Юбилейна гореща НЕМСКА тема- 200 !!!

  • 22 620
  • 739
  •   1
Отговори
# 210
  • И аз не знам къде
  • Мнения: 483
Здравейте,
ама колко бързо  се поше в новата тема Simple Smile 
Записвам да следя. И ние имаме първокласник. Фунията я взехме,а пълненето още не сме го започнали.

# 211
  • Мнения: 1 465
Като гледам какво разказвате за училището в Германия,ме хваща страх... Stuck Out Tongue Winking Eye Догодина наесен и ние се включваме в приключението,живот и здраве! Blush

# 212
  • В страната на мечтите
  • Мнения: 737
И на мен ми настръхва косата като чета, направо се замислям като стигне малката училущна възраст дали да не се връщаме в БГ...много сме далече още, но ме наплашихте сериозно. Аз съм завършила ПМГ и яко си седях на д-то, но поне имаше за какво...тук ми звучи като много зор и накрая нищо Sad

# 213
  • Мнения: 9 355
Питайте познати сега, как е в образованието в БГ, а не как е преди 20 г. Преди 20 г. съм завършила НПМГ, съпругът е с 2 АЕГ. Въобще не вярвам, че е същото. Сравнявам с познати в София, основната причина да остана в Германия е именно училището. Дъщеря ми сама влезе в гимназия и сама се справя с единици там. Синът ми ще ходи на Nachhilfe, защото го мързи и някой трябва да го ръчка още малко и да обяснява немски, че е с 3.
Да кажа ли как е в София: Отличниците ходят някои от 2 клас на частни уроци, за да влязат в 5 клас в СМГ и пак не успяват. В 7 клас всички тръгват на български и математика, за да успеят на изпита и пак изкарват 3 и 4. Товя са деца, които в училище имат 6. Почти всички учат английски в школи допълнително още от 1 клас иначе не става, а английски трябва. Моите деца учат български, защото сме българи и има къде, а не защото без българския не може.
Дъщеря ми учеше английски в 3 и 4 клас в Grundschule, колко е научила не знам. Там не беше сериозно. Но гимназията им е двуезична с английски. Имаше по 6 часа английски 5 и 6 клас, сега в 7 клас ще учат география на английски, после история, биология. Пише и чете на английски, книги като Хари Потър в оригинал, прави презентации. Колко още да искам.
Учила съм в България литература, знам кои са Шилер и Гьоте, защото ми харесваше да чета книги, а не защото се изучават в училище. С богата обща култура съм и съм библиотекарка. Мъжът ми е инженер, Шилер само го е чувал. Изкарвал е оценките и толкова в училище. По-интересно му е да решава задачи и да ми показва как се правят програми на компютъра. Мен пък това не ме интересува. Всеки с интересите си.
Всяка система има и добри и лоши черти.

# 214
  • Мнения: 11 314
Чак толкова стряскащо не е, но има разлики от това, което ние сме получили като образование и това, което ще получат нашите деца тук.
Дени-мени е права, че нивото на образованието в БЪлгария отдавна не е такова, каквото ние го помним.
Само да вметна, че и тук се налага помощ в къщи или примерно чрез Schülerhilfe, особено математика примерно или по природните науки. Но всеки сам решава за децата какво е важно и какво не.

# 215
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Вечи, в Бг ходят на уроци, за да влезнат в университет, а тук, за да избутат училището... 🤪

Лошото е, че светът се променя с часове, а системата с десетилетия...
Пак родителите ще компенсираме липсите...

# 216
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
Вечи, в Бг ходят на уроци, за да влезнат в университет, а тук, за да избутат училището... 🤪

Лошото е, че светът се променя с часове, а системата с десетилетия...
Пак родителите ще компенсираме липсите...

В България най-масово се ходи на уроци шести и седми клас, за да се влезе в хубава гимназия, доста деца от големите градове ходят на математика трети и четвърти клас, за да влязат в математически гимназии (София, Пловдив, Варна). На уроци за кандидат-студенти се ходи рядко, ако ще кандидатстваш медицина най-вече и евентуално за компютърни специалности (деца, които не са били в МГ). Много е промонена ситуацията в образованието в България.

# 217
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
  В България с изключение на кандидатстващите медицина вече почти никой не ходи на уроци, за да влезе в университет. Толкова е девалвирало цялото академично образование, че дори не ми се говори. Обаче пък истерията за кандидатстване след 7-ми клас е пълна. 99% от децата, които имат някакви амбиции ходят на уроци.
   Колкото до приема след 5-ти клас МГ нормалното училищно обучение до 4-ти клас няма как да подготви деца за приемния изпит. И най-добрият начален учител не е в състояние да запълни огромната разлика в нужните знания. Тук основният проблем е че основната същност на тези прекрасни паралелки се промени. Когато се създадоха преди 30 години в тях се избираха наистина много надарени деца. Сега в огромната си част там са ученолюбиви, напомпани със знания деца на амбициозни родители, търсещи по-добра среда за децата си.
   Аз сигурно съм от малкото родители доволни от немската система. Благодарна съм, за това че дадоха шанс на децата ми. Дъщеря ми дойде тук в 9 клас и завърши повече от успешно баварска гимназия. Тя винаги ми е казвала , че в пловдивските МГ и езикова гимназия, през които е минала ѝ е било много по-трудно.


 С Colibri сме писали заедно.Simple Smile

# 218
  • Germany
  • Мнения: 7 937
Момичета, преди малко чух по радиото, че се обмисля единна матура за всички провинции. Подробности обаче, с моя никакъв немски, не разбрах. Някой да има информация?

# 219
  • Мнения: X
Момичета, преди малко чух по радиото, че се обмисля единна матура за всички провинции. Подробности обаче, с моя никакъв немски, не разбрах. Някой да има информация?

Да, има такива дебати или по-точно FDP искат Zentralabitur.

Всъщност сега намерих статия. Не излиза само от FDP предложението.

https://m.faz.net/aktuell/politik/inland/auch-fdp-will-zentralab … and-16292327.html

# 220
  • Germany
  • Мнения: 7 937
Те хубаво искат, ама как си представят да уеднаквят образованието в различните провинции? Доколкото знам има сериозни разлики между провинциите и аз лично бих била сериозно притеснена, ако изведнъж се окаже, че детето ми трябва да държи баварската матура, без да е учило по техните стандарти...

# 221
  • Мнения: X
Няма да е баварска, а национална. Точно за уеднаквяване на стандартите се говори в рамките на 5-10 години.

# 222
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Скоро четат нещо. Доколкото разбрах всяка провинция може сама да решава как да е оценяването.
Примерът беше с мате абитур, Заарланд давали по-високи оценки, защото счели задачите за трудни.

Скрит текст:

Widerspruch kommt aus dem Saarland: „Gleichwertigkeit hat nichts mit Gleichmacherei zu tun“, sagte Bildungsstaatssekretärin Christine Streichert-Clivot (SPD). „Ein bundesweites Zentralabitur garantiert weder eine faire Abiturprüfung noch eine vergleichbare Abiturnote.“

Angestoßen worden war die Debatte über einheitliche Bildungsstandards von Baden-Württembergs Kultusministerin Susanne Eisenmann (CDU). Sie hatte in einem Interview entschlossene Schritte für ein deutschlandweites Zentralabitur gefordert. Gegen den Vorstoß sprach sich unter anderem Bayerns Ministerpräsident Markus Söder (CSU) aus. Er ist der Meinung: Bildung solle weiterhin Ländersache bleiben.
[\spoiler]

Последна редакция: пт, 19 юли 2019, 19:48 от asyalein

# 223
  • Мнения: 1 465
А то в Бавария ли е най-трудно? Горко ни!!! Stuck Out Tongue Winking Eye

# 224
  • Germany
  • Мнения: 7 937
А то в Бавария ли е най-трудно? Горко ни!!! Stuck Out Tongue Winking Eye

Бавария са на 1во място от години, но доколкото знам програмата им е по добра, та дете учило по техните учебници и програма не би трябвало да има сериозни проблеми. Според мен 1во трябва да уеднаквят учебните програми и тогава да правят централизирана матура, съобразена с нивото на всички деца.

Общи условия

Активация на акаунт