(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 37 811
  • 770
  •   1
Отговори
# 600
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Късмет  в последната статия  от по долния линк.
==С други приятели не мога да постигна консенсус относно това кои са старите славяни, или както считам за правилно – славени. Подобно на Ганчо Ценов, аз смятам, че старите славени са гетите, чието име по-късно е прието и от техните съседи и роднини венетите, яваващи се предци на поляци, руснаци, чехи и др. ==
Това е от тук.
http://sparotok.blogspot.com/

В този блог има карти . По нашите земи са живели към 250 рода траки. Скитопол  е бил до Ерусалим , мизите са живели под Цариград , едоните при Солун , пеони , дардани ......Започва преселение на Север. Над Черно море са  , ариите , хуните, сарматите , даките, ..Все тракийски племена. Първото тракийско царство е Боспорското над Черно море. За гетите се казва че са дошли от Север. От Северното Бяло море,Балтика.Има много думи от тези езици които са сходни със старобългарските .Ромейската империя наема от тези земи войници. да се бият с арабите и да пазят северната граница . . Мизите , скитите , дарданите , донасят от юг земеделието , от Север идват войниците  .Съюзяват се и правят България. И тя е била на Север до Карпатите.
Гетите  едни стигат  до Цариград , той тогава го е нямало и построяват град Виза  - от там идва името Византия който се е намирал северно от Цариград.  През 2,3 ти век от север влизат гети които остават в Мизия.   и има една вулфилова библия . Тя е гетска - "славенска" .Буквите са донесени от юг .Намира се в Британския музей.Това е славенската библия  още до 3-ти век .Това е така нареченото "славенско" нахлуване.  Едни от гетите тръгват с хуните  на запад и се установяват в Бавария.
Тези от Виза също заминават през Тракия  в Бавария, и носят земеделието там ,след като остават без мъже, щото са войници в ромейската войска . . Срещат се с германските племена и правят Германия. Ние на германите казваме немци.В Бавария са "славените" Московците нямат нищо общо със славените. Е имат де  , вземат си Екатерина Велика от славените . Тя за това така неистово е искала Крим .

Извинете за отклонението . Ама това е  -  от юг земеделието , буквите , от север  войниците, преведената гетска библия  от местното тракийско население  билките ,  .  и ето ти земеделска България .  с най добрите войници  на Балканите със  самобитната си култура. .
Така  чрез нас е пренесено земеделието  в Европа.

# 601
  • Мнения: 1 076
От вчера съм се зачела в разни ядливи плевели. Ето това нещо цяло лято го скубах, скубах, махане нямаше. Сега прочитам, че всъщност може да се ползва. Може ли да ми кажете как се казва на Бг, понеже не успявам да го преведа.
https://www.ecosia.org/images?q=giersch

# 602
  • Мнения: 22 867
Прилича на седмолист.

# 603
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
На мен ми прилича на бъзе?
Какви са му плодовете?
Това е отровно!!
Нискостеблено е. В последно време мисля че комшийката каза че правила сироп от добре узрели плодове против рак.
А настойка от стъблата на  бъзето  се ползва срещу някакви гадинки.

А ето тук по подробно за гетите - готи

http://sparotok.blogspot.com/2019/09/blog-post_29.html#comment-form

Не са се хранили с месо . То от къде да намериш  месо в равнината , ако не си го отгледаш .
То спомените ми от детството са такива.
Кокошка само в неделя. Агне за Гергьовден , свинско само по Коледа.
През останалото време чушки домати , зеле, ...

Последна редакция: пт, 22 ное 2019, 20:48 от rorik

# 604
  • Мнения: 1 076
labrex, май наистина е седмолист. Благодаря. На немски е Giersch.
Намерих тази рецепта на Бианка, мисля, че е същото.
https://vkusnosbety.blogspot.com/2018/07/wild-herbs-soup.html

rorik, няма плод, не съм виждала да връзва. Намирам дори някакви книги с рецепти.. А аз скубах, скубах цяло лято.

# 605
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Wednes, giersch е, няма махане. Ядливо е до началото на май, после е много натрапчиво.
Най-вкусни са скоро избилите стъбълца с неотворени листа или съвсем скоро отворени. Слагам в салата.
По-тъмните стават на песто или супа. Много е здравословни. Огледай се и за Gundermann, дребно, но много ароматно.

Благодаря за линковете!

# 606
  • Мнения: 19 323
В буркан слагам 1 пръст оцет, по 1чл за среден буркан сол и захар, малко синап, черен пипер, даф. лист. Нареждам измитата гулия, заливам със студена вода и затварям добре. Енергично разтръсквам буркана, за са се разтворят солта и захарта.
Няколко дена го разклащам. След 1-2 седмици е готова. Аз я ям по-късно, защото имам пресни неща за оползотворяване.

Иначе става и само със сол и вода като кисело зеле, не е толкова овкусена като другата с оцета.
Ася, съвсем плътно ли да затворя буркана?
Не ферментира ли с бактерии от въздуха?

Момичета, много съм разочарована. Изхвърлих 4 трилитрови буркана с настъргани домашни ябълки за оцет.
Развъдиха се винарки и в един момент видях малки червейчета на повърхността на пулпата.
Случвало ли ви се е такова нещо?

# 607
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз ги затварям плътно, иначе при раздрусването хвърчи марината.

# 608
  • Мнения: 6 923
Дъждец, защо ги изхвърли?!  Бях писала, че се въдят много винарки и да се слага някъде навън. Червейчетата са на винарките. Винаги се развъждат, макар и не много масово, защото не се затваря плътно, за да влиза въздух. Има период, в който се въдят, но после спират, явно като вкиселява, не им понася.
Преди колко време беше сложила оцета?

Трябваше първо да питаш, преди да хвърляш. Червейчетата са си протеин. Аз съм почиствала гърлото на бъркана, ако са прекалили с развъждането. Simple Smile


Момичета, давайте и латинските имена, че ще вземем  да се объркаме с тези немски имена и да опасем което не трябва. Joy

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 13:54 от Diorela

# 609
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Пак за гетите.
https://www.youtube.com/watch?v=ll2RNgMe5dE
Това са гетите - високи бели хора които както траките са били свързани със земята.

А това  е за бъза и бъзака.

https://www.lekar.bg/25266/%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%B1%D1%8A%D0%B7/
Това което показват  в нета  много прилича на бъзака.
Направо си е отровно  само от добре узрелите плодове се правят сладко и сироп.
В равнината е много по мощно ,

# 610
  • Мнения: 6 923
Рорик, giersch  би трябвало да е Aegopodium podagraria - https://en.wikipedia.org/wiki/Aegopodium_podagraria
Поне това ми показа гугъл.
Цитат
Нежните листа са били използвани в древността и през Средновековието като пролетен зеленчуков лист , колкото и спанакът .

Нищо общо с бъзовете, дори са различни семейства.

Черният бъз ( свирчовина, дървовиден бъз) е Sambucus nigra, https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D0%B1%D1%8A%D0%B7

Цитат
Скрит текст:
Използват се корените (отвара), плодовете (настойка), листата (отвара, външно), цветовете (запарка).

Лечебно действие и приложение: Потогонно, слабително, пикочогонно и температуропонижаващо действие, дължащо се основно на гликозидните вещества.

Прилага се при простудни заболявания, пневмонии, бронхит, туберкулоза, кашлица. Цветът на черния бъз се използва при високо кръвно налягане, водянка, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, възпаление на простатата, подагра, хемороиди, копривна треска, задух, затлъстяване. Подобно действие имат и останалите части на бъза.

Цялото растение се употребява за регулиране обмяната на веществата.

Външно приложение: За бани при ревматизъм и подагра, за компреси при възпаление на очите, за налагане на лапи при червен вятър и изгаряния, за бани при хемороиди и кожни възпаления.

Вътрешно приложение: 2 супени лъжици от цвета (1 супена лъжица от останалитечасти на билката) се слагат в 500 мл вода. Ври 5 минути (цветът се залива с вряла вода). Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.
Внимание! Листата, кората и плодът в по-голямо количество действат отровно. Да се приема само по лекарско предписание.

Категории:

А  бъзакът ( бъзуняк, тревист бъз)  е Sambucus ebulus - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8A%D0%B7%D0%B0%D0%BA

Цитат
Скрит текст:
За медицински цели се използват корените (отвара) и плодовете (студен извлек).
Зелените плодове са отровни, използват се зрелите (при децата могат да предизвикат гадене и повръщане).
Скрит текст:
Коренът се използва при ужилвания (чрез втриване) и при бъбречни заболявания (чрез отвара).

При трудно уриниране и за изпотяване се прави запарка от цветовете. Гъст екстракт от плодовете – при безапетитие, анемия, отпадналост и местно втриване върху кожата при ухапване от насекоми, при хемороиди и ревматизъм.

# 611
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Да, първото е седмолистник /Giersch .
Листата имат вкус на морков. По някое време вкусът става много натрапчив, тогава вече не се яде. Но това е плевел, няма махане, аз сега също имам дребен в градината, ама не ми се яде.

Тук при нас има смрадлика храст, но не е както го познавам, а с много тъмни листа. Подвид nigra. Явно е било мода, доста такива дървета има.
Та мога ли да бера от него или не е лековит?

# 612
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Смрадликата по нашия край достига до 3 метра. Баба ми ползваше смрадликата за  зъбобол, и за подмиване.
Има антисептично действие , но се изплюваше не се пиеше.
Някъде назад в темите търсех нещо  с което да моря някакви гадинки и тогава  прочетох  че отровата на бъзака е индентична с отровата на кукуряка. Тъй като наоколо нямам кукуряк гледах рецептата  с бъзак.
А от кукуряка  кокошките не снасят!!
Така че нераждалите момичета да не се докосват до тези растения. Става само за  тези жени за  които  няма значение  раждането.
Имам  две  стари книги с билки но в момента  ги няма при мен да направя  справка.
Не зная защо бъзака го дават дървовидно , като е храст!Сланата при мен го попарва , А дървовидния бъз остава на дърво.
Имам в двора  ако е останало нещо  че няма още слана , ще видя  с колко листа е .
Трябва прецизно да ползваме информацията  от нета.
Има значение в коя географска ширина е . Трябва да знаете че на всеки 30 км в България се появява нова билка .
Билките в България  са с много наситени елементи  така че ползвайте рецептите само на българи които са ги пробвали.

# 613
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Смрадликата тук при мен е около 2.50м, но понеже е за декорация и предполагам, че я подрязват.
Въпросът е дали тъмната също е лековита.
Няма да я пия, знам, че де ползва само външно.

# 614
  • Мнения: 317
Смрадликата тук при мен е около 2.50м, но понеже е за декорация и предполагам, че я подрязват.
Въпросът е дали тъмната също е лековита.
Няма да я пия, знам, че де ползва само външно.
Всички декоративни разновидности на смрадликата имат свойствата на обикновенната смрадлика. Също и бъзът има декоративни форми като с жълти и черни листа, обикновенни и нарязани листа имат свойствата на родителя дървовиден бъз. Декоративните се употребяват както обикновенните растения.

Общи условия

Активация на акаунт