Клуб на храбрата шивачка - тема 21

  • 28 808
  • 746
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 110
На бремзата трябва да има нещо като гайка,която да я затяга, ако е стара машината. Ако тя е счупена не можеш да регулираш натиска върху конеца.
На първо време издени и вдени отново през всички опъвачи и тествай как шие. Има един момък той дава точни указания, може би ще се включи в последствие.

Благодаря за съвета. Ами точно тази пластмасова гайка я няма вече. Машината е стара от преди години купувана от майка ми, но непомня точно името - мисля че беше прототип на Лучник, но да не бъркам ще погледна довечера.

# 541
  • Мнения: 481
Здравейте, имам от една година оверлог закупен от лидъл. Дълго време ползвах иглите от шевната ми машина. Преди известно време изпочупих всички игли, които имах. Иглата се изплъзва от гнездото си. Реших че проблема е в иглата. Закупих си оригинални игли. Днес ги изпробвах. Отново не мога да затегна както трябва иглата с болтчето. Оверлога си шие перфектно, но след няколко см. Шев, иглата пада. Пробвах и с двете гнезда. Дясната игла почти не се задържа. Лявата е по-добре но и тя се изплъзва. Сменях местата на двете болтчета, да не би да е там проблема. Иглите не се затягат.
Имате ли идея какво може да се направи. Да не би аз да бъркам някъде. Нямам идея какво да правя.

# 542
  • Мнения: 1 860
Здравей, Ivahilator ✿⊱╮! Аз съм въпросният момък. Добре беше да снимаш машината отблизо. Честно казано, заради еднаквите цветове на конеца и плата, не мога да видя точно какво не ти харесва. Добре. Раздени конецът на иглата напълно! Повдигни крачето! Вдени конецът през чинийките и през телчицата, така, че като го дръпнеш, тази телчица да се повдига нагоре поне 5 мм.! Вдени иглата и пусни крачето! Постави парче плат с различен цвят от конеца! Постави програма за прав шев! Поший, снимай отблизо, фокусирано и от двете страни! Напиши кое е налице и кое е наопаки! Снимай и машината отблизо, за да видя как си я вдянала! Ще я счупим тази машина, няма страшно! Така и не ми стана ясно какво е счупено. Преди да вденеш иглата, след като си пуснала крачето, дърпай конеца постоянно и завивай врътката за стягането му! Трябва да усещаш как конецът се дърпа все по-трудно. Направи тези неща, снимай и докладвай немедленно!

# 543
  • София
  • Мнения: 5 547
Електричар, по това което аз разбрах е счупена точно гайката( не е точно гайка) която стяга двете чинийки. Но, да видим дали съм разбрала правилно.

# 544
  • Мнения: 1 860
Здравей, kokoshinkata! В инструкцията на оверлога пише, че той шие с определени игли. Те са различни от обикновените, с които шият шевните машини и старият модел оверлог от ЛИДЛ. И за да не търсиш инструкцията, ще те открехна, че трябва да са тези първите на този линк и са еднакви като за покривна домашна машина Джаноме: https://www.axioma-hobby-shop.com/igli
Така. Махни едната игла, вземи отвертката и стегни болтчето докрай! Така ще си сигурна, че няма проблем с резбата на болтчето и държача. Купи поне 10 игли! Вземи обикновена и тази EL705! Огледай ги добре и от двете страни! Ще видиш разликата. Една друга собственичка на същият нов модел оверлог от ЛИДЛ, се оплакваше, че иглата въобще не иска да влезе в отвора, но се опитвала да постави обикновена игла. Явно има някаква минимална разлика в дебелината на колбата на различните марки, защото мадам се оплакваше, че иглите на SCHMETZ падат, а на ORGAN не падат, точно по същият начин като твоите. Не помня за коя марка оверлог ставаше въпрос. Но не ми харесва това, че си изпочупила много игли. Счупване на игла, трябва да имаш само веднъж на 58 години. Намери причината поради която чупиш игли! Като минаваш през дебел страничен шев, карай или на ниски обороти, или върти на ръка!

