с профил БЕЛ. След 10-ти клас, обаче, май-май-май-може би ще избере да продължи с математика като профилиращ предмет. (Може и да не боравя много правилно с понятията и термините, ама се надявам да разберете какво искам да кажа). Някъде прочетох, че оценката от изпита по математика може да му е важна за избора на профилиращ предмет в 11 клас. Така ли е, не е ли така?
Вашите деца сигурно нямат нужда от помощ и допълнителни занимания, но моето - явно, не е такова. Нито ще напише една читава теза като хората (ако има нещо подобно на "матурата"), нито ще си реши задачите на 100%.
Не съм готова да подценя нуждата от допълнителни занимания, но искам все пак и да разбера какво точно ще се иска от децата, за да се опитам да се ориентирам каква точно помощ ще е необходима на моя син.
То че ще садя розмарин - вече е ясно. Също така ще изпия и толкова вино, колкото се налага.  Въпросът е - какво друго?

# 377
  • София
  • Мнения: 5 047
Виви, от МОН бяха казали, че в края на август ще публикуват сламки за формата, все още чакаме.
Оценки няма да има, само точки.
Ако вашата гимназия отчита резултатите от НВО за профилирането, тогава те не са без значение. В профилирани училища или паралелки /МГ, ПМГ, НПМГ, НГДЕК/ тези точки нямат никаква роля.

# 378
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Стана ли ясно вече какъв ще е форматът на изпитите след 10-ти клас?
Не. А трябваше да има модел на НВО до края на август.
Някъде прочетох, че оценката от изпита по математика може да му е важна за избора на профилиращ предмет в 11 клас. Така ли е, не е ли така?
Зависи от училището. Има някои, чиито ръководства са определили какви ще са третият (и четвъртият) профил още преди 1-2 години и учениците ще се разпределят в тях според резултата им от НВО, един вид вътрешно класиране. В нашето няма да се организират такива класирания, тъй като трети (и четвърти) профил ще се определят едва тази учебна година, и то според желанията на учениците. Тоест точките от НВО нямат значение за 11 и 12 клас.

# 379
  • Мнения: X
Ако третият и/или четвъртият профил не са определени още с държавния план-прием, може да се окаже, че резултатите от НВО са важни за попадането в желан предмет без значение каква е профилираната паралелка и в какво училище се намира. До момента обаче съм срещнала само един механизъм за разпределение на учениците по профилите, които не са определени на национално ниво - този на 73. СУ.
За учениците от обединените училища тези резултати може да окажат необходими за кандидатстване за места от допълнителния план-прием.
Оценката на ученика на всеки от изпитите ( задължителен или по желание),  се изразява като процент от максималния брой точки и се записва в точки в удостоверението за първи гимназиален етап. В случай че е положен изпит по учебния предмет чужд език и при условие, че ученикът е получил минимум 60 % от максималния брой точки на изпита, се записва и постигнатото ниво в съответствие с Общата европейска езикова рамка, а в случай че е положен изпит по учебния предмет информационни технологии и при условие, че ученикът е получил минимум 50 % от максималния брой точки на изпита, се записва и постигнатото ниво в съответствие с Европейската референтна рамка за дигиталните компетентности.
В момента тече обществено обсъждане на изменения в наредбата за оценяването, но тях ще ги коментираме, когато станат факт.

# 380
  • София
  • Мнения: 5 047
В този ред на мисли, смятат ли наборчетата да се явяват на НВО по чужд език и ИТ? Аз мисля да си ги спести.

# 381
  • София
  • Мнения: 15 256
По ИТ всякак ще си го спести моят син. Хич го няма там.
По френски - не знам, ще говоря с учителката му. Миналата година му беше давала да направи матурата по френски за след 12-ти клас. Беше се справил много добре. Та като нищо може да се яви сега.

