Чернобил НВО - 2

  • 20 586
  • 453
  •   1
Отговори
# 105
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
А не е ли нелепо всъщност да не са подготвени...

Нелепо е, но според мен в социалистическите страни не се е отдавало значение на превенция, подготовка и т.н. За съжаление, тенденция, която продължава и у нас. (Колко язовира редовно са поддържани и са предприети мерки за обезопасяването им?)

# 106
  • Другата България
  • Мнения: 37 758
Пак се връщаме до неизвестността на мащабите на аварията и достъпа до информация която хората са нямали. Ако е в днешно време, хората ще гугълват, през 5 мин ще излиза навсякъде колко е радиацията, няма да чакаш вечерните новини да разбереш какво се случва по света и у нас...
А аз благодаря на всички, които мен са разбрали. Не всички са слушали "Свободна Европа" и са чели учебници по физика, но и това мисля всъщност се писа. Обобщенията за "всички", за "в България се знаеше" и т.н. са много не на място специално по тази тема и вече многократно се обосновах защо.
Що се отнася до това дали сме мили марулите и дали отскоро го правим...само защото Биляна ми е симпатична, няма да отговарям както ми се иска.
А що се отнася до моето "облъчване" Laughing - всички, които са ме чели в първата тема предполагам са наясно, че това беше пълна самоирония, гарнирана с усмихнат емотикон, но явно има по-големи буквалисти от мен, тъй че и "глупостите" няма да коментирам. Последното нещо, което на днешно време ме притеснява от гледна точка на това какво ни трови е местоживеенето ми и близостта до АЕЦ. Писах и в първата тема, на 3 часа път и около 300 км. сме и от Белград и Нови Сад, където през 1999 година падаха бомбите на НАТО с обеднения уран. И където все още има хора, умиращи от рак и обвиняващи същите тези бомби. Козлодуй ми е най-малкия проблем, напълно осъзнавам, че ако недай Боже нещо стане, няма да сме засегнати само ние, които сме близо. Не го мисля, просто сега около филма се спомена Козлодуй и дори в първата тема имаше хора /или човек/, които/който пускаше разни линкове и клипчета за това колко потенциално опасни са...спрените реактори на централата. Laughing
Та така.

# 107
  • Мнения: 28 175
Назад в темата имаше две клипчета от които се вижда, че през деня на 1 май радиация в България няма. Достигнала е северната ни граница вечерта около 20:30 ч. Едното го цитирах в предната тема за тези, които са го пропуснали, Цитат на: yovanka в чт, 06 юни 2019, 18:29

сега трети път. На скалата под графиката се зареждат дати, часове и точно на третата минута от видеото радиацията стига до границата.

https://irsn.libcast.com/irsn-fr-en/the-chernobyl-plume/player

# 108
  • Мнения: 6 713
А не е ли нелепо всъщност да не са подготвени...

Нелепо е, но според мен в социалистическите страни не се е отдавало значение на превенция, подготовка и т.н. За съжаление, тенденция, която продължава и у нас. (Колко язовира редовно са поддържани и са предприети мерки за обезопасяването им?)

Да, и аз това мисля. Не са имали очевидно, ако съдим по филма, дозиметъри, които да измерват повече от 3.6 рентгена. В атомна централа сигурно трябва да имаш десетки видове и не заключени с ключ, който не го знаят къде е!

На процеса Легасов споменава една от причините - "because it is cheaper".... А в случая на страните от соц блока... Всички неща са така, по-некачествени, по-евтини.

 И Титаник не са вярвали, че може да потъне. Не е имало достатъчно лодки.Пак подценена ситуация.

