(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 37 588
  • 770
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 24 839
Не знам къде си, но да пикираш след 10 дни разсад за градина, не е ли прекалено рано?

rorik, под "росиянин", руснак ли разбираш?

# 721
  • Мнения: 6 445
Докато се стопли достатъчно,  разсадът ще стои в малка оранжерия за разсад и ще го пикирам в достатъчно големи саксии.

# 722
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
==
Не знам къде си, но да пикираш след 10 дни разсад за градина, не е ли прекалено рано?

 
==
И аз не знам къде е авторката . Майка ми  сееше  доматите за навън  тия дни . Ама тогава  до 20 февруари беше - 20 градуса. Ами хич не е рано . Даже съм закъсняла .Растенията растат  по бавно и стават  здрави  и по дебели стръкове . Не изтукани  изкуствено .В Златията всичко избуява за часове. Вчера си чистих ягодите край оградата . Щавляка/лапад - е не съвсем - друга порода е/   е тръгнал .  Това означава че днвс трябва да играе мотичето защото  расте с часове.
Нямаше зима в Златията тази година само 1-2 пъти температурите паднаха до - 5 градуса. Значи аз закъснявам . Вчера пропарих  чернозем и днес ще търся малко тор и залагам   доматите за салата  в майкините тенжерки . .Тоя път ще заложа и Рила . Приятно природен киселичък вкус. В последно време  се измени вкуса на хората и предпочитат дървените  сладки сортове и кисело мляко тип "данон"- сладки кремчета .  . Ами не е същия вкус на доматите.

==
rorik, под "росиянин", руснак ли разбираш?
==
Не,  за нас северняците,  руснаците са от Киев до Кавказ. Росиянете са московците .Последните така се и наричат Росия  и са империя а не  държава , още няма държава Росия с границите си.И май там има повече азиатци .   
Руснаците са от нашата порода , росияните - не.
Нешенъл географик са направили едно проучване за най плодородните почви на Земята .
Това се оказат равнините на Дунав, Марица , и май някъде на север в Украйна   - разораната целина    и се наричат Чернозем . 
Да пазим Земята си!

# 723
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
И моите всички домати са сладки, липсват ми киселите.

Тази година ще слагам малко неща, само около къщата (много малко място имам)
Само неща, които ги няма по магазините: камби, капия, мини патладжани, мини краставица, домати с вкус.

Сега обмислям как да ги разположат и в какво да ги слагам.

На тиквите много слънце ли им трябва? Имам една delicata, малки летни тикви. Отпред на слънце не виреят тикви добре, че е само пясък🙄

Някой да знае как да разкарам една акация? Засадила се е точно до стената и ми пречи. Рязане не помага, не мога да я изровя, че е плътно до стената.

# 724
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Все гледам кулинарни предавания и как италианците готвят с домати Сан марцано (без семки, месести, с тънка кожа, някои и безколови). Ние затваряме много буркани с доматен концентрат и сос за спагети. Та реших да си поръчам. Както и италиански босилек и гръцки бял риган.
От тук https://semenata.shop/cart

# 725
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
==
Някой да знае как да разкарам една акация? Засадила се е точно до стената и ми пречи. Рязане не помага, не мога да я изровя, че е плътно до стената.
==
Режеш с резачката . После избива  отстрани ,  чупиш издънките и чакаш да изгние коренището.
Една такава ми събори 10 метра кирпичена  ограда че после я  зидах наново.

Чуждите сортове  изискват повече грижи и мнооого тор и то изкуствена. Питайте тези които ходят на работа в Италия . Полетата им са застлани с   с тор като че ли е валял сняг.  . А и   ще убият нашите сортове.
Миналата година една комшийка ми даде някакви розови домати и ми каза че били на  баба и . Обаче като вкорених  култуците се оказаха  доматчета колкото 2 лева  монета.
Нашите сортове са на основата на идеала . А идеала си е домат .
Така че програмата ми за тенжерките на майка са , Идеал , Наслада , Аче , Рила .   .

# 726
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
При мен не расте дърво, а израстъци отвсякъде. С рязане не става.
Сега съм покрила мястото да не може да избие и да е тъмно.
Ама не мога да го и ползвам.

# 727
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
.Значи е отсечено дърво? Листната маса храни корена.Това със завиването няма да помогне. Акацията е много жилаво дърво . Отрязано и поставено на сухо става като желязо , не можеш да забиеш пирон в него .
 
Окастри  по възможност  издънките като им пресечеш корените . Те са плитко около дънера. Като се появят веднага кастри с манарчето  . Ако има  по дебел дънер , надупчи го и там излей  някаква киселина, или  раундъп или наса.  . .

# 728
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Сега ме обезсърчихте за тези сортове.
Миналата година взехме лайна от едни хора, които гледат овце. Много хубаво се натири земята. Ще видим.

# 729
  • София
  • Мнения: 5 187
Хм... То си има думи... Примерно късата думичка "тор".
Щото овцете не изхождат лайна. Само хората. И ги пъхат в контейнери, засипват ни от цяла Европа.  Немско качество елекрическо оборудване, сепарирано. Бам, изходиха го у нас.

# 730
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Няма дънер, дърво не е имало. Израстна плътно до стената. Опитах се да го извадя и не успях. Всяка година режа надълбоко колкото мога, няколко пъти годишно махам до дъно листна маса без ефект!

Днес бях на борса за семена. Размяна без пари.
Ужас, нямам спирка. Лошото е, че ми трябва над декар градина, а аз я нямам!!!🥺

# 731
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Хм... То си има думи... Примерно късата думичка "тор".
Щото овцете не изхождат лайна. Само хората. И ги пъхат в контейнери, засипват ни от цяла Европа.  Немско качество елекрическо оборудване, сепарирано. Бам, изходиха го у нас.
В наше село всички така казват. Като изсъхне, става тор.

# 732
  • София
  • Мнения: 24 839
При мен не расте дърво, а израстъци отвсякъде. С рязане не става.
Сега съм покрила мястото да не може да избие и да е тъмно.
Ама не мога да го и ползвам.
Отсякла си я, нали?
Пробвай да пробиеш с дрелка или бормашина в средата на дънера и налей максимално концентриран разтвор на сол. Окърши ако нещо е избило отстрани и пак завий с найлона. Карай така "тъпо и упорито" и трябва да победиш.

# 733
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Като избие ще я снимам.

Няма дънер. Режа до 10см под земята и избива . Повече от това не мога да копая. Тънки клонаци колкото кутрето ми. Шубрак прави.
4-5 години я боря, значи преди 6 се е засадила.

# 734
  • София
  • Мнения: 24 839
Като избие ще я снимам.

Няма дънер. Режа до 10см под земята и избива . Повече от това не мога да копая. Тънки клонаци колкото кутрето ми. Шубрак прави.
4-5 години я боря, значи преди 6 се е засадила.

Като си помисля, че бях решила да си засадя една в двора, че ми харесва как цъфти и ухае...
Добре, че комшиите ме скъсаха от майтап и се спрях.
Пробвай както ти казах- разрови, изрежи и полей с наситен солен разтвор.

Общи условия

Активация на акаунт