Светът на Дж. Р. Р. Мартин и Песен за огън и лед - 31

  • 9 226
  • 741
  •   1
Отговори
# 210
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Никъде не се казва, че трябват 2 свещи. Куайте в една от главите казва, че стъклените свещи горят отново.
Да, и видяхме, че Марвин бе успял да ги запали. Т.е. магиите пак функционират.


Връщам се за малко към просещите братя.

Просещите братя не са Орден, какъвто са Бедните братя / Окаяниците. Просещите братя са свети братя (holy brothers and sisters). Те обикалят във Вестерос, а някои имат купа на кожен ремък на врата си (вероятно за монетите). Някои го правят за покаяние.

А Бедните Братя / Окаяници (Poor Fellows) са си Орден, заклет на Вярата. Били са част от Звездите - Орден на Войнстващата вяра.

Наричали ги Звезди, защото носели Седемлъча звезда като знак.



Има още един Орден - Мечовете. Мечовете са Синовете на Воина. Тия са рицари, заклети на Вярата. Те са също от Войнстващата Вяра.

Тия Мечове или Синове на Воина са сигурно нещо като Темплиерите.

# 211
  • Мнения: 18 296
имаше спорове, преди време, дали Мокоро не е създал сянка на Виктарион. Така че не съм абсолютно сигурен, че само жени могат да са сенкоукротителки. не помня подробности, но се коментираше, ето този текст
Скрит текст:
И аз си помислих същото, капитане… но той знае разни неща. Знаеше, че сме тръгнали към Робския залив, преди някой да е успял да му го каже, и знаеше, че ти ще си тук, край този остров. — Дребният мъж се поколеба. — Каза… каза ми, че със сигурност ще умреш, ако не го доведем при теб.

— Че аз ще умра? — Виктарион изсумтя. „Прережете му гърлото и го хвърлете в морето“, за малко щеше да каже, но пулсиращата болка в ранената ръка го прониза нагоре почти до лакътя, толкова силна, че думите загорчаха като жлъчка в гърлото му. Залитна и се вкопчи в перилото, за да не падне.

— Вещерът прокълна капитана — викна някой.
...............
Къде? Кога? В битка ли ще умра? Излъжеш ли ме, ще ти пръсна главата като диня и ще дам на маймуните да изядат мозъка ти.

— Смъртта ти е с нас сега. Дай ми ръката си.

— Ръката ми. Какво знаеш за ръката ми?

— Видях те в нощните си огньове, Виктарион Грейджой. Дойде крачещ през пламъците, неумолим и яростен, от бойната ти брадва капеше кръв, сляп за пипалата, които са те сграбчили за китката, врата и глезена, за черните нишки, които те карат да танцуваш.

— Да танцувам? — Виктарион настръхна. — Нощните ти огньове лъжат. Не съм направен за танци аз, и ничия кукла не съм. — Дръпна ръкавицата си и тикна ранената си ръка в лицето на жреца. — Ето. Това ли искаш? — Новият лен вече се беше зацапал от кръв и гной. — Имаше роза на щита, мъжът, който ме рани. Одрасках ръката си на трън.

— И най-малката драскотина може да се окаже смъртоносна, но ако ми позволиш, ще изцеря това. Ще ми трябва острие. Сребро ще е най-добре, но и желязо ще свърши работа. Мангал също. Огън трябва да разпаля, непременно. Ще боли. Ужасна болка, каквато не си познавал никога. Но когато приключа, ръката ще ти е върната. ....
 Този ден не видяха повече железния капитан, но докато часовете се нижеха, от капитанската каюта ехтеше смях, дълбок, тъмен и безумен, а когато Лонгуотър Пайк и Вулф Едноухия опитаха да влязат, вратата се оказа залостена. По-късно чуха пеене, странно висок скръбен глас пееше на език, който според майстера беше висок валириански. Тогава вече маймуните напуснаха кораба, наскачаха с врясъци във водата.

