Друго мнение за детските ясли!

  • 3 585
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Съгласна съм с  това, което касае  доброто отношение към сестрите, разбирането и т.н Майка ми е учителка в училище и съм се сблъсквала с претенциозността на родителите, но кой може да ги вини - това са децата им, а за децата си човек иска най-доброто.

Не съм съгласна с разните подаръци, бонбони и т.н, изключвам само приключването на яслата и 8-ми март. От къде накъде ще се чувствам длъжна да нося такива неща - на мен някой да не ми носи? Вярно възпитание, култура и т.н, ама това си е жив рекет.

Друго - малко пари, много деца, тежко е - ами тежко е, на мен да не ми е леко. Всеки си избира работата, ако счете, че не е за него - да си търси друга. Но неможе родителите и децата да си го "отнасят", защото на сестрите им е тежко и не им плащат.

Самата аз се опитвам да бъда любезна, да разговарям със сестрите и да не съм досадна, но не се считам длъжна да им нося лино на тях подаръци, бонбони и т.н. Ако е за децата - празник, рожден ден и т.н  - да, дори бих донесла повече, не мрънкам при редовните сухи, мокри кърпи и вода, бих носила и друго, но да знам, че е за дечицата, а често вместо за тях отива за госпожите, но иначе не съм им длъжна, това им е работата.

А и как никоя не каза - ооо, не ми носете такива неща, това ми е работата, взима с доволен поглед, ама иначе - мрън, мрън.....

# 16
  • Мнения: 6 206
Здравейте всички! Simple Smile Идеята за тези форуми е чудесна! Бих искала да изкажа и едно малко по-различно мнение от досегашните, може би ще ви е интересно. Аз съм майка на 4 деца, най-големият ми син е на 19 години, а най-малката ми е в детска ясла, тя е на 2 години и половина. А аз самата съм сестра в такова заведение. Имате ли представа, как се гледат 25 деца на възраст от 1 до 3 наведнъж? Чували ли сте само високите претенции на родителите и нито дума на благодарност? Случвало ли ви се е на първия работен ден от годината да не ви честити никой празника или на деня на жената? Е, на нас непрекъснато ни се случват и много други неща... Няма пари за играчки, за материали, за работни униформи, за заплати, за нищо! Защо никой не се постави от другата страна на бариерата? Една сестра в детска ясла работи за 195 лв. на месец, по норматив трябва да гледа не повече от 16 деца, а една майка плаща по 30 лв. месечна такса за отглеждането на детето си, смятате ли, че е достатъчно? Смятате ли, че е справеидливо? Не мислите ли, че ние и вие сме тези, които трябва да направим нещо за нашите деца? Най-лесно е само да се оплакваме...
Извинявам се ако съм обидила някого, но има и такава истина...
Тази истина си е вашата, удобната ви истина.
Никой не е длъжен нито цветя да ви подарява, нито да ви черпи, нищо, ама нищо не ви е длъжен. Примерно, аз си върша работата, на моменти си я върша много добре, ама никой не е дошъл цвете да ми подари и не се и оплаквам. Въпреки това, нося постоянно в яслата, къде кафе /уж брат ми го пратил от Италия/, къде торта /уж мъжа ми специално я направил/, все разни работи. Какво да правя, трябват ми добри отношения с тези хора.
А относно претенциите на родителите - ами това дете да не е намерено на улицата, много ясно, че ще съм с претенции и ще си гледам докрай нещата. Когато избрах групата на малкия, помолих директорката да ме запознае с мед.сестрите, събрах ги, дръпнах им една реч как за тях е един от многото, но за мен е единствения и колко внимателно съм ги избрала и тн.т.
От коя друга страна да се поставим?
Както навсякъде, така и във вашето поприще си има невероятни професионалисти и гнили ябълки.

# 17
  • Мнения: 9 990
И е естествено към професионалистите да подхождаме с нужния респект и уважение.  bouquet

# 18
  • Мнения: 7 391
Дидиа, не си разбрала май какво съм искала да кажа, ама нейсе...няма да е за първи път тук това да се случва....
Пенелопа,много добре съм разбрала какво искаш да кажеш и освен това знам и много други твои мнения относно ДЗ.Това което ми прави впечатление е твоето реално виждане на нещата и винаги си търсила положителния мотив във всичко.Цитирала съм твоето предишно мнение,защото при отглеждане на децата има редица изисквания,не само за храна,а и за полагаема се площ ,осветеност и т.н.Когато помещението е за отглеждане на 20 деца например ,а в него се отглеждат 30-35 то и въздуха не стига.Когато не могат да си сложат блокчетата за рисуване защото масата е за 4,а там седят 6,това исках да кажа когато писах,че един човек не може да управлява 3 коли наведнъж.Да не говоря за по-големия брой креватчета,които в повечето случаи стесняват пространството за игра.

