(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 37 639
  • 770
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 6 448
Не съм се записала в новата тема и ви изтървах.

Доклад. Касиса, черешите и цариградското грозде са обрани, изядени и сварени на сладко. Малини има, но зреят неравномерно  и няма да мога да направя компот. Компотът от малини е ефикасно температуропонижаващо, може би някой не знае.
Доматите са силни, здрави и с много плод, но тепърва ще почват да зреят. Дано ги опитаме преди да заминем за лятото.  Чушки почнахме да берем, много вкусни. Ася,  ще имаш семена,  успешен е експеримента. Смилянския фасул е до небето, с много цвят. Ще видим наесен що ще наберем.
4 тиквички дават реколта за цялата махала.  Да първи път сея тиквички,  изумена съм.  Кръмното цвекло и то расте като лудо, изхранва няколко семейства и няколко домашни заека. Другата година ще посея само една трета от тазгодишното количество.
Разсадът кьосе се развива добре, посадихме го преди големите жеги и ги преживя, ще видим до къде ще го докара. Вероятно ще откъснем няколко млечни царевички.
Превели има здраво, боря ги упорито.

Тикви нямам изобщо.  Не знам какво се случи. Бяха покарали и после изчезнаха.

# 91
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз още нямам толкоз реколта.
Мьос, искам и смилянски боб... 😇

Като идете на почивка кой ще полива?
И кой ще бере? Аз все карах приятелки, ама все са с деца и им е по-лесно до магазина...🤨

Трябва да ида аз да питам дали някъде около нас няма парцели, тази сезонна градина не ме устройва напълно.
Аз затова те питах дали имате кладенец, защото водата е важна...

Едни градинари тази година са си взели двоен парцел. Всичко е под конец. Не разбирам защо сеят хибриди, като в магазина купуват същите безвкусици...

# 92
  • Мнения: 6 448
Ще се намери кой да бере, ама за поливането не знам. Ще го организирам някак.

Аз мисля, че всички парцели от Kleingarten ферайните са водоснабдени, няма начин. При нас всяка е с кладенец с ръчна помпа, нямаме ток.

Ще имаш и семе за смилянски боб. Все още съм скептична за реколтата,    ама да видим.

# 93
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Твоите деца не се ли интересуват от електроника?
Соларен модул, помпа, таймер и маркуч за капково.

Аз днес правих капково с детето в предната градина, но от чешмата, та не ми трябва ток.

При нас няма Kleingartenverein. Има някакви градинки, но са скрити зад храсти и дървета, не е ясно какво точно е. Затова ще ходя да питам.

# 94
  • Мнения: 6 448
Ще го наместим и поливането, имам идеи,  но време малко. Есента може би.

# 95
  • София
  • Мнения: 5 190
За какво е това кръмно цвекло освен за зайци?

Имам кейл от пролетта, сега през лятото какво да го правя?  ще започва ли да цъфти? Не виждам признаци, обаче е по-горчиво и жилесто.

# 96
  • Мнения: 6 448
Сарми правя, много обичат. Може да се готви като спанак, да се слага в баници , супи, други ястия. Мек, приятен вкус има и съвсем мъничко обработка му трябва . Приятелка испанка го готви с паста, а друга немкиня го запържва с яйца. Може и на салата, но ние го ядем повече сготвено.
Постоянно изважда нови листа и почти до зимата е свежо.   

# 97
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
И двата сорта кейл цъфнаха при мен втората година. Издължават се много и листата изчезват.

Моите са засявани края на лятото и презимуваха навън. На пролет не съм сяла и незнам.

Днес накиснах коприва, отделно седмолистник. Четях, че тор от невен бил добър за доматите, другия път ще го поорежа и ще го заложа и него.
И моята салата започна да се издължава.

# 98
  • Мнения: 705


Снощи имаше яка буря и град, сливите се изпочупиха, цветята от терасата също се изгътаха, доматите прекършени, тиквите прекършени, динята тъкмо вързала едно плодче и е прекършена, слънчоглед три метра висок всичко е на земята, боба е по зематя, ужас. Най много ме е яд за тиквите и динята , направо ми се плаче. Тъкмо сложихме нов найлон на оранжерията и него свлече на земята и го скъса, само пипера се запази и една част от доматите който бяха под мрежата. Надявам се другите растения който са пострадали да се стабилизират

# 99
  • София
  • Мнения: 5 190
Съжалявам! Както го описваш най-тъжно ми стана за малките дини.
Много работа ви чака, ако днес успеете всичко прекършено да изрежвте, довечера да напръскаш с листен тор Лактофол.

# 100
  • Мнения: 1 705
Ужас, горкото дръвче. И при нас имаше голяма буря, но жертви при растенията няма. Само кайсии по земята, ама това нищо не е.

# 101
  • Мнения: 6 448
Показвам джунглата в моята градина:






Най-отзад е смилянския фасул,  пред него чушки сорт едра червена капия,  пред тях черита( чийто разсад забавих с цел да ги ядем септември,  ама растат като бесни) , пред тях едра зелена капия, пред нея ранна бяла чушка.

Днес махах листна маса от доматите в оранжерията от долу до първи/втори завръз, с цел да ускоря зреенето.  Да видим ще опитаме ли скоро доматче.

Последна редакция: чт, 04 юли 2019, 18:42 от Mößbauer-Effekt

# 102
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Доматите ви са много добри. Поне на снимките изглеждат че са остатъчно  големи. Спрете да поливате и веднага ще започнат да зреят.

А да , и не е било необходимо така да им олешвате листата.  трябвало е постепенно , напред долните , като ги оберете следващите. Така ще уморите растенията . Сега като ги засушите те ще цъфтят , защото си мислят че умират и ще искат да се размножават. Така е при растенията.

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 01:34 от rorik

# 103
  • USA
  • Мнения: 675
ismailyk, ееех, много съжалявам! Дано се съвземат!


Mößbauer-Effekt, ехха, всичко изглежда доста добре и колко много домати!

 При нас почти всеки ден има бури, но явно не толкова силни.

Искам да ви покажа нашата градинка, но снимките са много големи и не ми позволява. Пак ще пробвам.

# 104
  • София
  • Мнения: 5 190
Изведнъж се появи зелевата бълха, за ден надупчила руколата и зелето,  което е на 50м.от нея. Между тях цвекло - и него. И се сетих, че след бълхите миналата година се появиха красавиците миризливки... Онези, от пуснатите тук снимки миналото лято.

Общи условия

Активация на акаунт