По заник-слънце, когато морето стана черно като мастило, а подпухналото слънце обагри небето в тъмно кървавочервено, Виктарион излезе на палубата. Беше гол от кръста нагоре, лявата му ръка бе в кръв до лакътя. Докато екипажът си шепнеше и се споглеждаше крадешком, той вдигна овъглената си почерняла ръка. Струйки черен дим се вдигнаха от пръстите му, когато посочи майстера.

Мечовете са точно рицарско -монашески ордени. Всъщност Мечовете е прякор, както е прякор и Белите Плащове, или пък Враните - за Нощния страж
Истинското им ииме е Синовете на Война
Респективно на  Окаяниците/Бедните Братя прякоря им е  Звездите . Предполагам че са нещо като Францисканиците или Бенедкитинците. Мечовете и Звездите символизират свещениците и рицарите-монаси общо в едно.

Последна редакция: ср, 12 юни 2019, 16:37 от Лорд Сняг

# 212
  • Мнения: 8 578
Направи му магия на ръката, но сянка не сме видели. А ако има сянка, от къде ще излезе? 😂

# 213
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Мдааа ... тя тая сянка освен да излезе от дупето на Мокоро. hahaha hahaha hahaha


Сетих се за дървото на сърцето / язовото дърво в Огън и Кръв - преведено е като сърдечно дърво и трябва да се коригира.

# 214
  • Мнения: 1 604
Сърдечно дърво.... Кил ми нау...
Да добавя, че дървото на сърцето е язово дърво, но други язови дървета имат други лица. Т. Е. не само дървото ма сърцето е язово.
А мрежата от язови дървета е Wi Fi във Вестерос.

# 215
  • Мнения: 8 578
Сега се сетих, че му викахме дървонета.😁
Значи не всички дървета на сърцето са язови. Последователите на старите богове нямат храмове, а горички. И в средата на тези горички има дърво на сърцето, което по принцип е язово, като това в Зимен хребет. Спомням си в една от главите на Санса, че дървото на сърцето в горичката на КЧ е стар дъб. А в Орлово гнездо изобщо няма дърво на сърцето, защото почвата там е твърде тънка.

# 216
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
А мрежата от язови дървета е Wi Fi във Вестерос.
Да, аз винаги съм намирала аналог с гръцкия бог Аргус или Паноптес - означава всевиждащ. Цялото му тяло е покрито с очи (many-eyed giant).

# 217
  • Мнения: 18 296
Не е вярно, че в Орлово гнездо няма язово дърво.  има Изсъхнало язово дърво. Много се спори за един текст - мисля че точно там където стъпква великана - , където Санса губи съзнание за миг, дали Бран не е успял някак си да се варгне в нея.

# 218
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Не е вярно, че в Орлово гнездо няма язово дърво.  има Изсъхнало язово дърво. Много се спори за един текст - мисля че точно там където стъпква великана - , където Санса губи съзнание за миг, дали Бран не е успял някак си да се варгне в нея.
В Уики пише че няма. В Орлово гнездо има Гора на боговете, но няма язово дърво. Вместо язово дърво има статуя на плачеща жена.


Язовото дърво на Черен лес е мъртво, без листа.




Спомням си в една от главите на Санса, че дървото на сърцето в горичката на КЧ е стар дъб.

Да, и в Уики пише така - няма язово дърво, а много голям дъб, покрит с лози.

Последна редакция: ср, 12 юни 2019, 17:18 от Eleonora_27

# 219
  • Мнения: 1 604
Този дъб в КЧ не го броя. Може да са си го нарекли, както искат, но за мен са извън мрежата.

# 220
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
но за мен са извън мрежата.
Те са офлайн.

# 221
  • Мнения: 18 296
 в КЧ си има специална Гора на Боговете, която е нещо като нашия Южен Парк-

# 222
  • Мнения: 8 578
Да, дъба е извън мрежата. Има нещо специално в язовите дървета и лицата им, което ги прави проводници.
Не във всички горички има дървета, защото са били изсечени на Юг, но не навсякъде естествено.
Сняг, няма изсъхнало дърво в Орлово гнездо, защото там почвата не позволява изобщо да се хване едно такова. Изсъхналото беше в Речните земи в главите на Джейми.

# 223
  • Варна
  • Мнения: 17 967
Значи всички сенкообвързващи са жени така ли?

Би трябвало да са жени, след като трябва да я заченат и родят сянката. А сянката е като донора.

Познатите ни сенкообвръзващи/сенкоукротители са Мелисандра и Куайтe
Мирри също беше сенкоукротителка. Но от кого ли е заченала? Явно не се появяват само със забременяване сенките. Thinking
имаше спорове, преди време, дали Мокоро не е създал сянка на Виктарион. Така че не съм абсолютно сигурен, че само жени могат да са сенкоукротителки. не помня подробности, но се коментираше, ето този текст
Скрит текст:
И аз си помислих същото, капитане… но той знае разни неща. Знаеше, че сме тръгнали към Робския залив, преди някой да е успял да му го каже, и знаеше, че ти ще си тук, край този остров. — Дребният мъж се поколеба. — Каза… каза ми, че със сигурност ще умреш, ако не го доведем при теб.

— Че аз ще умра? — Виктарион изсумтя. „Прережете му гърлото и го хвърлете в морето“, за малко щеше да каже, но пулсиращата болка в ранената ръка го прониза нагоре почти до лакътя, толкова силна, че думите загорчаха като жлъчка в гърлото му. Залитна и се вкопчи в перилото, за да не падне.

— Вещерът прокълна капитана — викна някой.
...............
Къде? Кога? В битка ли ще умра? Излъжеш ли ме, ще ти пръсна главата като диня и ще дам на маймуните да изядат мозъка ти.

— Смъртта ти е с нас сега. Дай ми ръката си.

— Ръката ми. Какво знаеш за ръката ми?

— Видях те в нощните си огньове, Виктарион Грейджой. Дойде крачещ през пламъците, неумолим и яростен, от бойната ти брадва капеше кръв, сляп за пипалата, които са те сграбчили за китката, врата и глезена, за черните нишки, които те карат да танцуваш.

— Да танцувам? — Виктарион настръхна. — Нощните ти огньове лъжат. Не съм направен за танци аз, и ничия кукла не съм. — Дръпна ръкавицата си и тикна ранената си ръка в лицето на жреца. — Ето. Това ли искаш? — Новият лен вече се беше зацапал от кръв и гной. — Имаше роза на щита, мъжът, който ме рани. Одрасках ръката си на трън.

— И най-малката драскотина може да се окаже смъртоносна, но ако ми позволиш, ще изцеря това. Ще ми трябва острие. Сребро ще е най-добре, но и желязо ще свърши работа. Мангал също. Огън трябва да разпаля, непременно. Ще боли. Ужасна болка, каквато не си познавал никога. Но когато приключа, ръката ще ти е върната. ....
 Този ден не видяха повече железния капитан, но докато часовете се нижеха, от капитанската каюта ехтеше смях, дълбок, тъмен и безумен, а когато Лонгуотър Пайк и Вулф Едноухия опитаха да влязат, вратата се оказа залостена. По-късно чуха пеене, странно висок скръбен глас пееше на език, който според майстера беше висок валириански. Тогава вече маймуните напуснаха кораба, наскачаха с врясъци във водата.

По заник-слънце, когато морето стана черно като мастило, а подпухналото слънце обагри небето в тъмно кървавочервено, Виктарион излезе на палубата. Беше гол от кръста нагоре, лявата му ръка бе в кръв до лакътя. Докато екипажът си шепнеше и се споглеждаше крадешком, той вдигна овъглената си почерняла ръка. Струйки черен дим се вдигнаха от пръстите му, когато посочи майстера.
На мен ми звучи като да му е дал дрога за болката и му е обгорил ръката да изчисти инфекцията. Не виждам признаци за  сенки тук

# 224
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Мирри също беше сенкоукротителка. Но от кого ли е заченала? Явно не се появяват само със забременяване сенките. Thinking

Ах, вярно, че Мирри бе учила тайнството на укротяване на сенките в Асшай.  newsm78 newsm78 newsm78

Общи условия

Активация на акаунт