# 382
  • столицата
  • Мнения: 3 822
Не виждам смисъл от явяване на НВО по чужд език и ИТ. Хич и няма да настоявам.
Как стои при вас въпросът с вечерния час? Особено вече с намаляващия ден. Понякога се шегувам да си хване вече гадже и да я изпраща, за да съм спокойна/щото кандидати има, ама много избира😉/. А тя ми отговаря, че не се знаело кой кого ще защитава при нужда.

# 383
  • Русе
  • Мнения: 11 924
Вечерен час при нас - 9. Прибира се най късно 9 - 9.15
За Нво не се вълнувам на този етап.  Казал ми е че училището не е моя грижа вече. Освен това като знам как ги гонят, знам че ще им стоят лагерите в клас. За профилирана казва че иска едно, ама до края на годината не знам какво ще иска, а и си е негово решение. 17 години не са 14

# 384
  • София
  • Мнения: 7 673
Виви, смеем се, ама през сълзи, защото за пореден път нашите деца ще са опитни зайчета. Нищо не е ясно още. Какво можем да направим, освен да го избием на ирония.
Аз лично и току-що минах отново през мелачката на кандидатстване в СМГ след 4-ти клас и, повярвай ми, само словосъчетанието "курсове за подготовка..." ме докарва до истерия.
Та, аз лично не мисля и да си помислям за курсове тази година, че ме чака скоро, живот и здраве, и 7-ми клас отново. Че и заедно с 12-ти.
И да не си помислиш, че Павел е цъфнал и вързал. Ама каквото-такова.

# 385
  • София
  • Мнения: 15 256
През последните 12 часа разбрах, че още ми е рано да се шашкам.
Така да се каже - не ми се е разминало, само се отлага. Simple Smile

# 386
  • София
  • Мнения: 7 673
През последните 12 часа разбрах, че още ми е рано да се шашкам.
Така да се каже - не ми се е разминало, само се отлага. Simple Smile

Сега звучиш доста по-добре.  Hug

# 387
  • София
  • Мнения: 15 256
Щото купих разсад за розмарин и обърнах една чаша вино. Simple Smile
Започнах подготовката.

# 388
  • София
  • Мнения: 6 000
Категорично съм решила, че наборът няма да бъде записван на никакви курсове за матурите. Да се стяга и да си учи. И той не е цъфнал и вързал, обаче да се оправят в училище. Ако трябва баща му ще удари едно рамо по математика и това ще е.
Да си похваля детето - прочете целият Тютюн и даже му беше интересно, особено частта за партизаните 😂. Ми като не е е чело детето соц литература, така е! Майтапихме се с мъжа ми дали да не му дадем да прочетете нещо за Митко Палаузов 😆

# 389
  • България, София
  • Мнения: 1 766
Жълто цвете, браво на детето Simple Smile И моята девойка прочете "Тютюн", но първоначалната версия, без образа на Лила. Хареса й, даже много. Дори ми заяви, че е доста тежка книга. Така си е. Сега и аз си припомням романа.
Припомни си и "Под игото". Сега е на "Бай Ганьо".

И аз не мисля да ходи на уроци за подготовка, но да видим. Ще ми се стопят лагерите да се вълнувам за НВО - то в десети клас, а следващата година и със седмокласничка. Розмарин си имам, вино ще се намери, ако трябва и нещо по - силно Sweat Smile
За наборката оценките от НВО са важни, защото както Дидева по - горе е отблязала, в нашето училище има механизъм за отсяване на кандидатите за профилите в случай, че местата се окажат недостатъчни. Все се надявам, че няма да има такава опасност, защото техния випуск са 4 паралелки, а не 5, но знам ли …
А те ще правят НВО и по други предмети, освен по задължителните пак с оглед отсяването. Та няма да е лека година. Но имам още две седмици спокойствие. Налагам си да не мисля още.
Силно се надявам да им дададат по - рано списък с учебниците, че да мога да купя нещо с намаление от "Алея на книгата".

Хубав ден и усмихната седмица на всички Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт