(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 36 051
  • 770
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 184
Знам, че не е био, но много хора пръскат с химия и употребяват изкуствен тор и мисля, е добре да има малко информация и за това.
Позволявам си да дам линк към една изчерпателна статия на търговец на препарати за растителна защита.
http://agropal-bg.com/documents/2015/10/%D0%A1%D1%85%D0%B5%D0%BC … B0%D0%BD-2017.pdf

# 136
  • Перник
  • Мнения: 4 859
Здравейте, напоследък нямам време за форума...и за градината не остава кой знае колко... Sad Щом чак в неделя стигнах да засадя чубрицата. Доматите и краставиците ми цъфтят, черитата вързаха вече. Все още си бера листа от марулите и руколата. Ягодите се представят много зле с втората реколта, но малини има достатъчно Simple Smile
Засега бури и градушки не сме имали, но сигурно е, защото ММ опъна мрежа над зеленчуците Grinning

# 137
  • Мнения: 197
Здравейте, зелето цялото е наядено, сигурно от някакви гъсеници. Имате ли идея с какво да го пръскам?

# 138
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
С дървесна пепел.
Или посоли , или  разтвори, прецеди добре да не задръстиш пръскачката  и пръскай.

# 139
  • USA
  • Мнения: 675
Грахът ми е почти изсъхнал, започна от долу на горе. Възможно ли е да е от жегите или нещо друго?

# 140
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Здравейте, зелето цялото е наядено, сигурно от някакви гъсеници. Имате ли идея с какво да го пръскам?

Като махаш листа на доматите, направи настойка от тях и пръскай зелето. Аз ги разхвърлян между зелето за превенция...

# 141
  • Мнения: 705
Здравейте. Кажете какво да правя с тиквите? всичко изкарва само мъжки цветове и няма ни една тиква. Цигулките, оранжевата, пловдивската, и пъпеша са само в мъжки, имат много цвят но всичко е мъжко, режа ги мъжките но пак изкарва такива, и подозирам че таз година тикви май няма да има. Цигулките миналата година станаха толкова бързо, а сега са толкова големи но само мъжки.  Само атлантическия гигант има няколко тиквета, но те пък не растат . Динята си расте чудесно, сега цвета й започна да придобива по тъмен цвят, които е характерен за шугър бейби

# 142
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Нямам идея защо имаш само мъжки цветове. Пробва ли да наториш? Да не би да им духа много? Те обичат завет.

Моите чушки няма да ги бъде. Имам две вързали, приличат на чорбаджийски, а са капия 🙄
Явно почвата не е подходяща, защото семето е от баща ми и той си вади хубави чушки. При мен е песъчлива почвата...

# 143
  • Мнения: 6 348
Ние пък чушки имаме много. Другата година ранни сортове няма да сея, станаха по едно и също време с другите.  Берем, ядем, раздаваме и има и  има. Много обичаме печени чушки с доматен сос с много чесън , с тиквички и патладжан на скара. От седмица се изхранваме предимно с това, не им омръзва.
Тиквички берем на корем, доматите почнаха да зреят също. Зелето върви добре,  ще видим наесен какво ще заварим.  Царевицата върви бавно, другата година май няма да сея царевица. Но ако фасулът стане, ще увелича него.   

# 144
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Здравейте. Кажете какво да правя с тиквите? всичко изкарва само мъжки цветове и няма ни една тиква. Цигулките, оранжевата, пловдивската, и пъпеша са само в мъжки, имат много цвят но всичко е мъжко, режа ги мъжките но пак изкарва такива, и подозирам че таз година тикви май няма да има. Цигулките миналата година станаха толкова бързо, а сега са толкова големи но само мъжки.  Само атлантическия гигант има няколко тиквета, но те пък не растат . Динята си расте чудесно, сега цвета й започна да придобива по тъмен цвят, които е характерен за шугър бейби
При мен е същия проблем само, че с тиквичките. За първа година ми се случва, а си събирам семена всяка година, по един и същи начин ги отглеждам всеки път. И друг път е имало мъжки цветове, но тази година са само такива. Опитах все пак тиквичка - имаше една саморасла в оранжерията, която оставих и тя роди една-единствена тиквичка. Сега мисля да пробвам панираните им цветове поне да не съм капо.

# 145
  • Мнения: 6 842
Да, панираните мъжки цветове стават много вкусни, както и панирана коприва.

# 146
  • Мнения: 1 705
И аз нямам тиквички  Sad
А за догодина реших да направя два отделни парника за доматите. Пак са се омешали сортовете и съм насадила Рома при големите колови домати  Embarassed

# 147
  • Мнения: 705
И аз нямам тиквички  Sad
А за догодина реших да направя два отделни парника за доматите. Пак са се омешали сортовете и съм насадила Рома при големите колови домати  Embarassed

И нашите сортове са омешани, но явно ние при самото засаждане или при пикиране сме ги омешали. Оказа се че при хасковски и розов блян имало и рио гранде и ръгби. Тъкмо снощи викам на мама , как ще хващаме после семената от доматите ние няма да знаем кои сорт кои е . Айде ръгби, лимон, рио гранде , и пирамида те си се различават и по форма и по цвят , но биволско сърце, розов блян, розова магия, и хасковски няма да можем да ги различим, защото те всички са едри и розови.

# 148
  • Мнения: 1 705
Аз се сещам как съм го направила това, ама е късно вече  Simple Smile
Иначе добре изглеждат растенията, дано да са все здрави. Каквото узрее, това ще ядем, само да има.

# 149
  • Мнения: 1 076
Привет 😊

По съвет от тук и четене из нета, насях преди 2-3 седмици червено цвекло, моркови и манголд като втора култура. Сложих и малко магданоз, кориандър и копър. Растат бързичко, много по-бързо от първата партида.
Грах насях преди седмица. Уж с последния влак, да видим ще стане ли.
Август мисля да сложа още спанак и киселец, за есенна реколта.

В момента имаме манголд, всякакви салати/марули, малко киселец, обираме последни вишни и черен касис. Тиквички също има, на фона на многото растения, които имаме реколтата не висока, но пак има.
Тиквите цъфтят и тук таме връзват. Къпините зреят. Доматите и те връзват, но още не зреят.
Имам една тиква, която няма още цвят, а точно нейния сорт много ми се иска да се получи. Има ли някакъв начин да я поощря да цъфти? Слагах течен био тор, както и някакъв домашен микс дето правих /сушени банани, мляни черупки от яйца, кафе, пепел от грила/. Ефект не виждам. На завет е.

Общи условия

Активация на акаунт