# 109
  • Мнения: 2 600
Тъй като всеки се извървя да публикува разни симулации на облаци и се коментира само 1 май, 6 май, радио свободна Европа и т.н. явно никой не е обърнал внимание, че благодарение на нашето правителство - за да не вземем да изпаднем в паника -  при НАС има ВТОРИ радиационен пик - през 1987 г. с цел икономии, преизпълняване на нормативи или за по-евтино, селскостопанските животни са хранени с фуражите, произведени през чернобилската година и от там - всички дружно са яли меса, млека и всякави животински субпродукти - мити, печени, варени, сушени, стерилизирани и т.н. (за Биляна). Имало е предупреждения, ама и ТКЗС са имали петилетки и герои на труда и т.н.
Този втори радиационен удар за нас  не е някаква тайна, гугълнете и ще ви излязат какви ли не информации.
Там, защо не са взети мерки от ТКЗС-тата?

# 110
  • Другата България
  • Мнения: 37 758
О, да, и това го коментирахме в темата, така беше. Сега като го споменаваш, се сещам.
И то след като вече наистина се е знаело за опасността.
Нито физика, нито химия, нито научено в университет ще те спасят от безотговорност, безхаберие, пълна незаинтересованост, граничеща с дебилност, и още, и още... Mr. Green Колкото и да си търкал марулите през май 86та, или да си пил йод самосиндикално.
Може да съм груба, но пак ще кажа - всичко сторено тогава за мен е престъпление.

# 111
  • София
  • Мнения: 14 826
Нашите маймуни са ясни, облаче някакво преди година, много важно. Петилетния план е по-важен. Но, онези престъпници - от силно поразените Беларус и Украйна, които са били в окото на бурята, също са си преизпълнявали плана с радиоактивна реколта и са продавали заразена продукция по магазините. Хранили са децата, тяхната верица.

# 112
  • Мнения: 102
Добре вие какво бихте направили?За да няма риск, трябва да се унищожи всичко и избият животните в Европа и половин Азия,тогава кой какво ще яде не знам.

# 113
  • Мнения: 58
Здравейте, къде мога да гледам филма?

# 114
  • София
  • Мнения: 27 357
Не се знае. А и не вярвам да предадат твоята версия. Simple Smile

Е, едва ли ще е чак толкова банално, но в общи линии това ще е. Те не са виновни, американците са виновни. Но, както са казали руснаците, поживeм-увидим. Wink

# 115
  • Мнения: 6 956
За всичко друго си прав/а/, но за животните защо се чудиш? Никой не обича шум и вибрации, а те имат по-добър слух и сетива и от нас. Конкретно се твърди, че земните червеи напускат такива зони, а с тях си отиват и тези,  които се хранят с тях. А самите червеи служат за тор и обогатяват почвата.

Зачудих се, защото за първи път го чувам. Има логика вибрациите и шума да прогонват разни твари, но ми стана интересно до каква степен и в каква зона около ветрогенераторите. Някакво проучване да посочиш? За унищожаването на хумусният слой съм скептичен.

# 116
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 588
Четох назад, че актьора играещ Легасов не бил предавал топлината на реалния човек, но за мен е точно обратното. Направи го много по-човечен и принципен, защото в нета още са кандрите на истинския Легасов, който дава интервю от Чернобил и се смее и обяснява какво лошо можело да има там, каква радиация, какви 5 лв...Отделно е тънел в охолен живот, защото освен голям учен е бил и послушен учен, близък до властта...Ясно е, че после знаейки, че е обречен е почнал да говори истини и се е самоубил, за да не се мъчи.

Ето това е интересно - няколко от ликвидаторите гледат и коментират сериала
https://www.youtube.com/watch?v=J1InILI-jMQ

# 117
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 811
The_Third, отдавна чаках да се включиш. Закъсня. Simple Smile
Актьорът на Легасов ми е адски симпатичен. Жалко, че явно в действителния живот не е същият. А какво се случваше  със зам председателя Борис?

# 118
  • Мнения: X
На това клипче попаднах - реалното чистене на покрива:

https://www.youtube.com/watch?v=q-rGSkhJ_54

# 119
  • Мнения: 48 103
Е това не е ли от филма? И как не умря камерата
Ок, не са оценили рисковете, не са искали да хвърлят млякото
Ми поне да имаше реални данни за заболявания, проучвания и т.н. Но и за това мълчание.

Общи условия

Активация на акаунт