Тази истина си е вашата, удобната ви истина.
Никой не е длъжен нито цветя да ви подарява, нито да ви черпи, нищо, ама нищо не ви е длъжен. ........ Въпреки това, нося постоянно в яслата, къде кафе /уж брат ми го пратил от Италия/, къде торта /уж мъжа ми специално я направил/, все разни работи.
И тук може да ме обвините,че не съм ви разбрала,но хайде погледнете и една друга гледна точка.Да ви е минавало през ума,че не всички чакат нещо от вас?И са се чувствали кофти,когато сте им поднасяли пакетче кафе и са се чудили как да ви откажат без да ви обидят?Защо не помислите ,че в повечето случаи подаръците са израз НЕ на уважение или признателност за добре свършена работа,а на финансово превъзходство и на мнението "че така моето дете ще бъде гледано по-добре".Нима не знаете,че този учител отговаря за живота и здравето на ВСИЧКИ деца независимо дали е пил кафе или не.
               А за "гнилите ябълки" тук доста се е коментирало,но трябва ли да изхвърлим цялата кошница ябълки заради 1-2 гнили.Не е ли по-лесно да се изхвърли гнилата?
Въобще не ме интересува, кой ме е поздравил, колко деца ще има в паралелката, колко ми е заплатата, щом съм се хванала, ще работя и за толкова. За мен е важно децата да се чувстват добре в класната стая, да са предразположени да учат, да са доволни родителите, постоянно им измислям и търся разни нещица за да им спечеля вниманието и интереса. Обичам професията си и мисли за оплакване от децата , родителите и държавата не са ми на дневен ред, когато работя.

За родителите коментар -няма.Не само ,че нямат вина ,но и в повечето случаи са притеснени от още много проблеми.НО за държавата не съм съгласна.Как ще се чувстват комфортно децата ти в класната стая ако са по 3 на един чин?Да си обичаш работата значи и да се стараеш да промениш дори обстановката ,в която работиш.Ако тече покрива на стаята за какъв комфорт става дума?Аз не желая децата ми да бъдат отглеждани по 40 в една стая дето не можеш дори да дишаш и държавата в лицето на директори,кметове и т.н. трябва да си носи отговорностите и затова подкрепям майките от форума,които намериха начин да се обединят и да протестират.Момичета,кураж и не се отказваите.  bouquet  bouquet  bouquet
               

# 19
  • Мнения: 9 990
Didia-има и гнили родители-има една при нас-води детето болно, и бяга........отказва да си го прибере...бяга бе!Обаче има претенции-защо го били подстригали......ма хайде, да не изпадам в подробности, че не е редно.Но е така-има си гнили във всички посоки, уви.
Да, обстановката ни е кофти, вре,мената са ни такива.Вина имат едни хора-уж учили да ни управляват.Аз незнам как да се излезне от ситуацията-чрез протеста си давам знак.

# 20
  • Мнения: 46 518
... Обаче има претенции-защо го били подстригали ...

Кой го е подстригал  Shocked ooooh!

# 21
  • Мнения: 2 237
Поздравявам те за написаното,хубаво е да се чуе мнението на персонала в детското заведение !  bouquet

# 22
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
............................
НО за държавата не съм съгласна.Как ще се чувстват комфортно децата ти в класната стая ако са по 3 на един чин?Да си обичаш работата значи и да се стараеш да промениш дори обстановката ,в която работиш.Ако тече покрива на стаята за какъв комфорт става дума?Аз не желая децата ми да бъдат отглеждани по 40 в една стая дето не можеш дори да дишаш и държавата в лицето на директори,кметове и т.н. трябва да си носи отговорностите ..........................               

