Чернобил НВО - 2

  • 20 506
  • 453
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 109
Здравейте отново  не съм приближена на никой. Тогава не съм била, и сега не съм. Тъкмо завърших университета тогава. Бях в София, живеех на квартира. Бяхме учили физика във втори курс. Всички знаехме, че кравите ядат трева и радиацията отива в млякото още на другия ден. Имаше и един предмет - ОЗННС - организация и защита на населението и народното стопанство. Там учихме за разни неща - и химическо оръжие, и атомна бомба, както и разни изчисления. НО в Чернобил никога не е имало атомен взрив. Там взривът е ТОПЛИНЕН, в резултат на което във въздуха се отделя облак с радиоактивна пепел и се разнася, първоначално на северозапад, после завърта на юг. Най- високата радиация е от разпилените графитни отломки и от дупката на отнесения покрив, където се провижда буквално " цъфналия" реактор. Това е така, а и след ликвидацията реактори 1 и 2 работят още доста, спряха ги около 2000 - та година, не помня с точност. И докато тези реактори работят, там има персонал, нали? Реакторите се произвеждат и управляват по двойки, имат известна свързаност, така че реактор 3 е спрян заради повредения 4. Радиацията в Припять се повищава по- бавно, не като в района на централата. Така че щабът отначало е бил в Припять, след евакуацията, после се мести в градчето Чернобил. Никой не си е позволил да живее във войнишка палатка. В района на централата си е отивало само с мисии. След построяването на първия саркофаг, блокове 1 и 2 са пуснати. И както казах, пийте вода от извора!

# 61
  • Мнения: 102
В България само някои хора са знаели от самото начало.Явно всичко е било от ухо на ухо на приятели и познати(майка ми не е знаела).Във филма Легасов разбира на 20час след експозията,когато генерала измерва,че не са 3 ренгена а 15000.Тогава Легасов казва 20 часа,значи вече 40 бомби като тази в Хирошима.Припят е евакуиран на 36час(16часа по-късно),когато пристигат всички онези автобуси,мисля че не е имало целенасочено забавяне и не е толкова лесно веднага да евакуираш 50000 човека.От документален филм мисля че беше на дискавъри се казва ,че Швеция засича радиацията 1 ден след като е евакуиран Припят,а тук е точно обратното едва ли не,че ще я скрият което е невъзможно.

# 62
  • София
  • Мнения: 109
На 28ми вечерта по радио " Свободна Европа"  съобщиха. Предаването беше, не помня точно, или в 23 ч или в 23.30 ч и продължаваше 30 мин. Съобщиха, че е засечена радиация и се предполага ядрена централа в СССР. От учебниците знаех за йода, млякото и марулите. Просто чакахме следващата вечер и вече се знаеше всичко, съобщиха. Аз съм болна от рак, в момента, да мисля или да не мисля, че е от Чернобил, няма как да се установи корелация след толкова време. Факт е, че има статистически достоверно повишаване на раковите заболявания. Има подробни карти със замърсените райони в България, София е от тях, повечето са в Южна България. Тогава аз, 24 годишна, казах на мама, ама тя не ми повярва и ходи за гъби в дъжда с приятели. Но, да ми е жива и здрава! Тя няма рак, аз имам. Освен това - пазиш се от радиоактивния йод, той се разпада бързо, другото е покачило с малко общия радиационен фон на планетата.
Смисълът от такива филми е, че човечеството трябва да помни грешките си и да почита паметта на тези, които са се жертвали, за да живеем!
И мен много ме е яд на раболепното поведение на нашето тогавашно правителство.

# 63
  • Другата България
  • Мнения: 37 298
И както казах, пийте вода от извора!
Няколко пъти те/вече минавам на ти/ попитах, не получих отговор.
Ще го направя отново. Кой е "извора"? Съветваш ни, в което няма нищо лошо, но би ли споделила кой е твоя "извор"?
Щото нали разбираш колко несериозно звучи физиката и ОЗННС в университета? Както и това с какво се хранят кравите? За йодът, който сте си "попили" също те попитах - кои сте "вие" и кой ви насочи, подсказа, предупреди да го правите? Доировка, време на приемане? Само не ми казвай, че и това е от колеги в Медицинския или имаш роднина лекар. Mr. Green
Цитат
Реакторите се произвеждат и управляват по двойки, имат известна свързаност, така че реактор 3 е спрян заради повредения 4. Радиацията в Припять се повищава по- бавно, не като в района на централата. Така че щабът отначало е бил в Припять, след евакуацията, после се мести в градчето Чернобил. Никой не си е позволил да живее във войнишка палатка. В района на централата си е отивало само с мисии. След построяването на първия саркофаг, блокове 1 и 2 са пуснати
Източници на тези твърдения? Предполагам не си била там?

