Чернобил НВО - 2

  • 20 526
  • 453
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 47 998
Валина, напиши нещо за Фукушима.
А Чернобил последно опасен ли е или не

# 76
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Моето семейство също знаеше от ББС и от Свободна Европа. Баща ми тайно ги слушаше в селото, където имаме лятна къща. За съжаление, вече бяхме яли от прословутите марули. Пихме йод разтворен във вода. Спомням си, че и други около нас писах йод. Явно, се е знаело сред повече хора.
Не знам защо, но имам смътен спомен, че и в основното училище нещо йодно ни раздаваха.

На мен ми е интересно какво пише Валина. Личи си, че има познания в областта, които повечето от нас нямаме.

# 77
  • Другата България
  • Мнения: 37 455
Квакането сега не променя нещата тогава.
newsm78 Thinking
Твоето, нашето или по принцип?

И на мен ми е интересно, затова и зададох куп въпроси.
Слушала е касетите на Легасов, на руски.
Което не омаловажава истинността на филма, който е художествен все пак. Твърдението за книгата обаче не ми се коментира. Всеки си преценява сам.
Това, което не ми хареса е обобщаването за България и това как всички знаели и йод пили./Ама това го написах май достатъчно пъти/. Извинявам се, просто наистина ми е болна тема. Tired

# 78
  • София
  • Мнения: 27 226
Валина, напиши нещо за Фукушима.
А Чернобил последно опасен ли е или не

В момента вече не.

# 79
  • Мнения: 47 998
Аз нея питам. Хем не било толкова опасно , хем саркофага е "язва, която ще плащат следващите поколения".

# 80
  • Другата България
  • Мнения: 37 455
Тя няма да пише повече. Разсърди се.

# 81
  • София
  • Мнения: 109
Благодаря, Калинка, поне някой е прочел внимателно, а не само " ох" и "ах". Чернобил е добре, сега, както е. За сега. Разчетено за 100 години. Знае се, че няма да просмуче надолу ядрено гориво. Последният саркофаг е направен с международни средства и проект. "Проектираната сумарна мощност на Чернобилската АЕЦ е 6000 MW, като към април 1986 г. в експлоатация са четири енергоблока с реактори РБМК-1000 и обща мощност от 4000 MW.
След 23 години и 1 ден експлоатация, на 15 декември 2000 г. Чернобилската АЕЦ прекратява производството на електроенергия завинаги."  Имало е 4 блока в експлоатация и 5 и 6ти били в строеж, който не е осъществен. Направих си труда за справка кога е спряна - 2000 г. И още веднъж, нашите 2 реактора в Козлодуй са ВВЕР , а не РБМК.
И както казах, болна съм от рак, аз също си имам болни теми.🤯

Последна редакция: пн, 17 юни 2019, 22:29 от vallinna

# 82
  • Другата България
  • Мнения: 37 455
Напротив, всички сме те прочели внимателно, но ти както е видно отговаряш само на удобните ти въпроси и на тези, които не "ахкат" и "охкат", а неудобните просто ги пропускаш покрай ушите си.
Уж нямаше да пишеш, щото "квакаме", пък като се появи човек, дето "те е прочел внимателно", размисли.
Така дискусия не се води.
Затова аз приключвам с въпросите и вече и отговорите не са ми интересни.
Ще си квакам с тези, които са от "моето блато".

# 83
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Merri-an, защо такъв тон? Неудобни въпроси не си задавала, а жената ти отговори.

Истината е, че в онова време много неща се знаеха (не само за аварията) и хората или си ги шушукаха или ги пресъздаваха във вицове. И въпреки, че много неща се знаеха, хората се страхуваха да се опълчат.

# 84
  • Мнения: 31 848
Тя не отговори на доста неща.

# 85
  • Мнения: 47 998
Шушукането не оправдава мълчанието на официалната власт. Не всеки е бил физик, и слушал нелегално радио. На всичкото отгоре точно това показва филма и това дискутираме тук.

# 86
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Шушукането не оправдава мълчанието на официалната власт. Не всеки е бил физик, и слушал нелегално радио. На всичкото отгоре точно това показва филма и това дискутираме тук.


Не съм казала, че оправдава. Казвам само, че се знаеше от повече хора,а не само от върхушката партийци.

Тя не отговори на доста неща.

Като?

# 87
  • Мнения: 31 848
Ами прочети въпросите  Grinning
Пише ги назад.

# 88
  • Другата България
  • Мнения: 37 455
Merri-an, защо такъв тон? Неудобни въпроси не си задавала, а жената ти отговори.

Истината е, че в онова време много неща се знаеха (не само за аварията) и хората или си ги шушукаха или ги пресъздаваха във вицове. И въпреки, че много неща се знаеха, хората се страхуваха да се опълчат.
Какъв тон? Към теб не съм имала никакъв тон, към нея също. Съвсем сериозно ѝ зададох въпроси, на които тя не отговори изобщо. Както виждаш, и други са го забелязали. Коментарите за "квакането" и "ах" и "ох" трябва ли да се коментират изобщо? В тема като тази? За нещата, за които говорим? Попитах и кой квака, кого визира, и това не отговори. Всичките ѝ коментари са от първо лице, ед.число, но обобщава за голяма маса хора, независимо дали са българи, руснаци или украинци. Което не е редно според мен. Затова е "тона".
Коя истина, Kalinka? И теб ще те попитам - чела ли си цялата първа тема? Коментарите на пишещите, на болшинството от тях, че нищо не се е знаело? Чу се за авария в атомна централа в СССР, и дотук. Няма опасност, няма проблеми. Кое се е знаело? Колко е опасно, какво трябва или не трябва да се прави, как да се предпазват хората, кое не трябва да се консумира, какво да се пие за превенция, кога е пик-а, кога да не се излиза навън, и още, и още...
Никакъв йод не са давали или раздавали на никого. Нито са говорили изобщо за йод. Майка ми е медицински работник, цял живот е работила в болница, дали ако се е знаело нещо да не сме взели мерки?
За какво да се опълчват хората, тук говорим за съвсем други неща. Разбирам какво имаш предвид, но извършеното от тогавашното управление спрямо целокупния български народ за мен е престъпление.

Знаеше се за авария. Точка. Не е опасно, спокойно. Животът продължава, нищо сериозно не се е случило. "Мерките" на ..и аз не знам кого бяха, че ни преместиха военното от Златните в Плевен. Защото облакът минал по Черноморието и там било най-засегнато. В Плевен е ок, може да се въргаляте по тревата 7 дни. Mr. Green Tired
И да си ядете марулите, опасност няма.
Понякога се чудя наистина къде, в какъв свят съм живяла.
И само покрай мен ли хората са били в неведение.

Последна редакция: пн, 17 юни 2019, 23:26 от Merri_An

# 89
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Merri-An, ти от кой град си?

Общи условия

Активация на акаунт