Ako държавата е виновна за нещо, то родителите и учениците не са, и не са длъжни да слушат нашите оплаквания.
Каквото се очаква от мен, а то е да науча децата на нещо, старая се при всякакви условия и с малко средства да го постигна. Мога да пиша много, как съм преподавала информатика на 15 ученика в група при налични 3-4 компютъра с по 200-300Мб памет и въобще много слаби параметри и пак съм намирала начин да им измисля нещо, докато ни подновят материалната база. Не ми се разказва, пък и вече прекалено самохвално започнах да звуча.И покривът ни е текъл и пак сме намирали решение.
Да обичам работата си и ако условията на труд не ми позволяват да дам това, което ми се иска на децата, ами няма да се хвана да работя. Все пак вече (поне при нас) такива условия, които споменаваш, ги няма, малко по-добре са нещата.

# 23
  • Мнения: 1 258
Здравейте всички! Simple Smile Идеята за тези форуми е чудесна! Бих искала да изкажа и едно малко по-различно мнение от досегашните, може би ще ви е интересно. Аз съм майка на 4 деца, най-големият ми син е на 19 години, а най-малката ми е в детска ясла, тя е на 2 години и половина. А аз самата съм сестра в такова заведение. Имате ли представа, как се гледат 25 деца на възраст от 1 до 3 наведнъж? Чували ли сте само високите претенции на родителите и нито дума на благодарност? Случвало ли ви се е на първия работен ден от годината да не ви честити никой празника или на деня на жената? Е, на нас непрекъснато ни се случват и много други неща... Няма пари за играчки, за материали, за работни униформи, за заплати, за нищо! Защо никой не се постави от другата страна на бариерата? Една сестра в детска ясла работи за 195 лв. на месец, по норматив трябва да гледа не повече от 16 деца, а една майка плаща по 30 лв. месечна такса за отглеждането на детето си, смятате ли, че е достатъчно? Смятате ли, че е справеидливо? Не мислите ли, че ние и вие сме тези, които трябва да направим нещо за нашите деца? Най-лесно е само да се оплакваме...
Извинявам се ако съм обидила някого, но има и такава истина...

Коментирай,моля те сега това.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=112391.0

Повечето пари,намаляването на бройката деца и благодарностите биха ли променили това?

# 24
  • Мнения: 7 391
 

Повечето пари,намаляването на бройката деца и благодарностите биха ли променили това?
 

А ти защо смяташ,че всички постъпват по този начин?Тук май стана въпрос за "гнилите ябълки"?Не виждам защо заради КОНКРЕТНАТА учителка/сестра ти прехвърляш поведението и върху всички?По горе ти е обяснено,че обучаваш деца на 2-3 компютъра с никакви параметри по информатика.Значи ли ,че тази учителка не си е свършила работата,а ако компютрите бяха добри и някой не си свърши работата това означава ли ,че всички постъпват така?

Последна редакция: пн, 10 юли 2006, 12:45 от Didia

# 25
  • Варна
  • Мнения: 176
Напълно подкрепям авторката на темата, която май се подплаши от коментарите. Както аз разбирам постинга й, не става въпрос за "за толкова пари - толкова", нито, че държи да получава подаръци по разни поводи. Мисля, че майките, които имат претенции (съвсем основателни разбира се) би трябвало да се замислят, че освен да ходят да се карат с директорките и др. подобни, могат например да подемат инициатива за подобряване условията, в които работи персонала в детските ясли, вкл. увеличаване броя на персонала, подобряване на заплащането. Така ще знаят, че децата им не се гледат от изнервени и притиснати от безпаричие мед. сестри и лели.
Тъй като знам, че подобрение в този сектор, най-вероятно няма да настъпи (имайки предвид положението със заплащането на персонала в болници и училища) можем поне да се отнасяме с уважение към труда на персонала в яслите. Една реплика като "Честит празник!" или "Благодаря за грижите!" може да подобри тонуса и настроението на всеки, дори и без кутия с бонбони. Подобно отношение, ще накара и персонала да си обича още повече работата, защото като не получава добро заплащане от държавата, бихме могли да им дадем поне нашето добро отношение!

# 26
  • Мнения: 1 258
Дайте да поговорим малко и за професионализма.Дайте да поговорим малко и за инициативата.
Защото от мен на работното ми място се очаква да бъда професионалист,а не да правя коментари по адрес на клиенти,не да обсъждам с тях това,че не ми стига заплатата и съвсем не да се държа грубо с тях,заради това,че съм по-натоварена,а те хабер си нямат за това.

