(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 36 061
  • 770
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 714
Много благодаря за съветите , ще се захващам тези дни  Hug

# 751
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
астрите не са парички, а богородички Wink
лупините се сеят лятото/есента на предната година, за да цъфнат (евентуално) на следващата.
преди две години моите поникнаха и след това котките ги изровиха. Sad
надявам се тази година нещо да е оцеляло. засети са края на лятото и имаха по две-три листа преди зимата.
циниите са бойци Simple Smile оцеляват на почти всичко.
граха може да се сее предзимно или рано напролет, за да хване влагата. но трябва се бере всеки ден. Sad от две години търся сорт с дружно зреене и не го уцелвам.
ще питам половинката колко вата е нашата фреза, но като гледам, тази е по слаба от прахосмукачката ми, та... Sad

# 752
  • София
  • Мнения: 714
Съмнява ме мен за тази пари да върши работа тази фреза ,но като не разбирам ... по-добре някой запознат да ми каже . Добри , ще чакам да пишеш ваща колко е , поне да се ориентирам за колко вата да гледам.

# 753
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Благодаря за съветите за маната.
Аз знам, че на гулията не и пречи, но не искам да премине на доматите, тази година ще ги сея там.
Ще напръскам със сода. Мъжът ми е купил нещо от магазина. И с него ще пръска.
Омръзна ми всяка година да гледам изсъхнали листа...

Попаднала съм на интересни сортове, дано стане нещо.

# 754
  • Мнения: 589

Идеал търси от някое  малко магазинче , така попаднах наистина на идеал . Насладата е на основата на идеала . Ако те излъжат , което си е практика,  поне ще попаднеш на идеал .   Семената гонят 2 лева !
Идеал, наслада  и  рила сади. Опала е за търговци , по дебела му е ципата.
Ако може снимка на опаковката. Моите наблюдения са дори и малък магазин пак купуват от някакви складове или производители на семена. Рилата беше 2лв, но Идеала в Сортови семена,където купувам, беше 0,70лв. Означава ли че не е истински?

# 755
  • Мнения: 17
Търся семена от зелен патладжан - 
Моля ако някой е видял някъде, дори и в онлайн магазин - да ми пише. Миналата година ми дадоха да опитам - превъзходен е на вкус!

# 756
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Купих си семена на сладък грах /амброзия/, че отдавна му се канех. Вчера в саксия насях босилек, останалите семена ще сложа в земята, като се стопли.

# 757
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
миналата година от женския пазар купих разсад зелен патладжан, също и лилав и раиран Simple Smile - пускала съм картичката на производителя Simple Smile
лично аз не видях разлика във вкуса на трите. само, че бяха по-топчести.

# 758
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Дойдоха ми лилавите картофи. (Вече не помня тук ли писах за тях). Лилави, но с вкус на обикновен картоф, малко по-вкусни. А по Коледа от Лидъл купих едни, които са много сладки и уникални. Човекът, който ми продаде сегашните каза, че това в Лидъл било батати. Сладък картоф. Той ще ги завъди, та ще чакам догодина за тях.

# 759
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз също имам лилави, но не ми харесват.
Батати само оранжеви съм виждала, по миналата година имах едно растение, но с малък добив. Иначе листата се ядат като спанак.

# 760
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
==
Ако може снимка на опаковката. Моите наблюдения са дори и малък магазин пак купуват от някакви складове или производители на семена. Рилата беше 2лв, но Идеала в Сортови семена,където купувам, беше 0,70лв. Означава ли че не е истински?
==
Аз купих от една баба  в едно село  в пакетче на сортови семена  за 60 стотинки и бяха истински , и родиха добре и бяха по големи  , ама тя е стара агрономка  .
Някой пита за грах , Аз съм доволна от телевижън ,  едър и  зрее едновременно .

# 761
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз си систематизирах сортовете домати, декар градина ми трябва... Stuck Out Tongue Closed Eyes
срам ме е да си кажа колко сорта имам, всичките са устойчиви, нямам хибриди.
смятам да избера макс 7 сорта и да сея по 2-3 корена, повечето в саксии, защото почвата ми е песъчлива и много вода хабя. така ще контролирам по-добре водоподаването.

# 762
  • София
  • Мнения: 12 201
Аз имам един въпрос. Редовете в които се садят зеленчуците трябва ли да са ориентирани някак спрямо слънцето или няма връзка?
Ако долу на снимката е юг, кой от двата варианта е по-подходящ?
Скрит текст:
Скрит текст:

# 763
  • Мнения: 6 348
Моите редове са ориентирани по оста изток-запад, така мисля оползотворявам слънцето по-добре.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 09:08 от Mößbauer-Effekt

# 764
  • София
  • Мнения: 12 201
Попаднах на това описание и съвсем се обърках Simple Smile
Цитат
Ориентация на лехите по светлината

Лехите с ниски растения е най-добре да са разположени в посока от север на юг. Това правило трябва да се вземе предвид особено на засенчени и ниско разположени терени.
Високите лехи, както и обичайните лехи, разположени на леки сухи почви от слънчевата страна или на по-високи места в парцела, е по-добре да са ориентирани от изток на запад. Така, растенията ще засенчат междуредията, което означава, че в почвата ще остава повече влага.
Ако парцела е под наклон, лехите трябва да са разположени напряко на склона.
Също така не забравяйте да прецените, кои части от парцела, колко слънце получават. Южната част на парцела получава максимално количество слънце през цялата година. Там е добре да засадите най-топлолюбивите растения.

Северните части на парцела получават най-малко количество слънцегреене. От източната страна на градината засейте най-високите култури, например краставици на пергола, високи бобови растения. На запад размерът на растенията намалява. В последния ред поставете например морковите.

Не забравяйте да отчетете при съставянето на сеитбения план за вашия парцел, че има слънцелюбиви, сенколюбиви и растения понасящи шарена сянка.

Мястото което е отредено има на места засенчване леко от дувар и при оранжерията малко повече от съседна къща, но иначе е доста открито и слънчево.
В този случай не мога да преценя как да са ориентирани редовете за да кажем домати, пипер, царевица, лук, репички и тн, варианта на късите редове или на дългите. Или пък в средата високи, отстрани по-ниски култури. Май няма да има голямо значение като цяло и ще действам както ми е удобно и както се получи просто Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт