(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 37 672
  • 770
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: X
Да не е като агривело https://e-gradinabg.com/mrezhi-za-zasshita-ot-slana-i-zamrzvane/ … ane-agroteks.html

Имам домати, които се оцветиха на петна. Някой знае ли на какво се дължи?

Последна редакция: пн, 16 дек 2019, 22:37 от Анонимен

# 646
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Да, подобно е. Това агривело е доста тънко, тук има и по-дебели.
За доматите незнам.

# 647
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
някаква мозайка май беше... Sad
като го отрежеш, там където е петното е по-твърдо и безцветно.

# 648
  • Мнения: 19 296
Бронзовост май.

# 649
  • Мнения: X
Отвътре доматите си бяха нормални. Мисля, че четох, че може да е недостиг на калий.

# 650
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Едно вдъхновение за всички, които живеят при по-студени климатични условия и искат градина:

https://www.polarpermaculture.com/pps

# 651
  • Мнения: 36
Да не е като агривело https://e-gradinabg.com/mrezhi-za-zasshita-ot-slana-i-zamrzvane/ … ane-agroteks.html

Имам домати, които се оцветиха на петна. Някой знае ли на какво се дължи?
Това са  домати,които са събрани ,вероятно зелени,преди сланите ,нали?Узряват постепенно,обикновено на тъмно.Ако е така,вероятно,докато са били още на корен,са били посетени от "миризливки4.Там ,където миризливката е  пила от сока на все още зеления домат,по-късно ,когато почервенее се появява такова петно.Не се притеснявайте,просто изрежете  и си го нарежете на салатка.А следващата година ,като наближи есента или като забележите каквито и да е вредители,просто напръскайте с перманганат и чесън.Гони всичко като дявола тамян.

# 652
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Еее, хейййй!!
Къде сте бре  е бре,   е бре ,  Коледариии??
Честита Коледа !!

https://www.youtube.com/watch?v=Shbr-G5OVEs

Отиде Митра на гости на майка си , седя 3 дни и се роди Коледа, отиде Коледа за 3 дни при майка си на гости и се роди Христос , ама ние още си повним Коледа и къде  2000 гОдин още песни му пеем!!
Никой не умира  и не се ражда наново. Вечност!

==21 декември е слънцестоенето. ===

Ми точно!!

Според предната вяра  на българите Митраизма , Митра  отива при майка си на гости  за 3 дни и се връща  на 24 -ти.
Във църквата в която е погребан Свети Кирил  брат на Методи в Рим е била църква на Митра.
Свети Димитър на 8-ми ноември вика зимата .Свети Георги  вика лятото.  Това е вярата на траките . Човек не умира и не се ражда . Вечен е .

По старата вяра на българите Зораустра и Хермес/ Ерми/  , единия беше ученик на другия , там трябва да проверя  как са стояли нещата .
Календара който ползваме не е верен . Стария български календар новите седмица, месец, година  винаги е в  понеделник .Месеците са  винаги 30 дни .Мисля че нямаше високосни години. Защото във всяка година  има за лятното и зимното слънцестоене по някой ден/ празни дни /   като еднажден през зимата и безимен през лятото мисля че беше ,  които не се броят . Удобно нали ? Дошляци  ще ни кажат как да мерим  времето.  
На около 8000 години  разликата с астрономическото време , мисля че беше от порядъка на секунда  или минута. .
. .  



Като чопках чушките  за боб и ориз  за Коледа си събрах семенца.
При мен днес на терасата беше като на 1-ви март. Тогава и баба и майка , лека им пръст , пикираха доматите насяти  след 20 - тина  дни!!
И сега виждам тенжерата, разделена с кукружянки  като торта  на 4-ри   поставена  на тухла до кюнеца на готварската печка. . Рила - киселичък  нооо вкусен ,  Наслада, розов селски ,

Последна редакция: пт, 27 дек 2019, 12:23 от rorik

# 653
  • Мнения: 5 998
Весела Коледа !
Случи се, че още не ни е изорана градината.
Или е валяло и е мокро, или човекът с трактора е зает.
То става време да се сее, а тя неподготвена.
Иначе и аз мисля че е време да се огледам какви семена има и какви трябва да купим.
Тази година останахме без салати и се чудя сега ако направя разсад дали за Великден ще станат? В парника, не е отопляем ама то вчера беше 20 градуса навън.

# 654
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Нова интерпретация на айс салата

# 655
  • Мнения: 6 448
Вчера си нагледах градината, почна да ме сърби желанието за градинарстване. Има да разреждаме една стара ябълка, тая година ще режем по-кардинално.  Набелязах мястото за една повдигната леха, в която ще са тикви, тиквички,  пъпеши и дини. Благоверния обеща да скове конструкцията, ние с децата ще свършим останалото. Още е студено, обаче,  ще потрая още месец.
Споделям тази статия, рових да видя сроковете за засаждане на семена за ранни зеленчуци и попаднах на нея. https://sinor.bg/mb/54586-news-review.html

# 656
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
не e добра идея тикви, тиквички, пъпеши и дини да са едни до други Simple Smile
взаимоопрашващи се са и е много вероятно да получи диня или пъпеш с твърдостта и сладостта на тиква. или тиквичка с формата и консистенцията на тиква.
и четирите се сеят при трайно затопляне на почвата Simple Smile сядаш, изпушваш една цигара и ако не ти стане студено на "трътката" - сееш.

# 657
  • Мнения: 6 448
Ти да видиш. Хубаво, тиквичките ще си намерят друго място. Ама на тиквите и дините мога да им осигуря максимум 1 метър разстояние едни от други.

# 658
  • София/Варна
  • Мнения: 1 428
Заменям семена от тиквички за семена от директни краствици или домати или каквото и да е други интересно за отглеждане.
Тиквичките са малко по-твърди от тези на които сме свикнали и значително по-сухи. Миналата година детето ми донесе малко семки, купувани от Англия и аз оставих една тиквичка да узрее. Сорта не е хибриден или поне така се твърди.
Ако някой хареса тиквичките мога да му пратя семена и без замяна.

# 659
  • Мнения: 5 998
Доматите ги сложихме в петък.
Следя една тема вчера стана въпрос за цената на картофите. Те златни били.  Аз мисля да оставя малко от дребните за семе все пак са първо поколение. Миналата година така тези от първото поколение си ги хапнахме първи. 
Тиквички и тикви сея в двата противоположни края на двора. Тиквички правя разсад и април изкарват под бутилка.
Краставиците също.

Общи условия

Активация на акаунт