Редактирам.
Значи чула си по радиото. Ок, не всеки е слушал "Свободна Европа", моите родители, съседи, роднини не са. Но какво си чула - инцидент в ядрена централа. И дотук. Правителството казва - "няма проблеми", но ти сама започваш да пиеш йод? Това ли ми казваш?

Последна редакция: пн, 17 юни 2019, 21:11 от Merri_An

# 64
  • Мнения: 2 600
  В България - знаехме, всички знаеха да не ядем марули и мляко и т.н., въпреки официалното становище, че няма проблем. Даже йод попихме. 
Аз да не съм живяла в Китай по това време случайно????

# 65
  • Другата България
  • Мнения: 37 298
 В България - знаехме, всички знаеха да не ядем марули и мляко и т.н., въпреки официалното становище, че няма проблем. Даже йод попихме.  
Аз да не съм живяла в Китай по това време случайно????
Laughing Нали затова се впрегнах и аз.
Дамата говори с такава категоричност за нещата, които са се случили не само тук, но и там, че аз вече започвам да се питам аз къде съм била тогава и дали не съм сънувала онова военно, манифестацията, мълчанието и всичко, което си говорим от тема 1.
И понеже няколко пъти повтаря да пием от "извора", затова ми стана интересно кой е той и къде се намира. Особено за твърденията какво аджеба е станало там след аварията, кой къде бил, какво имало и нямало и изобщо тези неща. За секундомерите, мисиите и тези "дреболийки".
Но с твърдението, че в Припят не е била висока радиацията или поне не "чак толкова" категорично не съм съгласна.
Съветвам да се прочете книгата, там има истински "извори", съвсем реални, от хора, свидетели на всичко. Бавно ми върви, но с оглед прочетеното там и това, което се написа от vallinna се убеждавам, че истини много...

# 66
  • Мнения: 31 676
Предполагам, че сте много млади. Родени сте след Чернобил. Аз бях на 24. Човечеството знаеше много по - малко тогава, лесно е да се съди сега. Първо, доста неща във филма са художествена измислица. Други образи са събирателни. На избиването на животни пък е посветен цял епизод. В действителност към момента на евакуация в Припять радиацията все още не е толкова висока, както е в района на централата. Хората са евакуирани организирано и може да се каже - своевременно. Такива тъпи палатки с лагер на ликвидатори - абсурд. Цялата организация е била далеч от централата, дейностите по ликвидацията са се извършвали със секундомер и на прибежки. Ликвидацията е проведена добре, едва ли другаде в друга държава щяха да направят друго. Дятлов и останалите са представени като дебили, преувеличено неглижиране на ситуацията, а и Дятлов е знаел, че винаги има аварийно изключване. Фалът с прътите не е нарочно, всичко в такава централа е обмисляно, а ето- това е пропуск. Всички реактори от този тип впоследствие са преустроени и този недостатък е отстранен. За сведение - реакторите в Козлодуй са ВВЕР - друг модел. Мислели са, че ще скрият от света - това показва доколко не са можели реално да оценят случилото се. В България - знаехме, всички знаеха да не ядем марули и мляко и т.н., въпреки официалното становище, че няма проблем. Даже йод попихме. Така че, сега е лесно да съдим, всички поназнайваме, тогава светът не беше готов. Чернобил ни научи на много неща по трудния начин! Не забравяйте, това е художествен филм. В интернет пространството има документални филми, тетрадките на Легасов, както и коментар с ликвидатори относно достоверността на филма.На филма гледам като повод да се напомни на човечеството колко сме тленни и смъртни и колко много се набъркваме в законите на природата!
Не казвам нищо лошо, създателите на филма са постигнали максимална автентичност, филмът въздейства, има и много истина в него, но ако се интересувате от абсолютната истина - художествен филм или книга не са източниците, пийте вода от извора!

Много хора не са знаели. Ама много хора.
Ако вие сте знаели, то други не са.
Ако сте били от голямото добро утро и приближени на по властимащи, сте знаели.
Но обикновения човечец не е знаел.

А за останалото трябва да дадете източници. Иначе е едно голо твърдение неподплътено с нищо.

Мери ан, и аз съм болна щитовидна. Масово са така вече. На 5 годинки съм била. И марули сме яли. Йод на нашето семейство никой не е давал.