Това се изисква от всеки един човек на работното му място и ако той не е съгласен с условията на работа,намира вариант за себе си.

Защото не ми струва нормално деца да чуват коментари по адрес на родителите си,подхвърлени и разисквани от персонал на детска градина.Не ми се струва нормално да се налага родители да правят компромиси към изискванията спрямо децата си,водени единствено от съжаление към нископлатения труд на персонала.Не ми се струва нормално(меко казано) и проява на по-грубо отношение към деца,базирано единствено на нечии симпатии.

Нека авторката на темата не ме разбира погрешно.Сигурно има и професионалисти,но със сигурност не са преобладаващата част.
А колкото до благодарностите,естествено това опира до култура и възпитание.
Моите клиенти също не са длъжни да ми благодарят.Разбира се,че ако го направят,денят ми би бил малко по-добър.Но не е това причината,която ще ме накара да си свърша по- качествено работата.

И накрая,не вярвам някой да се противопоставя на идеята за подобрение на базата на детските градини,увеличение заплатите на работещите там и установяването на правила.Но не бива да се смесват нещата.Защото "друго мнение за детските ясли" звучи като "няма какво да се оплаквате,при положение,че ние взимаме ниски заплати  и работим повече,отколкото трябва.

# 27
  • Мнения: 6 206
Така е, Трислон, права си напълно за всичко.
Наистина всичко опира до професионализъм.
Другото е мрънкане и търсене на извинения - любомито ми! Grinning

# 28
  • Мнения: 7 391
.Защото "друго мнение за детските ясли" звучи като "няма какво да се оплаквате,при положение,че ние взимаме ниски заплати  и работим повече,отколкото трябва.
         Едва ли авторката на темата е имала това на ум.По скоро е искала да се погледне от друг ъгъл проблема.То ако четеш само тук ще излезе,че професионалисти изобщо няма,че всички бият,мрънкат и т.н.Не искам да влизам в спор ,но от моите наблюдения мога да кажа,че има много хора ,които съвестно и отговорно си вършат работата,но това не се забелязва.Акцента е върху пропуска или грешката.Ако трябва да се замисли човек за заплатите - тук във форума имаше тема дето 350 лева за повечето пишещи не бяха пари.Съжалявам,че не можах да я намеря точно.Едва ли не излизаше,че тези които ги взимат са луди.Е,може и това мнение да е повлияло на авторката за да изтъкне и тази причина.Не искам да правя анализ на текста на авторката,но понеже става дума за професионализъм

Нека авторката на темата не ме разбира погрешно.Сигурно има и професионалисти,но със сигурност не са преобладаващата част.

   Ето с това не съм съгласна изобщо.Аз не си правя извода,че всички работещи в банка са непрофесионалисти,защото съм попаднала на един банков служител без възпитание,нито обвинявам продавачите,че са идиоти защото една е вдигнала скандал.Докато когато се говори за персонал в ДЗ веднага се слага квалификация "непрофесионалист" и не знам още какво.Колко учители е имало детето ви за да правите извода?А от тук чух и там казаха полза никаква и аз мога да разказвам какво съм чула и са ми разказали близките например за  служители на ВиК,енергото,но да правя извод,че ВСИЧКИ са непрофесионалисти не си позволявам.И така е във всяка професия.
                За инициативата - там където я има и от страна на родителите такива оплаквания и мрънкания няма.А до сега във форума не съм прочела някой да е станал инициатор на нещо - просто само упреци и тук там някой , който се мъчи да бъде обективен и коректен.

# 29
  • Мнения: 1 258
Didia ,аз наистина мисля,че професионализмът не е обвързан с парите,които получаваш.Работила съм с цялото си сърце и съм взимала 200 лева заплата.Когато това вече ти се струва,че не отговаря на твоите възможности,вървиш нагоре,променяш.Това е професионализъм.

Но не може децата да са ежедневни свидетели на невероятни изпълнения на недоволни от живота служителки.Не може.
Наистина обаче лошото е,че когато някой от форума(не си спомням точно кой  Embarassed)търсеше недоволни майки от детски градини за изява в телевизионно предаване,интересът не беше голям.

А до сега във форума не съм прочела някой да е станал инициатор на нещо - просто само упреци и тук там някой , който се мъчи да бъде обективен и коректен.

А с това съвсем не съм съгласна.

Общи условия

Активация на акаунт