# 545
  • Мнения: 1 118
Здравейте как мога да махна бродерия от шал в домашни условия?

# 546
  • Мнения: 481
Точно иглите от линка, който е посочен съм закупила. Днес счупих една, защото изпадна по време на работа и следващата не успях да счупя но падаше и от двете гнезда. Болтчето се затяга мисля добре, когато няма игла.
Ще опитам утре пак. Надявам се силно в мен да е грешката а не в машината.
Здравей, kokoshinkata! В инструкцията на оверлога пише, че той шие с определени игли. Те са различни от обикновените, с които шият шевните машини и старият модел оверлог от ЛИДЛ. И за да не търсиш инструкцията, ще те открехна, че трябва да са тези първите на този линк и са еднакви като за покривна домашна машина Джаноме: https://www.axioma-hobby-shop.com/igli
Така. Махни едната игла, вземи отвертката и стегни болтчето докрай! Така ще си сигурна, че няма проблем с резбата на болтчето и държача. Купи поне 10 игли! Вземи обикновена и тази EL705! Огледай ги добре и от двете страни! Ще видиш разликата. Една друга собственичка на същият нов модел оверлог от ЛИДЛ, се оплакваше, че иглата въобще не иска да влезе в отвора, но се опитвала да постави обикновена игла. Явно има някаква минимална разлика в дебелината на колбата на различните марки, защото мадам се оплакваше, че иглите на SCHMETZ падат, а на ORGAN не падат, точно по същият начин като твоите. Не помня за коя марка оверлог ставаше въпрос. Но не ми харесва това, че си изпочупила много игли. Счупване на игла, трябва да имаш само веднъж на 58 години. Намери причината поради която чупиш игли! Като минаваш през дебел страничен шев, карай или на ниски обороти, или върти на ръка!

# 547
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Здравейте как мога да махна бродерия от шал в домашни условия?
От каква материя е шалът, какъв тип е бродерията и с какви конци е направена? В най-добрия случай ще трябва с малка ножичка  и игла да режеш конче и после с иглата да отшиваш по малко, пак режеш кончето и разшиваш. Но ако бродерията е такава, че има оформени дупки, мисля че те ще си останат. Ако отидеш при някоя шивачка в ателие и я попиташ дали при разшиването ще останат непоправими следи, тя сигурно ще прецени точно. Успех!

# 548
  • Мнения: 1 860
Добре kokoshinkata. Вземи едно малко килимче! С поклон доземи, със сълзи в очите, с печено пиле и погача, с павурче 55 градусова жълта гроздова ракия, с бъклица червено руйно вино, и една торта Лучано, помоли коленопреклонно, една голяма мужчина! Стегнете ДУШМАНСКИ тази пуста игла! Щом не е развалена резбата, просто трябва да се стяга. След поредното стягане, хвани иглата мъжки и се опитай да я извадиш! Ако това стане, значи, че не стягате здраво. Няма утре, викай немедленно 150 - килограмовия мужик и стягайте! Е, разбира се не чак да развалите шлицът и резбата де! След това пробвай и докладвай!

# 549
  • София
  • Мнения: 5 547
Хахаха торти Лучано- отдавна не съществуват.

# 550
  • Мнения: 1 860
Еее, то пък човек да не помечтае малко!

# 551
  • Мнения: 18
Здравейте,не съм шивачка,искам да купя на баща ми игла за шиене на по-дебела кожа,машината е Юнион.Не разбирам от DP ,LR и т.н. ...някой ,ако може да ми каже с какви буквички и цифрички трябва да е въпросната игла.

# 552
  • Мнения: 1 860
Здравей, kave! Почти всички домашни машини, включая UNION работят с игли 130/750H. За дебела кожа иглите които трябва да купиш са 130/750H №110.
https://www.textilia.bg/bg/igli-za-domashna-mashina-130-750H-
В прозорчето ,,Размери на иглите'', цъкаш на 110!
Този последният номер означава дебелината на иглата. Казваш на момата в кинкалерията, че искаш игли за домашна машина 110! За да шие такава кожа, добре е да постави много здрав конец. Ако няма такъв, да навие на калера два конеца! Поставя две макари, едната горе, а другата долу до навивача! Хваща двата конеца едновременно и ги вдява в бремзичката за навиване, а след това навива няколко витки на калера! Хваща двата конеца и си вдига ръката малко по-високо от горната макара! Навива калера с тези два конеца! Поставя калера в совалката и хващайки двата конеца заедно, ги вдява под пластинката! По същият начин пак с два конеца, прави вдяването и на иглата! Вдява ДВАТА конеца в иглата. За целта може да използва вдевачка:
https://anika99.com/index.php?route=product/product&product_id=3944
https://www.axioma-hobby-shop.com/vdevachka
 Поставя на най-голяма стъпка на бода! Добре е да върти машината на ръка. За да направи затяжка, трябва да внимава иглата да влиза в същите дупки. Трябва преди да започне да шие, да завърти регулаторът за повдигане на зъбите на максимално повдигане. Добре е един да върти бавно машината на ръка, а друг да шие. Ако машината е на ток, може да пробва да шие на много ниски обороти, но ако машината е крачна, да я върти задължително на ръка!