# 67
  • Мнения: 1 917
Пие се калиев йодид на таблети, за да сме точни. Да не тръгне някой да пие йод.

# 68
  • София
  • Мнения: 109
Леле, колко сте напористи! Живях в София, студент 5 курс, под наем. И без да скромнича, с отличен успех и особена любов към математика , физика и химия. Завършвах автоматизация, така че в института (тогава не се казваше университет) поогледахме схемите за управление теоритично, охлаждането, което е гръмнало първо поради налягане в парата и така. Имаш предварителна идея какво може би е станало. Бяхме млади и напористи, ние, студентите. С тогавашното ми гадже слушахме " Свободна Европа" . Чухме заедно с първите в България. Йодът беше йодна тинктура, спиртен разтвор. Хапчета не знаехме , че има. Самият йод е сухо, кристално вещество и не се продава в чист вид. Пихме от шишенцето с тинктурата капки, разтворени във вода, както сами преценихме. Пихме поне 2 седмици. Ако не е помогнало, не е пречило. Смисълът е да се поеме йод, да се насити организмът, за да няма " място"  за радиоактивния йод 131, който е най- бързия изотоп. Така пише във физиката. От тежките изотопи не можеш да се спасиш. По- късно живях 4 години в Москва. Владея перфектно руски. Без превод, за който може да слуша на руски, например " Записи Легасова" в youtube. И много документални филми. В момента има 3 касети озвучени. Има и много очевидци.

Последна редакция: пн, 17 юни 2019, 23:22 от vallinna

# 69
  • Другата България
  • Мнения: 37 298
Аз чак сега обърнах внимание на това
но ако се интересувате от абсолютната истина - художествен филм или книга не са източниците, пийте вода от извора!
. newsm78
Книга, с разкази на очевидци не е източник? Реални хора, с реални истории, били там, преживели всичко? newsm78
Още по-интересно ми стана за "извора".
Ами именно, очевидци. В книгата са разкази на очевидци. Противоречиш си.
Значи това, че ти сама си предприела някакви действия с някаква цел изобщо не значи, че в България "се е знаело всичко" и всички са си "попили йод". Това ме накара да съм "напориста". Както и останалите твърдения за недостатъчната радиация в Припят и това какво точно е имало или нямало. Изгледала съм и аз документални филми, на някои детайли не съм обърнала внимание, но в общи линии нещата се припокриват. Касетите не съм слушала, признавам си.

Последна редакция: пн, 17 юни 2019, 21:37 от Merri_An

# 70
  • Мнения: 47 981
Направо все едно самата Уляна прописа тук. Отворила прозореца и засякла радиацията, разгърнала схемите на реактора, събрала 2 и 2 и тръгнала да ръси йод и акъл по света Sunglasses
Ужасно ме дразни омаловажаването на аварията и филма. Явно много хора желаят да вярват, че нищо не е станало. Филма е художествен и въздействащ, а аварията чудовищна- заради причините и следствията си.
На младини смятах екологията за глупост, но ето че на старини не завълнува. Дано идват по разумни поколения.

# 71
  • София
  • Мнения: 109
Освен това аз се опитвам да говоря с вас компетентно, да привнеса с нещо, вие нападате и смятате, че ако някой знае нещо, значи е властимащ или приближен на тях. Смея да твърдя, че всички хора около мен знаеха, но, подобно на тези от филма, не всички реално оценяваха ситуацията. Аз също не си я представях тогава в пълната й сериозност. Това е причина за много допуснати грешки. Аз много мога да кажа, но не искам вече да пиша тук. Квакането сега не променя нещата тогава. Чернобил с новия си саркофаг, разчетен за 100 г, е язва, с която ще се борят следващите поколения. Ядрената реакция вътре си върви. Американците също имаха авария, преди Чернобил. Както и да е.

Последна редакция: пн, 17 юни 2019, 21:49 от vallinna

# 72
  • Мнения: 47 981
Ми нали филма точно това показва. Как не са знаели, не са оценили отначало и т.н. С художествени похвати, защото е художествен.

# 73
  • София
  • Мнения: 27 175
Miriel,
мерси, ще си я купя. Simple Smile

# 74
  • Другата България
  • Мнения: 37 298
Ми нали филма точно това показва. Как не са знаели, не са оценили отначало и т.н. С художествени похвати, защото е художествен.
Именно, затова е художествен филм, основан на реални факти и събития. Има и достатъчно документални, и както казах, нещата се припокриват. За трети път ще кажа и за книгата, с разкази на реални очевидци.Какво повече от това?

Никой не те напада, vallinna, но ще ме извиниш, на мен ми звучиш високомерно. Удобно пропускаш неудобните въпроси и си повтаряш как ти това, ти онова, ти трето, пето и т.н. И хората около теб.
Ти и хората около теб не сте представителна извадка на целокупния български народ, за когото говоря поне аз. И затова се подразних от меренето с твоя аршин. Щом ти и хората около теб знаели - всички знаели, в България се знаело. Mr. Green Stop WTF? И йод "попихме", тоест, попихте, ти и приятеля ти. Но както написах, 99% от хората нищо не са пили. Именно защото никой не излезе да каже на същите тези хора колко сериозно е всичко и до какво може да доведе. Всички знаем какви бяха времената тогава, да не навлизам в подробности, че... #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт