(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 37 720
  • 770
  •   1
Отговори
# 735
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Уви расте точно до клематиса!!!!
Аз сече вървя като куче и следя да ги махам докато са съвсем малки. Ама те бързо порастват и корените стават дълбоки.

Нали ви писах, че бях на размяна на семена.
Днес на първа страница в местния вестник аз и детето 🤪

# 736
  • Мнения: 488
"Някой да знае как да разкарам една акация? Засадила се е точно до стената и ми пречи. Рязане не помага, не мога да я изровя, че е плътно до стената."
Ася, изрежи всичко което можеш по-дълбоко и отгоре засипи със сол, най-добре морска, че е по-евтина. Ама да си стане купчинка морска сол, с връх. Дано помогне. Аз така се опитвам да боря разни орехи, лешници, трънки и др. подобни.

# 737
  • Мнения: 592
Моля з помощ ,тази година сме решили да пробваме домати Идеал или Рила. Едно време свекърва ми все тях садеше. Не садим много и трябва да избера един от тях, може ли помощ на кой да се спра. Бях решила Идеал, но днес в магазина видях , че на опаковката на Рила имаше написано на какви болести е устойчив, докато на Идеала нищо не пишеше. Разколебах се какво да взема. 
Също така сега прочетох ,че Опал били много добри също. Някои дали е садил? Вкусово мужду трите сорта има ли мнения?

# 738
  • София
  • Мнения: 5 190
Опитай да си намериш истински Идеал. Само който е бил жив и го е отглеждал, изпитвал и консумирал, може да говори за домат сорт Идеал. Ние, останалите,  купуваме нещо, което НЕ е Идеал.
Това го пиша всяка година по един път в темата и после пет човека казват: Аааа, има Идеал в магазина, аз си купих.
Истинският Идеал е в Банката на Монсанто в Норвегия. И при бабите ни, но те трябва и да са грамотни. Това е истината през погледа на професора,  изпитвал сорт Идеал в България. От цял свят са идвали да гледат (крадат). И не става въпрос само за сорт Идеал. Но аз не направих никакви записи на разговорите ни, а професорът почина преди няколко години...

Последна редакция: пн, 17 фев 2020, 14:33 от ЗаСлон

# 739
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
При нас морската сол е скъпа и тази акация ми расте в предната градина, която е плътно засадена. С тази сол ще унищожа може би всичко друго освен акацията 🥺
На 20см е клематиса. Хайсде здравецът и да се бастардиса, не е фатално, ама тази сол няма ли да ми осоли почвата за години напред?

# 740
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
На морето си взехме място, което беше обрасло с дървета и много салкъми също. Отрязахме повечето и в дънерите пробихме по няколко дупки с дрелка, а в дупките насипахме солна киселина. Почти всички изсъхнаха. Там, където избиха отстрани издънки, наново повторихме.

# 741
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Друг въпрос: отзад имам нещо в почвата, всяка година гулията ми хваща мана. По гроздето също имам заболяване от 2-3г хвърляме всичко.
Миналата година пръсках с нещо купено и грам не помогна.

С какво да третирам? Нещо безвредно за децата и насекомите.
Мляко с йод? Нещо друго?

# 742
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Ако е брашнена мана при мен помага сода за хляб. От тук съм вземала рецептата, но не помня съотношението. Идята била да се промени пехато и да се гътне гъбата. Дай някаква снимка на маната да погадаем каква е.

# 743
  • Мнения: 6 002
То на гулията маната не и пречи. Моята е на границата със съседите и от двете страни, под дебела орехова сянка. Листата са побелели още  края на юли дори не цъфти, но вадя пълни кофи. То със съседите доста подправки имаме на оградата, така си остана от времето преди да са отделни дворове.

# 744
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Темата , моооля!

Едно време баща ми се справяше с   маната по всичко само с бордолезов разтвор.

Идеал търси от някое  малко магазинче , така попаднах наистина на идеал . Насладата е на основата на идеала . Ако те излъжат , което си е практика,  поне ще попаднеш на идеал .   Семената гонят 2 лева !
Идеал, наслада  и  рила сади. Опала е за търговци , по дебела му е ципата.

# 745
  • София
  • Мнения: 24 839
Засях морковите в новооградената леха, а магданоза в голяма саксия.
Мислех и граха да засея, но ще стане утре- ще имам плоскорез, дето почти сам работи.........

По отношение на маната-ползвам 2 с.л. сода  + 2 литра вода + 15 капки йод. 
Пръскам обилно и отдолу на листата, да потече, а също и около корена.
На 7-10 дни профилактично минавам домати, краставици, тиквички.

# 746
  • София
  • Мнения: 715
Здравейте,  рано ли е да засея семена за разсад в цветарски тарини и да ги сложа в парника ? Нямам място в къщи , къде да ги държа.

# 747
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Аз бих ги засяла дребните семена. Докато не се стопли едва ли ще поникнат.
А ти какви цветя мислиш да сееш?

# 748
  • София
  • Мнения: 715
Ето това са ми семената . Дано тази година като ще ги правя на разсад , да ми поникне всичко .



Някой от вас разбира ли от мотофрези ?
Тази, която са пуснали в кауфланд дали ще върши работа?

# 749
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Домата според мен ще си поникне като му стане добре в оранжерията. Астри много ми прилича на кичеста паричка,но може и да греша.При мен се самозасажда,т.е. семената и издържат на студ и можеш и тях да сееш.
Граха сей направо в земята, освен ако не сте в много студен район.
Цинията май също се самозсажда,т.е става и тя.
Другите не съм ги отглеждала.
Лупина сях миналата година и нищо не стана. Купих си после готови коренища в саксии.

Общи условия

Активация на акаунт