# 553
  • Мнения: 18
Здравей, kave! Почти всички домашни машини, включая UNION работят с игли 130/750H. За дебела кожа иглите които трябва да купиш са 130/750H №110.
https://www.textilia.bg/bg/igli-za-domashna-mashina-130-750H-
В прозорчето ,,Размери на иглите'', цъкаш на 110!
Този последният номер означава дебелината на иглата. Казваш на момата в кинкалерията, че искаш игли за домашна машина 110! За да шие такава кожа, добре е да постави много здрав конец. Ако няма такъв, да навие на калера два конеца! Поставя две макари, едната горе, а другата долу до навивача! Хваща двата конеца едновременно и ги вдява в бремзичката за навиване, а след това навива няколко витки на калера! Хваща двата конеца и си вдига ръката малко по-високо от горната макара! Навива калера с тези два конеца! Поставя калера в совалката и хващайки двата конеца заедно, ги вдява под пластинката! По същият начин пак с два конеца, прави вдяването и на иглата! Вдява ДВАТА конеца в иглата. За целта може да използва вдевачка:
https://anika99.com/index.php?route=product/product&product_id=3944
https://www.axioma-hobby-shop.com/vdevachka
 Поставя на най-голяма стъпка на бода! Добре е да върти машината на ръка. За да направи затяжка, трябва да внимава иглата да влиза в същите дупки. Трябва преди да започне да шие, да завърти регулаторът за повдигане на зъбите на максимално повдигане. Добре е един да върти бавно машината на ръка, а друг да шие. Ако машината е на ток, може да пробва да шие на много ниски обороти, но ако машината е крачна, да я върти задължително на ръка!

Много благодаря !

# 554
  • София
  • Мнения: 110
Здравей, Ivahilator ✿⊱╮! Аз съм въпросният момък. Добре беше да снимаш машината отблизо. Честно казано, заради еднаквите цветове на конеца и плата, не мога да видя точно какво не ти харесва. Добре. Раздени конецът на иглата напълно! Повдигни крачето! Вдени конецът през чинийките и през телчицата, така, че като го дръпнеш, тази телчица да се повдига нагоре поне 5 мм.! Вдени иглата и пусни крачето! Постави парче плат с различен цвят от конеца! Постави програма за прав шев! Поший, снимай отблизо, фокусирано и от двете страни! Напиши кое е налице и кое е наопаки! Снимай и машината отблизо, за да видя как си я вдянала! Ще я счупим тази машина, няма страшно! Така и не ми стана ясно какво е счупено. Преди да вденеш иглата, след като си пуснала крачето, дърпай конеца постоянно и завивай врътката за стягането му! Трябва да усещаш как конецът се дърпа все по-трудно. Направи тези неща, снимай и докладвай немедленно!

Здравей elektrichar! Първо да ти благодаря за отзоваването и съветите, които ми даде. Дойде време за доклада от вчера вечерта какво сътворих. По надолу и снимков материал ще има. Значи като се прибрах макар и късно от работа и започнах да действам по твоите препоръки. Направих всичко отначало и на един дънков плат направих два вида шев - прав и заиг-заг и всичко беше перфектно. Викам си, брей нещо по случайност съм нацелила конеца в чинийките на бремзата и е затегнала макар и да липсва нещо отпред (на едната снимка се вижда че го няма - гайка ли е, що ли). Зарадвах се и започнах да си дошивам едно яке на което му слагам качулка, която да е на цип и всъщност пришивам ципа към якето. Отначало всичко беше наред и после пак взе да се къдри долния конец. В тоя момент реших да сменя иглата с по-дебела 90, а не съм видяла до този момент че съм шила с 80 след като последния път я смених. Смяната на иглата, като че ли не се отрази много, но тайно се надявах да е това проблема - несъответствие между плата, иглата и конеца. В последствие разбрах, че явно проблема се получава заради много дебелата част на двете парчета плат - сякаш крачето неприлепва много хубаво, тъй като на тънък плат (двоен дънков - на снимката) всичко е наред и като мина на дебелото става мазило. Предполагам трябва да се регулира натиска на крачето и най-вече опъна на горния конец. Понеже не знам дали правилно регулирам горе опъна на горния конец (за по-дебел плат) на каква цифра трябва да е настроено колелцето. В смисъл като е по-дебел плата, горния конец трябва ли да е по-отпуснат ли или да е по-затегнат? А трябва ли и зъбците на плочката които придвижват плата да се регулират спрямо дебелината на плата? Може би проблема е комплексен - дебелина на иглата и на конеца, регулировка на опъна....  Ето и снимковия материал по долу:

Скрит текст:

Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
поглед отгоре
Скрит текст:
поглед отдолу
Скрит текст:
а тук и накъдрения отдолу шеф
Скрит текст:

ПП възможно ли е това да има нещо общо със това, че машината не е смазвана от дълго време насам (хрумна ми преди малко)

Последна редакция: чт, 05 дек 2019, 13:39 от Ivahilator ✿⊱╮

Общи условия

Активация на акаунт